Χειμερινές Συνθήκες

Πληροφορίες για τον καιρό και τις συνθήκες των βουνών

Postby Dimitris » Fri 15 Feb 2008, 5:52 pm

Καλά ρε Hippo αυτά που λες είναι εντελώς αντίθετα. Δηλαδή ο ανταποκριτής μας τι έκανε; Τσίπουρα έπινε και έβλεπε συνθήκες;
Dimitris

Postby lamogio » Fri 15 Feb 2008, 6:04 pm

Ελπίζω οι ανταποκριτές να τειρούν τους στοιχειώδεις κανόνες που περιέγραψα κατά τη δημιουργία του topic.
Πάντως αν αποδειχθεί ότι έχει δίκιο ο Hippo τότε θα υποψιαστώ ότι οι οδηγοί λειτουργούν εμπορικά... :lol:
lamogio

Θέμα απόστασης

Postby Hippo » Fri 15 Feb 2008, 7:05 pm

Νομίζω οτι είναι θέμα απόστασης.Εγώ πήγα πιο κοντά.Για να μην παρεξηγηθούμε,οι γραμμές είναι πράγματι σχηματισμένες αλλά τα χιόνια είναι
ολόφρεσκα.Φεύγουν ακόμη κι αν τα φυσήξεις απο τα βράχια!Επίσης στις περισσότερες διαδρομές είναι προβληματική η πρόσβαση στο R0.Φτάνοντας στο βράχο πατήσαμε το χιόνι για να κάνουμε ενα παταράκι και πήγαμε ενα μέτρο πιο κάτω!
Όπως και να'χει αν κάνει λίγες ζέστες να λιώσουν λίγο νομίζω ότι θα φτιάξουν.Τουλάχιστον τώρα έχει χιόνια μπόλικα στα λούκια.
Hippo

Postby voutiros » Fri 15 Feb 2008, 10:03 pm

Ρε μην ακούτε τον Μπελογιάννη, μέχρι και πριν 10 μέρες τα βράχια δεν είχαν τίποτε. Όσο χιόνι και να 'ριξε τώρα, σιγά μην έκανε ξαφνικά συνθήκες. Κρίνονοντας από τα παλιά καλά χρόνια, πιστεύω ότι συνθηκες της προκοπής για Γερο και Βαρδους, φτιάχνονται μόνο αν έχει προηγηθεί καλός Δεκέμβρης με μπόλικα χιόνια, κάτι που και φέτος δεν έγινε (αν και ήταν καλύτερος από τον περσινό), οπότε περιμένετε συνθήκες τέλη Μαρτίου πια, όχι όμως για εκεί (το πολύ να γεμίσει κανα λούκι στα Σκόρδα) αλλά προς το βόρεια... Όσο για το Μακρυνάρι... αυτό γίνεται και χωρίς πολύ καλές συνθήκες, αρκεί βέβαια να έχει γεμίσει η ορθοπλαγιά χιόνι... Περιμένετε λίγες μέρες αφού φτιάξει ο καιρός και τραβάτε κατα 'κεί... Αντε μη κάθεστε!

WU
voutiros

Postby nioniakis » Mon 18 Feb 2008, 11:38 am

μαλον το καθε πραγμα στον καιρο του.σιγουρα ο μπελογιαννης θα εβαλε τις φωκιες του και απροβληματιστος θα πηγε στην πλαγια.μη βασανιζεστε με κολυμπι σε πουδρες..
Υ.Γ.αν δεν καταλαβατε,προπαγανδιζω το ορειβατικο σκι.. .. .. :P
nioniakis

Postby GeSpin » Mon 18 Feb 2008, 12:02 pm

nioniakis wrote: Υ.Γ.αν δεν καταλαβατε,προπαγανδιζω το ορειβατικο σκι.. .. .. :P

:D :D :D σωστόοοοοοοος!!!! :D :D :D
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)
GeSpin

