Ανεμογεννήτριες στην Βαράσοβα!!

Ανακοινώσεις ορειβατικών εκδηλώσεων ή γεγονότων
OFIS

Post by OFIS »

katsaromallis wrote:Πολύ θετική κίνηση η κατασκευή του αιολικού πάρκου. Η χώρα μας πρέπει να αποκτήσει ενεργειακή επάρκεια. Επιπλέον αναπτύσσουμε τεχνογνωσία στην αιολική ενέργεια, κατασκευάζονται δρόμοι πρόσβασης, δίνεται εργασία σε μηχανουργεία κλπ κλπ δηλαδή ότι καλύτερο για μία περίοδο κρίσης, και ένας πραγματικός τρόπος για να ανεβάζουμε το πραγματικό ΑΕΠ της χώρας, γιατί μόνο με μειώσεις των δαπανών δεν θα πάμε και πολυ καλά!

Δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας για τις διαδρομές. Η θέση ΔΙΑΣΕΛΟ δεν νομίζω ότι είναι κοντά στις κάθετες ορθοπλαγιές.
Όσο υπάρχει ο "βράχος μας" δε συντρέχει λόγος ανησυχίας...
Πλέον είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι φυσιολατρεία και ορειβασία(πόσο μάλλον sport climbing και αναρρίχιση πίστας),είναι έννοιες,που δε συμβαδίζουν...
Το πρόβλημα δεν εστιάζεται τόσο στα αιολικά αυτά καθ'αυτά,όσο στη χωροθέτησή τους.Πριν λίγες μέρες,πετώντας προς Μαδρίτη,χάζευα,από το παράθυρο,μερικές από τις χιλιάδες ανεμογεννήτριες της Ισπανίας(όπου οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας έχουν,προ πολλού,ξεκολλήσει,από το εμβρυικό ελληνικό στάδιο).Όλες ήταν στημένες σε ημιορεινές-ημιερημικές "άχρωμες" περιοχές.Βέβαια,οφείλω να ομολογήσω ότι η Ιβηρική έχει πολύ περισσότερες περιοχές,με τέτοια χαραχτηριστικά,απ'ό,τι η Ελλάδα(όπου είναι πραγματικά δύσκολο να εντοπίσεις αδιάφορες,από περιβαλλοντική και αισθητική άποψη ζώνες).
Αυτά στην Ισπανία...
Εδώ;Καρυστία,Νάξος,Άνδρος,Σέριφος,Οίτη,Ταΰγετος,Μαλέας,Πάρνηθα,Βαράσοβα...Ο κατάλογος των "φιλέτων",στο μεγάλο "πράσινο φαγοπότι" δεν έχει τελειωμό...
Μάθετε ρε μάγκες,ότι Βαράσοβα δεν είναι μόνο βράχια,πέτρες,βύσματα(προβληματικά ή όχι),σκαρφάλωμα και κοψίδια,δίπλα στο κύμα.Πρόκειται γιά πολύ σημαντικό βιότοπο(=σπίτι,αν δεν καταλαβαίνετε)γιά τα πουλιά και γιά πολλά ακόμα είδη ζώων...Είναι ένας τόπος πανέμορφος,πραγματικά ξεχωριστός(αμφιβάλλω αν με νιώθετε).
Η πιπίλα ότι τα έργα δημιουργούν θέσεις εργασίας,είναι τουλάχιστον γελοία.Πληρώνουμε,γιά να σκάβουμε το λάκκο μας...
Βέβαια,όλα αυτά τα γράφω εδώ μέσα,που πολλοί βγάζουν το ψωμί τους,στήνοντας κεραίες κινητής τηλεφωνίας(μήπως και ανεμογεννήτριες;),καταστρέφοντας τα βουνά,που υποτίθεται ότι αγαπούν.Τρομερό μπλέξιμο...
Κλείνω γιατί χτυπάει το κινητό μου...
Υποκριτές όλοι μας.
Ο άνθρωπος θυμίζει τους ιούς και τα καρκινικά κύτταρα.Πολλαπλασιάζεται και μεταλλάσσεται διαρκώς,μέχρι να φονεύσει το "σώμα",που τον φιλοξενεί...

ΥΓ:Λίγες ώρες πριν αντικρίσω τις ανεμογεννήτριες της Ισπανίας,είχα κολλήσει τη μούρη μου στο τζάμι και χάζευα το μεγαλείο της Βαράσοβας.Πού να'ξερα....
Last edited by OFIS on 24 Oct 2010 21:17, edited 1 time in total.
yogigiorgo

Post by yogigiorgo »

εάν.. εάν... εάν... τότε ίσως η ζωή μας ίσως να ήταν λίγο καλύτερη και η Γη να μην έπνεε τα λοίσθια.

