Κραμματα αλουμινιου

Θέματα που δεν σχετίζονται άμεσα με την αναρρίχηση και το ορεινό περιβάλλον, αλλά μας ενδιαφέρουν
Post Reply
Michael Fountoulakis
Posts: 125
Joined: 18 Nov 2008 15:27
Location: Keratsini

Κραμματα αλουμινιου

Post by Michael Fountoulakis »

Ως γνωστο υπαρχουν εταιριες που φτιαχνουν αλουμινογωνιες και μαλιστα πανακριβα.Θα ηθελα να μαθω τι κραμμα αλουμινιου χρησιμοποιουν ωστε αν κυκλοφορει στο εμποριο να το προμηθευτω.Εκτος αν οι αλουμινογωνιες απο το εμποριο εχουν τις ιδιες προδιαγραφες με των εταιριων.
Περιμενω απαντηση απο Δημητρη Καραλη.
τα πάντα ρεί
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Φίλε Mike

Ας σου απαντήσω εγώ (Karazitz) αντί για αυτόν που λες. Έχουμε και λέμε. Κατ' αρχήν δεν υπάρχει ευρωπαϊκός κανονισμός (ΕΝ) για τα snow anchors κατά συνέπεια ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να τα φτιάχνει όπως θέλει και με ότι υλικό θεωρεί αυτός κατάλληλο. Υπάρχει μόνο το UIAA-154 που αφορά στο DeadMan, που όμως δεν είναι υποχρεωτικό για τους κατασκευαστές.

Οι αλουμινογωνιές που διαθέτουν οι εταιρείες ορειβατικού εξοπλισμού κατασκευάζονται συνήθως από ειδικά κράματα αεροναυπηγικού αλουμινίου και πιο συγκεκριμένα από τις σειρές αλουμινίου

Al-2000 (κράμα Al – Cu),
Al-6000 (κράμα Al – Mg – Si) και
Al-7000 (κράμα Al – Zn).

Οι σειρές αυτές είναι πολύ ακριβές λόγω της ειδικής κραμάτωσης και θερμικής κατεργασίας (π.χ. Τ4 - Τ6) που απαιτείται για να αποκτήσει το τελικό προϊόν αντοχή εφάμιλλη αυτής του χάλυβα.

Σειρές όπως οι

Al-3000 (κράμα Al – Mn) ή
Al-4000 (κράμα Al – Si) και
Al-5000 (κράμα Al – Mg)

μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν σα φθηνότερες λύσεις. Από τα πιο πάνω κράματα (με ακριβότερα αυτά της σειράς 7000, π.χ. κράμα 7075-Τ6) κατασκευάζονται τα περισσότερα ελαφριά εξαρτήματα του ορειβατικού εξοπλισμού (καραμπίνερ, στελέχη πιολέ, κλπ.). Τέτοια κράματα στην Ελλάδα φέρνει για πολύ ειδικές χρήσεις η Arenal (www.arenal.gr) στον Πειραιά (πλησίον ΗΣΑΠ).

Οι αλουμινογωνιές που θα βρεις στους απλούς αλουμινάδες είναι από καθαρό αλουμίνιο, σειρά Al – 1000 (99% Al) και είναι 4 – 7 φορές πιο χαμηλής αντοχής σε σχέση π.χ. με τα κράματα σειράς Al – 7000, για το λόγο αυτό είναι και τόσο φθηνό. Κατά συνέπεια αν χρησιμοποιήσεις απλό αλουμίνιο θα πρέπει να κόψεις τη γωνιά με αρκετό πάχος (min 4 – 5 mm) για να πιάσεις την αντοχή των 6 ΚΝ που θεωρείται ως αντίστοιχη τιμή για τις περιπτώσεις αυτές.

Στη πράξη όμως λόγω βάρους, όλοι τις κόβουν λεπτότερες...

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

Ετσι απο περιεργεια Mike οταν βγαλεις το κοστολογιο σου κανε ενα κοπο και πες μας τα αποτελεσματα. Τα προαναφερθεντα κραματα ειναι πολυ ακριβα και για μικρες ποσοτητες αναρωτιεμαι αν συμφερει.
Nikos
Posts: 6
Joined: 07 Jun 2006 23:23

Post by Nikos »

Καλησπέρα,

πριν από 5-6 χρόνια είχα φτιάξει αλουμινιγωνίες από απλό αλουμίνιο που προμηθεύτηκα από ένα μαγαζί σιδήρου και αλουμινίου (στο Ελληνικό)

Αν θυμάμαι καλά, η τιμή για μια βέργα 5 μέτρων σχήματος Γ (γωνία) και πάχους 4χιλ ήταν περίπου 20 ευρώ.
Από εκεί περά χρειάζεται ένας γωνιακός τροχός (προσοχή στα γρέζια), ένα δράπανο και μια σχετική προσωπική εργασία.

