Αναρριχητικό πεδίο ΔΙΟΝΥΣΟΣ, ΠΕΝΤΕΛΗ

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις αθλητικές διαδρομές
Post Reply
angelobike

Αναρριχητικό πεδίο ΔΙΟΝΥΣΟΣ, ΠΕΝΤΕΛΗ

Post by angelobike »

Στο αναρριχητικό πεδίο ΔΙΟΝΥΣΟΣ στην Πεντέλη (σελ. 238-243 στον τελευταίο οδηγό του Τιτόπουλου) έχει κάποιες διαδρομές όπως ο "Ερωτόκριτος", "Ιριδα" κλπ που ο οδηγός τις δίνει top rope.
Θα ήθελα, αν δεν έχει αντίρρηση αυτός που τις έχει ανοίξει, εφόσον αναφέρονται για σκοινί από πάνω, να τις ασφαλίσω, ώστε να σκαρφαλώνονται και με σκονί από κάτω. Δεν ξέρω αν ο ανοίξας τις διαδρομές κυκλοφορεί στο φόρουμ, ή αν ο διαχειριστής τον γνωρίζει, αν και νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα, εφόσον δεν είναι κάποιες διαδρομές που ανοίχτηκαν με φυσική ασφάλεια.
Αλλά δεν είναι καλύτερο να ρωτησω αυτόν που τις άνοιξε;
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
Dimitris

Post by Dimitris »

Επειδή είναι δύσκολο να βρεις μέσα από το forum ποιός την έχει ανοίξει, καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον Τιτόπουλο, που θα τον γνωρίζει (ίσως να είναι ο ίδιος), ώστε να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις.
nioniakis

Post by nioniakis »

Καλο θα ηταν να γινει το ιδιο και με αλλα πεδια που εχουν μονο τοπ ροπ διαδρομες.Ας μην ξεχναμε οτι και στο αγαπημενο πεδιο του φιλοπαππου,οι διαδρομες ηταν τοπ ροπ,καποτε.Ετσι δεν θα παραμελουνται βραχια,πεδια,μονοπατια.. :wink:
Nektarios79

Post by Nektarios79 »

Κύριοι, κατ' αρχήν σας ευχαριστώ που ρωτάτε πριν προχωρήσετε σε κάποια κίνηση... σε αντίθεση με άλλους συναδέλφους που προτίμησαν να κάνουν του κεφαλιού τους!

Η ιδέα για την ανάπτυξη του πεδίου αυτού ξεκίνησε εμπνευσμένη από τα ήθη και τις «νοοτροπίες» της Βρετανικής παραδοσιακής αναρρίχησης! Σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό λοιπόν οι διαδρομές οδηγούνται από κάτω με παραδοσιακή ασφάλιση Μόνο (!) άσχετα αν υπάρχει πιθανότητα τραυματισμού... Σε περίπτωση που κάποιος αναρριχητής δεν επιθυμεί να ρισκάρει ή δεν κατέχει την άνεση για να ολοκληρώσει την διαδρομή μπορεί να την δοκιμάσει top rope μέχρι να νιώθει πιο άνετος ή ακόμα καλύτερα να μην την δοκιμάσει καθόλου αφού υπάρχουν χιλιάδες άλλες διαδρομές γύρω μας! Με τον τρόπο αυτό στο πεδίο του Διονύσου έχουν σκαρφαλωθεί αρκετές διαδρομές ελεύθερα και αρκετές μάλιστα έχουν οδηγηθεί onsight...

