Ώρα της Γης 2009 - Πρώτη στον κόσμο η Ελλάδα!

Ανακοινώσεις ορειβατικών εκδηλώσεων ή γεγονότων
Post Reply
Eva

Ώρα της Γης 2009 - Πρώτη στον κόσμο η Ελλάδα!

Post by Eva »

Η Ελλάδα κατακτά μια παγκόσμια πρωτιά στον αγώνα ενάντια στην κλιματική αλλαγή.

Η ενθουσιώδης ανταπόκριση των πολιτών αλλά και της τοπικής αυτοδιοίκησης (ήδη περισσότεροι από 270 Δήμοι και Κοινότητες έχουν δηλώσει επίσημα το δυναμικό τους «παρών») καθώς και πλήθους φορέων, σχολείων και επιχειρήσεων που οργανώνουν πρωτότυπες δράσεις (με στόχο την κλιμάκωσή τους την 28η Μαρτίου 2009) στη μεγαλύτερη συμβολική δράση κατά της υπερθέρμανσης του πλανήτη που διοργανώθηκε ποτέ, έχει ως αποτέλεσμα η ελληνική παρουσία στην Ώρα της Γης να ξεπεράσει ακόμη και αυτή των Αυστραλών, των εμπνευστών της πρωτοβουλίας της Ώρας της Γης!

Η ελληνική συμβολή στην παγκόσμια εκστρατεία της Ώρας της Γης δεν εξαντλείται στη μαζική μας συμμετοχή. Ελληνικά μνημεία και τοπόσημα παγκόσμιας ακτινοβολίας θα προσθέσουν αίγλη στην διεθνή αυτή πρωτοβουλία. Με τη σύμφωνη γνώμη του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου, πολιτιστικά μνημεία παγκόσμιας εμβέλειας, όπως ο Παρθενώνας, ο Ιερός Ναός του Ποσειδώνα στο Σούνιο, ο Ναός του Ηφαίστου στην Αρχαία Αγορά και το Μνημείο του Φιλοπάππου θα προσδώσουν λάμψη στην Ώρα της Γης με τη συσκότιση τους… Επιπλέον, οι δήμοι της Αρχαίας Ολυμπίας και των Δελφών, με τη συμμετοχή τους, κάνουν ακόμη πιο ισχυρό το μήνυμα προς τους παγκόσμιους ηγέτες για την ανάγκη άμεσης λήψης μέτρων κατά της κλιματικής αλλαγής. Κύρος όμως θα προσθέσουν στην ελληνική Ώρα της Γης και τοπόσημα διεθνούς αναγνωρισιμότητας της σύγχρονης Ελλάδας, με αποκορύφωμα τη μεγαλύτερη σε μήκος καλωδιωτή γέφυρα πολλαπλών ανοιγμάτων στον κόσμο, τη γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου.

Όλα αυτά στο μεγάλο ραντεβού της 28ης Μαρτίου, 20:30 - 21:30 το βράδυ, στην Ώρα της Γης 2009.

Δηλώστε τη συμμετοχή σας στο http://www.earthhour.org/news/gr:el, συνυπογράφοντας την παγκόσμια έκκληση προς τους ηγέτες των Ηνωμένων Εθνών και απαιτώντας γενναίες αποφάσεις στην Παγκόσμια Συνδιάσκεψη για την Κλιματική Αλλαγή που θα πραγματοποιηθεί στην Κοπεγχάγη τον ερχόμενο Δεκέμβριο.
angelobike

Post by angelobike »

δεν θελω σε καμμία περίπτωση να υποβαθμίσω την προσπάθεια, απλά σε κάτι τέτοιες "πρωτιές", συγγνώμη αλλά μου τη δίνει.
Αντε ρε παλιοβρωμιάρηδες μαζέψτε τα σκουπίδια σας που πετάτε από δω κι απο κει και μετά σβήστε και τα φώτα. Ή μάλλον σβήστε τα από πριν για να μη σας βλέπουν πόσο νερό χαλάτε, πόσο διοξείδιο εκπέμπετε με το αγαπημένο σας αυτοκινητάκι, ποσα αυθαίρετα χτίζετε στα δάση που καίτε.

Συγγνώμη EVA, η απάντηση δεν παει σε σενα προσωπικά αλλά σε όλους τους δήθεν οικολόγους...
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
Che

Post by Che »

πεστα βρε Αγγελε.

