ΜΙΚΡΗ ΒΑΡΑΣΟΒΑ

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις αθλητικές διαδρομές
climber
Posts: 25
Joined: 01 Apr 2008 13:51

ΜΙΚΡΗ ΒΑΡΑΣΟΒΑ

Post by climber »

Εγινε ενα μικρο λιφτινγκ πιο συγκεκριμενα στιs διαδρομεs
ΣΤΑΛΑΚΤΙΤΗΣ μονο το ρελε
ΣΤΑΥΡΑΚΑΣ μονο το ρελε
ΑΔΕΛΑΙΔΑ το ρελε και προστεθηκε μια εκτη ασφαλεια
ΔΥΟ ΦΙΛΟΙ προστεθηκε μια πρωτη και κατεβηκε η τριτη
ΤΡΕΛΗ ΓΙΑΓΙΑ κατεβηκε η δευτερη και τριτη και προστεθηκε μια τεταρτη
ΣΧΙΣΜΗ κατεβηκε η τριτη και προστεθηκε μια



Τσιτσικαs δημητρηs ΚΑΛΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΜΑΤΑ!!!!!
zeta
Posts: 26
Joined: 31 Aug 2009 12:21

Post by zeta »

Δεν ρετουσάρετε λίγο και τον ΜΠΟΥΦΟ, για να μην βρίσκουμε έδαφος από τη δεύτερη πλακέτα? :wink:
NikX
Posts: 42
Joined: 03 Nov 2008 14:52
Location: Mountains

Post by NikX »

εχω τρελη ιδεα!

αντι να βαλουμε μια ασφαλεια δεν στελνουμε μια μπολντοζα να κατεβασει κανα μετρο το εδαφος....
ετσι δεν θα βρισκουμε κατω απο τη δευτερη!

ε?
καλη?
circular
Posts: 17
Joined: 24 Nov 2008 00:32
Location: Athens, Greece

Post by circular »

NikX wrote:εχω τρελη ιδεα!

αντι να βαλουμε μια ασφαλεια δεν στελνουμε μια μπολντοζα να κατεβασει κανα μετρο το εδαφος....
ετσι δεν θα βρισκουμε κατω απο τη δευτερη!

ε?
καλη?
Να φωνάξουμε τον commando που έχει εμπειρία σε τέτοιες δουλειές. :roll:
Let's climb
Lacrimosa
Posts: 106
Joined: 20 Aug 2008 10:06

Αλλαγές στην ασφάλιση και ηθική στο άνοιγμα

Post by Lacrimosa »

Πριν κάνα δυο χρόνια δάσκαλοι άρχισαν να μου μαθαίνουν πως ανοίγονται διαδρομές...

Ανάμεσα στα πολλά που είχα να μάθω ήταν και το γεγονός ότι όποιος ανοίγει μια διαδρομή είναι και υπεύθυνος για αυτήν...

Οι διαδρομές στη Μικρή Βαράσοβα (και αλλού) αντιπροσωπεύουν μια φιλοσοφία, με την οποία άλλοι διαφωνούμε και άλλοι συμφωνούμε...

Το να αλλάζουμε και να γεμίζουμε με το γκολό το βράχο (και τρύπες όταν ανεβοκατεβάζουμε τα βύσματα) δεν ήταν μέρος της ηθικής που μου δίδαξαν οι παλαιότεροι... και με την οποία μάλλον συμφωνώ.

Ελπίζω να μην γαζωθούν τα βράχια στη Μικρή Βαράσοβα!!! Γιατί για χρόνια ήταν τόπος που πατούσες μόνο αν είχες ψηθεί... Όπως πάει θα είναι για σχολή αρχαρίων!!! (Υπερβολικός? Μπορεί... αλλά έτσι ίσως προκαλέσω συζήτηση)

Και τέλος πάντων... αν κάποιος διαφωνεί με την ασφάλιση ας μην πάει... έχει και αλλού βράχια παρθένα που μπορεί πολύ απλά να ανοίξει διαδρομές που ταιριάζουν στο χαρακτήρα του...

