Αφορμή για συζήτηση: "Το νέο εκπαιδευτικό σύστημα της ΕΟΟΑ"

Ερωτήσεις, απαντήσεις και τοποθετήσεις για την ορειβατική εκπαίδευση
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Αφορμή για συζήτηση: "Το νέο εκπαιδευτικό σύστημα της ΕΟΟΑ"

Post by Ibex »

Voutyros wrote: Ξέρεις, υπάρχουν ώρες που μια στιγμιαία απροσεξία φτάνει και περισεύει να σε στείλει...
Αυτό είναι μια πολύ γενική δήλωση που σίγουρα ισχύει.
Voutyros wrote: O Αλεξ έφυγε απο ό,τι ξέρω, σε μια πλαγιά με τέτοιες συνθήκες που θα μπορούσε να είχε φύγει ο καθένας ...και εγώ και εσύ.
Αν ήταν όντως έτσι τότε μάλλον θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον πιο προσεκτικός αν όχι και δεμένος με τον εκπαιδευτή του σε παράλληλη κίνηση. Νομίζω ότι εσύ, όπως και κάθε άλλος που καταλαβαίνει τι κάνει, κατεβαίνεις με τις φτέρνες μόνο αν ξέρεις ότι "τό 'χεις" αν φύγεις, διαφορετικά δεν πας έτσι χύμα στο κύμα. Άρα για μένα υπάρχει θέμα, (1) με το τι έμαθε αυτό το παιδί στην Αρχαρίων, (2) σε τί εξετάστηκε και πώς για να παρακολουθήσει την Μέσου, και (3) κατά πόσο αυτοί που ήταν δίπλα του είχαν την ευκαιρία να αξιολογήσουν την κρίση του και τις ικανότητές του κατά την διάρκεια της σχολής και αν υπήρχε θέμα να τον έχουν -τρόπος του λέγειν- υπό επιτήρηση.

Την Πρωτοχρονιά στον Όλυμπο επέλεξα να μην ανέβω ούτε σε αυτό το Λούκι του Μύτικα με την Κρίστιν αλλά να της μάθω πρώτα πως να περπατάει στο χιόνι με ασφάλεια (πάνω, κάτω, τραβερσαριστά, με κραμπόν ή χωρίς, στα μαλακά αλλά και στα παγωμένα). Την πήγα λοιπόν σε μια ασφαλή πλαγιά με κλίση που αύξανε μέχρι και τις 50 μοίρες όπου έκανε τόσες τούμπες που το χιόνι που της μπήκε από τα μπατζάκια έφτασε μέχρι και τις μασχάλες της. Νομίζω πως έμαθε κάτι, τουλάχιστον πως να αντιδρά γρήγορα και να σταματά την ολίσθηση χωρίς να της καρφωθεί το πιολέ στην κοιλιά. Κατάλαβες τι εννοώ; Μετά θα 'ρθούνε και οι διαδρομές. Πρώτα μαθαίνουμε να παίζουμε με τα κυβάκια και μετά Jenga με τα τα σαθρά και με τα χιόνια. Εσύ μας τα δίδαξες αυτά.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Δεν θα ήθελα να μπούμε σε μια φιλολογία χωρίς να γνωρίζω όλες τις λεπτομέριες του συμβάντος. Όμως θα σου πω κι αυτό, μετά τα τόσα που έχω δει και περάσει στα βουνά, πιστεύω ότι ούτε η εκπαίδευση , ούτε η εμπειρία που μπορεί να έχεις είναι ικανά να σε προφυλάξουν από το να κάνεις τη λάθος επιλογή. Το ζήτημα είναι ότι φαίνεται το λάθος συνήθως όταν πια είναι αργά.
wu
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Έγραψες!

