Όλα αυτά που αγνοούσα!

Θέματα που δεν σχετίζονται άμεσα με την αναρρίχηση και το ορεινό περιβάλλον, αλλά μας ενδιαφέρουν
Nektarios79

Όλα αυτά που αγνοούσα!

Post by Nektarios79 »

Κάνοντας ζάπινγκ Σάββατο βράδυ έπεσα σε μία από τις εκπομπές του Χαρδαβέλλα στο Alter με θέμα “Το Βουνό των Θεών Αποκαλύπτει”. Φυσικά μου κίνησε την περιέργεια αν και αναρωτιόμουνα τι σχέση μπορεί να έχει ο Όλυμπος με μία εκπομπή τύπου Χαρδαβέλλα...

Και όμως!!! Έχει! Στην εκπομπή με καθοριστικό ρόλο και συμμετοχή της Ε.Ο.Δ. του κυρίου Τρόμπακα και κάτι διάφορων άλλων προσκεκλημένων ενημερώθηκα! Μου ανοίξανε τα μάτια και έμαθα όλα αυτά που αγνοούσα τόσο καιρό! Σε ένδειξη συναδελφικότητας σας μεταφέρω ορισμένες από τις πολύτιμες γνώσεις που μάζεψα από την εκπομπή αυτή τουλάχιστο όσο άντεξα να δω...

Λοιπόν σιγά μη ξέρατε... Ότι ο Όλυμπος είναι κούφιος (όσο και το κεφάλι κάποιων), ότι κάτω από το οροπέδιο των μουσών υπάρχει μια τεράστια κοιλότητα οπού υπάρχει μια υπόγεια πόλη, ότι λιώνουν τα βράχια (μοριοποιούνται) και ανοίγουν πύλες προς την τέταρτη διάσταση το μέλλον, το παρελθόν ενώ από τέτοιες πύλες βγαίνουν διαστημόπλοια τα οποία εμφανίζονται στα καζάνια... δεν νομίζω να μην τα έχετε δει;;;. Φυσικά νομίζω είναι περιττό να αναφέρω ότι σύμφωνα και με κατάθεση του κυρίου Ζορμπά (Γιόσος Αποστολίδης) σχεδόν καθημερινά ανάβουν φώτα στα Καζάνια (τσάμπα τον πήρες το φακό) οι πυξίδες τρελαίνονται και κάνουν γύρους, στο στεφάνι υπάρχει το πρόσωπο του Δία, έχουν δει ορειβάτες φαντάσματα, ακούνε στον ασύρματο φωνές από το παρελθόν και το μέλλον, πέφτουν πέτρες από τον ουρανό και φυσικά είμαι σίγουρος ότι κανείς σας δεν ξέρει ότι οι κορυφές Προφήτης Ηλίας, Άγιος Αντώνιος και Τούμπα είναι λαξευμένες από τους αρχαίους Έλληνες ή τις ανώτερες δυνάμεις που μας παρατηρούν, σε σχήμα πυραμιδικό και είναι σε θέση που σχηματίζει τρίγωνο... ποιος θα φανταζόταν άλλωστε ότι τρία σημεία που δεν βρίσκονται σε ευθεία σχηματίζουν τρίγωνο!

Ααα και για να κλείσω όσοι από εσάς κρυφόγελάτε ενημερωθείτε ότι είστε κοντόφθαλμοι και στενόμυαλοι μαθημένοι να εμπιστεύεστε μόνο αυτά τα λίγα που έχετε μάθει από τις καθημερινές σας εμπειρίες!!! Σας προτείνω να δείτε το δεύτερο μέρος της εκπομπής το ερχόμενο Σάββατο να ανοίξετε τα μάτια σας! ! !

teochristopoulos

Post by teochristopoulos »

Δυστυχώς δεν είδα την εκπομπή, με ειδοποίησαν καναδυό φίλοι, αλλά ευτυχώς δεν έχω τηλεόραση στο σπίτι μου. Παρόλα αυτά θα ήθελα αν βρεθεί κάπου να την δω, ειδικά σε μια δημόσια προβολή, ώστε να γελάσουμε όλοι μαζί.
Παρόλα αυτά μερικά πράγματα είναι αλήθεια, π.χ. οι ορειβάτες φαντάσματα, οι πέτρες που πέφτουν (λόγω βαρύτητας ίσως?), τα νέον στα Καζάνια, χιχιχιχι...
Μάλιστα αυτό το τρίγωνο, που σχηματίζεται από τις κορυφές, άρχιζε να ζηλεύει το τρίγωνο των Βερμούδων και ρουφάει ελικόπτερα...
Οι θεοί ας μας λυπηθούν!

teochristopoulos

Σοβαρά τώρα, το ανησυχητικό δεν είναι ούτε τα διαστημόπλοια που περνάν δίπλα μας όταν σκαρφαλώνουμε στα Καζάνια, ούτε οι ορειβάτες φαντάσματα που συναντάμε και τα λέμε, στα ρελέ της Ζέρφ, αλλά αυτά που λένε τα ξεπουλημένα τομάρια των καναλιών, οι Χαρδα-Βδέλλες της εξουσίας, που μας λένε πως το καταφύγιο του Αποστολίδη είναι εγκαταλελειμμένο, για το κράτος που δεν αφήνει τους επιχειρηματίες να επενδύσουν για να αναπτυχθεί το βουνό, να γίνουν χιονοδρομικά, κτλ. Επίσης ότι στον Όλυμπο ανεβαίνουν ελάχιστοι άνθρωποι κάθε χρόνο και δεν είναι προσιτό για τον απλό λαό κτλ. Μήπως καταλαβαίνετε που το πάνε? Εγώ φαντάζομαι κάτι...

xrise

Post by xrise »

Και μην ξεχνατε!

