Παραλιγο ατυχημα.

Αναφορά και ανάλυση ορειβατικών και αναρριχητικών ατυχημάτων
Post Reply
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Παραλιγο ατυχημα.

Post by Che »

Σε σχοινοσυντροφια με χρηση γριγρι, το καραμπινερ δεν ασφαλισε και το πορτακι με αποτελεσμα να μεινει εκτεθειμενο το σχοινι.
το παρολιγο ατυχημα απετραπει μετα απο οπτικο ελεγχο.
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Παραλιγο ατυχημα.

Post by Nikolas_A »

Το έχω δει δύο φορές...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Altiport
Posts: 14
Joined: 16 May 2013 09:51

Re: Παραλιγο ατυχημα.

Post by Altiport »

Πολύ συνηθισμένο φαινόμενο. Μου έχει τύχει να το κάνω ως ασφαλιστής, να το κάνει ο ασφαλιστής μου σε εμένα και επίσης να το παρατηρήσω σε διπλανή σχοινοσυντροφιά.

Διαγιγνώσκεται και διορθώνεται άμεσα με ένα καλό έλεγχο στο έδαφος πριν ακουστεί το "σκαρφάλωνε". Καταρχάς με οπτικό έλεγχο, αλλά κυρίως με έλεγχο λειτουργίας (δηλαδή ο αναρριχητής τραβάει το σχοινί του για να δει αν μπλοκάρει).
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Παραλιγο ατυχημα.

Post by Che »

το ζητουμενο εδω ειναι να αναφερουμε τα λαθη που βλεπουμε στα πεδια και πως απετραπησαν με σκοπο καποια στιγμη ο κοσμος εκει εξω να καταλαβει οτι πρεπει να τηρει καποιες συγκεκριμενες διαδικασιες...ακομα και αν εισαι αναρριχητης 20ετιας ή βαρας 8c.

οποτε θα προτεινα να βαζουμε εδω ακομα και τα παρολιγο ατυχηματα που θα συνεβαιναν, οχι μονο τις ασχημες καταληξεις και οχι μονο τις αναγγελιες για χαμενους συντροφους.
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
jtj
Posts: 106
Joined: 25 Nov 2013 18:57

Re: Παραλιγο ατυχημα.

Post by jtj »

Από προσωπικη εμπειρια που εφαγα σαν ασφαλιστης πετρα (με κρανος) και ζαλιστικα, θεωρω πως το reverso δεν κανει. Μεχρι να παρει μπρος το μυαλο μου ξανα, πηρε καποια μετρα πτωση αυτος που ασφαλιζα
TRADonly
Posts: 10
Joined: 28 Oct 2012 21:35

Re: Παραλιγο ατυχημα.

Post by TRADonly »

Αν εισαι ΕΚΕΙ, την ωρα που ασφαλιζεις (οπως οφειλεις ) και ΟΧΙ ...ΑΛΛΟΥ κανει και παρακανει και το ριβερσο και το κουβαδακι και το Θ και το εξοχο 8αρι...ακομα.!
fon
Posts: 22
Joined: 15 Feb 2016 14:49

Re: Παραλιγο ατυχημα.

Post by fon »

Το καθε εργαλειο ειναι για την χρηση που προοριζεται.
Το σιγουρο ειναι πως το γρι γρι ειναι ακαταλληλο για παραδοσιακη αναρριχηση (φρεντ, καρυδια κλπ), κυριως λογω στατικης και οχι δυναμικης ασφαλισης που προσφερει
jtj
Posts: 106
Joined: 25 Nov 2013 18:57

Re: Παραλιγο ατυχημα.

Post by jtj »

Υπάρχει η θεωρία υπάρχει και η εμπειρία βέβαια του καθενός. Και να σας πω την αλήθεια παιδιά όπου με παίρνει χρησιμοποιώ γρι γρι για τον λόγο που ανέφερα. Την πέτρα την έβλεπα τελευταία στιγμή δεν μπόρεσα να την αποφύγω μετά από γκελ. Και εκεί που στεκομουνα δεν είχα πολλές εναλλακτικές.
Post Reply