Λόφος γιά ανθρώπους ή λόφος γιά σκύλους;

Θέματα που δεν σχετίζονται άμεσα με την αναρρίχηση και το ορεινό περιβάλλον, αλλά μας ενδιαφέρουν
Post Reply
OFIS

Λόφος γιά ανθρώπους ή λόφος γιά σκύλους;

Post by OFIS »

Μπορεί η Ακρόπολη να είναι ο αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής του αθηναϊκού
τοπίου,ο Λυκαβηττός να είναι ο ψηλότερος λόφος του κέντρου,με δυνατότητα τσαμπέ θέασης συναυλιών,τις καλοκαιρινές νύχτες, και ο Αρδηττός να έχει το Στάδιο,αλλά ο δικός μου αγαπημένος λόφος ,στην πόλη,είναι ο Φιλοπάππου.
Ασύγκριτη θέα προς την Ακρόπολη και τη θάλασσα,το μοναδικό αναρριχητικό πεδίο(-καφενείο) του κέντρου,πολλά μονοπάτια και δρομάκια,γιά περιπάτους,τρέξιμο και ποδήλατο.Θησαυρός,γιά τους,κάπως πιό ψαγμένους τουρίστες,πραγματική όαση γιά τους κατοίκους του πολύβουου κέντρου,ιδανικό μέρος γιά ρομαντικές καταστάσεις ή πικ νικ και αγαπημένο σημείο των Αθηναίων,γιά το πέταγμα του αετού,την Καθαρά Δευτέρα(επίσημη μέρα «σκουπιδοποίησης» του λόφου).Αγαπημένο μέρος και γιά τις βόλτες των περιοίκων,παρέα με τους τετράποδους φίλους τους...
Πάντα στο λόφο υπήρχε αυτό το ρίσκο:τα σκυλιά,αδέσποτα ή-συνηθέστερα- με το «αφεντικό» τους,μπορούσαν να ερεθιστούν στη θέα κάποιου που έτρεχε ή να «τρελαθούν» από τους περιστρεφόμενους τροχούς του ποδηλάτου και να επιτεθούν...Τα περιστατικά αυτά,ωστόσο,ήταν μεμονωμένα και σχετικά σπάνια.
Τελευταία δεν επισκέπτομαι το λόφο τόσο συχνά,όσο στο παρελθόν.Παρατήρησα,όμως,ότι όλες σχεδόν τις φορές που το τόλμησα,έπεσα θύμα επίθεσης από σκυλιά(η μία,μάλιστα,μου θύμισε,σε αγριότητα, περιστατικά με τσοπανόσκυλα στην Πίνδο).
«Είναι επειδή τα φοβάσαι»,άρχισαν να με περιπαίζουν οι φίλοι,«το νιώθουν και σου ορμάνε». «Ρε,λες να είμαι τόσο φλώρος;»,αναρωτήθηκα;Επειγόντως «έρευνα αγοράς»,σε περιπατητές-δρομείς-αναρριχητές-ποδηλάτες του λόφου:
«Μου την έχουνε πέσει δυο-τρεις φορές άσχημα,αλλά την έχω βγάλει καθαρή», «Με έχουν δαγκώσει τρεις(!!!) φορές.Την τελευταία έριχνα γροθιές στο κεφάλι του σκύλου,γιά να μου ελευθερώσει το πόδι,και το αφεντικό του,μόνο που δε με χτύπησε...», «Είναι το μόνο πράγμα που φοβάμαι,όταν πηγαίνω,με τα παιδιά μου,βόλτα στο λόφο.»...
Μπορεί το πρόβλημα με τα συμπαθή αδέσποτα να είναι σύνθετο(με πηγή,πάντα,την ανθρώπινη ανευθυνότητα) αλλά γιά τα συνοδευόμενα σκυλιά δεν υπάρχει καμία-μα καμία- δικαιολογία.Ασυνείδητα αφεντικά,που ενώ γνωρίζουν ότι ο σκύλος τους είναι επιθετικός,τον αφήνουν να περιφέρεται ελεύθερος,σε δημόσιο χώρο.Αν,δε,τολμήσεις να διαμαρτυρηθείς,που δε χρησιμοποιούν αλυσίδα ή λουρί,για να τον βολτάρουν,κινδυνεύεις να χαραχτηριστείς κομπλεξικός.Είναι οι ίδιοι,όμως,που διαμόρφωσαν-σε μεγάλο βαθμό-τη συμπεριφορά του σκύλου τους.Είναι οι ίδιοι,που ποτέ δε θα σκύψουν να μαζέψουν τις ακαθαρσίες του και έχουν μετατρέψει το λόφο(και όχι μόνο) σε ένα απέραντο «ναρκοπέδιο»...
Και τώρα τι;Κομμένο το τρέξιμο και το ποδηλατάκι στου Φιλοπάππου;Πραγματικά πολύ επικίνδυνο,δε λέει…Και ποτέ γιά περίπατο ή αναρρίχηση δίχως ραβδί.
Έχουμε πόλεμο,στο λόφο...
Last edited by OFIS on 27 Sep 2010 10:00, edited 1 time in total.

