ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΠΑΝΕ ΑΥΤ/ΤΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΟΔΟ

Θέματα που δεν σχετίζονται άμεσα με την αναρρίχηση και το ορεινό περιβάλλον, αλλά μας ενδιαφέρουν
Post Reply
zeta
Posts: 26
Joined: 31 Aug 2009 12:21

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΠΑΝΕ ΑΥΤ/ΤΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΟΔΟ

Post by zeta »

Το πράγμα έχει φτάσει στο απροχώρητο! Σπάνε ανενόχλητοι σωρηδόν τα αφημένα αυτ/τα στο πάρκινγκ της Ιεράς Οδού...Το προηγούμενο Σάββατο πήγαμε Ιερά οδό σχετικά νωρίς, γύρω στις 10. Δεν υπήρχε κανένα άλλο αυτ/το στο πάρκινγκ κάτω....Αφησα το δικό μου εκεί γιατί δεν ανέβαινε τον χωματόδρομο κ ξεκινήσαμε με ενα άλλο αυτ/το να ανεβούμε μέχρι το τούνελ...όταν είδαμε ξαφνικά ένα θαλασσί ντάτσουν χωρίς πινακίδες να σταματάει δίπλα στο αυτ/το μου κ να βγαίνει ένας τύπος με άγριες διαθέσεις...(δεν θυμάμαι τη φάτσα του γιατί ήμασταν μακριά αλλά μάλλον γύφτος θα ήτανε)....βάλαμε τις φωνές από πάνω κ αυτός μπήκε στο ντάτσουν ,ήτανε κ άλλος μέσα κ έφυγαν βολίδα!!!! Στο τσακ δηλ. το γλύτωσα το σπάσιμο! Κατέβηκα κάτω κ πήγα το αυτ/το εκεί που είναι το μινι μαρκετ-καφενεδάκι στον οικισμό, το οποίο εκείνη την ώρα ήτανε ακόμη κλειστό αλλά μετά άνοιξε...Αργότερα την ίδια μέρα ξαναγύρισαν οι ίδιοι ή άλλοι, γιατί έμαθα ότι έσπασαν το αυτ/το ενός φίλου που το άφησε αργότερα στο πάρκινγκ...Τις τελευταίες βδομάδες έχω ακούσει για αρκετά κρούσματα....Δεν ξέρω τι μπορούμε να κάνουμε...αλλά τουλάχιστον να μην αφήνουμε τίποτα μέσα στο αυτ/το.....κ να το παρκάρουμε καλύτερα στο μίνι μάρκετ...Οταν έφυγα νωρίς το απογευματάκι αυτό ήτανε ανοικτό κ είχε κόσμο...Δεν ξέρω όμως αν ανοίγει τις Κυριακές!!
Goris
Posts: 16
Joined: 03 Mar 2009 23:59
Location: Athens

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΠΑΝΕ ΑΥΤ/ΤΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΟΔΟ

Post by Goris »

Έγινε και το χειρότερο.. προχθές έκλεψαν αυτοκίνητο από τις Στροφές και σπάσαν τα τζάμια από άλλα δύο!! Μάλλον είναι οι ίδιοι που λυμαίνονται και το λατσουδόρεμα. Θα χουμε πρόβλημα φέτος το χειμώνα..
..
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΠΑΝΕ ΑΥΤ/ΤΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΟΔΟ

Post by Planar »

Όσον αφορά το Λατσουδορεμα η πρόσβαση από Πετρούπολη πως είναι; Έχει πάει κανείς από εκεί;
kitsos
Posts: 206
Joined: 12 May 2007 01:03
Location: exarceia city

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΠΑΝΕ ΑΥΤ/ΤΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΟΔΟ

Post by kitsos »

βραχόκηπος, το πολύ πολύ να το σπάσεις στο χωματόδρομο, να στο σπάσουν δύσκολο...
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΠΑΝΕ ΑΥΤ/ΤΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΟΔΟ

Post by Che »

στην αναγκη μια και αυτοι σπανε τα αμαξια, παιρνουμε απο ενα πιολε τη στηνουμε πισω απο κανα δεντρο και τους σπαμε στο ξυλο οσο θα περιμενουμε την αστυνομια....
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
Genirous
Posts: 61
Joined: 05 Mar 2009 12:45
Location: Αθήνα

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΠΑΝΕ ΑΥΤ/ΤΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΟΔΟ

Post by Genirous »

Με αφορμή την πρόσφατη ταλαιπωρία συν-αναρριχητή, ο οποίος δε μπόρεσε να βρει (δικαιολογημένα) το μονοπάτι για την πρόσβαση στο πεδίο της Ιεράς Οδού από την πάνω πλευρά (Πετρούπολη), τοποθέτησα 3 κούκους στο ξεκίνημα του μονοπατιού για την εξυπηρέτηση όσων ξαναπάνε ''από πάνω''.
kpaschalo
Posts: 20
Joined: 08 Oct 2012 15:48
Location: Νέα Σμύρνη

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΠΑΝΕ ΑΥΤ/ΤΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΟΔΟ

Post by kpaschalo »

Όποιος γνωρίζει, μπορεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες για το μονοπάτι?
Από που ξεκινάει, πόση ώρα είναι ως το πεδίο?
Που είναι καλύτερα να αφήσουμε το αυτοκίνητο ώστε να μην έχουμε θέματα κλπ..
Genirous
Posts: 61
Joined: 05 Mar 2009 12:45
Location: Αθήνα

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΠΑΝΕ ΑΥΤ/ΤΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΟΔΟ

Post by Genirous »

Τα αυτοκίνητα είναι πολύ ασφαλή, καθώς βρίσκονται σε απομονωμένο μέρος και μακρυά από την πόλη. Το ακριβές σημείο μπορείς να δεις εδώ. Φεύγοντας από το πάρκινγκ, κινείσαι δυτικά και ακριβώς πάνω από το πεδίο. Είναι περίπου 10 λεπτά και έχει στο τελευταίο κομμάτι εύκολη αναρρίχηση.
Post Reply