Μπάφι και μπάφιασμα...

Θέματα που δεν σχετίζονται άμεσα με την αναρρίχηση και το ορεινό περιβάλλον, αλλά μας ενδιαφέρουν
Post Reply
OFIS

Μπάφι και μπάφιασμα...

Post by OFIS »

Σε πρόσφατη επίσκεψή μου στο εν λόγω "ορειβατικό" καταφύγιο,με έκπληξη διαπίστωσα ότι στο εσωτερικό του επικρατούσε ομίχλη πολύ πυκνότερη από εκείνη που είχε έξω,στο βουνό..."Ειδική αίθουσα καπνιστών"...Ο σχετικός κανονισμός της Ε.Ο.Ο.Α. ,γιά απαγόρευση του καπνίσματος εντός των καταφυγίων, εδώ πήγε περίπατο στο δάσος(όσο έμεινε και από δαύτο,δηλαδή).Γιά να μη μιλήσω γιά τα δεκάδες τζιπ και λοιπά αυτοκίνητα στο παρακείμενο πάρκιν και τις "Κολωνακιώτισσες" θείτσες,που ήταν πολυπληθέστερες των πεζοπόρων.Πλήρες ξεπούλημα κάθε ορειβατικού ιδεώδους στο βωμό του άκρατου κέρδους...Κι εις ανώτερα κύριοι!Να το χαίρεστε το ταβερνοκαταφύγιο!!!
Ant

Post by Ant »

Για να μη μιλήσουμε καθόλου για το καταφύγιο σε άσχετες φάσεις (π.χ. καθημερινές βράδυ το καλοκαίρι που ανέβαινα για πυροπροστασίες) που μύριζε άλλου είδους κάπνες........όνομα και πράμα!
xrise

Post by xrise »

Ant wrote:Για να μη μιλήσουμε καθόλου για το καταφύγιο σε άσχετες φάσεις (π.χ. καθημερινές βράδυ το καλοκαίρι που ανέβαινα για πυροπροστασίες) που μύριζε άλλου είδους κάπνες........όνομα και πράμα!
Σιγα ρε παιδια!!!

Καταρχην εκθετετε κοσμο , και δευτερον τι σας πειραζει εσας τι καπνιζει ο αλλος!!! 8)
Minimus

Post by Minimus »

Θα συμφωνήσω με τον OFIS.

Η εικόνα της "ειδικής αίθουσας καπνιστών" είναι επιεικώς απαράδεκτη για καταφύγιο.

Από την άλλη, υποθέτω ότι οι "θείτσες με τις γούνες και τα τζίπ" είναι και αυτές που το συντηρούν οικονομικά, με αποτέλεσμα να έχει χάσει το χαρακτήρα του.

Αναμενόμενο.
Καταφύγιο με ασφάλτινη οδική πρόσβαση (χειμώνα - καλοκαίρι) δεν είναι και τόσο καταφύγιο.
Nektarios79

Post by Nektarios79 »

Ant wrote:...που μύριζε άλλου είδους κάπνες........όνομα και πράμα!
Εεε ναι ρε παιδιά αμάν με αυτές τις παλιοκρεατίλες και τις κοψιδοκάπνες σας τι θα γίνει και με εμάς τους χορτοφάγους... 8)
voutiros

Post by voutiros »

Ant... μην αρχίσεις και εσύ σαν τους "αγανακτισμένους πολίτες" (...αγανακτισμένους βλάχους καλύτερα) με τα παιδιά στου Κάκαλου έλεος...
Όσο για τα άλλα σε σχέση με το "καταφύγιο" στο Μπάφι, έχετε απόλυτο δίκιο: δεν είναι και τόσο καταφύγιο. Μάλλον σε ταβέρνα φέρνει και πάντα έτσι άλλωστε το θυμάμαι τα τελευταία 20 χρόνια, άλλωστε είναι δίπλα σε άσφαλτο, άρα καταφύγιο μπορεί να μοιάζει, ορειβατικό όμως δεν είναι.
Να ξεκαθαριστεί όμως φίλοι ότι το καταφύγιο αυτό δεν είναι της ομοσπονδίας, είναι πλήρους ιδιοκτησίας του ΕΟΣ Αθηνών, οπότε δεν υπόκειται σε κανονισμούς και περιορισμούς που ισχύουν σε άλλα καταφύγια.

