Πηγή Αβραμη- Διαδρομή Ορμή - Πάρα λίγο ατύχημα

Πληροφορίες και απόψεις για την ασφάλεια και την βαθμολόγηση διαδρομών
Post Reply
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Πηγή Αβραμη- Διαδρομή Ορμή - Πάρα λίγο ατύχημα

Post by Planar »

Σκαρφαλώνοντας στη πηγή Αβράμη στις 27/3/2021, στη διαδρομή Ορμή, στη 4η (?) πλακέτα (αμέσως μετά το κρουξ) τράβηξα το σετάκι για να σεκαριστώ. Το σετάκι στιγμιαία με κράτησε και αμέσως μετά (ενώ τραβούσα σκοινί) ακούστηκε ένας κοφτός θόρυβος και βρέθηκα στο αέρα (με το σετάκι στο χέρι και τη πλακέτα κλιπαρισμένη ακόμα σε αυτό). Ήμουν τυχερός γιατί ο ασφαλιστής μου έκανε σωστά τη δουλεία του και η πτώση παρότι μεγάλη ήταν καθαρή.

Σε μετέπειτα εξέταση το βύσμα φάνηκε να είναι άθικτο και το σπείρωμα χωρίς εμφανή φθορά. Το πιθανότερο ενδεχόμενο είναι ότι το παξιμάδι είχε σιγά σιγά ξεβιδώσει και όταν τράβηξα το σετάκι απλά έφυγε από τη τελευταία σπείρα (εξ ου και ο θόρυβος). Το περίεργο είναι ότι τη διαδρομή την είχαν σκαρφαλώσει άλλα τρία άτομα πριν από εμένα και κανείς δεν είχε παρατηρήσει κάτι. Η συγκεκριμένη πλακέτα είχε πάρει ήδη άλλο ένα σεκ μέσα στην ημέρα.

Κρεμάσαμε τη πλακέτα που έφυγε στη πρώτη ασφάλεια της διαδρομής ώστε να είναι προφανές σε όποιον μπει ότι λείπει μια πλακέτα παραπάνω.
arigo
Posts: 39
Joined: 19 Nov 2014 21:47

Re: Πηγή Αβραμη- Διαδρομή Ορμή - Πάρα λίγο ατύχημα

Post by arigo »

Ευτυχώς που στη συγκεκριμένη περίπτωση, ούτε γάτα, ούτε ζημιά !

Αυτά όμως συμβαίνουν, όταν ελάχιστοι δίνουν σημασία στις χαλαρές ασφάλειες και ακόμα λιγότεροι, μπαίνουν στον κόπο να τις σφίξουν.

Η ύπαρξη μόνιμων ασφαλειών, δεν συνεπάγεται και τυφλή εμπιστοσύνη σε αυτές. Τα σπορ πεδία, δυστυχώς, δημιουργούν μια ψευδαίσθηση "προστατευμένου" και "ασφαλούς" περιβάλλοντος.

Ας έχουμε πάντα κατά νου, ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι...
Post Reply