Όμως από τα λάθη των άλλων να διδασκόμαστε αν μπορούμε...
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Θα σου περιγράψω ένα παρόμοιο συμβάν που είχε συμβεί σε μένα πριν από κάμποσα χρόνια και μάλιστα στο ίδιο βουνό. Επέστρεφα λοιπόν, από του Γκιώνη, κατηφόριζα την κόψη της κορυφογραμμής, προς τον Πρ. Ηλία, σουρούπωνε και δεν έβλεπα και τόσο καλά. Στο τέλος, επέλεξα να κατέβω ένα μάλλον λάθος λούκι προς τις Κοπρισιές. Τίποτε το φοβερό, μόνο που εκεί που στένευε για 5-6 μέτρα, γινόταν απότομο και παγωμένο, οπότε έπρεπε να γυρίσω μούρη στο χιόνι. Άρχισα λοιπόν, να κατεβαίνω έτσι, όμως το παντελόνι με την κίνηση αυτή με πίεζε στα ...μαλακά όργανα! Τα α...δια μου θα γίνονταν σύντομα πλακέ. Ήταν ανυπόφορο. Προσπάθησα να αλλάξω στάση, να φτιάξω κάπως το παντελόνι, χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα. Γύρισα λοιπόν πλάτη στο χιόνι και με τις κάθετες μύτες των κραμπόν και λυγισμένα τελείως τα γόνατα άρχισα να μπουσουλάω προς τα κάτω. Το δεξί πόδι ξαφνικά σκάλωσε, σε κάποιο εμπόδιο (μάλλον κανά φυτό που δεν έβλεπα κάτω από το χιόνι) και άρχισα να χάνω την ισορροπία μου. Θα την έτρωγα στα σίγουρα τη χύμα και ίσως να κατέληγα κι άσχημα, αν δεν υπήρχε εκείνο το "θείο" χέρι να με σταματαγε την ύστατη στιγμή. Καθώς, λοιπόν έχανα την ισορροπία μου σήκωσα νακλαστικά τα χέρια μου και το πιολέ που κράταγα στο δεξί νομίζω χέρι, όπως ανασηκώθηκε βρήκε και σκάλωσε σε μια σχισμή του τοιχώματος του λουκιού. Λίγα δέκατα του δευτερολέπτου ήταν αρκετά να ξυπνήσουν τα αντανακλαστικά και να επιστρέψω εγώ σε μια ασφαλή ισορροπία και η καρδιά μου στη θέση της. Από καθαρή τύχη γλίτωσα τα χειρότερα και όλα αυτά για ένα στενό παντελόνι και ένα ευαίσθητο αρ....δι!
wu
Michael Fountoulakis
Posts: 125
Joined: 18 Nov 2008 15:27
Location: Keratsini

Post by Michael Fountoulakis »

voutiros wrote:..... πιστεύω ότι ούτε η εκπαίδευση , ούτε η εμπειρία που μπορεί να έχεις είναι ικανά να σε προφυλάξουν από το να κάνεις τη λάθος επιλογή.
Αυτό voutiros σημαίνει ότι έχεις (οχι εσύ) την αίσθηση οτι είσαι ανίκητος με συνέπεια να υπερεκτιμάς τον εαυτό σου άρα υποτιμάς τα υπόλοιπα και καλά ...κρασσά !!! Σκέψου το πολύ απλό : πολλές έμπειρες και καλά προπονημένες ποδοσφαιρικές ομάδες έκαναν τη λάθος επιλογή να υποτιμήσουν τις μικρές !!! Συγνώμη με το topic αλλά θα επανορθώσω με προτάσεις !!!
τα πάντα ρεί
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

Mike wrote:
voutiros wrote:..... πιστεύω ότι ούτε η εκπαίδευση , ούτε η εμπειρία που μπορεί να έχεις είναι ικανά να σε προφυλάξουν από το να κάνεις τη λάθος επιλογή.
Αυτό voutiros σημαίνει ότι έχεις (οχι εσύ) την αίσθηση οτι είσαι ανίκητος με συνέπεια να υπερεκτιμάς τον εαυτό σου άρα υποτιμάς τα υπόλοιπα και καλά ...κρασσά!!!...
Εγώ καταλαβαίνω το αντίθετο, μήπως έχω πρόβλημα; Δηλαδή: " ούτε η εκπαίδευση , ούτε η εμπειρία που μπορεί να έχεις είναι ικανά να σε προφυλάξουν από το να κάνεις τη λάθος επιλογή", άρα έχεις την αίσθηση ότι υπάρχουν πράγματα που δεν μπορείς να ελέγχεις απόλυτα, οπότε νοίωθεις, ή μάλλον ξέρεις, ότι κινδυνεύεις ανά πάσα στιγμή... στο βουνό...

