Υπό διάλυση o μηχανισμός διάσωσης

Απόψεις σχετικά με την διάσωση στην Ελλάδα
Post Reply
VD
Posts: 19
Joined: 12 Nov 2007 15:31

Υπό διάλυση o μηχανισμός διάσωσης

Post by VD »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

Επισυνάπτω προς ενημέρωση σας άρθρο της Καθημερινής Σαββάτου για την ορεινή διάσωση. Το άρθρο αναφέρει κάποιες κατηγορίες σύμφωνα με τις οποίες εθελοντικές ομάδες διάσωσης αποκρύπτουν περιστατικά για να καρπωθούν την επιτυχία. Νομίζω ότι όλοι μας γνωρίζουμε και έχουμε συζητήσει το θέμα της ολιγορίας του επίσημου μηχανισμού δίασωσης. Προσωπικά μου είναι πολύ δύσκολο να πιστεψω τις παραπάνω κατηγορίες. Το ερώτημα είναι όμως πώς λειτουργόυν τέτοια άρθρα επικοινωνίακα και τί άποψη διαμορρφώνει η κοινή γνώμη.
-------------------------------------------------------------------------------

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 008_288037

--------------------------------------------------------------------------------
Υπό διάλυση o μηχανισμός διάσωσης
Χωρίς οργάνωση για παροχή βοήθειας, ενώ ΕΜΑΚ και εθελοντικές οργανώσεις ερίζουν για την κυριαρχία στις κορυφές της χώρας
Του Γιαννη Σουλιωτη


Τη διάλυση του μηχανισμού διάσωσης στα ελληνικά βουνά αποκάλυψε η επιχείρηση-θρίλερ της περασμένης Δευτέρας σε υψόμετρο 2.700 μ. στον Ολυμπο για τον απεγκλωβισμό Βούλγαρου ορειβάτη. Οσα ήρθαν στο φως τις ημέρες που ακολούθησαν αποκαλύπτουν ανυπαρξία οργανωμένων μηχανισμών για την παροχή βοήθειας, όταν από τις αρχές του καλοκαιριού περισσότεροι από 150.000 (κυρίως αλλοδαποί) ορειβάτες έχουν επισκεφθεί το δημοφιλέστερο βουνό της χώρας, τον Ολυμπο.

ΕΜΑΚ και εθελοντικές οργανώσεις, με κύρια την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης, μοιάζουν να ερίζουν για την κυριαρχία τους στις κορυφές της χώρας, ενώ το ζήτημα δείχνει να απασχολεί ελάχιστα την ηγεσία της Πυροσβεστικής και της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας. Δεν είναι τυχαίο ότι τα έργα για την κατασκευή του Κέντρου Εκπαίδευσης Ορειβατών - Διασωστών στο Λιτόχωρο Πιερίας ξεκίνησαν το 2003 και ολοκληρώνονται τον Δεκέμβριο, όμως στη θέση του σχολείου διασωστών θα λειτουργήσει απλός πυροσβεστικός σταθμός, αφού τα κονδύλια που διατέθηκαν δεν επαρκούν για τη δημιουργία σύγχρονων εγκαταστάσεων εκπαίδευσης.

Ως «το απόλυτο μπάχαλο» περιγράφει, στέλεχος της Πυροσβεστικής, τον μηχανισμό διάσωσης στο βουνό. Δεν είναι τυχαίο ότι οι εισαγγελικές αρχές διέταξαν έρευνα για τα γεγονότα της περασμένης Δευτέρας. Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά, εκτός του ελικοπτέρου Super Puma της Πολεμικής Αεροπορίας το οποίο πέταξε σε υψόμετρο 2.700 μ. για λογαριασμό της ΕΜΑΚ, για τον απεγκλωβισμό του Βούλγαρου ορειβάτη, κλήθηκε από την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης ιδιωτικό ελικόπτερο της ασφαλιστικής Intersalonica, που λόγω σφοδρής χιονόπτωσης υποχρεώθηκε σε αναγκαστική προσγείωση. Κατά τους πυροσβέστες της 2ης ΕΜΑΚ, «όταν τα μέλη της Ελληνικής Ομάδας ενημερώθηκαν για το συμβάν έδωσαν αυθαίρετα εντολή στο ελικόπτερο να μεταβεί στην περιοχή, με αποτέλεσμα μια παρολίγον τραγωδία». Το ιδιωτικό ελικόπτερο πραγματοποίησε αναγκαστική προσγείωση στα Σκούρτα, στα 2.400 μ., μακριά από τον τραυματισμένο ορειβάτη, με τους πυροσβέστες να θέτουν το ερώτημα «ποιος θα είχε την ευθύνη εάν το ελικόπτερο κατέπιπτε μαζί με τον τραυματία;». Κάποιοι προχωρούν ένα βήμα παρακάτω καταγγέλλοντας ότι σε αρκετές περιπτώσεις οι εθελοντές αποκρύπτουν από την ΕΜΑΚ συμβάντα, ώστε να καρπώνονται εκείνοι τις επιτυχίες, να εξασφαλίζουν προβολή στα ΜΜΕ και τελικά χρηματοδότηση. Τα μέλη της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης απαντούν πάντως ότι στις επιχειρήσεις ορεινής διάσωσης συμμετέχουν επικουρικά, καθώς «διαθέτουμε και τα τεχνικά μέσα και την εξειδίκευση για τέτοιου είδους αποστολές, αντίθετα με τα μέλη της ΕΜΑΚ». Για την πρόσφατη επιχείρηση στον Ολυμπο υποστηρίζουν ότι το ελικόπτερο χρησιμοποιήθηκε για την ταχύτερη μεταφορά των διασωστών και όχι για τη διακομιδή του τραυματία. «Κάποιοι στα ανώτερα κλιμάκια της Πυροσβεστικής δυσανασχετούν όταν μας βρίσκουν μπροστά τους», καταλήγουν.