Όπως καταλαβαίνετε, για τον τύπο του αλουμινίου δεν υπάρχουν πληροφορίες, οπότε μιλάμε για ένα μη πιστοποιημένο υλικό και αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας...

Πάντως δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να κατασκευαστούν και είναι και αρκετά φθηνές.
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Πέρυσι τέτοια εποχή έφτιαξα μια ντουζίνα αλουμινογωνίες (και Τ-bar) από απλό αλουμίνιο (προφανώς Al-1000) πάχους 4 mm. Το τελικό βάρος ήταν περί τα 400 gr.

Ο σχεδιασμός βασίστηκε σε πρότυπο της Faders που κυκλοφορεί στην αγορά.
http://www.faders.es/productos/index.cf ... &tip_id=31

Το κόστος για το κόψιμο της βέργας μαζί με το σχηματισμό της μύτης (γωνιακός τροχός) δεν ξεπέρασε τα 4 € το τεμάχιο.

Δείγματα έχουν σήμερα οι : AlexHwaRang, Lamogio, Mallias και OFIS.

Ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να δώσουμε μία στον Dr. Karazitz να την τσεκάρει.
OFIS
Posts: 206
Joined: 26 Apr 2006 09:44

Post by OFIS »

Πας να μας στείλεις αδιάβαστους πάλι,μου φαίνεται,Minimus :lol: ...
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Ρε παιδιά, και εγώ από δαύτες έχω !

Σε ένα αλουμινά πήγαμε (πριν χρόνια με Stam και Emilio) και μας τις έκοψε επί τόπου (ναι είναι απλό κράμα 1000).

Δεν είναι CE αλλά κάτι βαστάνε και αυτές! Τώρα ειδικά με την οικονομική δυσπραγία...
Eva
Posts: 26
Joined: 17 Apr 2006 22:38
Location: Athena

Post by Eva »

Αρκεί ν' αντέχει το βάρος του, ε...;;; !!!
«Αξιοπρεπής ασφάλεια είναι αυτή που αντέχει το βάρος της»...!!! Αν σας θυμίζει κάτι...
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Ναι Εύα, κάτι μας θυμίζει !

Πάντως είχα άλλοθι, γιατί το 97 δεν υπήρχε ο σχετικός κανονισμός !! :lol:
OFIS
Posts: 206
Joined: 26 Apr 2006 09:44

Post by OFIS »

Χρησιμοποίησα αυτό το ΣΚ,γιά πρώτη φορά,τις γωνιές του Minimus...Φρόντισα να μην πέσω :lol: !!!!
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Πάντως σε δοκιμές που κάνουμε σε κάθε σχολή αρχαρίων, φτιάχνουμε ρελέ με δύο ισοσταθμισμένες γωνιές από απλό αλουμίνιο σε σκληρό χιόνι και τραβάμε όλοι μέχρι να το ξηλώσουμε. Για την ακρίβεια, μετά από κάθε μη επιτυχημένη προσπάθεια προστίθεται και ένας ακόμα που τραβάει.

Όταν οι γωνιές μπούν σωστά, και το τράβηγμα γίνεται προς τα κάτω (πραγματική κατάσταση), χρειάζονται 15 - 16 άτομα για να γίνει ο πρώτος υποβιβασμός του ρελέ.

Για βάλε, χοντρικά το ελάχιστο 50 kg δύναμη έλξης ο καθένας, δεδομένου ότι όλοι γέρονουν προς τα πίσω όταν τραβούν, είσαι στα 750 kg...

Όταν το ρελέ γίνει σε δύο πιολέ, σπάει το πρώτο πιολέ (Β-type) στα 6 άτομα...
OFIS
Posts: 206
Joined: 26 Apr 2006 09:44

Post by OFIS »

Θυμάμαι ότι και εμείς είχαμε καταφέρει να σπάσουμε έτσι ένα πιολέ,στη σχολή :lol: ...
GeSpin
Posts: 167
Joined: 11 Feb 2008 11:57
Location: Ηράκλειο Κρητης

Post by GeSpin »

ποιός το κλαίει..??? :lol: :lol:
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)
OFIS
Posts: 206
Joined: 26 Apr 2006 09:44

Post by OFIS »

Ήταν της σχολής,στα πλαίσια των πειραμάτων που περιγράφει ο Karazitz :roll: ...
gminimal
Posts: 7
Joined: 07 Jan 2009 12:45

Αλουμινογωνίες και T-bars - Κραμματα αλουμινίου.