Ανεπισημα εχω ακουσει οτι ετοιμαζεται via ferrata στον Ολυμπο! Ξερει κανεις κατι για αυτο, ποσο εχει προχωρησει, πηγες χρηματοδοτησης? Ειμαστε οκ με αυτο ή θα ασχολουμαστε με σχολες εκπαιδευτων και αλλα?

Η ΕΟΟΑ τι λεει???

Planar

Post by Planar »

Εγώ πάντως έχω δει αρκετά UFOs στον Ολυμπο. 8)

shindig

Post by shindig »

egw dn exw dei akoma tpt......afto me ta fantasmata sto stefani....mipws prepei na valoune kana + se oles tis vathmologies???Giati an eisai sto crux mias VI kai deis ena fantasma nomizw oti aftomatos ginetai VI+ an lavoume yp'opsin tin tromara pou tha parei o anarixitis :P

OFIS

Post by OFIS »

Και γιά τον Ταύγετο αλλά και γιά άλλα βουνά έχω ακούσει γιά μυστηριώδεις πύλες,που καταπίνουν αφελείς ορειβάτες και τους διακτινίζουν σε άλλες διαστάσεις,γιά UFO(ορεσίβια),μετεωρίτες,φαντάσματα κλπ...!!!Αλλά ο Όλυμπος είναι υπεράνω όλων :lol:!!!
Γιά τη ferrata ακούγεται εδώ και χρόνια.Προσωπικά πιστεύω ότι το τελεφερίκ θα ήταν καλύτερο :evil: ...

Nikolas_A

Post by Nikolas_A »

OFIS wrote:...Προσωπικά πιστεύω ότι το τελεφερίκ θα ήταν καλύτερο :evil: ...
Όχι κυλιόμενη σκάλα;
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην

giomuff

Post by giomuff »

nikola εχεις δίκιο.Μαλλον μια κυλιομενη σκαλα θα ηταν οτι πρεπει!
:lol: :lol: :lol:

OFIS

Post by OFIS »

+1 γιά την κυλιόμενη!!!!

OFIS

Post by OFIS »

OFIS wrote:Και γιά τον Ταύγετο έχω ακούσει γιά μυστηριώδεις πύλες...
Η εκεί πυραμίδα είνα λαξευμένη εδώ και χιλιάδες χρόνια,από τους αρχαίους Λάκωνες!Μετά ήρθαν αυτοί οι αχαίρευτοι οι Αιγύπτιοι και ξεσήκωσαν το σχέδιο γιά να φτιάξουν τις πυραμίδες!!!Το οροπεδιάκι στις ''Γούβες'';Μα φυσικά από μετεωρίτη...Και κάπου λίγο πιό πάνω βρίσκεται η πύλη μέσα από την οποία εξαφανίστηκαν καμιά δεκαριά Ιάπωνες ορειβάτες πριν από καιρό...

Dimitris

Post by Dimitris »

OFIS wrote:Το οροπεδιάκι στις ''Γούβες'';Μα φυσικά από μετεωρίτη...
Άσχετο (ή μήπως σχετικό;) αλλά πριν πολλά χρόνια (νομίζω 1996 ή 1997) είχαμε ανέβει μ' ένα φίλο στο Ταΰγετο και όταν κατεβήκαμε, ενώ βράδιαζε, βρεθήκαμε στο οροπεδιάκι αυτό, εντελώς off-road, και ξαφνικά πέσαμε πάνω σ' ένα τάφο! Είχε μήκος σχεδόν δυο μέτρα, το χώμα από πάνω έκανε σαμαράκι και προς την πλευρά του βουνού υπήρχε ένας μικρός ξύλινος σταυρός! Την κάναμε μ' ελαφρά πηδηματάκια και δεν είπαμε τίποτα σε κανέναν...

OFIS

Post by OFIS »

:lol: :lol: :lol:
Θύμα του εμφυλίου...

kitsos

Post by kitsos »

όχι βρε, η Μούμια της πυραμίδας ήταν...