Γιατι δινουμε τοση εκταση σε ενα τετοιο γεγονος ενω ολες τις αλλες μερες κανουν τα χειροτερα?????

και συγκαταλεγομαι και εγω μεσα σε αυτους την ουρα μου δεν τη βγαζω απ'εξω.

Ολοι εχουμε ευθυνη σε αυτο.Πρωτα απ'ολα το κρατος που δεν περνει μετρα και δεν βοηθαει τη κατασταση και μετα οι πολιτες γιατι κακα τα ψεμματα το κρατος ειναι οι πολιτες αλλα χωρις υποδομη δεν γινεται τιποτα.

Στη γειτονια μου εχω κανει απειρους καυγαδες με παστρικους που μου φωναζουν οτι δε μαζευω τις ακαθαρσιες των σκυλων μου και λερωνουν το χωμα στο παρκακι και εχουν βαλει ταμπελα απαγορευονται τα σκυλια και οτι η προστασια του πρασινου ειναι πολιτισμος.

Ποση υποκρισια ποια?????Μιλανε για πρασινο αυτοι που πανε και χτιζουν σε αποχαρακτηρισμενες δασικες εκτασεις και παρ'ολα αυτα το παρκακι καθε βραδυ ειναι φισκα σε πεταμενα σκουπιδια απο κρουασαν μεχρι μπουκαλια και κουτακια μπυρας αλλα κανενας δε μιλαει για αυτα....

ουτε για τους Ελληναρες και μη που αμα κατουριουνται τη πετανε οπου βρουν εξω και κατουρανε....και θεωρουν κιολας οτι δεν κανουν και κατι κακο.Τα ζωα τους πειραξαν....Ολοι αυτοι τρωγανε διπλα στις κοπριες απο τις κατσικες στα χωρια τους και ξαφνικα ηρθαν στην Αθηνα και γινανε πρωτευουσιανοι και πολιτισμενοι???Η μυγα οπου και να παει θα την τραβαει το σκατο δεν αλλαζει τιποτα η αλλαγη περιβαλλοντος αλλα η παιδεια.

Αν κατουρησεις στο δρομο στη Γερμανια ακομα και στην εθνικη χυμα και σε δουν θα σε χωσουν μεσα.Στην Ιταλια εστω και να φτυσεις κατω σου κοβουν προστιμο....Γιατι δε θεσπιζετε κατι τετοιο και στην Ελλαδα???να δειτε πως θα γεμισουν αμεσως τα ταμεια.Βεβαια το ιδιο και στις βιομηχανιες που δεν λαμβανουν τα απαραιτητα μετρα και πρωτα απ'ολα τη Δεη.Βγηκε λεει με ζημιες το οκτω.Δε μας ειπαν ποσα προστιμα μπορουσαν να γλυτωσουν απλα αλλαζοντας το λιγνιτη με ηλιακους συσσωρευτες.Οσο διοξειδιο βγαζει ενα τετοιο εργοστασιο σε μια μερα δε το βγαζουν ολα τα αυτοκινητα της Αθηνας σε μια βδομαδα.

Και τελος η υπερτατη υποκρισια...την ωρα που ολοι οι ελληνες θα σβηνουν τα φωτα τους για να κανουν τους καλους οικολογους στη πνυκα θα καταναλωνονται υπερογκα ποσα κιλοβατορων για τη συναυλια.

Δηλαδη ελεος.Η οικολογια δεν ειναι μοδα!ειναι υποχρεωση στα παιδια μας!

Ευχαριστω πολυ.
Nikolas_A

Post by Nikolas_A »

Πως μου τη σπάνε όλα αυτά τα δήθεν... Προωθούν ένα spam mail (στείλ' το σε 100 φίλους και θα σωθεί ένα σκυλάκι) και νομίζουν ότι έκαναν το οικολογικό τους καθήκον. Ο κόσμος δε σώζεται με spam mail, facebook groups και mouse clicks, κύριοι.

Μια φορά ήμουν σε μια παραλία στο Πήλιο τίγκα στο σκουπίδι. Πήρα μια σακούλα και φόρεσα άλλη μια για γάντι κι άρχισα να μαζεύω, να κάνω λίγο χώρο να κάτσω ο έρημος. Μου λέει ο διπλανός "πολύ σωστό αυτό που κάνεις!". Ε, γιατί δεν το κάνεις κι εσύ του λέω, μπας και το κάνει ο παραδίπλα να γίνουμε πολλοί; Εεεε, μου σου του μου λέει...