αν καποιος πνεει τα λοισθια ειμαστε εμεις και οχι η γη.....

:D
Teobe

Post by Teobe »

Εγώ συνεισφέρω με τα εξής:

Είναι μύθος η κάλυψη των ερνεργειακών αναγκών της χώρας μας κατά την άποψή μου.

Επίσης θεωρώ (αυτό αποδεικνύεται εύκολα...) πιο μεγάλο μύθο από τα προηγούμενα το ότι αφού ξεχαρβαλωθεί η πλειοψηφία των σημαντικών περιοχών (ορεινών και μη...) για τον τοπικό πληθυσμό, για τα πουλιά, για την βιοποικιλότητα για..., για... εμείς θα πληρώνουμε πιο φθηνό ρεύμα.

Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες γιατί επιστημονικά δεν είμαι καταρισμένος αλλά νομίζω πως η Ελλάδα θα μπορούσε να εξασφαλίζει ενεργειακή αυτάρκεια και φτηνό ρεύμα στον λαό της αν αξιοποιούσε τα προτερήματά της:

- Τεράστια αποθέματα λιγνίτη. Αν μολύνουν να κάνουν επνδύσεις για φιλικές στο περιβάλλον διαδικασίες επεξεργασίας. έχω διαβάσει ότι υπάρχουν και παραυπάρχουν. Αν ενοχλούν συμφέροντα αυτά τα αποθέματα να πάνε στο καλό τα συμφεοντα, όχι εμείς...

- ΑΠΕ, αιολική ενέργεια, ηλιακή, γεωθερμική, υδροηλεκτρικά και άλλα...με γνώμονα όμως το περιβάλλον, την τιμή, τους ανθρώπους.

Η αναρχία με την οποία ξεφυτρώνουν τα αιολικά πάρκα και τα συναφή καμία σχέση δεν έχει με τις ανάγκες του λαού και της χώρας. Τους έπιασε ο πόνος τους κατασκευαστές και όλους αυτούς;;;

Το κρίσιμο είναι η απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας που σημαίνει ανταγωνισμός, μονοπωλιακοί όμιλοι, ιδιωτικοποιημένη ΔΕΗ, πολλά κέρδη, ακριβό και πιο ακριβό ρεύμα, εργασιακές συνθήκες γαλέρας, καταστροφή περιβάλλοντος και γιατί όχι και της αισθητικής μας.

Κι όλα αυτά με την επίκληση της προστασίας και των οικολογικών λύσεων και άλλα επιχειρήμματα της σαβούρας που να τα δεχτώ από τον οποιοδήποτε αλλά όχι και από τους κατασκευαστές και τους βιομηχάνους...

Υ.Γ.1. Η Βαράσοβα είναι ενταγμένη στο δίκτυο NATURA (πιάσ' το αυγό...), θεωρείται καταφύγιο θηραμάτων (καλά κρασιά...), είναι τόπος μεγάλης ιστορικής σημασίας (ποιος ασχολείται...) και βιολογικής (δεν έχουν μελετηθεί είδη και βιότυποι φυτών που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι ενδημικά λόγω της θέσης της και την μερικής φυσικής απομόνωσής της...σε όποιν λένε κάτι αυτά!!) και άλλα πολλά!!

Υ.Γ.2. Κάποιοι δεν σκαρφαλώνουμε μόνο, περπατάμε κιόλας, ζούμε πράγματα εκεί πάνω κι από τη δική μας σκοπιά. Η λογική του ότι μόνο οι ορθοπλαγιές αξίζουν μπάζει όσο δεν πάει...

Υ.Γ.3. Περι ανεργίας...αφού τους ξεκληρίσαν όλους (ή τους περισσότερους). Αφού κλείσαν ή κλείνουν σπίτια αγροτών και αλιέων από την περοχή με τους κανονισμούς της Ε.Ε και της Κ.Α.Π έρχονται και πουλάνε μούρη για εργασία φέρνοντας μπετό και σίδερο...πολλά δε θέλουν???

Συγγνώμη για το κατεβατό αλλά τυγχάνει να κατάγομαι από αυτόν τον τόπο, τον αγαπώ, τον έχω δει να μαραζώνει και δε θέλω να τον δω να καταστρέφεται κιόλας.
Αυτοφυή φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/
Post Reply