Τέλος, για τους αντικαπνιστές, τα νέα είναι καλά: απ' ότι ακούγεται μέσα στο Καλοκαίρι θα αρχίσουν και εδώ τα μέτρα κατά του καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους (υπηρεσίες, μπαρ, ταβέρνες, κλπ), με σχετικό νόμο απαγόρευσης.
Ant

Post by Ant »

Μπράβο ρε Νεκτάριε, καλά τα λές...
Μα καλά, οι άλλοι τι καταλάβατε??? 8)
voutiros

Post by voutiros »

Ας τ' αυτά τι καταλάβαμε "...όνομα και πράγμα", χεχε... :wink:
Minimus

Post by Minimus »

Σιγά ρε παιδιά!

Και τι φταίει το καταφύγιο δηλαδή; Αφού το κάπνισμα επιτρέπεται.
Δηλαδή τι θέλατε;
Να βάλουν και πορτιέρηδες με ειδικά εκπαιδευμένα λυκόσκυλα που θα ελέγχουν τι καπνό φουμάρει ο καθένας; Πάτε καλά;
OFIS

Post by OFIS »

+1
Ψευτοδιλήμματα...
voutiros

Post by voutiros »

Τελικά μου φαίνεται ότι το ματιάσαμε το μπάφι και το μπάφιασμα... Σήμερα κάηκε, μάλλον ολοσχερώς (άκουσα ότι κατάρρευσε και η στέγη...). Άλλη μια καταστροφή από τις πολλές που έχει υποστεί τελευταία ο ΕΟΣ Αθηνών...
Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ που από έφηβος το έχω ζήσει και έχω ένα σωρό φοβερές αναμνήσεις από αυτό, νοιώθω τώρα σαν να έπεσε η χαριστική βολήQ χάθηκε η Πάρνηθα όπως την γνώρισα και την αγάπησα, χάθηκε και το Μπάφι... Στάχτες ένα κομμάτι από την ζωή μου...
Ελπίζω μόνο να μην υπάρξουν κωλύμματα με την ασφαλιστική και να ξαναφτιαχτεί σύντομα.

V
angelobike

Post by angelobike »

ξέρεις λεπτομέρειες, πως έγινε, αν σώθηκε κάτι, αν κάηκε και γύρω κλπ
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
Ant

Post by Ant »

οχι ρε γμτ..να το ματιάσουμε, μια φορά, δε θέλαμε!
μικροί και μεγάλοι, όλοι οι ορειβάτες έχουν κάποια καλή ανάμνηση από το μπάφι...κρίμα:(
Che

Post by Che »

TI LETE RE PAIDIA????KARAFLIASA POTE EGINE AYTO????????
Nektarios79

Post by Nektarios79 »

Τέλος εποχής... Μετά τα τόσα απανωτά χτυπήματα είναι νομίζω ο καιρός που ο σύλλογος μας χρειάζεται πιο πολύ από ποτέ ας κάνουμε κάτι...

Σας παρακαλώ ας μην ακουστεί ακόμα μια φορά το γνωστό... γιατί δεν αναλαμβάνει η ομοσπονδία κ.τ.λ.
OFIS

Post by OFIS »

Όχι,δεν έχω γεννηθεί Σάββατο,ούτε θα τολμήσω να ξαναξεκινήσω post.Εκτός και αν είναι να καεί το καζίνο...Βραχυκύκλωμα μάλλον...
voutiros

Post by voutiros »

Κάηκε όλος ο πάνω όροφος και η στέγη και αυτή τη στιγμή γίνονται υπεράνθρωπες προσπάθειες από τον διαχειριστή για να στεγανοποιηθεί και να γλιτώσει από τις καιρικές συνθήκες ό,τι υπάρχει στο ισόγειο με στόχο γρήγορα να λειτουργήσει ξανά, τουλάχιστον η κουζίνα. Το καλό είναι ότι όλοι, σύλλογος και διαχειριστές έχουν πεισμώσει και θα πολεμήσουν να το ξαναφτιάξουν καλύτερο σύντομα και είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρουν..
aigeas

Post by aigeas »

Έχουμε χάσει επισόδια δηλαδή.Και τώρα σε τι κατάσταση βρίσκεται;Θα χρειαστεί πολύ καιρό για να επανεπισκευαστεί;
Post Reply