Postby chrisbel » Mon 18 Feb 2008, 2:49 pm

Αγαπητοί φίλοι γειά, χικ! ωραία τα τσίπουρα!!! όλα κόκκαλο στις ορθοπλαγιές.
Χωρίς αστεία τώρα, αυτό που έγινε στον Παρνασσό είναι οτι μόλις πληροφορήθηκα από τον Χατζή, που σκαρφάλωνε με τον Ίππο για τις συνθήκες και γνωρίζοντας τι πρόκειται να γίνει τις επόμενες ημέρες πήρα τηλέφωνο το Δημήτρη και του είπα οτι απο βδομάδα θα κάνει συνθήκες, και το πιστεύω!
Η ορθοπλαγιά είναι γεμάτη απο τη Χλιδή και πιο αριστερά, ο σταλακτίτης της Ασκί όμως δεν είναι σχηματισμένος. Βέβαια είχω στο μυαλό μου ένα πρότζεκτ που έχω με το Βούτυρο, αλλά πιστεύω οτι οι δύσκολες διαδρομές θα γίνονται, είπαμε απο χλιδή και πέρα.
Οι πληροφορίες μου λένε οτι έριξε πολύ χιόνι αλλά κανεις δεν γνωρίζει πόσο και που στην ορθοπλαγιά.
Ίσως παρεξηγήθηκαν κάποια λόγια, ελπίζω όχι οι προθέσεις
ΧΜ
chrisbel

Postby Dimitris » Mon 18 Feb 2008, 4:54 pm

Γιατί να παρεξηγηθούν; Δεν ειπώθηκε κάτι κακό. Νομίζω πως τα σχόλια έγιναν για χιούμορ, όχι επειδή κάποιος ενοχλήθηκε. Κάθε πληροφορία αντιμετωπίζεται από τον καθένα κατ' εκτίμηση. Μην τρελαθούμε κιόλας. Εξ' άλλου οι συνθήκες είναι υποκειμενικές. Σωστά;
Dimitris

Postby lamogio » Mon 18 Feb 2008, 5:05 pm

Ναι εδώ στην Ελλάδα είναι υποκειμενικές δεδομένου ότι δεν μπορουμε να κανουμε κι αλλιώς. :) Στις χώρες όμως που μπορούν, έχουν ορίσει κανόνες υπό τους οποίους μπορείς να δώσεις μια επανάληψη ως χειμερινή. Τες πα. Οι συνθήκες είναι κατάλληλες...για σκι. Τρίτη-Πέμπτη είναι ιδανικές μέρες για αυτό κι εγώ θα πάω την Τετάρτη να απολαύσω φρέσκο χιόνι και λιακάδα. Μια μέρα άδεια και κομμάτια να γίνει η εταιρεία... Όσο για το ερχόμενο Σ/Κ...με όποιον μιλάω λέει Βαρδούσια :lol: . Το καταφύγιο πόσα άτομα χωράει?
lamogio

Postby AlexHwaRang » Mon 18 Feb 2008, 6:08 pm

Mε μισό μέτρο φρέσκο χιόνι μόνο κόψεις θα παίζουνε. Προτείνω Τζουμέρκα. Βαρδούσια Γκιώνα και άλλα ρουμελιώτικα βουνά από τον άλλο μήνα. :roll: Καλό σκι.
AlexHwaRang

Postby nioniakis » Thu 21 Feb 2008, 5:25 pm

απ'οτι ξερω θα εχει τρελο κοσμο στα βαρδουσια.Ελπιζω και για σκι.. :?:
nioniakis

Postby giomuff » Tue 26 Feb 2008, 9:27 pm

Ψήνομαι με ενα φιλαράκι για Βαρδούσια Σ/Κ.Θα έχει συνθήκες ή θα φάμε πόρτα?
giomuff

Postby lamogio » Wed 27 Feb 2008, 10:23 am

Τρέξτε να προλάβετε. Το περασμένο Σ/Κ είχε καλές συνθήκες. Σκόρδα Πιτιμάλικου και Σκούφια έχουν λίγα και καλά χιόνια. Στου Γκιώνη το πλάι και στην Ανώνυμη ούτε κατά διάνοια. Με τη ζέστη που κάνει όμως, Δεν ξέρω τι σχέση θα έχουν τα χιόνια που βρήκαμε με αυτά που θα βρείτε. Καλύτερα να φύγετε σήμερα. :)
lamogio

Postby giomuff » Wed 27 Feb 2008, 4:35 pm

Δυστυχός φίλε lamogio η δουλειά μας επιτρέπει μόνο Σ/Κ.Το ξέρω όμως πως τα καλύτερα είναι τις καθημερινές!
giomuff

Postby AlexHwaRang » Mon 10 Jan 2011, 11:38 am

Γκιώνα 09.01.11

Το αμάξι χωρίς αλυσίδες στο τέρμα του δρόμου.

Οι γραμμές έχουν κάποιους άσπρους λεκέδες.

Στα βορινά το χίονι δεν έχει 'κάτσει' ακόμα. Όσο πιο ψηλά τόσο χειρότερα.

Παραλίγο να φύγουμε σούμπιτοι με μία μεγάλη πλάκα που ράγισε.

Τα χόρτα ανέκτιμητα. Τα βράχια διακοσμημένα με ένα άσπρο πέπλο που έκρυβε τα χόρτα. Άρα πάλι χόρτα.

