ΟΛΥΜΠΟΣ - 1η Χειμερινή της Κόψης Προφήτη Ηλία

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
Post Reply
Ibex

ΟΛΥΜΠΟΣ - 1η Χειμερινή της Κόψης Προφήτη Ηλία

Post by Ibex »

Νιώθω ότι οφείλω να κάνω μια παρέμβαση για μια αποσαφήνιση. Είδα ότι έχει αναρτηθεί από τον Admin η περιγραφή μιας ανάβασης (http://www.routes.gr/?Page=el/Climbing/ ... rofitiIlia) που αναφέρεται ως "η πρώτη χειμερινή επανάληψη της βόρειας κόψης του Προφήτη Ηλία". Δεν παρεξηγώ κανέναν, καθένας που πάει εκεί για κάποιο ανεξήγητο λόγο έχει την αίσθηση ότι είναι ο πρώτος, τόσο άγριο και ολιγοσύχναστο είναι το πεδίο που αυτή η αίσθηση δικαιολογείται. Παρόμοια την έπαθα κι εγώ κάποτε (http://www.routes.gr/Community/viewtopic.php?f=12&t=38). Η κόψη μαζί με τους πύργους ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ. Όσον αφορά την έξοδο απ' τα δεξιά, αυτή την έχω κάνει κι εγώ με δύσκολες χειμερινές συνθήκες Μάρτη μήνα, όπως αναφέρεται ξεκάθαρα στο παραπάνω post. Υπάρχει και στη δράση μου που έχει δηλωθεί στην ΕΟΟΑ. Υπάρχουν και φωτογραφίες. Ορισμένες φορές τυχαίνει να αγνοούμε τις προσπάθειες κάποιων άλλων... όμως ευτυχώς υπάρχουν τα forum. Συγχαρητήρια στα παιδιά που πήγαν εκεί Γενάρη μήνα.

Πάνος Αθανασιάδης
Last edited by Ibex on 04 Mar 2016 13:28, edited 1 time in total.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
Admin
Site Admin

Re: ΟΛΥΜΠΟΣ - 1η Χειμερινή της Κόψης Προφήτη Ηλία

Post by Admin »

Επειδή από τις αναφορές δεν μπορεί κάποιος που δεν έχει κάνει τη διαδρομή να καταλάβει το ακριβές ιστορικό, ας τα μαζέψει όποιος ξέρει λεπτομέρειες σε μια ενιαία περιγραφή για να διορθώσουμε τη σελίδα.
Ibex

Post by Ibex »

Κατά πρώτον, υπάρχει η καλή προσπάθεια των Μ. Στύλλα και Μ. Γκιριτζιώτη το 2014.
Όταν ξαναπάω θα σας πω που ακριβώς είναι τραβηγμένη αυτή η φωτογραφία τους.

Image

Το σημείο του μπιβουάκ που αναφέρεται από τους Θ. Θωμίδη και Χ. Ανανιάδη είναι αναμφίβολα το ίδιο
όπου είχα κάνει κι εγώ μπιβουάκ τον Απρίλιο του 2001 και τον Μάρτη (23-24) του 2002. Στο σημείο εκείνο
είχα βρει κι ένα καρφί. Σε αυτή τη φωτογραφία (τραβηγμένη το 2001 από τον Λαιμό) φαίνονται οι δύσκολοι
πύργοι και το σημείο του μπιβουάκ στο ξεκίνημά τους. Από εκεί η εύκολη έξοδος εγκαταλείπει την κόψη και
περνά δεξιά (στο πίσω μέρος της κόψης, μη ορατό στη φωτογραφία) όπου είναι και η τραβέρσα που αναφέρουν
οι Θωμίδης-Ανανιάδης. Στην αρχή αυτής της τραβέρσας, τον Μάρτη του 2002, είχα δοκιμάσει να φύγω επάνω
στο πρώτο λούκι αλλά αυτό οδηγούσε στη μέση των πύργων και το πεδίο ήταν εξαιρετικά σαθρό, έτσι έκανα
υποχώρηση (πολύ χάλια χιόνια). Τραβερσάροντας λίγο ακόμα μπόρεσα να βγω πάνω από τις πλαγιές που
φαίνονται στις φωτογραφίες του Γκιριτζιώτη.