Το παράδειγμα με την ποδοσφαιρική ομάδα δεν θα το σχολιάσω, νομίζω ότι είναι εκτός τόπου και χρόνου... Δε.., δε.., δε.., δε μπορώ όμως να κρατηθώ... θα το πω... Τι σχέση μπορεί να έχει μια 11άδα προπονημένων στραβοκάνιδων που κλοτσάνε μια μπάλα μέσα σε ένα περιορισμένο τεραίν, με κάποιον που είναι 6 μέτρα πάνω από μια ψείρα σε λεπτό πάγο και του πέφτει και spindrift από πάνω...; Όχι, δεν σκέφτομαι το "πολύ απλό", σκέφτομαι αυτό που μ' ενδιαφέρει... κι ας είναι πολύπλοκο...
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Ωραίο και διδακτικό το story σου :o
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Geka wrote: ΣΧΟΛΗ ΔΙΑΣΩΣΤΙΚΗΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΩΣΗ.ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΩΝ.
Καλό ακούγεται αυτό (Geka, κόψε τα κεφαλαία). Μια dedicated σχολή διάσωσης... Χρειάζεται σε όλους, αλλά ακόμα περισσότερο σε όσους/όσες θέλουν να ασχοληθούν με την ορειβατική εκπαίδευση (2 Σ/Κ βράχο, 2 Σ/Κ χειμερινό).
Geka wrote: ΣΧΟΛΗ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΙΧΗΣΗ ΜΕ ΦΥΣΙΚΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΣΚΟΙΝΙΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΦΥΣΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΩΝ...
Και αυτό -συμφωνώ- μπορεί να γίνεται πιο εμπεριστατωμένα με ανάλυση παραγόντων: ποιότητα βράχου, διαθέσιμες ασφάλειες, μηχανική υλικών κτλ, αλλά κυρίως και πρακτική εξάσκηση (όχι κατά την αναρρίχηση) του τύπου "είσαι εδώ, με αυτά τα υλικά, φτιάξε ένα ρελέ - και μετά θα το εξετάσουμε όλοι μαζί και θα δούμε αν έχει κάποιο βασικό λάθος ή πως θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερο." Αυτά γίνονταν και παλιά όταν έκανα την Μέσου (2000) αλλά δεν "τό 'χουν" όλοι οι εκπαιδευτές να μπορούν να εξηγήσουν πράγματα, ούτε όλοι οι μαθητές να καταλάβουν... Ωστόσο, είμαι σίγουρος ότι υπάρχει χώρος για βελτίωση.

Πρέπει, εντωμεταξύ, τώρα με την πληθώρα των υλικών που υπάρχει στην αγορά (βλέπε π.χ. διάφορες συσκευές ασφάλισης) να διδάσκονται οι μαθητές να μελετάνε προσεκτικά τα συνοδευτικά manuals που όλες οι γνωστές εταιρίες βάζουν μαζί με το προϊόν. Ακόμα και με ένα απλό καραμπίνερ ή έναν ιμάντα υπάρχουν πράγματα που μπορεί κανείς πολύ εύκολα να κάνει λάθος... Αυτά τα περνάμε στο "ντούκου" και δεν τα αντιμετωπίζουμε με την δέουσα σοβαρότητα.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Η υπερεκτίμηση δυνάμεων Mike απότελεί συχνά μια υπεραπλούστευση που πραγματικά δεν έχει και πολλά να πει για τις συνέπειες μιας επιλογής. Το σωστό είναι να εξεταστούν αναλυτικά όλες οι λεπτομέριες που ορίζουν το αποτέλεσμα και τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν έφταιγε και τόσο ούτε το στενό παντελόνι, ούτε το ευαίσθητο ....δι. Ήταν εκείνο το παλιοσώβρακο η αιτία. Ξέρετε τότε ήταν της μόδας εκείνα τα ανελαστικά καρώ μπόξερ που άφηνα τα απαυτά σου να κρέμονται χωρίς υποστήριξη. Πάντως εγώ δεν ξαναφόρεσα τέτοιο πράγμα πάνω μου.
wu
dimspar
Posts: 112
Joined: 21 Jun 2008 17:59
Location: Penteli

Post by dimspar »

exeis gerasei gi'auto........twra ta kanoun pio aneta:)))
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

standar exo gerasei... alla mi mu les kai sy vlakeies, ta boxerakia auta den kanoun gia anarrixisi, ama vraxoun kiolas asta na pane...
Pou les Jimmy apo tote mono patagonia vazo sto vouno ston kolo mou... alli aisthisi!
wu
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Χα, χα, μπου χα χα!!
Μωρέ μπράβο γέλιο :lol:
Ωραία συζήτηση για την εκπαίδευση ανοίξαμε...

Ο Βούτυρος είναι βαλτός από τον προ-προ για
να υποβαθμίσουνε το θέμα και να περάσουνε
την ιδιωτικοποίηση της παιδείας στο ντούκου.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
tomy
Posts: 80
Joined: 13 Apr 2009 21:40
Location: Athens-Trikala

Post by tomy »

M.....ά και βοηθοί μ.....ών

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ της Προχωρημένων τώρα!!!
when desire dies,fear is born...
tomy
Posts: 80
Joined: 13 Apr 2009 21:40
Location: Athens-Trikala

Post by tomy »

.....Κι εκεί που καθόμουνα κι έτρωγα στην τηλεόραση μπροστά βλέποντας τη αγαπημένη μου εκπομπή Big Brother, ΤΣΟΥΠ!!!

