για τι ηθη μιλαμε;

Απόψεις σχετικά με την αναρριχητική δεοντολογία, τα ήθη και τους κανόνες του βουνού
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: για τι ηθη μιλαμε;

Post by Che »

και αραγε γιατι εισαι εκτος θεματος αφου ολα οσα αναφερεις δεν εχουν να κανουν με ηθικη αλλα με τη θεσπιση των λειτουργιων της ομοσπονδιας?

και αραγε γιατι να μπορει να γινει οδηγος βουνου ο καθενας ωστε να μπορει να ικανοποιει το ψωνιο του κ να τον φωναζουν ''οδηγο'' οι γκομενιτσες και να το παιζουν γαματοι?

και αραγε γιατι να με νοιαξει κατι που θα εξυπηρετουσε μονο 5 ατομα οταν υπαρχουν τοσα αλλα προβληματα που εκκρεμουν κ ειναι συνεχεια στον αερα?

και αραγε γιατι κρινουμε για τις καταστασεις ενω δεν ειμαστε παροντες κ δεν ξερουμε τα καθεκαστα?πχ εχω ακουσει ενα καρο πιπες για το πως εγινε το τραγικο συμβαν με τον 12χρονο Τιτο που του στερησε τη ζωη...αλλα κανεις μας δεν ηταν εκει...

και αραγε γιατι οταν μιλαμε για εθελοντικη δουλεια κ προσφορα στο συνολο της κοινοτητας, ξαφνικα ολοι οσοι θελουν να γινονται κ οδηγοι βουνου κ εκπαιδευτες κ οσοι εχουν αποψη για την ασφαλιση της διαδρομης να λακιζουν κ να το γυρνανε αμεσως στα καθηκοντα της ομοσπονδιας κλπ κλπ και μην ειδατε τον Παναη και μετα να εμφανιζονται στα ανανεωμενα πλεον πεδια κ να εχουν αποψη για το αν συντηρηθηκε σωστα?

εχω παρα πολλα αραγε ακομα να γραψω αλλα ειναι πρωι κ βαριεμαι...θελω καφε
:twisted:
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
geka
Posts: 249
Joined: 15 Mar 2010 13:45

Re: για τι ηθη μιλαμε;

Post by geka »

Η ηθική φίλε ΤΣΕ έχει σχέση με πάρα πολλά πολλά πράγματα στην ζωή μας όπως και με πολλές αποφάσεις αυτών που οδηγούν την ομοσπονδία,κατανοώ το γεγονός οτι τώρα που σιγά σιγά μπαίνεις στα της ομοσποδιας και που συνεργάζεσαι με διάφορους και τρανούς, και που ίσως κάποια στιγμή γίνεις ένας σπουδαίος εκπαιδευτής(το εύχομαι),και ίσως αυτό να μην σε αφήνει να μπορείς να πεις ελεύθερα την γνώμη σου χωρίς φόβο και πάθος,άλλα επέτρεψε μας σε μερικούς από εμάς να λέμε και να ρωτάμε διάφορα με τα τόσα λίγα που ξέρουμε μπας και πάρουμε καμία πειστικη απάντηση........
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Re: για τι ηθη μιλαμε;

Post by nioniakis »