Image

Τα δρομολόγια που είχα ακολουθήσει έχουν ως ακολούθως. Στη διαδρομή "2" είχα ξεκινήσει με στόχο να
βγω ευθεία πάνω, όμως έκανα λάθος ξεκίνημα και οδηγήθηκα αναγκαστικά στην βάση των πύργων της
κόψης (χαροπάλι).

Image

Για την ιστορία, ξέρω από τον Πάτρικ Σαραντάκο (αναρριχητής από τη Θεσσαλονίκη με τον οποίο
είχα επικοινωνήσει τηλεφωνικά το 2001) ότι η κόψη μαζί με τους πύργους έχει γίνει πρώτα από
τον Σ. Σπανούδη και άλλους.
Postby teochristopoulos » Thu 07 Apr 2011, 7:23 pm
Είναι η γνωστή ως "Κόψη του Προφήτη Ηλία" Ανοίχτηκε μια άνοιξη (Απρίλιο) στα τέλη του '90 από Σπανούδη και άλλους. Ξεκίνησαν από Αγία Κόρη (δεν υπήρχε ο δρόμος για Κρεββάτια τότε). Έχει γενικά μερικές καλοκαιρινές επαναλήψεις και 1-2 φουλ χειμερινές προσπάθειες (Καράμπαμπας κ.α.). Το πρώτο πέρασμα αναφέρεται ντιρέκτ, εγώ θα το έδινα ένα IV/IV+, και έχει 2 ή 3 καρφιά. Κανονική χειμερινή επανάληψη κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει γίνει. Η 1η ανάβαση όμως ήταν με σχεδόν χειμερινές συνθήκες, απ' ότι έχω ακούσει από τον Σάκη, με μπιβουάκ και τα ρέστα. Όσο για την περιγραφή είναι στο Ανεβαίνοντας, τ.55, από τον Μαμούρη, πρώην καταφυγιά των Κρεββατιών, ο οποίος (μαζί με τον άλλο πρωην καταφυγιά (Μαυρίδη) έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά σε μονοπάτια, προσβάσεις, χαράξεις κτλ σε όλη την περιοχή.
Η κόψη δεν έχει ακόμα ολοκληρωμένη χειμερινή επανάληψη.
Admin
Site Admin

Post by Admin »

Έγιναν κάποιες διορθώσεις στη περιγραφή και αναμένονται περισσότερα.
Ibex

Post by Ibex »

Μετά από προσωπική επικοινωνία με τον Χρήστο Ανανιάδη επιβεβαιώνεται ότι η πορεία που ακολούθησαν με τον Θωμίδη ανταποκρίνεται στην περιγραφή της διαδρομής (http://www.anevenontas.gr/issues/55/fil ... age38.html). Έτσι η ανάβασή τους φαίνεται πως ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ. Επιβεβαιώθηκε επίσης έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία του Ανανιάδη με τον ίδιο τον Σάκη Σπανούδη ότι η διαδρομή δεν πάει καβάλα σε όλους τους πύργους αλλά τραβερσάρει ορισμένους από τα δεξιά. Εγώ αντίθετα, τον Απρίλη του 2001 και τον Μάρτη του 2002, είχα κινηθεί ακόμα πιο δεξιά αποφεύγοντας τα δύσκολα, όπως αναφέρεται στο άρθρο των Κορφών (http://www.eosacharnon.gr/pdf/pdf_218/3 ... ellada.pdf). Τότε δεν ήξερα ότι υπάρχει εκεί διαδρομή και την είχα δηλώσει ως νέα παραλλαγή εξόδου απ' την κόψη του Προφήτη Ηλία ("Εκτόνωση, 1400μ, IV, 2+, M2).
Last edited by Ibex on 05 Mar 2016 17:31, edited 2 times in total.
AlexHwaRang

Post by AlexHwaRang »

Ετσι, φαίνεται πως ο δεύτερος πύργος περιμένει την πρώτη ανάβαση. Καλοκαιρινή και χειμερινή.

