Η Εποποιία της Επιπολαιότητας και η Φωνή της Συνείδησης

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Η Εποποιία της Επιπολαιότητας και η Φωνή της Συνείδησης

Post by AlexHwaRang »

Γενικά, πριν από κάθε πτώση μου στην αναρρίχηση ή τρακάρισμα στον δρόμο ή άλλη μαλακία, ένα καμπανάκι μου χτυπάει «ντιν νταν, πρόσεχε Καραμήτρο». Και έτσι και δεν το ακούσω τότε σίγουρα, μα σίγουρα έρχεται το αναπάντεχο. Νόμιζα ότι είχα φτάσει σε καλό επίπεδο την συμφωνία με την συνείδηση αλλά πριν από μια εβδομάδα στην Γκιώνα είχα ατύχημα με επιπτώσεις: ένα ραγισμένο αστράγαλο, δύο στραμπουλιγμένα πόδια, ένα γόνατο και μπόλικες εκδορές στο δέρμα, την ψυχή και την καρδούλα μου. Ναι γιατί βλέπεις πήρα και τον άλλο στην πτώση, ο οποίος φυσικά δεν την γλύτωσε.

Ευτυχώς μόλις στο πρώτο πέρασμα της διαδρομής. εκεί ήταν που του είπα του άλλου: «Να δεθούμε ή να πάμε χύμα...» τρομάρα μας. Δένομαι, με βάζει στο κουβαδάκι του, χωρίς ρελέ (μάγκα μου...), στέκεται από κάτω (λες και κάνουμε μπούλντερ) και εγώ ορμάω όλο σιγουριά και αυτοπεποίθηση (ο Καραμήτρος). Σύντομα διαπίστωσα το μπόλικο verglass (ντιν...) και ότι ήταν τσαμπουκάς. Βάζω ένα καρύδι, φαινόταν μέτριο (νταν ντιν...). Αλλά κάτι τέτοια τα μασάω και με πλαϊνά πιασίματα μαζεύω τα πόδια ψηλά στα verglass, κάνω μια τοποθέτηση το πιολέ πιο πάνω (ντιν νταν ντιν...) και το τραβάω έτσι αεράτα για να καθαρίσω το πέρασμα.

Φτου. Έτσι μου έκανε το πιολέ και πετάω απευθείας
Φτού. Έτσι μου έκανε το καρύδι και πετάγεται απευθείας.
Φτου, Φτου, Φτου δεν είπαμε και αφού έπεσα επάνω του γλιστράμε αγκαλιά και με επιτάχυσνση στο παγωμένο 35 μοιρο. Πόδια πάνω κεφάλι κάτω και εγώ από κάτω. Βαράω ανέλπιδα το πιολέ και το χάνω απευθείας. Κατάφερα να γυρίσω το κεφάλι πάνω. Σπρώχνω το άλλο τον κακομοίρη από την αγκαλιά του και μετά από μια κατοστάρα μέτρα και μπόλικα τρακαρίσματα σε κροκάλες σταματήσαμε.....

Και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς χειρότερα. Εντάξει υπάρχουν και πολύ χειρότερα. Και λίγες βδομάδες ή μια ζωή off δεν πειράζει. Καμιά φορά κάνει και καλό. Σε βάζει να σκέφτεσαι...
Που πας ρε Καραμήτροοο!
OFIS
Posts: 206
Joined: 26 Apr 2006 09:44

Post by OFIS »

Ταχεία ανάρρωση Άλεξ...
User avatar
kayak
Posts: 163
Joined: 14 Nov 2007 08:41

Post by kayak »

περαστικά Alex
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

Περαστικά Αλέξανδρε!
Όταν είσαι σ' αυτό το παιχνίδι παίζουν και οι μαλακίες..., αλλιώς ίσως να μην είχε τόση πλάκα. Μ' αρέσει ο τρόπος που προσεγγίζεις τις δικές σου εκ των υστέρων!
Μια ζωή off πάντως, νομίζω ότι πειράζει...
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την συμπαράστασή σας. Ειναι πολύτιμη. Ωραίο πράγμα οι φίλοι. Γενικά αυτές τις μέρες περνάω πολύ καλά.

Αυτό όμως που ήθελα να πω είναι ότι καγκουριά ήταν και ως καγκουριά μπορεί να ελεγχθεί για να μην επαναλάβουν άλλοι τα λάθη τα δικά μου.
Chris_nik
Posts: 14
Joined: 28 Nov 2007 09:33

Post by Chris_nik »

Περαστικά Alex.
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Αλέξανδρε, περαστικά....
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Μιλάμε ότι σπίτι δεν κάνεις τίποτα 8)
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Περαστικά σου Άλεξ. Και με το μαλακό η επιστροφή σου στα βράχια...
yogigiorgo
Posts: 56
Joined: 07 Jan 2010 23:47
Location: athens

Post by yogigiorgo »

περαστικα alex.....υπομονη και το κλασσικο.....
οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Αφιερωμένο στους συνονόματους :

http://www.youtube.com/watch?v=hE8DEnnH ... re=related
menelaos
Posts: 53
Joined: 20 Sep 2007 16:36

Post by menelaos »

Όλες τις ευχές μου για γρήγορη και ολοκληρωτική επαναφορά.
Από τα γόνατα και πάνω δεν έχεις τίποτα! Για σκέψου πόσα πράγματα, μπορείς να κάνεις! Ξέρω αρκετούς που θα το έκριβαν για να μη φανούν "ανόητοι"! Άντε, καλή ανάρρωση τώρα που οι συνθήκες δεν λένε και πολλά.
Michael Fountoulakis
Posts: 125
Joined: 18 Nov 2008 15:27
Location: Keratsini

Post by Michael Fountoulakis »

Δυστυχως παρατηρώ οταν κάποιος γίνεται "καλός" στην αναρρίχηση,ορειβασία,καταδύσεις κ.λ.π τοτε γράφει στα ......... του τους κανόνες ασφαλείας !!!
τα πάντα ρεί
mak
Posts: 43
Joined: 18 Jan 2008 10:32

Post by mak »

Παρόλα αυτά φίλε Mike το να αναγνωρίσεις το λάθος σου, και να έχεις τα ....... να βγεις και να πεις οτι παιδιά εκανα μαλακία και είμαι τυχερός που είμαι καλά για αυτό προσέχετε εκεί έξω, δείχνει αν μη τι άλλο σοβαρότητα.

