Ημαλάϊα - Δημοσίευμα σε Ελληνική εφημερίδα

Γενικές συζητήσεις που σχετίζονται με την αναρρίχηση και το ορεινό περιβάλλον
Post Reply

Planar

Post by Planar »

Αυτο μου αρεσε πιο πολύ:

- Η κοινωνιολόγος Αν-Μπενουά-Ζανάν ανέλυσε τα αποτελέσματα ενός ερωτηματολογίου, το οποίο τέθηκε με τυχαίο τρόπο σε 92 άτομα που ετοιμάζονταν για την ανάβαση στο Εβερεστ το 2003, δηλαδή περίπου στο ένα τρίτο των ορειβατών που βρίσκονταν στη νεπαλέζικη βάση(2). Στην ερώτηση «ποια είναι τα αθλήματα στα οποία επιδίδεστε», το σκι και το σνόουμπορντ έρχονται πρώτα για το 17,6% των ερωτηθέντων. Κατόπιν έρχεται το τρέξιμο και η αναρρίχηση - και τα δύο με 16%.

Ο αλπινισμός δεν βρίσκεται παρά στην τέταρτη θέση, με μόνο 13,4% των ερωτηθέντων... οι οποίοι όμως κατά τα άλλα δηλώνουν «αλπινιστές» σε ποσοστό 62%!

dpapa

Post by dpapa »

το κοριτσι με το βιολι τι σχεση εχει;;;;;;;;;;;;;

Nektarios79

Post by Nektarios79 »

Υπάρχουν διάφορες ερμηνείες από γνωστές λαϊκές παροιμίες:

1) Εδώ ο κόσμος χάνετε και αυτοί το βιολί τους...
2) Αν η... ήταν βιολί θα το παίζαμε πολύ...

nkroup

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο

Post by nkroup »

Ειδικά οι απόψεις της φίλης μου Daneila από την Πορτογαλία.

Μετά την ενασχόλησή μου με τα βουνά του Ινδοκαυκάσου και μελετώντας πολλά άρθρα από το American Alpine Journal από το 1960 έως σήμερα παρατήρησα το εξής:

Ενώ ο αριθμός των ορειβατών στα Ιμαλάια αυξάνετε κάθε χρόνο.
Ο αριθμός των κορυφών που δοκιμάζουν για ανάβαση μειώνεται με πολύ γρήγορο ρυθμό.

Έτσι συσσωρεύονται εκατοντάδες ορειβατών σε μερικές κορυφές ενώ στις περισσότερες κορυφές δεν πηγαίνει κανένας ποτέ.
Συγκεκριμένα στον Ινδοκαύκασο το 70 γίνονταν περίπου 10-20 αποστολές ετησίως. Τα τελευταία χρόνια λιγότερο από 1 ετησίως.

Αυτός είναι ένας λόγος για την εμπορευματοποίησης των λίγων κορυφών.
Look far, climb high

Post Reply