Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
Post Reply
lappas

Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by lappas »

Το σκ βρέθηκα στην Βαρασοβα να σκαρφαλωσω
την διαδρομή σπασμενο φτερό.
Τα βύσματα είναι σπασμένα και στραβομενα από
από την τελευταία δυνατή βροχοβράχο πτώση.
Έχω αρκετές φωτογραφίες αλλά δεν ξερω πως
Μπορώ να τις ανεβάσω να τις δείτε.
Η διαδρομή δεν σκαρφαλωνετε
Ο βράχος δεν θυμίζει πλέον Βαρασοβα
Che

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by Che »

στειλτες μου με mail να τις ανεβασω εγω
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
Admin
Site Admin

Post by Admin »

Στείλτες στο e-mail του routes.gr
lappas

Post by lappas »

Στείλε mail
Admin
Site Admin

Post by Admin »

Οι φωτογραφίες:

Photo 1, Photo 2, Photo 3, Photo 4
Che

Post by Che »

αυτές ειναι συγκεκριμένες ή σε όλο το μήκος της γραμμής; δηλαδη ειναι όλες οι ασφάλειες σκατά;
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
lappas

Post by lappas »

Καταρχήν η διαδρομή δεν θυμίζει Βαρασοβα.
Δεν υπάρχει πλέον τίποτα κοφτερό όλα είναι στρογγυλεμενα από τις πέτρες που πέφτανε.
Ο βράχος είναι λευκό χρώμα και όχι γκρι και φαίνεται από τον δρόμο.
Γενικά είναι χτυπημένα σχεδόν όλα τα ρελε.
Η σχοινιά 3 είναι τρέλα :) λες και σκαρφαλώνεις
σωλήνα οποίος λείπει ο μισός.
Το VI πλέον νομίζω δεν υπάρχει πλέον.
από τα 6 βύσματα μόνο το τελευταίο υπάρχει ( 2 σπασμένα 3 στραβομενα ). Βάζεις το διαμπερες και μετά πας για το βύσμα πριν το ρελε.
Για αντικατασταση των βύσματα να πάρετε skyhook απαραίτητα, ούτε ιμάντας δεν περνάει από τα βύσματα.
Καλή τύχη
gtg

Post by gtg »

Μήπως είδε - ξέρει κανεις αν έχουν πειραχτεί και οι πλακέτες από το "Ταξίδι των Αργοναυτών";
AlexHwaRang

Post by AlexHwaRang »

Επιτέλους, έγινε και το 'Ταξίδι' σοβαρή διαδρομή. :lol: :lol:

.... Σίγουρα έχουν πειραχτεί. Αν πας δωσε ρηπορτ.
Eirini

Post by Eirini »

Επειδή ρώτησα και εγώ τον Πέτρο σχετικά με το ταξίδι των Αργοναυτών, μου είπε ότι παρόλο που είναι τόσο κοντά η διαδρομή δείχνει να είναι άθικτη και ότι τα βράχια πέσαν μόνο στο Σπασμένο Φτερό.
Τώρα αν έχει γίνει τίποτα παραπάνω στη διαδρομή ... εγώ προσωπικά θα έπαιρνα μια σειρά καρύδια μαζί μου...
Αν πας ενημέρωσε, εγώ δεν το βλέπω να πηγαίνω σύντομα..
gtg

Post by gtg »

Τελικά καταφέραμε να επαναλάβουμε το "Ταξίδι των Αργοναυτών"! Αυτό που πρέπει να προσέξουν όσοι την προσπαθήσουν στο μέλλον, ειναι ότι το τρίτο ρελε ( στο κάτω τμήμα της διαδρομής) δεν υπάρχει! Το μόνο που βρήκαμε ειναι τα σπασμένα βύσματα. Η σπηλιτσα που γίνεται το ρελε έχει γερό κορμό δέντρου, καθώς και θέσεις για μεγάλα καρύδια. Όποτε το πρόβλημα λύνεται! Σε περίπτωση οπισθοχώρησης θέλει προσοχή και μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το ρελε από το " Σπασμένο φτερό" που βρίσκεται αριστερά και φαίνεται να ειναι σε καλή κατάσταση! Κατα τα αλλα,τα υπόλοιπα ρελε αλλα και οι ενδιάμεσες ασφάλειες ειναι σε σχετικά καλή κατάσταση! Κάποιες έχουν σημάδια από χτυπήματα χωρίς όμως να έχουν κάποια παραμόρφωση! Όσο αφορά την διαδρομή πρόκειται για πραγματικό ταξίδι!!!
feskos

Post by feskos »

Αφού γίνεται λόγος για την κατάσταση που είναι οι διαδρομές μετά τα συμβάντα του Νοέμβρη να προσθέσω και εγώ πως και η kalidonis direct σκαρφαλώθηκε και όλα είναι μια χαρά...=D
kazo0ie

Post by kazo0ie »

Αντικαταστήσαμε το ρελέ της τρίτης σχοινιάς μες την σπηλίτσα. Μπήκαν καινούριες τρύπες/βύσματα με δύο πλακέτες,fixe ανοξείδωτες 304, χωρίς δαχτυλίδι (δεν είχαμε). Φθινόπωρο του '18.
Οσο για την κατάσταση της διαδρομής, το κάτω τμήμα εχει ασπρίσει/χάσει τριβές στις περισσότερες σχοινιές, πουθενα που να αυξάνει την δυσκολία όμως.
Στο πάνω τμήμα, στην 1η σχοινιά εχει στραβώσει υπερβολικά ενα βύσμα/δεν κλιπάρεται/περνάει καρύδι όμως και στην 2η σχοινια εχει σπάσει ενα βύσμα αλλα κουτσοκρέμεται η πλακέτα πάνω του. Και τα δύο σε βατά σημεία σε σχέση με την δυσκολία της διαδρομής. Στο μονοπάτι της επιστροφής προς Κρυονέρι εχει αυξηθεί ΠΟΛΥ η βλάστηση σε σημείο που να αυξάνει η δυσκολία ανίχνευσης και διέλευσης του και τα περισσότερα κόκκινα σημάδια έχουν χαθεί. Πιστεύω πλέον κάποιος που το κάνει πρώτη φορά δεν το βρίσκει και σίγουρα όχι νύχτα.
Την διαδρομή την έχουμε επαναλάβει την τελευταία 5ετία 6-7 φορές,1 φορά μετα την κατολίσθηση.
polos

Post by polos »

Παλι FIXE !!!
Dimitris

Post by Dimitris »

Οι ασφάλειες στο Σπασμένο Φτερό αντικαταστάθηκαν από το Νίκο Λαζανά μαζί με μαθητές σχολής μέσου επιπέδου.
Post Reply