Έτσι λοιπόν το πεδίο χαρακτηρίζεται από το συγκεκριμένο στυλ και ύφος που με βάση την αναρριχητική δεοντολογία θα πρέπει να διατηρήσουμε ακόμα και σε νέες διαδρομές όπως έχει συμβεί και σε άλλα πεδία της Αττικής και όχι μόνο...
Επίσης πολλές φορές μπορεί να υπάρχει και διαφορετική οπτική. Αυτό που εμείς θεωρούμε πολλές φορές «διαδρομή» που θέλει γάζωμα στο εξωτερικό μπορεί να το θεωρούν απλά ψηλό Boulder και να το κάνουν χωρίς σκοινί!!! Εκτός αυτού η αναρρίχηση σαν άθλημα είναι ζωντανή και εξελίσσεται συνεχώς! Βαθμολογίες που παλιότερα θεωρούσαμε ταμπού σήμερα αποτελούν τον μέσο όρο!

Κλείνοντας κατά την γνώμη μου θα ήταν αρκετά εγωιστικό να στερήσουμε το δικαίωμα από τις μελλοντικές γενιές να δοκιμάσουν κάτι το διαφορετικό σε τουλάχιστο ένα πεδίο στην Αττική που μάλιστα προσφέρεται για αναρρίχηση τέτοιου στυλ! Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα υπάρχουν αναρριχητές που θα είναι σε θέση να σκαρφαλώσουν αυτές ή παρόμοιες διαδρομές με τελείως διαφορετικό τρόπο που σήμερα μπορεί να μας φαίνεται αδύνατος.

Σας Ευχαριστώ πολύ!
Νεκτάριος Καλαϊτζάκης

Υ.Γ. I Όσον αφορά το πεδίο του Φιλοπάππου καρφώθηκε σε μία εποχή που υπήρχαν ελάχιστα βράχια για τις προπονήσεις του κόσμου και ειδικά στο κέντρο της Αθήνας, σε αντίθεση με την σημερινή κατάσταση που οποιοσδήποτε κάτοικος του λεκανοπεδίου το επιθυμεί έχει να επιλέξει μεταξύ 25 τουλάχιστο σπορ αναρριχητικών πεδίων σε απόσταση 30'-45'max.

Υ.Γ. II Το πεδίο του Διονύσου χρειάζεται κάποια διαμόρφωση κυρίως στην καλαίσθητη αναγραφή των ονομάτων των διαδρομών και σε ρελέ όπου είναι αναγκαία έτσι ώστε να προσφέρεται κάποια επιπλέον άνεση και ασφάλεια στους επισκέπτες του πεδίου... Όποιος λοιπόν δύναται να παρέχει υλικό και/ή επιθυμεί να βοηθήσει στην παραπάνω εργασία καλό θα ήταν να έρθει σε επικοινωνία μαζί μου για να το σχεδιάσουμε.
angelobike

Post by angelobike »

Νεκτάριε γειά χαρά,

Ευχαριστώ για την απάντηση και φυσικά εννοείται ότι πάνω από όλα (για μένα) είναι να τηρείται η δεοντολογία, οπότε ήταν δεδομένο να ρωτήσω. Πιστεύω βέβαια ότι κάποιες διαδρομές δεν είναι ευκολες στην φυσική τους ασφάλιση ´(τουλάχιστον για μένα...) και γι´αυτό σκέφτηκα να ασφαλιστούν.
Όπως και να έχει πάντως σεβομαι την επιθυμία σας και αν θες βοήθεια για αυτό που λές, ειδικά να φτιάξουμε τα ρελέ, στειλε μου ενα pm με ενα τηλεφωνο.
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
nioniakis

Post by nioniakis »

Νεκταριε μην παρεξηγηθω αλλα μιλαω μονο για τις τοπ ροπ διαδρομες.Ολοι πρεπει να σεβονται τις δημοσιευμενες διαδρομες που εχουν ανοιχτει με καρυδια.Οσο για τον φιλοπαππου,πριν δεκα χρονια καρφωθηκαν οι διαδρομες.Και βραχια παντα υπηρχαν στην αττικη για να ανοιχτουν ολων των ειδων διαδρομες.Απλα δεν υπηρχε κατα την γνωμη μου συνενοηση,κατι που τωρα υπαρχει..
τα λεμε..
Post Reply