Che wrote: εφόσον βέβαια αυτές ανοίχτηκαν με τον αποδεκτό τρόπο δηλαδή από κάτω προς τα πάνω, το οποίο και αυτό αποτελεί μέρος της ηθικής.Σωστά?
αυτα νικο ειναι σχετικοτητες .ποιος οριζει τον αποδεκτο τροπο στις σπορ διαδρομες,και ποιος ξερει να ασφαλιζει ''καλυτερα''ή ''πιο σωστα'' τις διαδρομες,και πως μπορεις να αποδειξεις οτι δεν ενοιωθα ''υποχρεωμερνος να βαλω ολες τις ασφαλειες που χρειαζονται
Che wrote:ο ανοίξαντας ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κάνει σωστή τοποθέτηση των ασφαλειών
.
αυτο που νοιωθω εγω ειναι παντως οτι δεν τιθεται θεμα για τα παραπανω,απο τη στιγμη που δεν εδωσα αδεια να πειραχτουν οι διαδρομες.
Che wrote:2α) το να είναι κλειστά τα ρελε επίσης δε βλέπω τη σκοπιμότητα...δηλαδη να λυθώ γιατι?για προπόνηση στο βουνό που λύνεσαι μόνο οταν τελειώσει η διαδρομή για να φτιάξεις τα σχοινιά για ραπέλ?αν κάποιος θέλει να προπονηθεί σε αυτό μπορει να το κάνει και με αυτόματα...εξαλλου μη ξεχνάμε οτι πολλοί επιλέγουν να κάνουν μονο σπορ...αυτούς δεν τους αναγνωρίζουμε ως αναρριχητές?ή πρεπει να τους μυήσουμε με το ζορι στη βουνίσια λογική?
αυτο νικο απασχολει μονο αυτον που ανοιξε τη διαδρομη.οι αλλοι δεχομαστε την κατασταση στην οποια ειναι η διαδρομη.
Che wrote:Δεν υπερασπιζομαι κανέναν, ουτε διαφωνω με ολα, αλλα ουτε και συμφωνω με ολα. Γραφω τα πράγματα οπως είναι αντιληπτα
ναι καλα κανεις,και εγω αυτο κανω.
Che wrote:και οπως εχουν αποτυπωθει στον οδηγο του Δημητρη.
ας μην τους πιστευουμε πια.τα περισοτερα απο αυτα τα εχουν προσπερασει οι ιδιοι, οσον αφορα τις σπορ διαδρομες...
Che wrote:Τελος απο όταν ξεκίνησα και μπήκα στη διαδικασια ανοιγματος και συντηρήσεως μέχρι και τωρα, ουδέποτε έκανα καμία αυθαιρεσια εις βάρος ανοιξαντα..και μπορουν να το βεβαιωσουν πολλοι.παντα ρωτουσα και ρωταω και παντα έκανα και κανω όπως μου λένε. εχω ανοιξει καποιες διαδρομες απο πάνω μεν,όχι όπως ειναι αποδεκτο, αλλα τις έχω ασφαλίσει σωστα και αν κάποια δεν ειναι σωστα δεν θα αρνηθω την κριτικη ή την διορθωση απο κάποιον που έχει περισσοτερη εμπειρια.
γι'αυτο και ΄γω σ'αγαπαω :mrgreen:
kayak wrote:Ο εκπαιδευτής αυτός οφείλει να ρωτήσει τους ανοίξαντες των διαδρομών (εφόσον αυτοί ειναι εν ζωή) για τυχον παρεμβάσεις στις διαδρομές και η άποψη τους θα γίνει σεβαστή.
γιαννη,για το συγκεκριμενο πεδιο,με ρωτησαν και μεσω τηλ και με μηνηματα.η επεμβαση στις διαδρομες εγιναν συνηδητα και με απολυτη γνωση οτι με προσβαλουν.
kayak wrote:Κατα τη γνωμη μου, η δημιουργια μιας διαδρομης αποτελεί μεν πνευματικη ιδιοκτησια του ανοιξαντα, αλλα εφοσον βρισκεται σε ενα δημοσιο χώρο, δεν μπορεί να απαγορευτεί το σκαρφαλωμα της, η φωτογράφηση της και οι αποψεις του αναρριχητη γι'αυτή.
συμφωνω,αλλα δεν απαγορευσα οτιδηποτε...απλα επιμενω οτι οταν εκτιθεσε και κουραζεσε και χωνεις φραγκα και οταν περνας αγωνιες για το αν εβαλες σωστα τα υλικα ή αν σπαστει καποιος σε διαδρομη σου, εχεις ενα λογο παραπανω(αν σεβοντε ολα αυτα τα παραπανω-αφου και εγω σας σεβαστηκα και εχω δημοσιευμενα τα παντα απο την αρχη).οσο για τα πνευματικα δικαιωματα,οπως παραδειγμα με τις φωτογραφιες -εχεις δικαιωμα να εκθεσεις σε φωτο οποιον θελεις;εχεις δικαιωμα να εκθεσεις φωτο οποιουδηποτε;εχεις δικαιωμα να εκθεσεις σε φωτο οτιδηποτε; ΟΧΙ- εχουν γινει πολες αντιπαραθεσεις και εχουν περασει πολλα χρονια ζυμωσεων.για την συγκεκριμενη περιπτωση,επιμενω,και ζητησα την συμπαρασταση των παιδιων που μπηκαν στην διαδικασια της εκδοσης.
kayak wrote: Επισης, η παροχη πληροφοριας ειναι απαραιτητη στον κοσμο και αυτο φαινεται απο το ποσο δημοφιλή και απαραιτητα εγιναν τα site οπως το routes, iclimb ,oreivasia κλπ κλπ. Η αναπτυξη της αναρριχησης οφειλεται και σε αυτό και πρεπει να κοιταμε μπροστα.
αυτο κανω γιαννη.αλλα η αναπτυξη της αναρριχησης στηριζεται και σε κανονες που πρεπει εμεις οι ενηλικες να τηρουμε
kayak wrote: να προχωραμε μπροστα τηρωντας ομως μια ηθικη. οχι να τα γκρεμιζουμε ολα αλλα οχι και να μενουμε στασιμοι σε καποιες ιδεες.
αντιδραμε αρκετα ομως για να καταφερουμε κατι τετοιο;εγω λεω ΟΧΙ απο τη στιγμη που δεν υποστηριζουμε ο ενας τις δρασεις του αλλου.γι'αυτο το λογο ξαναζητω υποστηριξη στην επιθυμια μου να μη δημοσιευω διαδρομες.καποια στιγμη θα εκτυπωθουν,μη βιαζεστε.οσο υπερβολικο και να φαινεται,ειναι επιθυμια μου,και οπως εγραψα πιο πανω θα πρεπει να εχω τον τελευταιο λογο.ελπιζω να δικαιολογησα αρκετα την παραλογη απαιτηση μου.
kayak wrote:να προχωραμε μπροστα τηρωντας ομως μια ηθικη. οχι να τα γκρεμιζουμε ολα αλλα οχι και να μενουμε στασιμοι σε καποιες ιδεες.
βασικο αλλα να ισχυει για ολους,ξεκινοντας απο την ομοσπονδια.
geka wrote:αυτών που οδηγούν την ομοσπονδία
να φυγουν λεω εγω,και να μη τσιμπαμε με τους 'ηθικολογους κολοτουμπες'.
υ.γ δεν εχω αποσυρθει.απλα διασυρθει.
υ.γ.2 να με συχωρητε για την ορθογραφια μου.
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Re: για τι ηθη μιλαμε;

