Αναγνώριση διαδρομής Comici Esher στο Στεφάνι

Γενικές συζητήσεις που σχετίζονται με την αναρρίχηση και το ορεινό περιβάλλον
Post Reply
pkanell

Αναγνώριση διαδρομής Comici Esher στο Στεφάνι

Post by pkanell »

καλησπέρα στην παρέα του routes!

Πάμε με σχοινοσύντροφο τις επόμενες ημέρες για αναρρίχηση στο Στεφάνι καθώς (επιτέλους) θα πάμε για την Comici Esher κ ότι άλλο προκύψει.

Η αρχή της διαδρομής είναι εύκολα αναγνωρίσιμη όταν βρίσκεσαι στο μονοπάτι κάτω από το Στεφάνι; Υπάρχει κάτι χαρακτηριστικό;

Merci.
dpapa

Post by dpapa »

πανε στα παλικαρια στον κακαλο και θα στα δειξουν αυτοι.
shindig

Post by shindig »

hehe......sigoura tha se voithisoun.....egw thimamai sygkekrimena, otan itan na epanalavw mazi me ena filaraki tin comici, oti mpikame lathos stin "Agnostwn" aristera apo tin comici.Ksafnika kai enw exw ftasei sxedon sto 1o rele tis agnostwn kai exontas syniditopoieisei oti eimai se lathos diadromi vlepw ton Mike na exei varesei ena sprint apo ton kakalo mexri to monopati katw apo to stefani kai na mou fwnazei..."deksia, deksia einai i comici"...telika afou me ti voithia tou Mike mpikame sto 1o rele tis comici arxise na vrexei kai tin oloklirwsame oli ti diadromi ypo vroxi.omorfi empireia....kalo skarfalwma...
Last edited by shindig on 04 Sep 2009 20:51, edited 2 times in total.
Ant

Post by Ant »

xaxa...
aristeraaaa! aristeraaa! kati mou thimizei kai mena ayto, e dpapa?
dpapa

....

Post by dpapa »

ολοι "δεξια" πανε;
teochristopoulos

Post by teochristopoulos »

shindig wrote:..., oti mpikame lathos stin "Agnostwn" aristera apo tin comici.... vlepw ton Mike na...mou fwnazei..."aristera, aristera einai i comici"...telika... mpikame sto 1o rele tis comici... oloklirwsame oli ti diadromi...
Δηλαδή είσασταν αριστερά από την Κομίτσι και κάνατε και άλλο αριστερά και μπήκατε στο 1ο ρελέ της Κομίτσι?! Δηλαδή κάνατε όλο το Στεφάνι γύρω-γύρω(Clockwise!)?

Πάντως σοβαρά τώρα το πιο στάνταρ για να βρεις την Κομίτσι είναι να πας στην πιο ψηλή χιονούρα (αν υπάρχει) ή στο πιο ψηλό σημείο της σάρας (υπάρχει πάντα). Μετά απλά ακολουθείς το σκίτσο του routes!
Planar

Post by Planar »

teochristopoulos wrote:
shindig wrote:..., oti mpikame lathos stin "Agnostwn" aristera apo tin comici.... vlepw ton Mike na...mou fwnazei..."aristera, aristera einai i comici"...telika... mpikame sto 1o rele tis comici... oloklirwsame oli ti diadromi...
Δηλαδή είσασταν αριστερά από την Κομίτσι και κάνατε και άλλο αριστερά και μπήκατε στο 1ο ρελέ της Κομίτσι?! Δηλαδή κάνατε όλο το Στεφάνι γύρω-γύρω(Clockwise!)?
Αφού στο Στεφάνι παίζει στρέβλωση του χωροχρόνικου συνεχούς ούτως η αλλως...
shindig

Post by shindig »

kala re c ena lathos kaname.......mpikame aristera apo ti comici kai meta traversara 10 metra prin to rele tis agnostwn deksia kai vgika sto rele tis comici to 1o :P:P to diorthosa pantos....exw kai ntokoumenta

http://www.youtube.com/user/grshindig

Psaxte to videaki me ton olympo part 1 & 2
teochristopoulos

εντάξει, το καταλάβαμε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά :wink:
πάντως αυτό με το χωροχρονικό ασυνεχές που λέει ο Πλανάρ είναι αλήθεια !!! Όσο για τα βιντεάκια τα έχουμε δει, από πέρσι κιόλας...
pkanell

Post by pkanell »

Φίλε dpapa καλή η σκέψη αλλά θα διανυκτερεύσω χαμηλότερα καθώς δεν με παίρνει η ώρα να είμαι πάνω την Παρασκευή το βράδυ.

teochristopoulos, ευχαριστώ για το tip, αυτό έψαχνα (και το σκίτσο πάντα μαζί!)
Lacrimosa

Όλυμπος

Post by Lacrimosa »

Έχει πρόσβαση για το στεφάνι και από Ελασσώνα που αν έχεις τζίπ σε ανεβάζει με τζιπ πολύ ψηλά και περνάς από κακόσκαλα... και σε 2.30 ωρίτσες είσαι πάνω και σκαρφαλώνεις.....

Εμείς πάμε από εκεί.... ειδικά για σκ ή 3 μέρες απόδραση βοηθάει καθώς δεν χάνεις χρόνο!!!
Nektarios79

Post by Nektarios79 »

Βλέπω με σκεπτικισμό την χρησιμοποίηση του συγκεκριμένου δρόμου για οποιοδήποτε σκοπό...

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κάνει τρομερούς αγώνες για την ακεραιότητα του Ολύμπου και για να μη φτάσουν τα τζιπ στον Μύτικα! Κατά την γνώμη μου χρησιμοποιώντας τον δρόμο αυτό επιβραβεύουμε όλους αυτούς που ορέγονται την πλήρη εμπορευματοποίηση του Ολύμπου!

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ προτιμώ να μη προλάβω να δω στην ζωή μου σαλέ και 5* ξενοδοχεία στο οροπέδιο με γραβατομένους και τακουνάτες να κατεβαίνουν από τα τζιπ έχοντας μόλις «κατακτήσει» τον Όλυμπο...

Αν δεν προλαβαίνω προτιμώ να μη κάνω τόσες πολλές επαναλήψεις στον Όλυμπο... Δεν βιάζομαι! ! !
Lacrimosa

Post by Lacrimosa »

Αν μπορούν να κατέβουν οι τζιπάτοι την κακόσκαλα με γεια τους και χαρά τους!!!

Αλλά δεν νομίζω ούτε την κόντρα από το καταφυγιάκι να μπορούν να κάνουν οι περισσότεροι από δαύτους!!!

anyway...

συμφωνώ με τα πεντάστερα και τους γραβατομένους μακριά από το οροπέδιο!!!!
Nikolas_A

Post by Nikolas_A »

Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
pkanell

Post by pkanell »

έχει κάποιος τηλέφωνο του Στύλλα;

Έχω ένα 69373616χχ αλλά δεν τον βρίσκω. Αν το έχει κάποιος ας μου το στείλει με Pm

ευχ.
teochristopoulos

αυτό είναι το τηλέφωνο
στείλε SMS και περίμενε να σε πάρει εκείνος
Post Reply