Διαδρομές στη Λιβαδειά?

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις αθλητικές διαδρομές
Post Reply
Ant
Posts: 89
Joined: 07 Feb 2008 12:20

Διαδρομές στη Λιβαδειά?

Post by Ant »

Σήμερα βρέθηκα στη Λιβαδειά - για βόλτα, όχι αναρρίχηση - και παρατήρησα αρκετές πολύ όμορφες αθλητικές διαδρομές που δε γνώριζα.
Η τοποθεσία δε γνωρίζω πως λέγεται (ίσως κρύα πηγή? ή όχι?) αλλά είναι στην άκρη της πόλης, είναι πολύ όμορφα αφού σκαρφαλώνεις δίπλα από το ποτάμι, έχει ανάπτυγμα και πιθανότατα και καλές δυσκολίες..

Γνωρίζει κανείς βαθμολογίες - πληροφορίες? Ποιός τις άνοιξε? Έχουν δημοσιευτεί σε κάποιο παλιότερο τεύχος?
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Στο Ανεβαίνοντας, που έχει εξώφυλλο δύο - τρεις πύργους των μετεώρων σε λευκό φόντο και ένα τύπο να κάνει το πέρασμα αλλά σπαγγάτο...Αν θυμάμαι καλά, τεύχος πριν το 2001...
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Post by Nikolas_A »

Πρέπει να έχω κρατήσει το άρθρο, θα το ψάξω
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
©&B
Posts: 8
Joined: 05 Nov 2008 23:45
Location: Athens, Downtown

Post by ©&B »

Ανεβαίνοντας Τεύχος Νο. 5 (Μάρτιος-Απρίλιος-Μαΐος 1999) αλλά απ' οσο ξέρω είναι εξαντλημένο. Το έχω, μπορώ να το σκανάρω και να το στείλω με mail...
Ant
Posts: 89
Joined: 07 Feb 2008 12:20

Post by Ant »

Ευχαριστώ! Νομίζω οτι το έχω το τεύχος αλλα πρέπει να το ξεθάψω..
Νομίζω οτι αξίζει τον κόπο να μπούν και στο site, έστω και στα εισερχόμενα μέχρι να τα καταχωρήσει ο Admin.
Admin, τι λες?
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 402
Joined: 17 Apr 2006 21:35

Post by Admin »

Τα αθλητικά πεδία δεν ήταν στο «ρεπερτόριο» του routes.gr όταν τα παλιά τεύχη των περιοδικών ξεφυλλίστηκαν, οπότε και καταχωρήθηκαν μόνο οι «βουνίσιες» διαδρομές. Τώρα, με ελάχιστο δικό μου διαθέσιμο χρόνο, είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο. Έτσι κι αλλιώς, στα περιοδικά υπάρχουν δεκάδες δημοσιεύσεις αθλητικών πεδίων, πολλές από τις οποίες είναι πλέον «ξεπερασμένες» αφού τα αθλητικά πεδία αλλάζουν πολύ χρόνο με το χρόνο, οπότε δεν έχει ιδιαίτερη αξία η καταχώρησή τους μετά από τόσα χρόνια.

Γενικά για τα παλιά τεύχη, καλό είναι να επικοινωνείτε με τα περιοδικά και να ζητάτε να σας τα στείλουν. Για το συγκεκριμένο (Ανεβαίνοντας τ. 5) δεν ξέρω αν υπάρχει. Αν όμως έχει εξαντληθεί, τότε κάποιος που το έχει, θα μπορούσε να βοηθήσει σκανάροντας σε υψηλή ανάλυση τις σελίδες με το πεδίο της Λιβαδειάς και να τις στείλει σε μένα για να μπουν στα Εισερχόμενα. Για τυχόν λεπτομέρειες, όποιος ενδιαφέρεται, ας στείλει e-mail.
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Post by Nikolas_A »

Ναι, έχω και τα δύο, του Ανεβαίνοντας είναι πιο καινούργιο και έχει περισσότερες διαδρομές. Θα το σκανάρω αύριο
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 402
Joined: 17 Apr 2006 21:35

Post by Admin »

Ευχαριστώ. Μπορείς να στείλεις την κάθε σελίδα ως ανεξάρτητο αρχείο εικόνας ώστε να γίνει από αυτές ένα pdf αρχείο.
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Post by Nikolas_A »

Τις έκανα ήδη pdf και τις έστειλα. Από το άρθρο του Ανεβαίνοντας λείπει η πρώτη σελίδα που δεν είχε τίποτα ουσιαστικό (εισαγωγή). Αν ενδιαφέρει κάποιον είναι η σ.42 τεύχος 5 (Άνοιξη 99)
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Post by Nikolas_A »

Το πρώτο είναι από τις Κορφές (δεν ξέρω # τεύχους)
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Post by Nikolas_A »

Λοιπόν, το πεδίο είναι πραγματικά φανταστικό! Δεν φανταζόμουν ότι υπάρχει τέτοιο μέρος στη Λιβαδειά. Οι φωτογραφίες στα περιοδικά το αδικούν.

Ο βράχος πολύ καλός και οι διαδρομές καλά ασφαλισμένες, αν και μάλλον από ψηλό ασφαλιστή :?

Σίγουρα όμως οι διαδρομές είναι υποβαθμολογημένες. Π.χ. οι διαδρομές "Έκρηξη" και "Κρόκος" που δίνονται VII- ξεκινούν με οριζόντια στέγη :o .

Μην παραλείψετε τις εκπαιδευτικές (μετά το τέλος του πεζόδρομου ακολουθήστε το ρέμα) ακόμα κι αν η βαθμολογία τους δεν έχει ενδιαφέρον για σας. Το σημείο που βρίσκονται είναι ειδυλλιακό, ξεκινούν κυριολεκτικά πάνω από το νερό (όποιος βρει πως μπορεί να γίνει η ανάκληση χωρίς να βραχεί το σχοινί να μου πει :lol: ). Το πιο ωραίο περιβάλλον στο οποίο έχω κάνει σπορ, μετά το Sass de Stria στους Δολομίτες (αν έδινε και λίγο βάρος ο Δήμος Λιβαδειάς στην καθαριότητα...)

Συστήνεται ανεπιφύλακτα!
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Post Reply