Αλλιώς ας γκολιάσουμε και άλλες διαδρομές που δεν μπορώ να σκαρφαλώσω επειδή φοβάμαι!!!

Φιλικά

Lacrimosa (Κυριολεκτικά)
Dionysis Stravogenis
Posts: 1
Joined: 01 Feb 2010 17:58

Re: ΜΙΚΡΗ ΒΑΡΑΣΟΒΑ

Post by Dionysis Stravogenis »

climber wrote:Εγινε ενα μικρο λιφτινγκ πιο συγκεκριμενα στιs διαδρομεs
ΣΤΑΛΑΚΤΙΤΗΣ μονο το ρελε
ΣΤΑΥΡΑΚΑΣ μονο το ρελε
ΑΔΕΛΑΙΔΑ το ρελε και προστεθηκε μια εκτη ασφαλεια
ΔΥΟ ΦΙΛΟΙ προστεθηκε μια πρωτη και κατεβηκε η τριτη
ΤΡΕΛΗ ΓΙΑΓΙΑ κατεβηκε η δευτερη και τριτη και προστεθηκε μια τεταρτη
ΣΧΙΣΜΗ κατεβηκε η τριτη και προστεθηκε μια



Τσιτσικαs δημητρηs ΚΑΛΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΜΑΤΑ!!!!!
Καλή η προσπάθεια Δημήτρη αλλά ξαναφτιάξτα όπως ήταν και μάθε να ρωτάς πριν κάνεις lifting
Διονύσης Στραβογένης
zeta
Posts: 26
Joined: 31 Aug 2009 12:21

Re: Αλλαγές στην ασφάλιση και ηθική στο άνοιγμα

Post by zeta »

"Οι διαδρομές στη Μικρή Βαράσοβα (και αλλού) αντιπροσωπεύουν μια φιλοσοφία, με την οποία άλλοι διαφωνούμε και άλλοι συμφωνούμε...

Το να αλλάζουμε και να γεμίζουμε με το γκολό το βράχο (και τρύπες όταν ανεβοκατεβάζουμε τα βύσματα) δεν ήταν μέρος της ηθικής που μου δίδαξαν οι παλαιότεροι... και με την οποία μάλλον συμφωνώ."

Και μένα ο δικός μου δάσκαλος Lacrimosa ήταν τελείως αντίθετος ακόμη και με την ύπαρξη όποιων γκολό στα βράχια...Θεωρούσε ότι τα βράχια έπρεπε να μείνουν ακάρφωτα και να σκαρφαλώνονται μόνο με φυσικές ασφάλειες...

Ομως πολλά πεδία (π.χ.Καράβι, Βαράσοβα)έχουν καρφωθεί εκ των υστέρων...

Και εγώ θεωρώ, ότι από τη στιγμή που καρφώνονται, καλό είναι να καρφώνονται με τους κανόνες που επίσης μας έχουν μάθει οι δάσκαλοι...και ένας από αυτούς είναι να μην βρίσκεις-σε ενδεχόμενη πτώση- από τις πρώτες ασφάλειες στο έδαφος, ιδιαίτερα όταν το crux της διαδρομής βρίσκεται όπως στον Μπούφο πριν τη δεύτερη ασφάλεια, ενώ μετά, η διαδρομή είναι πολύ πολύ πιό εύκολη...