Για αυτό ας αφήσουμε κατά μερος τις εκ του ασφαλούς κριτικές από τον υπολογιστή και την ασφάλεια του σπιτιού μας και ας αναλαμβάνει ο καθένας την ευθύνη των πράξεών του όταν είμαστε στα βράχια. Όλοι από τα λάθη μας και τα λάθη των άλλων μαθαίνουμε.

Άλλωστε, νομίζω οτίι σκαρφαλώνουμε για την ευχαρίστησή μας και όχι για να αποδείξουμε οτι είμαστε "καλοί" ή "κακοί".
Φιλικά

PS Alex περαστικά.Μέχρι το Μαίο που θα ρίξει τα πρώτα χιόνια θα είσαι έτοιμος.
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Post by Nikolas_A »

mak wrote:Μέχρι το Μαίο που θα ρίξει τα πρώτα χιόνια θα είσαι έτοιμος.
:lol: :lol: :lol: Ε, τον Ιούλιο που θα το 'χει παγώσει κιόλας θα πετάει...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Michael Fountoulakis
Posts: 125
Joined: 18 Nov 2008 15:27
Location: Keratsini

Post by Michael Fountoulakis »

Δυστυχως (θα το επαναλάβω) οι "έμπειροι",οι "καλοί" κάνουν τις εξυπνάδες !! Παραδείγματα υπάρχουν μπόλικα σε όλα τα σπορ !!! Η περιγραφή του ατυχήματος δείχνει έλλειψη σοβαρότητας και σεβασμού προς όλους(εαυτό,συναθλητή,φύση)
τα πάντα ρεί
kitsos
Posts: 206
Joined: 12 May 2007 01:03
Location: exarceia city

Post by kitsos »

Mike wrote:Δυστυχως (θα το επαναλάβω) οι "έμπειροι",οι "καλοί" κάνουν τις εξυπνάδες !! Παραδείγματα υπάρχουν μπόλικα σε όλα τα σπορ !!! Η περιγραφή του ατυχήματος δείχνει έλλειψη σοβαρότητας και σεβασμού προς όλους(εαυτό,συναθλητή,φύση)
Το ρίσκο που αναλαμβάνει κάθε σχοινοσυντροφιά είναι απολύτως προσωπική

της

υπόθεση . . .

ασχολούμαστε με αυτό κυρίως για να νιώθουμε πιο ελεύθεροι, ενώ η επιλογή

του ρίσκου εξαρτάται κυρίως από ατομικούς παράγοντες. . . Νομίζω τα όποια

σχόλια περιττεύουν τη στιγμή που η αναζήτηση των ορίων (μείζονα ή

ελάχιστα, δεν έχει σημασία) του καθενός μας αποτελεί και ένα από τα

αντικείμενα αυτής της ενασχόλησης.

Περαστικά και καλή επάνοδο...
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

Mike wrote:Δυστυχως (θα το επαναλάβω) οι "έμπειροι",οι "καλοί" κάνουν τις εξυπνάδες !!
Και οι "καινούριοι" και "άπειροι" κάνουν εξυπνάδες (δηλ. μαλακίες), αλλά δεν γνωρίζουν αν το καρύδι είναι κακό, μέτριο ή καλό και πάει λέγοντας...
Mike wrote:Η περιγραφή του ατυχήματος δείχνει έλλειψη σοβαρότητας και σεβασμού προς όλους(εαυτό,συναθλητή,φύση)
Έλλειψη σεβασμού στη φύση???!!! Τι εννοείς? Τα παιδιά δεν άφησαν τίποτα πάνω στο βουνό, απ' ότι κατάλαβα... "Συναθλητής" ???!!! Τι εννοείς? Μήπως ήθελες να πεις σχοινοσύντροφος?
Lacrimosa
Posts: 106
Joined: 20 Aug 2008 10:06

Post by Lacrimosa »

Mike wrote:Δυστυχως (θα το επαναλάβω) οι "έμπειροι",οι "καλοί" κάνουν τις εξυπνάδες !! Παραδείγματα υπάρχουν μπόλικα σε όλα τα σπορ !!! Η περιγραφή του ατυχήματος δείχνει έλλειψη σοβαρότητας και σεβασμού προς όλους(εαυτό,συναθλητή,φύση)
Φίλε Mike...

Μήπως είσαι ο Τριανταφυλλόπουλος (Mike όπως Μάκης)???

Περιγράφει κάποιος σε 5 γραμμές τα λάθη που έκανε στο βουνό κάνοντας αυτοκριτική και εσύ έχεις την ικανότητα να τον κρίνεις και να τον καταδικάζεις???

Έλεος ποια με τους αυτόκλητους κριτές. Δεν σας χρειαζόμαστε... γιατί πολύ απλά εμείς χαιρόμαστε το βουνό... και γνωρίζουμε τους κινδύνους.
sofia
Posts: 42
Joined: 06 Feb 2008 18:12

Post by sofia »

Περαστικά....! :)
Post Reply