Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις αθλητικές διαδρομές
Post Reply
arigo
Posts: 39
Joined: 19 Nov 2014 21:47

Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by arigo »

Στη διαδρομή "Πειναλέων" η 2η ασφάλεια είναι σε κακή κατάσταση, κουνιέται και η βίδα. Πρέπει να είναι έτσι εδώ και πολύ καιρό...Επειδή στο πεδίο πηγαίνει πολύς κόσμος που δεν το γνωρίζει, μήπως θα έπρεπε να αφαιρεθούν οι 2 πρώτες ασφάλειες, ώστε να μην σκαρφαλώνεται η διαδρομή μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα ; Όποιος ξέρει/μπορεί να βοηθήσει ας επικοινωνήσει.
arigo
Posts: 39
Joined: 19 Nov 2014 21:47

Το πρόβλημα λύθηκε

Post by arigo »

Όλα καλά πλέον. Χθες διαπιστώσαμε ότι προστέθηκε καινούρια ασφάλεια δίπλα στην προβληματική παλιά.
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by Che »

Και να ηταν η μονη διαδρομη.... ετσι ειναι οταν καποιοι σκεφτονται αλλιως και οχι κοινωφελος....
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by Che »

επισης αλλαχτηκαν στη Τριζονια ντιρεκτ και αφαιρεθηκε και το βυσμα στο ρελε της ανδρικης που ειχε ξεμεινει αναμεσα...
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
arigo
Posts: 39
Joined: 19 Nov 2014 21:47

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by arigo »

Φίλε Che, δεν είμαι βέβαιος τι ακριβώς εννοείς ("Και να ηταν η μονη διαδρομη.... ετσι ειναι οταν καποιοι σκεφτονται αλλιως και οχι κοινωφελος...."). Το σίγουρο είναι ότι από αρκετό κόσμο που ξέρει το πεδίο, είχα μάθει ότι η ασφάλεια στην "Πειναλέων" ήταν για πολύ καιρό σε αυτήν την κατάσταση, πιθανόν και χρόνια.

Φαίνεται ότι είμαι ο πρώτος που ανέφερε το πρόβλημα, τουλάχιστον εδώ... Το είχα αναφέρει και από κοντά σε άνθρωπο που έχει ανοίξει διαδρομές στο πεδίο. Σύντομα το πρόβλημα διορθώθηκε, πιθανότατα γιατί έστω και τώρα κάποιος το επισήμανε...

Θέλω να πω ότι είναι ευθύνη όλων μας να αναφέρουμε τέτοια προβλήματα, ειδικά εδώ, που μπαίνει πολύς κόσμος και διαβάζει.
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by Che »

Αντρική η τριτη ασφαλεια θελει αλλαγη εχει κλωτσησει. Στα Τριζονια ντιρεκτ η δευτερη και τεταρτη ηθελαν επισης. δεν εχω σκαρφαλωσει ολες τις διαδρομες για καταγραφη αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχει και σε αλλες διαδρομες....οσο για την ευθυνη το πεδιο προστεθηκε στο καταλογο των πεδιων προς ανανεωση με εξοδα της Ομοσπονδιας.

Τα πεδια μοιραστηκαν σε υπευθυνους τα υλικα αγοραστηκαν και παραχωρηθηκαν...εκτοτε ΚΑΜΙΑ αλλαγη δεν εγινε στο εν λογω πεδιο παρόλο που ηταν γνωστες οι προβληματικες ασφαλειες. Και δεν δεχομαι για δικαιολογια το ''δεν τις ηξεραν'' ή ''δεν πήγαν λόγω ελλειψης χρονου'' γιατι εχουν αλλαχτει τα ρελε και μαλιστα στο ενα ειχαν αφησει το παλιο βυσμα γιατι βαριοντουσαν να το αφαιρεσουν...γιατι βλεπεις το καλεμι και το σφυρι να κοπανας μια ωρα ειναι κουραστικο. Επισης ειχα ενημερωσει τον υπευθυνο για την ασφαλεια στη διαδρομη που αναφερεις και η απαντηση του ηταν περαν του δεοντως προκλητικη... ''παρε το τρυπανι σου και ελα να την αλλαξεις''... τα συμπερασματα δικα σου
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by Nikolas_A »

Η "Νώντας Νίκας" έχει τρεις "γυριστρούλες" αν θυμάμαι καλά...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by Nikolas_A »

Η "Νώντας Νίκας" έχει τρεις "γυριστρούλες" αν θυμάμαι καλά...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
geka
Posts: 249
Joined: 15 Mar 2010 13:45

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by geka »

Κατα άλλα κάποιοι συντάσσουν και ΠΡΟΤΥΠΑ.Εγω αυτο που ξέρω ειναι οτι έχουν αλλαχτεί οι πλακέτες και τα βύσματα παραμένουν τα παλιά......
arigo
Posts: 39
Joined: 19 Nov 2014 21:47

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by arigo »

Μιας και άνοιξε η συζήτηση έστω και τώρα για το συγκεκριμένο δημοφιλές "εκπαιδευτικό" πεδίο (έχει τη σημασία του ο χαρακτηρισμός) , θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε κάτι και από τους υπεύθυνους. Δεν νομίζω ότι κανείς δεν διαβάζει τι γράφεται εδώ...

ΥΓ. Αλήθεια ποιος αντικατέστησε τις προβληματικές ασφάλειες που αναφέρεις φίλε Che ; Ξέρουμε ;
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by Che »

Και να το δουν, νομίζεις ότι θα νοιαστούν; εδώ δεν εμφανίζονται σε πιο σοβαρά ζητήματα, θα ασχοληθούν με εσένα και το πρόβλημά σου με τις ασφάλειες στους Αχαρνείς; Τέλος πάντων για την ιστορία το βύσμα που ανέφερες στη πειναλέων αντικαταστάθηκε απο τον φίλτατο Θωμά Μιχαηλίδη ο οποίος δυστυχώς δεν είχε καλέμι τότε για να αφαιρέσει το παλιό. τα δύο στη Τριζονια ντιρεκτ τα άλλαξα εγω καθώς και όταν επανήλθα με καλέμι έκοψα το βύσμα στο ρελέ της αντρικής που ειχε ξεμείνει και προσπάθησα να κόψω και το δευτερο απο την τριζόνια ντιρεκτ οπως θα δει και όποιος πάει. αλλα δεν ειχα τον χρονο να το κανω. αυριο αν καταφερω να παω θα προσπαθήσω να το αφαιρεσω κ το αλλο. αφου πιθανον εισαι τακτικός στο πεδίο θα σε παρακαλούσα όσες μπορείς να σκαρφαλώσεις να τσεκάρεις αν έχουν θέματα παρόμοια και να τα πεις με σκοπό να γίνουν οι απαραιτητες αλλαγές.
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by Nikolas_A »

Οι δύο πρώτες της Ξανθιάς γυρνάνε με το χέρι...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
tirol
Posts: 34
Joined: 25 Nov 2011 00:28

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by tirol »

Αυτός που έβαλε το xtra βύσμα στην ξανθιά σκέφτηκε άραγε ότι εκεί είναι πάτημα για κάποιους?
tirol
Posts: 34
Joined: 25 Nov 2011 00:28

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by tirol »

Εννοώ το σημείο που μπήκε και το οτι μπήκε άσκοπα
arigo
Posts: 39
Joined: 19 Nov 2014 21:47

Re: Επικίνδυνη ασφάλεια στους Αχαρνείς

Post by arigo »

Πού ακριβώς μπήκε ;;;
Post Reply