Συγχαρητήρια για το grand course της χειμερινής του προφήτη Ηλία.
Ibex

Post by Ibex »

Οι λεπτομέρειες από ένα σημείο και πέρα δεν έχουν και τόση σημασία, ωστόσο θα ήθελα να προσθέσω (έτσι για να μην φαίνεται η παραπάνω αρχική μου αντίδραση ως άστοχη παραξενιά) ότι μίλησα ο ίδιος με τον Σάκη Σπανούδη και μου είπε ότι η original διαδρομή όντως πάει ντιρέκτ πάνω στον βασικό πύργο και δεν τους παρακάμπτει όλους από τα δεξιά. Έτσι είχαν πάει και μαζί με τον Θοδωρή Χριστόπουλο σε μία από τις πρώτες καλοκαιρινές επαναλήψεις και το ίδιο είχε γράψει εδώ στο forum και ο Θοδωρής. Φαίνεται δηλαδή πως η επιτυχής επανάληψη των Ανανιάδη-Θωμίδη είναι μεν σχεδόν, αλλά ίσως όχι ακριβώς, η πρώτη ολοκληρωμένη χειμερινή επανάληψη. Ο Πάτρικ Σαραντάκος ήταν μαζί με τον Σάκη όταν ανοίχθηκε η διαδρομή και μπορεί να επιβεβαιώσει του λόγου το αληθές. Αναφέρομαι σε αυτόν τον πύργο, ακριβώς πάνω από το παταράκι του μπιβουάκ που βλέπει εκατέρωθεν της κόψης.

Image

Αν πράγματι είναι έτσι, τότε μάλλον η περιγραφή του Μαμούρη στο Ανεβαίνοντας περιγράφει μια μικρή παραλλαγή που παρακάμπτει αυτόν τον πύργο (αναφερόμενος ως 2ος Μεγάλος Πύργος) από τα δεξιά και επανέρχεται στην κόψη από ένα λούκι III. Αυτά όμως είναι ανούσιες λεπτομέριες. Συγχαρητήρια στο Χρήστο και το Θωμά για την ανάβαση, σημασία έχει πως ό,τι έκαναν δεν είχε γίνει ποτέ πριν χειμώνα. Κι όπως το έθεσε κι ο ίδιος ο Χρήστος, μακάρι στο μέλλον περισσότερος κόσμος να περάσει και να αγαπήσει αυτή την άγρια και απομονωμένη πλευρά του Ολύμπου.

Εσείς AlexHwaRang σε αυτόν τον πύργο είχατε πάει ντιρέκτ; Αν ναι, τότε όταν γράφεις πιο πάνω "2ος πύργος" ποιον εννοείς; Ο Σπανούδης πάντως ψήνεται να ξαναπάμε για να κάνουμε όλους τους πύργους ντιρέκτ, μου θυμίζει τον Riccardo Cassin που επέστρεψε στο Piz Badile στα ογδοηκοστά γενέθλιά του :-)
AlexHwaRang

Post by AlexHwaRang »

τώρα από την φωτογραφία δεν καταλαβαίνω, αλλά σύμφωνα με το σκίτσο του Μαμούρη, τα καβαλήσα με τον Σωτηρίου τότε, δεν ήταν τίποτα τρομερό γιατί έβγαζε το πεδίο συνεχώς λύσεις, εκτός από τον δεύτερο μεγάλο πύργο από εκεί που λέει "τραβέρσα". Στον τελευταιό πύργο βρήκα καρφί και κραμπονιές, από την ανάβαση του Σπανούδη προφανώς , που είχε συναντήσει κάποιες μικτές συνθήκες.
Θυμάμαι που σχολιάσαμε το πόσο δύσκολο θα ήταν να κάνεις αυτό τον δεύτερο μεγάλο πύργο εκεί πάνω, με τόσο βαριά πόδια και δυσανάλογη δυσκολία ενώ τραβερσάρεται από κάτω μέσα σε πέντε λεπτά.

Τώρα που εξετάζω καλύτερα τις φωτο: αυτή που μόλις πόσταρες, άλλη με τον χειμερινό αναρριχητή, και αυτή των κορφών "2ος μεγάλος πύργος" είναι του ίδιου πύργου, αλλά μάλλον όχι του εν λόγω 2ου πύργου.