Από την άλλη, σέβομαι τους ανοίξαντες την διαδρομή και θεωρώ ότι είναι οι μόνοι που μπορούν να αλλάξουν κάτι σε αυτή-αν αυτοί κρίνουν ότι έτσι πρέπει - και κανείς άλλος!!
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

βάλε-βγάλε θα τις ξεγκολιάσετε :x :o τις διαδρομές...
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Μπράβο ρε climber! Ευτυχώς που μας θύμισες λίγο την νοοτροπία της εποχής γιατί είχε λίγο καιρό να γίνει κάτι τέτοιο και αρχίσαμε να το ξεχνάμε! Άμα τελειώσεις έχει δουλειά για σένα στην Αγγλία -εκεί δεν έχουν καν πλακέτες. Ξυπνάτε ρεεε! η μαγκιά της "τρελλή γιαγιά" είναι να την κάνεις με αυτές τις πλακέτες -δοκίμασε τη άμα θες 300 φορές top rope αλλά η μαγκιά ειναι αυτή..
Όπως έγραψε κι ένας φίλος άμα δεν μπορείς κάνε ποδήλατο -αυτό ισχύει γιά όλους μας.
Κατά τ' άλλα κάνε όπως σου είπε ο Διονύσης (υποθέτω δεν αφορά τα ρελέ) και ζήτα μία συγνώμη γιατί έκανες χοντράδα.
ΧΜ
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Άρε Μήτσο τα συζητάγαμε για την τρελλή γιαγιά -άστο έτσι για να έχουμε κάπου να φτάσουμε, ας μη τα κατεβάσουμε όλα στα μέτρα μας, ξέρω ότι σκέφτεσαι άλλους (γιατί την τρελλή γιαγιά την έχεις άνετα) αλλά αυτή η έλλειψη στόχων και προτύπων έφερε και αυτή τη στασιμότητα.
ΧΜ
Lacrimosa
Posts: 106
Joined: 20 Aug 2008 10:06

Re: Αλλαγές στην ασφάλιση και ηθική στο άνοιγμα

Post by Lacrimosa »

zeta wrote:"Οι διαδρομές στη Μικρή Βαράσοβα (και αλλού)

Και μένα ο δικός μου δάσκαλος Lacrimosa ήταν τελείως αντίθετος ακόμη και με την ύπαρξη όποιων γκολό στα βράχια...Θεωρούσε ότι τα βράχια έπρεπε να μείνουν ακάρφωτα και να σκαρφαλώνονται μόνο με φυσικές ασφάλειες...

Ομως πολλά πεδία (π.χ.Καράβι, Βαράσοβα)έχουν καρφωθεί εκ των υστέρων...

Και εγώ θεωρώ, ότι από τη στιγμή που καρφώνονται, καλό είναι να καρφώνονται με τους κανόνες που επίσης μας έχουν μάθει οι δάσκαλοι...και ένας από αυτούς είναι να μην βρίσκεις-σε ενδεχόμενη πτώση- από τις πρώτες ασφάλειες στο έδαφος, ιδιαίτερα όταν το crux της διαδρομής βρίσκεται όπως στον Μπούφο πριν τη δεύτερη ασφάλεια, ενώ μετά, η διαδρομή είναι πολύ πολύ πιό εύκολη...

Από την άλλη, σέβομαι τους ανοίξαντες την διαδρομή και θεωρώ ότι είναι οι μόνοι που μπορούν να αλλάξουν κάτι σε αυτή-αν αυτοί κρίνουν ότι έτσι πρέπει - και κανείς άλλος!!
Αν υπάρχει έστω και ένας που έχει σκαρφαλώσει μια διαδρομή όπως είναι... οφείλουμε να τον σεβαστούμε και να δοκιμάσουμε το ίδιο... ή αν δεν μας παίρνει να πάμε παραδίπλα...

το να χαμηλώνουμε τον πύχη δεν μας κάνει καλύτερους αναρριχητές... αλλά ανήθικους απατεώνες... του εαυτού μας...

Θυμάμαι τις εποχές που όλοι έρχονταν και έλεγαν ότι σκαρφάλωσαν την Batman (την πρώτη σχοινιά βέβαια... για τη δεύτερη ούτε λόγος)... αλήθεια πόσες επαναλήψεις έχει μετά την αφαίρεση του γκολό?