Post by nioniakis »

krok wrote:Μία είναι η λύση στην κρίση:
http://www.tradwave.eu
Che wrote:2ον)δε μπορώ να καταλάβω το τρόπο σκέψης που λειτουργεί ως (μη προσθετεις βύσματα ή να βάλω λιγες ασφαλειες γιατι θέλω βουνίσιο χαρακτήρα) και να μη λειτουργει ως ΕΠΙΛΕΓΩ να μην κλιπαρω αυτη την ασφαλεια γιατι ειναι ευκολο περασμα, ειμαι δυνατός, θέλω να δοκιμάσω τη ψυχολογία μου κλπ.! δηλαδη με το να είναι οι ασφαλειες 4 μετρα η μία απο την άλλη τι ακριβως επιτυγχάνετε?προπόνηση για το βουνο?οποιος θελει προπόνηση για το βουνο να πηγαινει σε διαδρομες σπορ και να τις κάνει greenpoint(για οσους δεν γνωριζουν ακόμα τον όρο είναι καινουργιος και αναφέρετε στο ότι μία διαδρομή παρότι έχει ασφάλειες μόνιμες γίνεται απο τον επικεφαλή αγνοώντας τες πηγαίνοντας μόνο με τα υλικά του)δηλαδη αμα φάω μια πτώση 6 μετρα σε βύσμα τί?απόκτησα ψυχολογια για βουνό? φαε μια 6 μετρα σε καρυδι να σε παραδεχτω...και ναι το χω κανει και γω...κάποιες σπορ που είναι στα μέτρα μου τις έκανα αγνοώντας τα βυσματα και τοποθετώντας ότι μπορουσα όπου μπορούσα....ηταν ΕΠΙΛΟΓΗ μου...αν χτυπαγα θα το παθαινα επειδη το επελεξα και οχι επειδη τον επελεξαν.
σε ολες αυτες τις γαματες τρελες που κανουμε τοσα χρονια,παιζουν και καρφια και βυσματα και ρελε σε βυσματα,και ραπελ αναγνωριστικα κ.λ.π κ.λ.π. ολα παιζουν,και τιποτα δεν αποκλειεται. το τι μυαλο κουβαλαει ο καθενας μονο αλλαζει.χαρακτηριστικο παραδειγμα,β.εκπεδευτης κλιπαρει την πρωτη ασφαλεια και 'προσπερναει επιδεικτικα την δευτερη' πηγαινοντας για την τριτη(αυτο σε σπορ διαδρομη).
Genirous
Posts: 61
Joined: 05 Mar 2009 12:45
Location: Αθήνα

Re: για τι ηθη μιλαμε;

Post by Genirous »

Είναι κρίμα ένα αναρριχητικό πεδίο να γίνεται ''μοχλός πίεσης'' ή ''μέσο διαμαρτυρίας'' εξυπηρετώντας προσωπικό συμφέρον ή προσωπικούς εγωισμούς... :( Ελπίζω να μην το βρουν ως καλή τακτική και άλλοι ανοίξαντες γιατί στο τέλος δεν αποκλείεται να φτάσουμε να δούμε τον ανοίξαντα να πηγαίνει και να καταστρέφει τις ίδιες του τις διαδρομές.
Michael Fountoulakis
Posts: 125
Joined: 18 Nov 2008 15:27
Location: Keratsini

Re: για τι ηθη μιλαμε;

Post by Michael Fountoulakis »

φαίνεται ότι η επαναφορά του πεδίου στην αρχική του μορφή γίνεται....ήδη αντικαταστάθηκαν τα έτοιμα ρελέ -των 4 πρώτων εύκολων διαδρομών- με ρελέ κρίκων...όμως η επιπλέον (κακώς τοποθετήθηκε) πρώτη πλακέτα στη "Τσότσι" δεν αφαιρέθηκε ακόμα(??)....γνωρίζει κανείς σχετικά???
τα πάντα ρεί
Post Reply