Όποτε θέλετε με τον κύριο Σπανούδη, επαναλαμβάνουμε και ανοίγουμε.
AlexHwaRang

Post by AlexHwaRang »

Εκτός εάν μετα΄την φωτό ο αναρριχητής κατέβηκε γιατί δεν...
Ibex

Post by Ibex »

Αυτή η φωτό (εννοώ την πάνω με τον άνθρωπο) είναι από την απόπειρα του Στύλλα et al. Ο Χρήστος μου έχει στείλει φωτογραφίες, αλλά δεν δεν έχω την δικαιοδοσία να τις ποστάρω. Αν μπορεί και θέλει ας το κάνει ο ίδιος. Έτσι θα καταλάβεις κι εσύ, που ήσουν εκεί πιο πρόσφατα και τα θυμάσαι καλύτερα. Ψάχνουμε να μιλήσουμε και με τον Πάτρικ Σαραντάκο που ήταν μαζί με τον Σπανούδη στο άνοιγμα. Είπαμε να κανονίσουμε να πάμε ξανά με τον Σάκη, πάμε να του φτιάξουμε ένα βιντεάκι αλά Cassin με τραγιάσκα και κόκκινο πουλοβεράκι :-)
cos_tas

Post by cos_tas »

Στη παλαιότερη ανάρτηση του Στύλλα (http://www.olympus-climbing.gr/index.ph ... gory_id=16) αναφέρεται και η προσπάθεια των Κοσμά Κότσαλου, Γιώργου Ρεντζή και Θωμά Νταβαρίνου στις 9 Απριλίου του 2014 και μάλιστα ως επιτυχής (δεν δίνονται λεπτομέρειες για το αν σκαρφάλωσαν του Πύργους, υπάρχουν πάντως φωτογραφίες). Σ'αυτούς αναφερόσουν Ibex σε παλιότερο topic (http://www.routes.gr/Community/viewtopic.php?f=12&t=38) "Κάποιοι φίλοι λένε ότι την έκαναν, σύντομα θα μάθουμε περισσότερα." ;

Διαβάζοντας τις περιγραφές όλων σας σχετικά με το ποιοί πύργοι σκαρφαλώθηκαν και ποιοί όχι κατά τη διάνοιξη αυτής της ιστορικής διαδρομής, προκαλείται μια σύγχυση με το ποιός πύργος είναι ποιός και άν σκαρφαλώθηκε τελικά.
Για να αποσαφηνιστεί η αρχική χάραξη των Σπανούδη κ.α., παραθέτω το λεπτομερέστατο σκίτσο του Β. Μαμούρη από το τ.55 του ανεβαίνοντας, καθώς δεν είναι ευδιάκριτο από τη διαδικτυακή έκδοση του περιοδικού (ελπίζω να μην παραβιάζω πνευματικά δικαιώματα), ώστε να μιλάμε με κοινή βάση.
Image

Αυτό που καταλαβαίνω απο τις περιγραφές σας σε αυτό το topic είναι πως η original διαδρομή (Σπανούδης κ.α.), παρακάμπτει τον "Μικρό Πύργο", καβαλάει σίγουρα τον "1ο Μεγάλο Πύργο", τραβερσάρει τον "2ο Μεγάλο Πύργο" και σκαρφαλώνει (;;;) τον "Τελευταίο Πύργο". Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε.

Θα ήταν καλό, εφόσον πρόκειται για μια εμβληματική διαδρομή, να συνταχθεί μία αναλυτική περιγραφή (με την αρχική χάραξη των Σπανούδη κ.α και την παραλλαγή που περιγράφεται στο τ.55 του ανεβαίνοντας), αντίστοιχη της περιγραφής που φιλοξενείται εδώ για την Κόψη του Ξερολακκίου (http://www.routes.gr/?Page=el/Climbing/ ... KopsiNaoum), για να έχει ο αναγνώστης όλες τις ιστορικές και τεχνικές πληροφορίες.

Μόλις την προσπαθήσουμε, θα επιστρέψω με τεχνικά στοιχεία για το σκαρφάλωμα των Πύργων, που λείπουν από κάθε περιγραφή που έχω διαβάσει.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους, χαράκτες - εξερευνητές - λάτρεις των διαδρομών περιπέτειας.
Ibex

Post by Ibex »

Like :-)

Πρέπει να γίνει ανάθεση έργου στον Πάτρικ Σαραντάκο.
Post Reply