Αιωνιότητα και μια μέρα (πρώτη χειμερινή )

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού

Αιωνιότητα και μια μέρα (πρώτη χειμερινή )

Postby geka » Sun 29 Jan 2017, 12:55 pm

Ύστερα από 14 και πλέον Χρόνια μετά απο τις πρώτες βραχινες προσπάθειες, έγινε η πρώτη χειμερινή αναρρίχηση της διαδρομής με τον καλό μου φίλο Γρηγόρη παπαδουλη.Η διαδρομή ήταν πολύ απαιτητική και δύσκολη λόγω του αφθονου παγωμένου χιονιού που καθιστούσε πολύ δύσκολη την ανεύρεση και τοποθέτηση φορητων ασφαλειών και δίνεται η βαθμολογία WI3/+ M6/+.
Από σύνολο 56 πλακετων βρέθηκαν τυχαία μόνο 6 και ένα ρελε στην σπηλιά.Η δε προτελευταία σχοινιά έγινε αποκλειστικά μόνο με φορητές ασφάλειες.
Η διαδρομή έγινε ελεύθερα και την αφιερώνω σε έναν από τους καλύτερους εκπαιδευτές ,τον φίλο και Δάσκαλο μου Άκη Καραπετακο στον οποίο και οφείλω όσα έχω μάθει μέχρι στιγμής για το χειμερινό σκαρφάλωμα και όχι μόνο.
Last edited by geka on Mon 30 Jan 2017, 2:36 pm, edited 1 time in total.
geka

Re: Αιωνιότητα και μια μέρα (πρώτη χειμερινή )

Postby jtj » Sun 29 Jan 2017, 10:52 pm

Μπράβο! έχεις καμιά φώτο από την καμιναδα έτσι από περιέργεια πως είναι το χειμώνα ?
jtj

Re: Αιωνιότητα και μια μέρα (πρώτη χειμερινή )

Postby geka » Mon 30 Jan 2017, 12:50 am

Δυστυχώς από την προτελευταία σχοινιά δεν υπήρχε δυνατότητα και δεν υπήρχε οπτική επαφή με τον ασφαλιστή,έγινε μεγάλος πόλεμος μιας και όλες οι ασφάλειες που μπήκαν ηταν φορητές,Γενικός το σκηνικό θύμιζε Σκωτία παντού παγωμένο χιόνι και τρελό ψάξιμο για την τοποθέτηση ασφαλειών.Κάποιες φώτο εχω ανεβάζει εδώ https://m.facebook.com/groups/997055232 ... ef=m_notif
geka

Return to Αναρρίχηση βουνού