Michael Fountoulakis

Post by Michael Fountoulakis »

το ραβδί για τα "αφεντικά" !!!!
τα πάντα ρεί

angelobike

Post by angelobike »

αυτό συνέβη σε σένα, ή το κείμενο είναι άλλου;
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ

OFIS

Post by OFIS »

Ofis copyright :lol: ...

kos_gia

Post by kos_gia »

γι αυτό τον λόγο έκοψα κ γω να τρέχω στο λυκαβητό.επίσης απο σκύλους που συνοδεύονταν
τρέξε να ψηλαφήσεις τη πλάση ακριβέ μου/το μπράτσο της απλώνει να κρατηθείς

yogigiorgo

Post by yogigiorgo »

εγινε καμια επιπληξη στους ιδιοκτητες των σκυλων.......?
και αν ναι και δεν καταλαβαν εγινε καποια καταγγελια?
δεν πιστευω στην αστυνομευση,αστυνομοκρατια,ρουφιανια η οποιδηποτε αλλο τροπο επιβολης και ελεγχου αλλα στην προκειμενη περιπτωση,οπως και σε παρα πολλες αλλες σε αυτη την χωρα,καποιοι αδυνατουν να καταλαβουν καποια πραγματα και οι υπολοιποι αρνουνται πεισματικα να τους ῾῾εξηγησουν῾῾ ποιος ειναι ο τροπος με τον οποιο μπορουμε να ζουμε ολοι αρμονικα......
το αποτελεσμα γνωστο....
ταλαιπωρουμαστε ολοι μαζι διαπραγματευοντας τα αυτονοητα συνεχως.....

kalozou

Post by kalozou »

Έχω πάρει μία συσκευή που εκπέμπει υπέρηχους και διώχνει τα σκυλιά. Νομίζω λέγεται Dazzer II. Τη χρησιμοποιώ κυρίως στο χωριό μου όταν τρέχω ή κάνω ποδήλατο στο βουνό γιατί έχει αρκτά τσοπανόσκυλα. Δεν τα βλάπτει, απλώς ενοχλούνται από τις εκπεμπόμενες συχνότητες. Την έχω δοκιμάσει κάμποσες φορές και νομίζω ότι κάνει δουλειά. Λέω νομίζω, επειδή τα σκυλιά δε φεύγουν όταν τη χρησιμποιείς, αλλά σταματάνε σε κάποια απόσταση και γαυγίζουν. Πάντως όποτε τη χρησιμοποίησα δεν πλησιάσαν σε απόσταση μικτότερη των 5 μέτρων. Διατηρώ βέβαια αρκετές επιφυλάξεις αλλά πιστεύω ότι προσφέρει μία extra ασφάλεια.

Che

Post by Che »

Καταρχην το θεμα του ποστ ειναι λαθος απο την αρχη..