Δεν είναι ντροπή να μην μπορούμε να σκαρφαλώσουμε όλοι τα πάντα... ντροπή είναι να βρίσκουμε δικαιολογίες επειδή δεν μπορούμε εμείς.

Ναι... στη Μικρή Βαράσοβα σε κάποιες διαδρομές αν πέσεις, θα σκάσεις κάτω... και στο Ντούλφερ στην πίστα της Πάρνηθας θα σκάσεις κάτω, αν πέσεις... για αυτό τις σκαρφαλώνουν αυτοί που απλά... δεν πέφτουν!!!

και διάολε.. τίποτε δεν συγκρίνεται με τον ιδρώτα και την ικανοποίηση που νιώθεις όταν τις σκαρφαλώνεις... όταν πετυχαίνεις τέτοιους στόχους, δεν είσαι ο ίδιος αναρριχητής είσαι κάποιος άλλος...

και όταν δεν μπορείς... ο θαυμασμός σου όταν βλέπεις αυτούς που μπορούν είναι ακόμη μεγαλύτερος...

Μην μας στερείτε το δικαίωμα να έχουμε στόχους... και να σκαρφαλώσουμε κάτι ξεχωριστό... απλά επειδή είναι εκεί!!!

Και δεν είμαι δάσκαλος για να ηθικολογώ. ούτε καν καλός αναρριχητής δεν είμαι... απλά θαυμάζω αυτούς που είναι.... και ας υπάρχουν διαδρομές που δεν θα σκαρφαλώσω ποτέ!!!
zeta
Posts: 26
Joined: 31 Aug 2009 12:21

Post by zeta »

chrisbel wrote:Άρε Μήτσο τα συζητάγαμε για την τρελλή γιαγιά -άστο έτσι για να έχουμε κάπου να φτάσουμε, ας μη τα κατεβάσουμε όλα στα μέτρα μας, ξέρω ότι σκέφτεσαι άλλους (γιατί την τρελλή γιαγιά την έχεις άνετα) αλλά αυτή η έλλειψη στόχων και προτύπων έφερε και αυτή τη στασιμότητα.
ΧΜ
Γιαυτό και εγώ προτείνω chrisbel, να βγάλουμε όλες τις ασφάλεις και να σκαρφαλώνουμε την Τρελλή γιαγιά και τις άλλες διαδρομές, σόλο...Και όποιος δεν μπορεί, ας κάνει ποδήλατο! :lol:
pamino
Posts: 31
Joined: 18 Sep 2009 21:28

Post by pamino »

Zetoula μολις βγαλετε τις ασφαλειες βαλτες στο λεωφορειο. τα εξοδα δικα μου
ερε γλεντια μπαμπακο. :D
NikX
Posts: 42
Joined: 03 Nov 2008 14:52
Location: Mountains

Post by NikX »

τελικα ρε παιδια τι να κανω με την μπολντοζα να την στειλω ή οχι?
ο χειριστης ειναι καλο παιδι, δεν θελει πολλα φραγκα και σκαρφαλωνει και λιγακι...
θα κανει καλη δουλεια!
μου ειπε οτι θα δοκιμασει πρωτα ο ιδιος την διαδρομη... θα ριξει κανα δυο πτωσεις να δει αν πιανεις πατο και αν χρειαστει το παιρνει λιγο ακομα, να το κανει οπως πρεπει.
αλφαδια απο κατω να μπαινει και κανα crash pad ...
σας λεω συμφερει!
και αν παιζει και τιποτε αλλο, καμια δουλεια αλλου?
πειτε του χωρις ντροπη.
θα σας τα κανει ολα ισωμα
kitsos
Posts: 206
Joined: 12 May 2007 01:03
Location: exarceia city

Post by kitsos »

Και στο Καράβι έχουν γίνει τα ίδια στις "εύκολες" διαδρομές (π.χ., στη 14 ),

. . . ή δεν το γνωρίζετε;