Che wrote:...Στη γειτονια μου εχω κανει απειρους καυγαδες με παστρικους που μου φωναζουν οτι δε μαζευω τις ακαθαρσιες των σκυλων μου και λερωνουν το χωμα στο παρκακι...
Καλά, μάζευέ τα κι εσύ, μην κοιτάμε μόνο τους άλλους!
Che wrote:Αν κατουρησεις στο δρομο στη Γερμανια ακομα και στην εθνικη χυμα και σε δουν θα σε χωσουν μεσα.Στην Ιταλια εστω και να φτυσεις κατω σου κοβουν προστιμο....Γιατι δε θεσπιζετε κατι τετοιο και στην Ελλαδα???να δειτε πως θα γεμισουν αμεσως τα ταμεια.
Και στο Παρίσι έχει στις κολώνες θήκες με χαρτοσακούλες και χαρτονένια φαρασάκια για τις ακαθαρσίες των σκύλων....
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Dimitris

Post by Dimitris »

Ωραία. Αν κατάλαβα καλά, από όλα αυτά που λέτε, κακώς η Eva έγραψε για το θέμα (προωθώντας το ως spam), και φυσικά κακώς εγώ έβαλα στην πρώτη σελίδα το banner του Earth Hour. Επίσης, κακώς γράφουμε για τα μεταλλεία στη Γκιώνα και για όλα τα άλλα (αφού πίνουμε σόδες σε αλουμινένια τενεκεδάκια) και γι αυτό ας μην γράψουμε και για το σπίτι του ανθρώπου στη Καλοσκοπή που το έκαψαν οι τραμπούκοι των μεταλλείων επειδή θέλει να τα σταματήσει. Γιατί αυτό είναι το συμπέρασμα όσων γράφετε. Η κριτική σας γίνεται όχι απέναντι σ' αυτούς που προκαλούν πρόβλημα στο περιβάλλον (δεν τους έχετε εδώ μπροστά σας) αλλά σε αυτούς που έχουν ίδιες ευαισθησίες με σας και απλά έγραψαν για μια προσπάθεια στην οποία δεν είστε καν υποχρεωμένοι να συμμετέχετε αν την θεωρείτε ανούσια. Το συμπέρασμα που βγάζει κανείς διαβάζοντας όλα τα παραπάνω, είναι να μην γίνονται καθόλου τέτοιες μαζικές προσπάθειες, επομένως και το WWF που οργανώνει τέτοιες δράσεις ας καταργηθεί, γιατί κάποιος σε μια παραλία πετάει τα σκουπίδια του και δεν καταλαβαίνει το μήνυμα όλων αυτών των προσπαθειών.
Che

Post by Che »

Πήρα μια σακούλα και φόρεσα άλλη μια για γάντι κι άρχισα να μαζεύω, να κάνω λίγο χώρο να κάτσω ο έρημος.

Αμα είχε χωρο να κάτσεις δε θα το κανες οπότε μη πουλάς εξυπνάδα.Γιατι οταν καποιοι φωναζανε για τη φωτια στη Παρνηθα για αμελεια του κρατους και αλλα τετοια γλυκαναλατα εγω ειχα αφησει ολο το βραδυ την σιγουρια του πανεμορφου διαμερισματος μου μετα τη δουλεια μου και εσβηνα εστιες αναζωπυρωσης με φτυαρια και κλαδια.Γι αυτο κανε μου τη χαρη και μη μου πουλας πνευμα.Και αυτα που εγραψα τα εγραψα για να καταλαβετε οτι υπάρχουν πιο σημαντικα πραγματα που μπορουν να γινουν για να σωθει το περιβαλλον απο το να κλεινεις τα φωτα μια ωρα και να μαζευεις τα σκατα απο το σκυλο σου.

Στο παρισι εχει σακκουλακια για τις ακαθαρσιες στις κολωνες αλλα ξερεις και στις αλλες χωρες οι γονεις δε παιρνουν κουταβακια στα παιδια τους για να παιζουν και μολις μεγαλωνουν τα πετανε στους δρομους αδεσποτα.
Nikolas_A

Post by Nikolas_A »

Δημήτρη όχι, εγώ τουλάχιστον δεν εννοώ αυτό. Εννοώ ότι σε μεγάλο βαθμό αυτά που καλοπροαίρετα κάποιοι προωθούν, δημιουργούν στους αποδέκτες την εντύπωση ότι το να το διαβάσουν και να το προωθήσουν αρκεί και είναι οικολογική συμπεριφορά.