56 ευρώ βενζίνη με οικονομική οδήγιση αν και κάποιο traffic.

Καλές καταβάσεις να έχουμε. Τιποτα άλλο;
AlexHwaRang

Αστράκα 8,9/1/2011

Postby teochristopoulos » Mon 10 Jan 2011, 5:38 pm

Λίγα χιόνια, από 2η βρύση και πάνω, λίγα παλιά παγωμένα και πιο ψηλά αφρο-πούδρες από 5-10 εως και 30 πόντοι.

Κάναμε την Παρασκευή 8 άτομα το Λούκι της Δημοκρατίας με έξοδο ίσια πάνω (ωραίο Μ2/Μ2+).
Καλό παγωμένο χιονάκι και λίγος πάγος στα περασματάκια, άνοιγμα βήματα στην υπόλοιπα (Mike όλα..!) Είχε απ' όλα τα στυλ από τις 4 σχοινοσυντροφιές: χύμα (σχοινί στην τελευταία σχοινιά...), όλη παράλληλα, μισή σχοινιές-μισή παράλληλα, κυρίως σχοινιές... Σχετικά ευχάριστη, δεδομένων των συνθηκών...

Σάββατο Μike, Γιάννης, Χρόνης κάναν τη πρώτη σχοινιά του Σχίσματος πρωί-πρωί... μετά ραπέλ, ενώ εγώ με τον Παναγιώτη πήγαμε ως τη βάση της Χωμένης, όπου η 10μετρη καμινάδα είχε 2 τρεξίματα από μισό μέτρο το καθένα...

Θελεί να φορτώσει κι άλλο...
teochristopoulos

Postby Hippo » Mon 10 Jan 2011, 6:17 pm

Βαρδούσια ξερα'ί'λα και λίγο χιονάκι ίσα για να κρύβει τα βράχια.Τα χόρτα όμως σούπερ.Στο βουνό ερημιά,όλο για πάρτη μας! Παρότι ''δεν είχε συνθήκες'' οι Μπελογιάννης-Τσόχατζης δεν παρέλειψαν να επαναλάβουν την Συνομωσία με παραλλαγή όμως στην έξοδο κάνοντας κάτι αεροπλανικά,κάτι ακούγεται για Μ6 και βάλε,αναμένουμε απο το Χρήστο...Χατζής κι εγώ πήγαμε για άνοιγμα και αφού τον ήπιαμε σε ένα τοίχο που δεν ασφαλιζόταν με τίποτα τραπήκαμε σε φυγή.Θα επανέλθουμε!
Hippo

Συνομωσία της φωτιάς (στον κόλο μας..παραλλαγή)

Postby chrisbel » Mon 10 Jan 2011, 7:14 pm

Όλα ξεκίνησαν απο το σκίτσο της Συνομωσίας που δεν είναι αρκετά καλό. Συγκεκριμένα η τρίτη σχοινιά φεύγει αρκετά αριστερά (όχι όπως στο σκίτσο ευθεία πάνω). Αν λοιπόν ακολουθήσεις το σκίτσο αυτό σε βγάζει κάτω απο μία προκλητική και τρομακτική αρνητική σχισμή. Κάτι το λάθος, κάτι η φαγούρα που είχα μπήκα εκεί και απο μία στιγμή και μετά δεν μπορούσα να γυρίσω.
Πολύ δύσκολο σκαρφάλωμα με έξοδο κερασάκι όπου αναγκάστηκα να βγάλω τα γάντια, ν´αφήσω τα πιολέ και να κάνω αντιστηρίξεις και άλλα κόλπα ζόρικα. Η σχοινιά ασφαλίζεται δύσκολα αλλά άφησα ένα καρφί στην έξοδο. Μάλλον τη βρήκαμε με τις καλύτερες συνθήκες, σχεδόν ξερή, αν έχει χιόνι δεν θέλω να το σκέφτομαι..
Πίσω ο Ασημάκης ήρθε πολύ δυνατός, φαίνεται οτι το dry tooling στο Μαρκόπουλο του έκανε πολύ καλό, αλλά έσπασε ένα κρίσιμο τακάκι κάνοντας τη σχοινιά πιο δύσκολη-τρίσκολη.
Αν οι κάτω σχοινιές ειναι Μ4, η παραλλαγή ειναι τουλάχιστον Μ6, αλλά ας κάνει κάποιος τον κόπο να τη επαναλάβει γιατί εδώ που τα λέμε είχα ψιλοχεστεί..πως λέει ένα τραγούδι "do one think that scares you every day.." (ξέρει κανείς πιο είναι;). Ε, εγώ φοβήθηκα για καμιά βδομάδα.
Πάντως ειναι πολύ αεράτη, αξίζει!!
ΥΓ. φυσικά ο Ασημάκης δεν έκανε ποτέ dry tooling στο Μαρκόπουλο..ούτε κανείς άλλος
chrisbel