κτλ κτλ....όποιος τυχερός είδε την εκπομπή...
when desire dies,fear is born...
dimspar
Posts: 112
Joined: 21 Jun 2008 17:59
Location: Penteli

Post by dimspar »

kyriolektika syzhthsh tou kwlou...
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Αφού κατηγορήθηκα οτι δεν συμετέχω τελευτα'ιως στα φόρουμ είπα να πω και εγώ την άποψη μου.

1 Αυτά τα μποξεράκια όντως δεν παλεύονται και δυστυχώς έχω μόνο τέτοια.

2. Κατα τα άλλα Παταγώνια και ξερό ψωμί.

3. ΘΑ συμφωνήσω με τον Βούτυρο στο ότι οι πολλές διαφορετικές επιλογές(πάγο, τραντ, ινντόρ, ντράι τούλινγκ) κτλ σχολές δεν είναι το πρόβλημα ίσια ίσα καλύτερα να υπάρχουν όλα. Το πρόβλημα είναι η τύπου PADI(καταδύσεις) υποχρεωτική παρακολούθηση όλων των προηγούμενων σταδίων για να συμμετάσχει κάποιος στο επόμενο. Αυτό στις καταδύσεις έχει γινει μόνο για τα ΦΡΑΓΚΑ. Μιας και λοιπόν υποτίθεται οτι δεν συζητάμε με κριτήριο τα φράγκα θα έπρεπε να μπορεί κανείς να συμμετέχει σε οποιοδήποτε επίπεδο με αυστηρές εισαγωγικές εξετάσεις Πρακτικές και θεωρητικές. Αυτό σημαίνει επίσης οτι η κατοχή προηγούμενου''τίτλου´´ καλό θα ήταν να μην έχει τόση σημασία. ΘΑ μποόύσαν όμως να υπάρχουν σχολές ή έστω σεμινάρια αν θέλετε όπως πρώτες βοήθειες και διάσωση τα οποία να αποτελούν προυπόθεση. Ίσως και άλλα αλλά δεν μού ρχονται.

4. ΜΟυ.........................ια!!!!!!!!!!!
Ζήτω το ελβετικό τυρί!
inta diaolos einai toutos!
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Είδες μ.....ι η ιδιωτική πρωτοβουλία, ακόμη και το Δασκαλιό έγινε διάσημο στο πανελλήνιο και εμείς καθόμαστε τώρα και λέμε κουβέντες του kwlou για την ΕΟΟΑ και την εκπαίδευσή της. Το έχω ξαναπεί κάπου, οι εξελίξεις μας ξεπερνούν και είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι οι μπροστάρηδες σε αυτή την υπόθεση δεν είναι ούτε η ομοσπονδία ούτε οι σύλλογοι με εκείνους τους κακομοίριδες εκπαιδευτές τους που δεν μπορούν να αποφασίσουν ακόμη, αν αυτό που κάνουν είναι προσφορά ή υπηρεσία. Φοβάμαι σε λίγα χρόνια ότι το όλο οικοδόμημα θα καταρεύσει εντελώς και τα σωματεία θα μείνουν με κάτι παράξενους γεράκους που δεν θα ξέρουν τι να κάνουν με τη σύνταξη τους. Υπερβολικό;
wu
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

voutiros wrote:...με κάτι παράξενους γεράκους που δεν θα ξέρουν τι να κάνουν με τη σύνταξη τους...
Δεν ξέρω αν θα είμαστε παράξενοι γεράκοι, αλλά σύνταξη δε βλέπω. Αυτό είναι σίγουρο!
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

Και γιατί έγινε διάσημο το Δασκαλιό? Βγήκε στην ΤιΒί?
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

tomy wrote:.....Κι εκεί που καθόμουνα κι έτρωγα στην τηλεόραση μπροστά βλέποντας τη αγαπημένη μου εκπομπή Big Brother, ΤΣΟΥΠ!!!

κτλ κτλ....όποιος τυχερός είδε την εκπομπή...
Κι όποιος δεν την είδε κλικ εδώ (μετά το 15:20) http://www.alphatv.gr/Alpha-Video/Prime ... 91%29.aspxΚαι μη μου πείτε ότι είμαι off-topic. Εκπαίδευση δεν είναι το θέμα?
Post Reply