Το θέμα είναι ότι χωρίς έργα όλα αυτά είναι ανούσια. Σίγουρα πρέπει να μάθουμε για τη Γκιώνα, αλλά αν σαν άτομα ή σύλλογοι δεν συμμετάσχουμε στις κινητοποιήσεις καλύτερα να μην το μαθαίναμε. Οι κυβερνήσεις δεν εισπράτουν την δυσαρέσκεια που υποβόσκει στα fora, τις διαδηλώσεις και τις κινητοποιήσεις εισπράτουν.

Che, εγώ σε ότι με αφορά προσπαθώ να είμαι σωστός, από το να μην πετάω το μικρότερο χαρτάκι κάτω. Το αν κάνω λάθος δεν θα το κρίνω μόνος μου. Έχεις δικαίωμα και εσύ στη γνώμη σου βέβαια. Για το τι θα έκανα (ή κάνω) σε άλλες περιπτώσεις δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς, πάντως.
Dimitris

Post by Dimitris »

Nikolas_A έχεις δίκιο αλλά εδώ, που είναι απλά ένα site με ένα forum, το πρώτο που κάνουμε όλοι μας είναι η πληροφόρηση. Τι γίνεται, πού γίνεται, πως γίνεται, κλπ. Κανείς αφελής δεν θεωρεί "αγώνα" απλά και μόνο την ανάρτηση ενός κειμένου. Ο καθένας από κει και πέρα κάνει ότι νομίζει σωστό. Άλλος γράφει κάπου αλλού, άλλος μιλάει σε άλλους, άλλος αλλάζει τρόπο σκέψης, άλλος σπάει μια βιτρίνα, κλπ. Προσωπικά έχω δραστηριοποιηθεί σε συγκεκριμένα θέματα και κάποιοι εδώ τα θυμούνται, αλλά επειδή τα θέματα αυτά ήταν για το ορεινό περιβάλλον κατάλαβα ότι αν δεν είναι μπροστάρηδες οι ντόπιοι δεν γίνεται τίποτα (το σπίτι που κάψανε στη Καλοσκοπή ήταν ανθρώπου που έφυγε από την Αθήνα για να ζήσει εκεί και πρωτοστατούσε στον αγώνα κατά των μεταλλείων, πράγμα που δείχνει πόσο μεγάλη απόσταση μας χωρίζει από τους ντόπιους, οι οποίοι "τρώνε ψωμί" από την εξόρυξη). Αν το κυριότερο λοιπόν είναι τι κάνουμε εμείς στην καθημερινότητά μας, πάλι προσωπικά μιλώντας, οι συνήθειές μου όσον αφορά το περιβάλλον έχουν αλλάξει ριζικά τα τελευταία χρόνια, ανακαλύπτοντας μάλιστα πως δεν είναι καλό μόνο για το περιβάλλον αλλά και για τη τσέπη μου. Δεν γράφουμε εδώ όμως για να πούμε τι κάνει ο καθένας. Έτσι, όταν γίνεται μια πρωτοβουλία από μια περιβαλλοντική οργάνωση (με την οποία δεν έχω κάποια άμεση σχέση), και για την οποία δεν μπορείς να βρεις κάτι να κρύβεται από πίσω, όπως ας πούμε στις "πρωτοβουλίες" τύπου "κατεβάστε τη θερμοκρασία στους 30°", η υποβάθμισή της δεν προσφέρει σε τίποτα. Αν εσύ, εγώ ή κάποιος άλλος σκεφτόμαστε το περιβάλλον τις υπόλοιπες 8759 ώρες του χρόνου ενώ με την πρωτοβουλία του WWF κάποιοι θα το σκεφτούν μόνο μια, το θεωρώ κι αυτό μια αρχή. Σε κάποια σχολεία οι δάσκαλοι μίλησαν στα παιδιά, τα παιδιά πήγαν σπίτι και μίλησαν στους γονείς, από κάπου θα γίνει η αρχή. Αλλά διαβάζοντας κάποιος όλα τα σχόλια σ' αυτό το topic καθώς και σε άλλο διπλανό, τι συμπέρασμα βγάζει για τους αναρριχητές, όσον αφορά τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία; Ότι είναι όλοι αντίθετοι, γιατί όλοι έγραψαν αρνητικά γι αυτήν. Αυτό... Τίποτα παραπάνω...
Che