και αν δεν πιστεύετε, έχω και αποδείξεις...

http://www.themummy.com/

kitsos

Post by kitsos »

πλάκα-πλάκα, να προτείνουμε στον Ντάριο Αρτζέντο να γυρίσει την

επόμενη ταινία του στον Όλυμπο με πρωταγωνιστές

τους ήρωες της εκπομπής . . . Olymposuspiria...

http://www.imdb.com/title/tt0076786/

angelobike

Post by angelobike »

Παιδιά να ξέρετε ότι και ο Παρνασσός είναι πύλη !!!
Κάπου σε ένα βιβλίο του Γιαννόπουλου (έγκυρος μελετητής των ανεξήγητων φαινομένων που βρίσκει διάφορα κορόιδα και τους πουλάει μέχρι και εκδρομές σε υπόγειες στοές!) λέει όι κάποια βράδια φαίνεται και το φως που βγαίνει στην κορυφή, μέσα από την γή!!!!
Ισως αυτό να φταίει που ενα βράδυ που είχα κοιμηθεί στη Λιάκουρα, δεν έκανα καλό ύπνο, ίσως από το πολύ φώς ή την φασαρία, έμπα-έβγα, δεν ξέρω.
Πάντως χωρίς την πλάκα, αυτό που έβγαινε από την εκπομπή ήταν ότι ο Ολυμπος, εκτός των άλλων, είναι ένα δυσπρόσιτο βουνό που το ανεβαίνουν πολύ λίγοι άνθρωποι (Η αλήθεια είναι ότι 20.000 επισκέπτες ετησίως δεν είναι και μεγάλο νούμερο!).
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ

GeSpin

Post by GeSpin »

και που να δείτε εδώ στη Κρήτη τι γίνεται... πέρα απο το Τσούτσουρα, που το έχει ήδη βγάλει σε εκπομπή ο Χαβαλέλας, έχουμε και το μέγα θέμα του Οροπεδίου Λασιθίου, το οποίο οι Αρχές αποσιωπούν όλα αυτά τα χρόνια για να μην πανικοβληθεί ο κοσμάκης.
Το Οροπεδιο Λασιθίου λοιπόν περιστοιχίζεται απο 4 μικρότερα οροπέδια, του Νίσιμου (βόρεια) , του Καθαρού Ανατολικά), του Λιμνάκαρου (Νότια) και του Ομαλού (Σύμης), νοτιότερα του Λιμνάκαρου.
Το Οροπέδιο είναι ο χώρος προσεδάφισης του Μητρικού Σκάφους ενώ τα τριγύρω οροπέδια χρησιμοποιούνται απο τα σκάφη της εμπροσθοφυλακής. Απορώ που τόσο καιρό δεν το έχει αναδείξει....

Για τα οροπέδια Νίδας και Ομαλού (Χανιών) θα μιλήσουμε στην επόμενη εκπομπή μας, μιας κι αυτά είναι εντελως διαφορετικά, αφου σχετίζονται με σπήλαια, χώρους λατρείας και σπηλαιοβαραθρα - απο τα μεγαλύτερα στο κόσμο (Πύλες επικοινωνίας με άλλα σημεία του πλανήτη μας κι όχι μόνο)
:o

Στο δε Λιμνάκαρο, παλαιότερα είχαμε παρατηρήσει φώτα, πάνω στο βουνό, εκεί που δεν υπάρχει τίποτα... Σίγουρα επρόκειτο για ανεξήγητο φαινόμενο. Το ότι κάποιος Ορειβατικός σύλλογος είχε εκδρομή με διανυκτέρευση στο σημείο είναι εντελώς συμπτωματικό με τη "θέαση" :wink:
Last edited by GeSpin on 08 Oct 2008 13:00, edited 1 time in total.
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)

teochristopoulos

angelobike wrote: ...Πάντως χωρίς την πλάκα, αυτό που έβγαινε από την εκπομπή ήταν ότι ο Ολυμπος, εκτός των άλλων, είναι ένα δυσπρόσιτο βουνό που το ανεβαίνουν πολύ λίγοι άνθρωποι (Η αλήθεια είναι ότι 20.000 επισκέπτες ετησίως δεν είναι και μεγάλο νούμερο!).
Ας ανεβάσουμε λοιπόν τους δρόμους ως το οροπέδιο, να φτιάξουμε και ένα πάρκινγκ. Μετά ένα τηλεφερίκ ως το Στεφάνι και το Μύτικα νομίζω πως δεν είναι και σπουδαία παρέμβαση...

Θερμή παράκληση προς όλους, να βρεθεί η κασέτα της εκπομπής, για μας που δεν έχουμε τηλεόραση.

GeSpin

Post by GeSpin »

teochristopoulos wrote: Θερμή παράκληση προς όλους, να βρεθεί η κασέτα της εκπομπής, για μας που δεν έχουμε τηλεόραση.
Δες:

http://www.greektube.org/content/view/41860/2/

καλή διασκέδαση!!
(μπορείς και να το κατεβάσεις στο pc, έχει οδηγίες πιο κατω απο το video...)
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)

Planar

Post by Planar »

Ρε συ αμα ανεβαινει διαστημοπλοιο γιατι να ανεβασεις δρομους; Τι απαρχαιομενες και κοντοφθαλμες αποψεις ειναι αυτες;;
Παντως μια πυλη τηλεμεταφοράς απο το γραφείο στο οροπέδιο δε με χαλαγε τωρα. Να πεταγομουν για φαγητο με θεα το Στεφανι και να γυριζα... 8)

Post Reply