Βαγγέλης Βρούτσης

Ανακοινώσεις ορειβατικών εκδηλώσεων ή γεγονότων
krikelos

Βαγγέλης Βρούτσης

Post by krikelos »

Ο ΦΙΛΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΟΣ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΒΡΟΥΤΣΗΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗΝ ΡΕΚΑ ΣΤΗΝ ΓΚΙΩΝΑ ΟΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΜΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΕΣΟΥ ΤΟΥ ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟΥ, ΕΠΑΘΕ ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥ ΠΝΟΗ.
ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΡΕΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ............Η ΠΑΡΕΑ ...... ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΟΡΕΙΒΑΣΙΑΣ.
ΝΙΚΟΣ ΝΟΜΙΚΟΣ
OFIS

Post by OFIS »

Το έχουμε γράψει πολλές φορές τελευταία:όλο τα καλύτερα παιδιά την πατάνε,μαλάκας κανένας.Δεν υπάρχει θεός ή,αν υπάρχει,είναι και πολύ...
voutiros

Post by voutiros »

ΗΤΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ... ΚΑΙ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΓΝΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...
Che

Post by Che »

Αντιο Βαγγελη.......σου ευχομαι τωρα πια να δεις ολους τους τοπους που δε μπορεσες να δεις ποτε απο ψηλα!!!
Che

Post by Che »

Εχω απλα να προσθεσω οτι ακομα και μεχρι τη τελευταια στιγμη πριν πεσει ηταν παληκαρι και δεν εκανε πισω....

Θα ηθελα μεσα απο δω να γινει μια κινηση σαν υστατο αντιο να κανουμε κατι στο τοπο που αφησε την τελευταια του πνοη.να στησουμε καποιο μνημειο καποιο εκλησσακι.Αμα υπαρχει καποιο ενδιαφερον να μαζεψουμε χρηματα ο καθενας ας δωσει οτι μπορει και να το κανουμε πραγματικοτητα....για το Βαγγελη που ολοι γνωρισαμε και αγαπησαμε.
vmargaritis

Post by vmargaritis »

Σε έναν Άνθρωπο αγνό, με ήθος, προσφορά, και θέληση, καλό ταξίδι, και καλή συνέχεια στο έργο Του.

Σε ένα έργο που τον κρατά ζωντανό, κοντά μας.

Σε έναν Άνθρωπο που δεν ήταν απλά ορειβάτης, αλλά Δάσκαλος, Εμπνευστής, Δημιουργός Ορειβατών, καλή Ανάβαση.
vmargaritis

Post by vmargaritis »

Η κηδεία θα γίνει την Tρίτη 16:00 η ώρα στο νεκροταφείο των Αγ. Αναργύρων.
route 4a

Post by route 4a »

Βαγγέλης Βρούτσης , ένας άνθρωπος ρομαντικός, ένας άνθρωπος ανιδιοτελής, ένας άνθρωπος με αληθινό πάθος για το βουνό, ένας άνθρωπος που μας δίδαξε πάρα πολλά, ένας άνθρωπος που μας αφήνει μία τεράστια προίκα την οποία πρέπει να ανοίξουμε όλοι τα μυαλά μας για την αποδεχτούμε. Αλλά πάνω από όλα ένας ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
angelobike

Post by angelobike »

αδελφέ, έφυγες νωρίς, πολύ νωρίς....
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
shindig

Post by shindig »

Giati daskale, megale maxiti kai patera.....giati efyges nwris......giati....
Aiva

Post by Aiva »

Καλό Παράδεισο φίλε...
Michael Fountoulakis

Post by Michael Fountoulakis »

Ημουν τυχερός που τον γνώρισα-αν και οχι πολυ καλά-
Τελικα καταλαβαίνουμε όλοι ποσο ασήμαντοι είμαστε και αφου η ζωή είναι πολυ μικρή δεν έχουμε τη πολυτέλεια να συμπεριφερόμαστε με μικροπρέπεια.
Οταν πεθαίνεις κάνοντας αυτό που αγαπάς τοτε είναι τιμημένος θάνατος !
Καλό Ταξίδι Βαγγέλη !!
τα πάντα ρεί
Minimus

Post by Minimus »

Κρίμα...