Post by gminimal »

Δεν ξέρω αν συνεχίζει και ενδιαφέρεται κάποιος ακόμα για τις αλουμινογωνίες, έχω κάνει μια έρευνα για αυτό το κομάτι και εχω προχωρήσει σε κάποιες κατασκευές με αλουμινογωνίες και t-bars με κράμα αλουμινιου σειράς 6XXX Τ6.
Ότι επαναλαμβάνουμε μας καθορίζει..
aigeas
Posts: 35
Joined: 01 Jun 2007 14:06
Location: Athina

Post by aigeas »

Φίλοι αναρρίχητές έχω και εγώ φτιάξει αλουμινογωνίες 5 για την ακρίβεια από αλουμίνιο που προμηθέυτηκα από σιδηρουργείο.Θα ανεβάσω και μερικές φωτό αυτών για να πάρετε μία ιδέα.Αφορμή στάθηκε το γεγονός πως του εμπορίου οι γωνίες είναι αρκετά ακριβές.Παρατήρησα πως σε ορειβατικούς συλλόγους που έχουν ιδρυθεί από παλιά, όπως ο εός πατρών στον οποίο ήμουν μέλος παλιά,έχουν τις ίδιες με αυτές που έφτιαξα.Μάλιστα παλιοί ορειβάτες τις είχαν δοκιμάσει και σε πτώσεις.Φαίνεται ότι στάθηκαν τυχεροί,χαχαχα!Έτσι πήρα υλικό,τις έφτιαξα και μαζι με τα κοψίματα μου πήγαν 30 όλες.Τις έχω δοκιμάσει στα βαρδούσσια αλλά πτώση δεν υπήρξε.Μας παίρνει πιστεύω..,τις αλουμινογωνίες τουλάχιστον να τις φτιάχνουμε εμείς.
gminimal
Posts: 7
Joined: 07 Jan 2009 12:45

Post by gminimal »

μηπως γνωριζεις απο τι κραμα ηταν οι γωνιες που εφτιαξες ?
Ότι επαναλαμβάνουμε μας καθορίζει..
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Προφανώς από απλό κράμα 1000 !
gminimal
Posts: 7
Joined: 07 Jan 2009 12:45

Post by gminimal »

Σε ρωταω διοτι αυτη η σειρα η οποια δεν εχει θερμικη κατεργασια (ειναι μαλακο δλδ) εχει κακη συμπεριφορα οσο αφορα την αντοχη - ειναι μικρη δλδ, και θα πρεπει να παιξεις στα 5mm για να δεις φως, οι σειρες 1,3,5, δεν κανουν για κατασκευες μεγαλης αντοχης και ειναι ριψοκινδυνες να τις χρησιμοποιεις, βεβαια αν μιλαμε για μικρες κλισεις οκ, τα ποιο σκληρα κραματα ειναι της σειρας 2000, 7000 και μετα 6000, το θεμα ειναι οτι της σειρας 6 και 7 δε βγαινουν σε προφιλ ( ταφ, γωνιές κλπ) εκτως απο ειδικες κατασκευες η ειδικες παραγγελιες σε χυτηρια, υπαρχουν ομως διαθεσιμα στην Ελληνικα αγορα π.χ. αλουμινια σειρας 6082 Τ6 τα οποια ειναι σαφως καλυτερα απο τα απλα μη θερμικής κατεργασιας και σε κοστος περιπου 10Ε/kg οταν το μετρο ζυγιζει περιπου 800gr.
Έχεις κανει αληθεια καθολου δοκιμές να τσεκάρεις αντοχές?
Ότι επαναλαμβάνουμε μας καθορίζει..
aigeas
Posts: 35
Joined: 01 Jun 2007 14:06
Location: Athina

Post by aigeas »

Απλό κράμα.Τώρα να σου πω δεν ξέρω αν είναι 1000 ή κάτι άλλο.5 χιλιοστά είναι το πάχος τους.Δεν είμαι και ειδικός στα κράματα.Τα έχω δοκιμάσει αλλά όχι σε μεγάλες κλήσεις.Θα σκανάρω φωτό και θα σας δείξω.
Post Reply