Κάτω φλαμπούρι, βουντού και mad max

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
Post Reply
t-rex
Posts: 140
Joined: 10 Sep 2013 22:33

Κάτω φλαμπούρι, βουντού και mad max

Post by t-rex »

Καλησπέρα, ψάχνοντας στο φόρουμ αλλα και γενικότερα στο internet δεν βρίσκω και πολλές πληροφορίες για τις εν λόγω διαδρομές (χάραξη, ασφάλειες, φωτο κλπ).
Το μονο που βρίσκω είμαι η φωτο απο τον παλιό οδηγό του Τίτο και δυο κουβέντες για την ανανέωση τις βουντού. Υπάρχει κάτι άλλο? την έχει κανει κανεις τελευταια?
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Re: Κάτω φλαμπούρι, βουντού και mad max

Post by AlexHwaRang »

Εχουν αρκετές επαναλήψεις κάθε χρόνο.
Μια σειρά φρεντσ (3 κάμαλοτ όχι απαραίτητο) και λίγα καρύδια αρκούν. Για μαντ Μαξ κανα δύο περισσότερα μικρά καρύδια θα είναι χρήσιμα.
Για βουντού ένα λυμμένο κέβλαρ ή ξεθηλικώμένο καρύδι για το διαμπερές της πρώτης σχοινιάς καλό είνια να είναι 'οπλισμένο' στο μπωντριέ εκτός αν είσαι τόσο άνετος στην δυσκολία και πας έτσι σαν κάποιους που ξέρω.
t-rex
Posts: 140
Joined: 10 Sep 2013 22:33

Re: Κάτω φλαμπούρι, βουντού και mad max

Post by t-rex »

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τα beta.
Η mad max. Έχει δυο πλακέτες στην πρωτη σχοινιά και τα ρελέ?
Η βουντού έχει 10 πλακέτες. Και τα ρελέ?
Ξέρεις - θυμασαι που είναι τα crux?

Σχετικα με το κέβλαρ, σου δίνει χερι να το περάσεις λυμμενο και να το δεσεις κατόπιν? Καλά κατάλαβα?
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Re: Κάτω φλαμπούρι, βουντού και mad max

Post by AlexHwaRang »

Ναι, κάπως έτσι.

Εχουν κοινο το πρώτο ρελέ αλλά θα με συγχωρέσεις γιατί δεν θέλω να δόσω παρα πάνω βετα παρα μόνο όταν πρόκειτε για ασφάλεια. Αυτό γιατι νομίζω ότι θα σου χαλάσω το πρωτόγνωρο της εμπειρίας σου που σίγουρα είναι προσωπική.

Μη διστάζεις, πήγαινε, κομπλέ είναι όλα. Πόσταρε τι έγινε αν θες.
Genirous
Posts: 61
Joined: 05 Mar 2009 12:45
Location: Αθήνα

Re: Κάτω φλαμπούρι, βουντού και mad max

Post by Genirous »

Είχα κάνει την Βουντού πριν 2 χρόνια και αυτό που μου έχει μείνει είναι ότι η πρώτη σχοινιά είναι απαιτητική ως προς την αναρρίχηση. Μπαίνεις κατευθείαν στα δύσκολα και ακολουθείς τις πλακέτες μέχρι το 1ο ρελέ, το οποίο είναι σε πατάρι και δε φαίνεται. Η δοθείσα βαθμολογία είναι VII+ αλλά ανοίχτηκε το '92, οπότε με τα σημερινά δεδομένα να περιμένεις ένα 6c γεμάτο. Η δεύτερη σχοινιά είναι ευχάριστη και αρκετά ευκολότερη και χρειάζεται μερικές φυσικές ασφάλειες.

Στην Mad Max δεν έχω μπει.
t-rex
Posts: 140
Joined: 10 Sep 2013 22:33

Re: Κάτω φλαμπούρι, βουντού και mad max

Post by t-rex »

Ευχαριστω και παλι για τα βετα.
Ηταν για σημερα αλλα αλλαξαν τα σχεδια, το επομενο Σαββατο θα παμε και θα σας πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη.
t-rex
Posts: 140
Joined: 10 Sep 2013 22:33

Re: Κάτω φλαμπούρι, βουντού και mad max

Post by t-rex »

AlexHwaRang wrote:Ναι, κάπως έτσι.

Εχουν κοινο το πρώτο ρελέ αλλά θα με συγχωρέσεις γιατί δεν θέλω να δόσω παρα πάνω βετα παρα μόνο όταν πρόκειτε για ασφάλεια. Αυτό γιατι νομίζω ότι θα σου χαλάσω το πρωτόγνωρο της εμπειρίας σου που σίγουρα είναι προσωπική.

Μη διστάζεις, πήγαινε, κομπλέ είναι όλα. Πόσταρε τι έγινε αν θες.
Μπα δεν με πειραζει, αν θες δωσε δεν με χαλαει. :)
t-rex
Posts: 140
Joined: 10 Sep 2013 22:33

Re: Κάτω φλαμπούρι, βουντού και mad max

Post by t-rex »

Εντάξει να πω και εγώ πως είναι διαδρομαρα (η βουντού).
Βέβαια θα πρέπει να πω οτι:
1.είναι αρκετά σκληρη
2.έχει κομμάτια τα οποία είναι ελαφρώς επικίνδυνα (πχ απο το 1ο στο 2ο Γκόλο, αν φυγεις... Περαστικά
3.το σχεδιάγραμμα θελει διορθωμα, το R1 είναι μετα τα δέντρα, αριστερα (στο ρελέ της Άμστελ)
Η πρωτη σχοινιά δεν έχει καρφιά (εγώ δεν βρήκα)
Η δεύτερη σχοινιά έχει ενα καρφί στην στέγη και 2 ή 3 Γκόλο απο κάτω στο VII
4. Δεν ξέρω τελικά αν τα 6- είναι τόσο ή είναι 6 (νομίζω είναι 6)
Αυτά τα ολίγα....
t-rex
Posts: 140
Joined: 10 Sep 2013 22:33

Re: Κάτω φλαμπούρι, βουντού και mad max

Post by t-rex »

Χθες βρέθηκαμε στο αγαπημένο φλαμπουρι.
Σκαρφαλωσαμε, ωραια και γαληνια,καμια σχεση με τον χαμο των σπορ πεδιων. Πριν φυγουμε Έριξα μια ματια στην mad max.
Στην αρχή παει σε μια πλάκα με μια σχισμη ελαφρά προς τα αριστερά που έχει και μια πλακέτα πανω απο ενα δεντρακι, μπαίνει σε μικρο πατάρι μετα σε διεδρο και κατόπιν δυο πλακέτες? Καβαλάει την βουντού και πάει ελαφρά αριστερά και πανω μέχρι να πιασει τα δέντρα κάτω απο το ρελέ (Άμστελ,βουντού κλπ). Και μετα ρελέ στο γνωστό ρελέ?
(Όλα αυτα απο κάτω και απο το σκίτσο (ο θεός να το κανει))
t-rex
Posts: 140
Joined: 10 Sep 2013 22:33

Re: Κάτω φλαμπούρι, βουντού και mad max

Post by t-rex »

MAD MAX
Η απόφαση πάρθηκε και το Σάββατο ανηφορίσαμε για φλαμπούρι.
Δεν έχω λόγια να "πω" για την ομορφιά αυτής της διαδρομής.

Πάνω της έχει: 2 γκολό στο VII- στην αρχή και το δεύτερο ρελέ (κοινό με αμστελ, βουντου κλπ) τίποτα άλλο.
θέλει καρύδια, φρεντ.
Post Reply