Τα περισσότερα ορειβατικά ατυχήματα σημειώνονται στον Ολυμπο. Από το μακρινό 1955 μέχρι και σήμερα έχουν καταγραφεί στο βουνό 113 συμβάντα και 42 θάνατοι. Την τελευταία δεκαετία αντίστοιχα, ο αριθμός των ορειβατών που έχασαν τη ζωή τους ή τραυματίστηκαν σοβαρά στις παγωμένες πλαγιές του «βουνού των Θεών» ανέρχεται σε 22 και 42 αντίστοιχα, ενώ από την αρχή του έτους καταγράφονται 6 συμβάντα, όλα στο «Λούκι του Μύτικα», την ψηλότερη κορυφή του Ολύμπου. Μικρότερος αριθμός επισκεπτών, και επομένως ορειβατικών ατυχημάτων, σημειώνεται σε Πίνδο και Καλαμπάκα.
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

Υπό διάλυση o μηχανισμός διάσωσης
Ποιος μηχανισμός?
Προσωπικά μου είναι πολύ δύσκολο να πιστεψω τις παραπάνω κατηγορίες.
Εγώ τις πιστεύω.
...τί άποψη διαμορρφώνει η κοινή γνώμη.
Κοινή γνώμη=Πουτάνα γνώμη? Απλά ρωτάω. Μας νοιάζει η πουτάνα η γνώμη? Ή γνώμη της πουτάνας?
«ποιος θα είχε την ευθύνη εάν το ελικόπτερο κατέπιπτε μαζί με τον τραυματία;»
Ο τραυματίας?

Εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνονται αυτά που λέει ο συντάκτης του άρθρου, και γνωστά (έως κοινότυπα) σε όλους όσους ανεβαίνουν σε βουνά (και στον Όλυμπο ειδικότερα). Όλοι όσοι δε, έχουμε συνεισφέρει την βοήθεια μας σε ατυχήματα, έχουμε αντιμετωπιστεί με αυτή ακριβώς την συμπεριφορά και μεταχείριση. Ίσως και χειρότερη.

Ναι η ΕΜΑΚ είναι ανεπαρκής, το ίδιο όμως και όοοοοοοοοολες (είναι πολλές) αυτές οι ''εθελοντικές'' ή εθελοντικές ομάδες, ορειβατικοί σύλλογοι και δεν συμμαζεύεται, που ενισχύονται από την ΓΓΠΠ γι´αυτό τον σκοπό, την ορεινή διάσωση.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί απορείς...
VD
Posts: 19
Joined: 12 Nov 2007 15:31

Post by VD »

Σχετικά με το σε ποίο βαθμό έχει δίκιο το άρθρο, έχω κάποια άποψη αλλά δε θα ήθελα να επιμείνω μιας και η εμπειρία μου είναι μάλλον μικρή. Θα ενδιαφερόμουνα να ακούσω όμως τις αντιδράσεις και των υπόποιπων μελλών του φόρουμ. Ξέρω ότι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα του ρόλου των εθελοντικών ομάδων αλλά νομίζω ότι το άρθρο πάει τη συζήτηση ένα βήμα παρακάτω.

Σχετικά με τη κοινή γνώμη, νομίζω ότι έχει σημασία γιατί αν μια λάθος αντίληψη εδραιωθεί τότε είναι και πιο εύκολο να παρθούν λάθος αποφάσεις.
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