Φυσικά και πρέπει να σεβόμαστε τις διαδρομές όπως έχουν ανοιχτεί (άλλη

αίσθηση σου δίνουν με ή χωρίς επιπλέον ασφάλειες ), έχω μια

απορία όμως (σαν νέος και αρχάριος ), οι διαδρομές στη Μ. Βαράσοβα έχουν

ανοιχτεί από κάτω ή δοκιμάζονταν Top rope πριν καρφωθούν;;;

"...το άνοιγμα νέων διαδρομών, κατά τον παλιό βασικό ορειβατικό κανόνα αρχίζει από κάτω . . . Διαδρομές που μελετήθηκαν και ανοίχτηκαν από πάνω δεν αναγνωρίζονται . . . Αυτός ο αναμφισβήτητα βασικός ορειβατικός κανόνας ...μας εμπλουτίζει με ένα θετικότερο παράδειγμα από ότι άλλες διαδρομές που ανοίχτηκαν με αυτόν τον αμφισβητούμενο τρόπο που ταιριάζει περισσότερο σε αναρριχητική σχολή..." (Dietrich Hasse, Αναρρ. Οδηγός Μετεώρων 1986, σελ. 133)

Είναι προφανές ότι δεν μπορούμε να καταδικάζουμε το ένα και να μην

αναφερόμαστε στο άλλο . . . Στον αναρριχητικό οδηγό της Αθήνας (τον

μικρό κόκκινο ) βλέπεις πολλές μικρές διαδρομές σαν και αυτές, που έχουν

ανοιχτεί Top Rope.


Στα βρετανικά πεδία (π.χ., Froggat Edge ) οι διαδρομές έχουν ανοιχτεί από

κάτω με φυσικές ασφάλειες.

Τελικά τι ισχύει για τις διαδρομές που επιλέγουμε να σκαρφαλώσουμε στην απογευματινή μας προπόνηση;;;

Καταθέτω την άποψη μου με σκοπό το διάλογο (έχω δει ότι συχνά παίζει εδώ η παρεξήγηση ), οκ;
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

NikX wrote:τελικα ρε παιδια τι να κανω με την μπολντοζα να την στειλω ή οχι?
ο χειριστης ειναι καλο παιδι, δεν θελει πολλα φραγκα και σκαρφαλωνει και λιγακι...
θα κανει καλη δουλεια!
Νίκο πρόσεξέ το αυτό... Αρχίζεις και ταυτίζεσαι με τον Commando... Ή απλά μπερδεύτηκες και μπήκες με τον άλλο λογαριασμό... :oops: χαχα...
sofia
Posts: 42
Joined: 06 Feb 2008 18:12

Post by sofia »

Πες τα βρε Κίτσο....!!!! :!: :!: :!:
Ant
Posts: 89
Joined: 07 Feb 2008 12:20

Post by Ant »

Εγώ πάντως έβαλα βερμουδίτσα πράνα, αϊ ποντ στ'αυτί, σκουφάκι πολαρτεκ και έστειλα σημερα τρελή γιαγιά, χτύπησα και δύο φίλους, έκανα κι αδελαίδα, μια χαρα...και σχισμή για αποθεραπεία...έλα μωρέ, σε αυτές τις διαδρομές χτυπίοταν οι παλιοί, σιγά!

Μέσα ΝικΧ γαμώ τις ιδέες, θα συνενοηθώ με τον κομάντο να έρθει με τη μπουλντόζα, να κατεβάσουμε κανα-δυο μέτρα το μπούφο. Επίσης, να βάλουμε και κάνα σκαλοπατάκι στην πίνω και μεθώ γιατί δε φτάνω ρε γμτ από το έδαφος στο καλό τακάκι...και να τσιπάρουμε λίγο ακόμα και το ήδη τσιπαρισμένο πιασιματάκι στο προτζεκτάκι δίπλα γιατι ετοιμάζομαι να το στείλω...
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Post by Che »

ΧΜΜΜΜΜ....Στην ιδια φιλοσοφια δεν υπόκειται και το να μην γαμανε με τα κολοπιολε τα βραχια κλασσικών πεδίων(βλ.Καραβι,Αχαρνεις,Φιλλοπαππου κα?)ομως κανεις δε μιλαει για ηθικη εκει....ουτε σε τσιπαρισματα διαδρομων που καποιοι αρχιδατοι τις κατεβαζουν στο επιπεδο τους για να μπορεσουν να τις κανουν.....