Έτυχε να είμαι κι εγώ εκεί...
Αξίζει να αναφερθούμε και στις υπεράνθρωπες προσπάθειες των παιδιών που βρίσκονταν μαζί του προκειμένου να τον επαναφέρουν...

Καλό ταξίδι Βαγγέλη...
Planar

Post by Planar »

Μου είναι ακόμα δύσκολο να πιστέψω ότι ο Βαγγέλης έφυγε. Ήταν ορειβάτης μιας άλλης πιο αληθινής εποχής.
Αντίο ρε δάσκαλε.
GeSpin

Post by GeSpin »

Στο Καλό Βαγγέλη! Θα μας συντροφεύεις σε κάθε μας βήμα στα βουνά.
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)
Dimitris

Post by Dimitris »

Ακόμα μου φαίνεται απίστευτο για να είναι αληθινό. Όταν το συνειδητοποιώ περνούν τόσα από το μυαλό μου: ότι χάθηκε ένα πρότυπο δασκάλου, ότι έκλεισε άλλη μια σελίδα στην ορειβατική μας ιστορία, ότι χάθηκε ένας μαχητής για το περιβάλλον, ότι χάθηκε ένας πολύ καλός φίλος, ότι χάθηκε ο Βαγγέλης...

Μου φάνηκε τόσο τραγική ειρωνεία να συμβεί αυτό σε ένα βουνό που αγαπούσε τόσο πολύ... Αλλά και ποιο βουνό, ποιο μαθητή του, ποιον άνθρωπο δεν αγαπούσε ο Βαγγέλης...

Καλό ταξίδι φίλε Βαγγέλη. Η μνήμη σου θα είναι αιώνια, όπως σου αξίζει.
teochristopoulos

Post by teochristopoulos »

Τι μπορεί να πει κανείς...? :(
Nektarios79

Post by Nektarios79 »

Τα όνειρα και οι ιδέες σου ζουν και θα ζουν για πάντα μέσα μας... όπως και εσύ για να μας εμπνέεις, να μας καθοδηγείς και να μας συμβουλεύεις...

Καλό ταξίδι σύντροφε...
spongeorge

Post by spongeorge »

Είμασταν τυχεροί όσοι τον γνωρίσαμε.
Θα ζεί πάντα μέσα μας...

[img]<a%20href="http://s279.photobucket.com/albums/kk13 ... skale"></a>[/img]
prosoxi sta crevass...
Nektarios79

Post by Nektarios79 »

Ένα από τα τελευταία όνειρα του Βαγγέλη ήταν να οργανώσουμε μια αναρριχητική συνάντηση στην Βαράσοβα με σκοπό...

α) Να καθαριστούν και να σηματοδοτηθούν τα μονοπάτια κυρίως προς τις παλιές και μεγάλες διαδρομές, η κόψη και το μονοπάτι από την κορυφή προς τα κάτω...

β) Να σκαρφαλωθούν, να καθαριστούν, να συντηρηθούν και να σκιτσογραφηθούν οι ιστορικές διαδρομές που δεν βλέπουν πια επαναλήψεις...

γ) Να κάνουμε μια ομαδική προσπάθεια να αξιοποιήσουμε το οικόπεδο του Ε.Ο.Σ. Αθηνών έτσι ώστε να έχουμε ένα αξιοπρεπές μέρος απ' όπου θα μπορούν όλοι οι αναρριχητές να θαυμάζουν την ομορφιά της Βαράσοβας...

δ) Να είναι μια συνάντηση όπου δεν θα έχει τόσο σκοπό να επιτευχθούν επαναλήψεις σε υπερδιαδρομές αλλά μια συνάντηση που θα φέρει τους ορειβάτες κοντά να γνωριστούν, να μιλήσουν για την ηθική του βουνού, την δεοντολογία αλλά κυρίως μια συνάντηση που θα σπάει τα στεγανά των σχοινοσυντροφιών και έμπειροι αναρριχητές να σκαρφαλώσουν παρέα με νέους ή άπειρους αναρριχητές... όπως γινόταν... τότε παλιά... όπως έλεγε και ο Βαγγέλης!

Ας κάνουμε το τελευταίο του όνειρο πραγματικότητα γιατί όχι και θεσμό.

Όπως του το είχα υποσχεθεί θα είμαι εκεί...

Νο1) Νεκτάριος Καλαϊτζάκης 6944176690
Post Reply