Και εγώ συμφωνώ στα περισσότερα που λέει ο αρθογράφος. Αλπά καταθέτω ξανά την άποψη μου.
Η μη επαρκής ΕΜΑΚ, μπορεί να γίνει επαρκέστερη με την βοήθεια των διάφορων εθελοντικών ομάδων (εκπαιδευμένων όμως), οδηγών βουνού και εκπαιδευτών ορειβασίας.
Αλλά η ελληνική μαλακία φαίνεται και εδώ σε όλο της το μεγαλείο. Λες και πρέπει να έχει σημασία το ποιός θα φανεί στην τηλεόραση για να παρει τα μπράβο και τα χρήματα... Εξαλλου στο μόνο που διαφωνώ τελείως είναι αυτό
Κάποιοι προχωρούν ένα βήμα παρακάτω καταγγέλλοντας ότι σε αρκετές περιπτώσεις οι εθελοντές αποκρύπτουν από την ΕΜΑΚ συμβάντα, ώστε να καρπώνονται εκείνοι τις επιτυχίες, να εξασφαλίζουν προβολή στα ΜΜΕ και τελικά χρηματοδότηση
Οι πρωτοι που συνήθως τα μαθαίνουν είναι τα ΜΜΕ.
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Από την άλλη είναι γνωστή η "αποστροφή" (τα τελευταία τουλάχιστον χρόνια) της ηγεσίας της πυροσβεστικής προς τους εθελοντές -αν και συχνά κατανοητή. Ελλαδάρα... με τις ίντριγκες σου!

ΓΒ
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

voutiros wrote:Από την άλλη είναι γνωστή η "αποστροφή" (τα τελευταία τουλάχιστον χρόνια) της ηγεσίας της πυροσβεστικής προς τους εθελοντές -αν και συχνά κατανοητή. Ελλαδάρα... με τις ίντριγκες σου!

ΓΒ
Παρένθεση
Τουλάχιστον, όπως θα είδες χτες, εμεις κρατάμε τις ισορροπίες και έχουμε καλές σχέσεις με την 1η ΕΜΑΚ :wink:
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Υπό διάλυση o μηχανισμός διάσωσης

Post by Nikolas_A »

VD wrote:...όταν από τις αρχές του καλοκαιριού περισσότεροι από 150.000 (κυρίως αλλοδαποί) ορειβάτες έχουν επισκεφθεί το δημοφιλέστερο βουνό της χώρας, τον Ολυμπο....
Μα καλά, καθόλου Χαρδαβέλλα δε βλέπουν αυτοί; Αφού ελάχιστοι καταφέρνουν να ανέβουν στον Όλυμπο (αφού έχουν κάνει προετοιμασία στο Κ2...)
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Τα έχουμε ξαναπεί σε προηγούμενη συζήτηση:

- Η συγκρότηση μηχανισμού ορεινής διάσωσης είναι (και πρέπει να είναι) ευθύνη του κράτους.

- Για τη δημιουργία αξιόπιστου μηχανισμού ορεινής διάσωσης, απαιτείται πολιτική βούληση.

- Η κοινή γνώμη σήμερα, δεν πιστεύει στην αναγκαιότητα δημιουργίας ορεινής διάσωσης... (για μερικούς τρελούς που πάνε και τσακίζονται στα βουνά).

- Οι έλληνες ορειβάτες αποτελούν ελάχιστη μειοψηφία και δεν μπορούν να ασκήσουν καμίας μορφής πίεση στην πολιτεία.


Αξιόπιστος μηχανισμός ορεινής διάσωσης θα αρχίσει να συγκροτείται στη χώρα μας, την ημέρα που ο μέσος έλληνας θα αρχίσει να ανησυχεί μην πάθει το παιδί του κάποιο ατύχημα στο βουνό.





Υ.Γ.
Για να το θέσω με άλλα λόγια:
Ξέρετε κανένα επαρχιακό καφενείο που να έχει διαμορφώσει ειδικό χώρο μη καπνιζοντων, επειδή ο καπνός του τσιγάρου ενοχλεί τον τρελό του χωριού;
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

Minimus wrote:
Υ.Γ.
Για να το θέσω με άλλα λόγια:
Ξέρετε κανένα επαρχιακό καφενείο που να έχει διαμορφώσει ειδικό χώρο μη καπνιζοντων, επειδή ο καπνός του τσιγάρου ενοχλεί τον τρελό του χωριού;
σωστός
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Σας μεταφέρω (χωρίς να κάνω κάτι πρωτότυπο) την άποψη του 99,9% των Ελλήνων:

«Γιατί να επιβαρυνθεί ο φορολογούμενος και να κινδυνεύουν οι διασώστες επειδή εσείς είστε τρελοί;»

Την έχουμε ξαναπεί αυτή την άποψη καθώς και τα επιχειρήματα εναντίον της. Απλά την επαναλαμβάνω αφού η ίδια η Μάγια Τσόκλη που βλέπουμε στην τηλεόραση τα ταξίδια της σε όλο την κόσμο, ταξίδια σε μέρη πανέμορφα αλλά όχι και τόσο ασφαλή, την ανέφερε στην ραδιοφωνική της εκπομπή στο Σκάϊ το περασμένο Σάββατο, έχοντας καλεσμένο τον Κοτρωνάρο. Βέβαια ο Παναγιώτης έπρεπε να της απαντήσει ότι αν κάποια φορά εκεί που πηγαίνει την πετσοκόψει κάποιος ντόπιος ή πάθει κάποιο ατύχημα, τότε θα πρέπει κι εμάς να μην ιδρώσει το αυτί μας και να πούμε «καλά να πάθει... τα ήθελε ο κ...ς της...».
Post Reply