Postby tomy » Mon 10 Jan 2011, 9:48 pm

Μ......ί!!! Μια χαρά είναι το σκίτσο..Ή τρίτη σχοινιά είναι τόσο ευθεία που στις φωτογραφίες που έχω τραβήξει το stam(που πετούσε) από το ρελέ 2 η σχοινιά φαίνεται από την αρχή μέχρι το τέλος,δηλαδή τη σχισμή...
Άστα τα Μ6.....

Α και μη λες ψέματα τώρα που έβγαλες το βιβλίο(πάρα πολύ καλό βέβαια...)
Ολόκληρη παρέα είχαμε πάει για dry tooling στο Μαρκόπουλο...Φοβερό πεδίο...
when desire dies,fear is born...
tomy

Re: Συνομωσία της φωτιάς (στον κόλο μας..παραλλαγή)

Postby Nikolas_A » Tue 11 Jan 2011, 10:26 am

chrisbel wrote:..πως λέει ένα τραγούδι "do one think that scares you every day.." (ξέρει κανείς πιο είναι;). Ε, εγώ φοβήθηκα για καμιά βδομάδα.

"Everybody's Free (To Wear Sunscreen)", Baz Luhrmann
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Nikolas_A

Postby chrisbel » Tue 11 Jan 2011, 11:23 am

Ευχαριστώ NikX και NikolasA, ωραίο τραγούδι.
Μ---ί είπαμε το σκίτσο δείχνει ευθεία αλλά όχι κατακόρυφα, τι σπουδάζεις ρεε;
chrisbel

Postby tomy » Tue 11 Jan 2011, 6:56 pm

Θα σου λεγα τι σπουδάζω τώρα κι εγώ αλλά......
Από το ρελέ 2 η τρίτη σχοινιά ξεκινάει ΚΑΡΑευθεία πάνω,κατακόρυφα,ακριβώς...Εσύ πήγες δεξιά κάπου από ότι μου είπαν κάτι γκομενάκια που είχαν έρθει να ζητήσουν το δεύτερο τόμο και σε είδαν από μακρυά...
when desire dies,fear is born...
tomy

Postby stam » Wed 12 Jan 2011, 8:23 pm

Να κάνω και γω ένα σχόλιο... γιατι θα με τρελλάνετε.
Η 3η σχοινιά κινείται εντελώς ευθεία. Στην αρχή υπάρχει ένα δίεδρο.
Μετά υπάρχουν κάτι κεκλιμένες πλάκες οι οποίες οδηγούν στην σχισμή εξόδου. Ολόκληρη η σχοινιά είναι ορατή από το R2 (έχουμε καμιά 20αριά φωτό που τράβαγε ο Τόμυ).
Δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη γραμμή για να σε τραβήξει δεξιά ή αριστερά.
Αν πράγματι βρεθήκατε σε αυτό που εμείς καλούμε R2, δε νομίζω ότι μπορεί να πήγατε κάπου αλλού.
stam

Postby chrisbel » Thu 13 Jan 2011, 10:27 am

Stam και Tomy. Στα μέσα της τρίτης σχοινιάς το σκίτσο δείχνει το δίεδρο κατακόρυφα πάνω και κάνει ένα μικρό σπάσιμο δεξιά για να πιάσει τη σχισμή. Στο βράχο το δίεδρο που ακολουθεί η διαδρομή τραβάει λοξά αριστερά και καταλήγει στη σχισμή ακριβώς δίπλα απο ένα βράχο που δείχνει ξεκομένος. Εμείς 10 μέτρα μετά το ξεκίνημα της τρίτης σχοινιάς φύγαμε ευθεία πάνω και λίγο δεξιά και βρεθήκαμε στο κέντρο του τοίχου όπου υπάρχει αυτή η σχισμή ανάμεσα στη Συνομωσία και τον Ασπασμό. Μίλησα με τον Βουτυρο που έχει κάνει τη διαδρομή και βρήκαμε άκρη. Στο πανοραμικό φαίνεται λίγο η σχισμή στο κέντρο του τοίχου.
Τι συζητάμε τώρα..για 25 μέτρα.
Image
chrisbel

PreviousNext

Return to Δελτίο καιρού και συνθηκών