RSS/Atom feed;

Παρατηρήσεις, προτάσεις και αναφορά σφαλμάτων για το routes.gr
Post Reply
User avatar
agorf
Posts: 107
Joined: 14 Dec 2010 16:30
Contact:

RSS/Atom feed;

Post by agorf »

Καλησπέρα.

Αναρωτιόμουν αν είναι διαθέσιμο RSS/Atom feed από το forum για τα νεότερα posts. Από μία σύντομη ματιά που έριξα, δεν βρήκα κάτι στο παρόν forum, αλλά γνωρίζω γενικά ότι το phpBB υποστηρίζει feeds.

Ευχαριστώ. :roll:
Not all those who wander are lost.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Άγγελε, η ενεργοποίηση RSS γίνεται με εφαρμογή ενός mod που πρέπει να εγκατασταθεί με το χέρι και απαιτεί αρκετές δοκιμές. Μόλις βρεθεί ο χρόνος, μπορεί να το δοκιμάσουμε. Αλλά λόγω της ύπαρξης του "View posts since last visit" που έχει ο κάθε χρήστης μόλις κάνει login, δεν είχε θεωρηθεί αναγκαίο το RSS.
User avatar
agorf
Posts: 107
Joined: 14 Dec 2010 16:30
Contact:

Post by agorf »

Καλώς, ευχαριστώ. :)

Γενικά το RSS είναι χρήσιμο διότι δεν χρειάζεται να ελέγχεις συνέχεια το forum για νέα posts.

Αν ποτέ χρειαστείτε βοήθεια για τη διαδικασία, είμαι στη διάθεσή σας.
Not all those who wander are lost.
tharkun
Posts: 11
Joined: 14 Feb 2008 00:32
Location: Heraklion,Crete

Post by tharkun »

Γειά σε όλους.

Θα ήθελα να ανακινήσω το συγκεκριμένω θέμα.
Υπάρχει περίπτωση να εγκατασταθεί; Θα ήταν ενα ιδαίτερα χρήσιμο feature του φόρουμ.

Ευχαριστώ.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Επειδή ο κώδικας του forum είναι παλιός (έμεινε "παγωμένος" στην αρχική του έκδοση γιατί ήταν δύσκολη η αναβάθμισή του χωρίς να χαθούν δεδομένα), ενώ παράλληλα έχει δεχτεί πάρα πολλές τροποποιήσεις από μένα για να αντιμετωπιστεί το spamming που δημιουργεί μεγάλα προβλήματα, δεν ήταν πετυχημένες οι προσπάθειες εγκατάστασης RSS feed. Έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα της αναβάθμισης, αλλά συνάντησα πάρα πολλά προβλήματα αφού ήθελα να κρατήσω την υπάρχουσα κατάσταση (users, posts, κλπ). Καθώς οι εκδόσεις αλλάζουν σχεδόν με το μήνα, εγώ θα πρέπει να κάνω μια αναβάθμιση πολλών ετών διατηρώντας ότι έχουμε γράψει όλοι μας. Και πίστεψέ με είναι δύσκολο αυτό. Μιας και μας το θύμισες όπως, καλό είναι να ξαναρίξω μια ματιά μήπως βρω κάτι σχετικό για RSS στην παλιά μας έκδοση, γιατί όλο και κάποιος άλλος "μαθουσάλας" θα υπάρχει.
User avatar
agorf
Posts: 107
Joined: 14 Dec 2010 16:30
Contact:

Post by agorf »

Δημήτρη, αν θες βοήθεια μπορώ να γράψω ένα PHP script που να φτύνει το RSS manually. Το έχω κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν για φόρουμ.
Not all those who wander are lost.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Σου στέλνω τηλέφωνο με PM για να τα πούμε από βδομάδα.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Η ενσωμάτωση RSS/Atom feed έχει γίνει (όχι όμως ακόμα στο δημόσιο forum) και γι αυτό το λόγο ζητούνται εθελοντές, που ήδη χρησιμοποιούν ανάλογες υπηρεσίες από άλλα sites, για να το δοκιμάσουν σε ένα δοκιμαστικό forum για μερικές μέρες. Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει PM.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Από σήμερα αρχίζει η λειτουργία RSS/Atom feed για το forum.

Σε περίπτωση που εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, στείλτε e-mail με όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες.

Ευχαριστώ τα παιδιά που μετά την εγκατάσταση βοήθησαν στις δοκιμές.
User avatar
agorf
Posts: 107
Joined: 14 Dec 2010 16:30
Contact:

Post by agorf »

Το RSS feed είναι down εδώ και κάποιο καιρό. Βγάζει το ακόλουθο μήνυμα:
error on line 1 at column 40: Unsupported encoding ISO-8859-7
Thanks :roll:
tharkun
Posts: 11
Joined: 14 Feb 2008 00:32
Location: Heraklion,Crete

Post by tharkun »

Με Thunderbird μου δουλευει κανονικα.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Με Internet Explorer 9 και Firefox 15 δουλεύει κανονικά. Βέβαια είχα πολύ καιρό να μπω, οπότε ίσως είχε πέσει και τώρα είναι εντάξει. Αν συνεχίζει το πρόβλημα, στείλε λεπτομέρειες στο mail μήπως και καταλάβω τι συμβαίνει. Πάντως όντως το encoding είναι ISO-8859-7, όπως ολόκληρο το site, άρα μήπως το μήνυμα οφείλεται στον viewer; Αλλά έτσι ήταν από την αρχή. Δεν άλλαξε τίποτα πρόσφατα.
User avatar
agorf
Posts: 107
Joined: 14 Dec 2010 16:30
Contact:

Post by agorf »

Το μήνυμα αυτό μου το βγάζει στον Chrome.

Τσεκάροντας το feed στο validation service του w3c, παίρνω αυτό το warning, το οποίο δεν ξέρω αν σχετίζεται:
Your feed appears to be encoded as "ISO-8859-7", but your server is reporting "US-ASCII"
Δοκίμασα να κάνω wget το feed και φαίνεται να παίζει μια χαρά, οπότε υποψιάζομαι ότι είναι κάτι συγκεκριμένο που εκδηλώνεται σε συγκεκριμένους readers.

Θα το ψάξω και άλλο.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Τόψαξα εγώ. Για δοκίμασε τώρα και πες μου.
User avatar
agorf
Posts: 107
Joined: 14 Dec 2010 16:30
Contact:

Re: RSS/Atom feed;

Post by agorf »

http://www.routes.gr/Community/feed.php
http://www.routes.gr/Community/feed.php?mode=topics

Τα νέα URLs για τα RSS (posts και topics αντίστοιχα). Works like a charm. :)
Not all those who wander are lost.
Post Reply