Το να βαζεις σε διλλημα το θεμα λοφος για τους ανθρωπους η για τα σκυλια
ειναι σαν να το παμε ακομα μακρυτερα βραχια για τους ανθρωπους η για τα βραχοπουλα???

Δε μπορω να καταλαβω τη νοοτροπια μερικων που επειδη γεννη8ηκαν ανθρωποι νομιζουν πως ο κοσμος ειναι τσιφλικι τους και απο την ωρα που γεννιουνται τους ανηκει....και μπορουν να κανουν οτι γουσταρουν οπου γουσταρουν οποτε γουσταρουν....Οπως ειπε και καποιος "Ο κοσμος δεν μας ανηκει,τον δανειζομαστε απο τα παιδια μας".

Δεν διαφωνω οτι καποιοι αμολανε τα σκυλια τους ενω γνωριζουν τον χαρακτηρα τους...πχ ειναι επιθετικα προς αλλους,αμα τρεχει καποιος τον κυνηγανε,φοβουνται τα ποδηλατα,κλπ αλλα ο λοφος φιλε μου δεν σου ανηκει ακομα και ο θεος να ησουν...και στη τελικη και παλι δε σου φταιει το σκυλι αμα εχει μαλακα αφεντικο και ποσο μαλλον ειναι ανθρωπος...τυχαιο???δε νομιζω....

και δρατομαι της ευκαιριας να αναφερθω και στους ανθρωπους κυρατσες και βλαχους που μας καζικωθηκαν στο σβερκο που φωναζουν για τις ακαθαρσιες των ζωων στα πεζοδρομια που στη τελικη το ζωο δεν εχει τη λογικη αλλα οι ιδιοι αμα τους πει το παιδι τους κατουριεμαι του τα κατεβαζουν φορα παρτιδα στα πεζοδρομια και στισ πλατειες και κατουρανε.....και πολλες φορες και οι ιδιοι.....το χω δει μπροστα μου πολλες φορες...

οποτε καταλαβαινετε πως οταν ανοιγουμε ενα θεμα να προσεχουμε τις λεξεις που διαλεγουμε.....

kalozou

Post by kalozou »

@Che
Κοίτα... δεν είναι θέμα νοοτροπίας ή ότι την είδαμε που είμαστε άνθρωποι. Το πρόβλημα δεν είναι τα σκυλιά. Το πρόβλημα είναι η "υψηλή συγκέντρωση" σκύλιών σε μία μικρή περιοχή. Τι θέλω να πω... Αν τα σκυλιά πήγαιναν βόλτα μόνα τους, θα επέλεγαν διάφορα μέρη για τη βόλτα αυτή. Όμως τα πηγαίνουν άνθρωποι και οι άνθρωποι αυτοί επιλέγουν πολύ συγκεκριμένα μέρη για μία βόλτα, όπως στου Φιλοπάππου. Σε ένα χώρο λοιπόν που περνούν 100 σκυλιά κάθε ώρα (το 100 είναι παράδειγμα), αριθμός πολύ μεγαλύτερος από τον αριθμό των αδέσποτων που θα πέρναγαν, είναι καθάρα ευθύνη του ιδιοκτήτη να προσέχει το σκύλο του για να μπορώ κι εγώ να κάνω αυτό που γουστάρω όταν το γουστάρω. Το ίδιο ισχύει και για τις ακαθαρσίες. Αν στο μονοπάτι του Φιλοπάππου 500 άτομα βγάζουν τα σκυλιά τους κάθε μέρα βόλτα και δε μαζεύουν τις ακαθαρσίες τους θα γίνει το μονοπάτι σκατά με την κυριολεκτική έννοια. Υπό φυσιολογικές συνθήκες (δηλάδη αν είχαμε μόνο ελέυθερα σκυλιά) δε θα υπήρχε αυτός ο αριθμός και συνεπώς το πρόβλημα. Δε φταίει κατά τη γνώμη μου καμία κυράτσα και κανένας βλάχος. Ο κάτοχος του σκυλιού έχει ευθύνες απέναντι στο ζώο αλλά και απέναντι στους υπόποιπους.

Post Reply