Καθαριότητα, σεβασμός και επίγνωση!

Απόψεις σχετικά με την αναρριχητική δεοντολογία, τα ήθη και τους κανόνες του βουνού
Post Reply
AntonisEx
Posts: 2
Joined: 23 Dec 2020 14:44
Location: Athens

Καθαριότητα, σεβασμός και επίγνωση!

Post by AntonisEx »

Έχω προσωπικά διαπιστώσει τον τελευταίο καιρό, υπερβολικά πολλά απορρίμματα χαρτιού τουαλέτας και πλαστικών γύρω από τους χώρους αναρρίχησης, και το ερώτημα που έρχεται στο μυαλό μου είναι απλά το εξής:
Συμπεριφέρεστε κατά τον ίδιο τρόπο μόνο έξω στην φύση ή και στο σπίτι σας ;;; Μια πλαστική σακούλα για να τα πάρετε μαζί σας και να την πετάξετε στο σωστό σημείο, είναι πολύ δύσκολο να το κατανοήσετε υποθέτω, σωστά ε;;;
Αναφέρομαι στο πεδίο Μερέντα/Μαρκόπουλο κυρίως, αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα στην Αττική συνολικά.
Το γεγονός ότι αυτό το συγκεκριμένο αναρριχητικό πεδίο είναι ελκυστικό σε αρχάριους ορειβάτες είναι ακόμη πιο απογοητευτικό !!!
Το να είσαι καθαρός είναι ένα πράγμα, ο σεβασμός και η επίγνωση είναι άλλο ...
pikaifi
Posts: 56
Joined: 19 Mar 2017 22:25

Re: Καθαριότητα, σεβασμός και επίγνωση!

Post by pikaifi »

Θα συμφωνήσω με τον αποπάνω και μια και μιλάει για σεβασμό κλπ να πω και εγώ ότι για να σκαρφαλώσεις σε ένα σπορ πεδίο χρειάζονται παπούτσια, μποντριέ, σχοινί, σετάκια και ασφαλιστήρι. Κράνος αν θες βάζεις (οκ, για κάποιους και τα υπόλοιπα μπορεί να είναι προαιρετικά). Αυτό που δεν είναι πάντως υποχρεωτικό είναι ο σκύλος και η μουσική.
Το αναφέρω γιατί νομίζω ότι υπάρχει παρανόηση και σε λίγο οι σκύλοι θα πωλούνται στα μαγαζιά με αναρριχητικά είδη. Κανένα πρόβλημα με τα συμπαθή τετράποδα, αλλά δεν είναι λίγο θεματάκι να μαζεύονται 5 -6 λυτά σκυλάκια σε ένα πεδίο; Μάλιστα έχω παρατηρήσει ότι όταν ο σκύλος κάνει μια μικρή ζημιά είναι "Η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο και δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει αυτό".
Επίσης ρε παιδιά, η μουσική που ακούει κάποιος δεν είναι απαραίτητο να αρέσει σε όλους. Δηλαδή αν εμένα μου αρέσει το black metal πρέπει να σας βάλω να ακούτε όταν σκαρφαλώνετε;

Κοινώς δεμένα σκυλάκια και πολύ διακριτικά (κατά προτίμηση καθόλου) τη μουσική και εξυπακούεται όχι σκουπίδια!

Καλά χριστουγεννιάτικα σκαρφαλώματα σε όλους!
Post Reply