Ουτε για διαδρομες παραδοσιακες που καποιοι πανε και βαζουν καρφια και μετα τα αφαιρουν και λενε πως την πηγανε μονο με φυσικες.....

Επισης καποιοι απο δω μεσα δεν θα επρεπε να μιλανε για ηθικη αυτου του ειδους οταν εχουν κανει τα ιδια....

Αν το θετουμε οτι οταν ανοιγει καποιος διαδρομη ειναι και υπευθυνος να πηγαινει και ο ιδιος και να πληρωνει βυσματα να τη συντηρει κιολας και οχι να περιμενει απο τους αλλους....

και συνεχιζω.....μιλατε για ηθικη ανοιγματος...για πειτε μου ποιος οριζει οτι μια διαδρομη ανοιγεται βαση της προσωπικης αποψης και δυνατοτητας του ανοιξαντα????Η ασφαλιση υποκειται σε κανονισμους και οχι βαση του επιπεδου και της σωματικης διαπλασης του καθενος...αμα εισαι δυο μετρα δε σημαινει οτι οι ασφαλειες θα εχουν αποσταση 6 μετρα η μια απο την αλλη επειδη καποιος την φτανει με 2 κινησεις...

και παμε παραπερα....να πουμε και για την ηθικη του να βγαζεις ασφαλειες απο μια διαδρομη που εχει δημοσιευθει ΜΕ ασφαλειες σε επισημο οδηγο και να μην ενημερωνεις κανεναν...[βλ. Παραλληλων(αν θυμαμαι καλα)] που χτυπησε και αναρριχητης.

Να συνεχισω???????Στην ηθικη που αναφερεται υπαγεστε και εσεις...δεν ισχυει μονο για τους αλλους....κανεις δεν ειναι υπερανω....οποιος και να ειναι οτι και να εχει κανει....Η στασιμοτητα τελος δημιουργειται απο αυτου του ειδους τις ιδεολογιες και οχι απο την ασφαλεστερη ασφαλιση καποιων διαδρομων.

Και δεν εννοω σιγουρα να τα γαζωνουμε ολα αλλα πρεπει να υπαρχει και μια λογικη ασφαλειας.Και για οσους απαντησουν σε μενα ΝΑΙ εχω κανει την Αδελαιδα χωρις την εκτη ασφαλεια και πιστεψτε με δεν ενιωσα ουτε αρχιδαρας ουτε υπερανω εκεινη τη στιγμη....και ουτε θα νιωσω υπερανω καποιου που μπορει να την εκανε με την εκτη ασφαλεια...γιατι απλα δεν ειμαι κομπλεξικος.
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

Ρε Μήτσο δεν ελεγε αυτο που έκανες. Ακόμα και αν πήρες το ΟΚ απο τους πρώτους ανοιξαντες ήταν αχρείαστη επέμβαση. Οι διαδρομές αυτές ήταν κλασσικές και η επικινδυνότητα ήταν στοιχείο του χαρακτήρα τους.
Τώρα κάποιοι θα μ***** από βύσμα σε βύσμα και θα λενε ότι έκαναν τη τρελή γιαγιά.
Εσύ τι κερδιζεις; Αφού για ζέσταμα τις έστελνες ούτως η άλλως;
Last edited by Planar on 14 Sep 2011 15:04, edited 1 time in total.
Post Reply