Post by Che »

Αγαπητε Δημητρη

εγω προσωπικα δεν ειμαι αντιθετος.ισα ισα απλα εχω παρατηρησει οτι τωρα τελευταια το να εισαι οικολογος ειναι της μοδας.δεν καταλαβαινει ο κοσμος την αναγκη αυτου.οι επιστημονες τα λενε αυτα απο το 1990 ολοι ομως τα γραφανε τοτε.τωρα ξαφνικα ξυπνησαν και τι εχουν οικολογικη συνειδηση?ανακυκλωνω απο τα 8 μου.ετσι με εμαθε ο πατερας μου.το θεμα με αυτες τις κινησεις ειναι οτι διαρκουν λιγο και για μια φορα.θες να σου πω εγω σοβαρη κινηση?να κλεινουν καθε μερα ολοι τα φωτα τους για μια ωρα και να κανουν απλα ουσιωδη πραγματα.το περιβαλλον δε θα σωθει μονο με μια ωρα μια μερα χωρις φωτα.

και αν ολα αυτα γινοντουσαν απο την αρχη δε θα φταναμε σε αυτο το σημειο τωρα.βεβαια θα μου πεις τοτε κακως δεν εγινε κατι τωρα μας δινεται μια ευκαιρια ισως η τελευταια αλλα και παλι δεν την εκμεταλευομαστε οπως πρεπει.

απλα δυστυχως.
Chrysa

Post by Chrysa »

Πέρα, όμως, απ το να απαιτούμε απ τους απλούς πολίτες να σβήνουν τα φώτα τους κάθε μέρα μια ώρα και να έχουν οικολογική συνείδηση, ίσως θα ήταν αποτελεσματικότερο ταυτόχρονα να απαιτούμε κι από τους μεγαλοβιομήχανους να σβήνουν κι αυτοί πότε-πότε τα φώτα. Να δούμε εκεί τι δικαιολογίες θ' ακούσουμε. Αυτό είναι η κοροϊδία.
AlexHwaRang

Post by AlexHwaRang »

Είδα τα σκουπίδια στην παραλία και έπαθα Οικολογική Κρίση!

Κάτι βδομάδες τώρα έχει πεταμένες μπαταριες στου Φιλοπάππου αλλά δεν τις μαζέυω. Ούτε και κανείς άλλος. Εξάλλου υπάρχει Οικολογική Κρίση.
angelobike

Post by angelobike »

μιας και ξεκίνησα εγω την αντίδραση, θέλω να εξηγήσω τι ακριβώς εννοώ.
Δεν με ενοχλεί καθόλου η κίνηση του WWF, αντιθέτως την επικροτώ.
Απλά διαολίζομαι όταν ακούω "ΠΡΩΤΗ Η ΕΛΛΑΔΑ... στην ωρα της γης ...", τη στιγμη που το περιβάλλον το έχουν χεσμένο από κυβέρνηση μέχρι και οι περισσότεροι έλληνες.
το να σβήσεις τα φώτα είναι εύκολο (για όλους;;;;), τα άλλα είναι δύσκολα :?

(στον φίλο τον che)
δεν νομίζω ότι είναι κακό να μαζεύεις τις ακαθαρσίες του σκύλου σου. Φυσικά και δεν μολύνουν το περιβάλλον, απλά κανουν τη ζωή μας ευκολότερη αν δεν τα πατάμε...
:wink:
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
Nikolas_A

Post by Nikolas_A »

Διάβασα κάτι καλό σχετικά με το "μεγάλο ραντεβού" σε ένα blog
Τελευταία διαβάζω παντού, ότι στις 29 Μαρτίου θα σβήσουν οι ευαισθητοποιημένοι πολίτες της γης τα φώτα τους, για 1 ώρα.

Αυτό θα είναι ένα ηχηρό μήνυμα στις κυβερνήσεις της γης, ή σε κάτι πλούσιους μαλάκες, ή σε κάποια φυλή που ζει σε μια σπηλιά στον Ταϋγετο, δεν θυμάμαι καλά, αλλά πάντως θα είναι ένα ηχηρό μήνυμα.
Πώς κλάνει ο ντενεκές; Έτσι θα ακουστεί.
Post Reply