Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
Post Reply
lappas
Posts: 3
Joined: 01 Apr 2017 16:42

Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by lappas »

Το σκ βρέθηκα στην Βαρασοβα να σκαρφαλωσω
την διαδρομή σπασμενο φτερό.
Τα βύσματα είναι σπασμένα και στραβομενα από
από την τελευταία δυνατή βροχοβράχο πτώση.
Έχω αρκετές φωτογραφίες αλλά δεν ξερω πως
Μπορώ να τις ανεβάσω να τις δείτε.
Η διαδρομή δεν σκαρφαλωνετε
Ο βράχος δεν θυμίζει πλέον Βαρασοβα
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by Che »

στειλτες μου με mail να τις ανεβασω εγω
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 402
Joined: 17 Apr 2006 21:35

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by Admin »

Στείλτες στο e-mail του routes.gr
lappas
Posts: 3
Joined: 01 Apr 2017 16:42

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by lappas »

Στείλε mail
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 402
Joined: 17 Apr 2006 21:35

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by Admin »

Οι φωτογραφίες:

Photo 1, Photo 2, Photo 3, Photo 4
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by Che »

αυτές ειναι συγκεκριμένες ή σε όλο το μήκος της γραμμής; δηλαδη ειναι όλες οι ασφάλειες σκατά;
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
lappas
Posts: 3
Joined: 01 Apr 2017 16:42

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by lappas »

Καταρχήν η διαδρομή δεν θυμίζει Βαρασοβα.
Δεν υπάρχει πλέον τίποτα κοφτερό όλα είναι στρογγυλεμενα από τις πέτρες που πέφτανε.
Ο βράχος είναι λευκό χρώμα και όχι γκρι και φαίνεται από τον δρόμο.
Γενικά είναι χτυπημένα σχεδόν όλα τα ρελε.
Η σχοινιά 3 είναι τρέλα :) λες και σκαρφαλώνεις
σωλήνα οποίος λείπει ο μισός.
Το VI πλέον νομίζω δεν υπάρχει πλέον.
από τα 6 βύσματα μόνο το τελευταίο υπάρχει ( 2 σπασμένα 3 στραβομενα ). Βάζεις το διαμπερες και μετά πας για το βύσμα πριν το ρελε.
Για αντικατασταση των βύσματα να πάρετε skyhook απαραίτητα, ούτε ιμάντας δεν περνάει από τα βύσματα.
Καλή τύχη
gtg
Posts: 21
Joined: 11 Jul 2009 11:22

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by gtg »

Μήπως είδε - ξέρει κανεις αν έχουν πειραχτεί και οι πλακέτες από το "Ταξίδι των Αργοναυτών";
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by AlexHwaRang »

Επιτέλους, έγινε και το 'Ταξίδι' σοβαρή διαδρομή. :lol: :lol:

.... Σίγουρα έχουν πειραχτεί. Αν πας δωσε ρηπορτ.
Eirini
Posts: 29
Joined: 02 Jun 2015 23:05

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by Eirini »

Επειδή ρώτησα και εγώ τον Πέτρο σχετικά με το ταξίδι των Αργοναυτών, μου είπε ότι παρόλο που είναι τόσο κοντά η διαδρομή δείχνει να είναι άθικτη και ότι τα βράχια πέσαν μόνο στο Σπασμένο Φτερό.
Τώρα αν έχει γίνει τίποτα παραπάνω στη διαδρομή ... εγώ προσωπικά θα έπαιρνα μια σειρά καρύδια μαζί μου...
Αν πας ενημέρωσε, εγώ δεν το βλέπω να πηγαίνω σύντομα..
gtg
Posts: 21
Joined: 11 Jul 2009 11:22

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by gtg »

Τελικά καταφέραμε να επαναλάβουμε το "Ταξίδι των Αργοναυτών"! Αυτό που πρέπει να προσέξουν όσοι την προσπαθήσουν στο μέλλον, ειναι ότι το τρίτο ρελε ( στο κάτω τμήμα της διαδρομής) δεν υπάρχει! Το μόνο που βρήκαμε ειναι τα σπασμένα βύσματα. Η σπηλιτσα που γίνεται το ρελε έχει γερό κορμό δέντρου, καθώς και θέσεις για μεγάλα καρύδια. Όποτε το πρόβλημα λύνεται! Σε περίπτωση οπισθοχώρησης θέλει προσοχή και μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το ρελε από το " Σπασμένο φτερό" που βρίσκεται αριστερά και φαίνεται να ειναι σε καλή κατάσταση! Κατα τα αλλα,τα υπόλοιπα ρελε αλλα και οι ενδιάμεσες ασφάλειες ειναι σε σχετικά καλή κατάσταση! Κάποιες έχουν σημάδια από χτυπήματα χωρίς όμως να έχουν κάποια παραμόρφωση! Όσο αφορά την διαδρομή πρόκειται για πραγματικό ταξίδι!!!
feskos
Posts: 39
Joined: 12 Feb 2014 10:38

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by feskos »

Αφού γίνεται λόγος για την κατάσταση που είναι οι διαδρομές μετά τα συμβάντα του Νοέμβρη να προσθέσω και εγώ πως και η kalidonis direct σκαρφαλώθηκε και όλα είναι μια χαρά...=D
kazo0ie
Posts: 6
Joined: 19 Aug 2013 17:12

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by kazo0ie »

Αντικαταστήσαμε το ρελέ της τρίτης σχοινιάς μες την σπηλίτσα. Μπήκαν καινούριες τρύπες/βύσματα με δύο πλακέτες,fixe ανοξείδωτες 304, χωρίς δαχτυλίδι (δεν είχαμε). Φθινόπωρο του '18.
Οσο για την κατάσταση της διαδρομής, το κάτω τμήμα εχει ασπρίσει/χάσει τριβές στις περισσότερες σχοινιές, πουθενα που να αυξάνει την δυσκολία όμως.
Στο πάνω τμήμα, στην 1η σχοινιά εχει στραβώσει υπερβολικά ενα βύσμα/δεν κλιπάρεται/περνάει καρύδι όμως και στην 2η σχοινια εχει σπάσει ενα βύσμα αλλα κουτσοκρέμεται η πλακέτα πάνω του. Και τα δύο σε βατά σημεία σε σχέση με την δυσκολία της διαδρομής. Στο μονοπάτι της επιστροφής προς Κρυονέρι εχει αυξηθεί ΠΟΛΥ η βλάστηση σε σημείο που να αυξάνει η δυσκολία ανίχνευσης και διέλευσης του και τα περισσότερα κόκκινα σημάδια έχουν χαθεί. Πιστεύω πλέον κάποιος που το κάνει πρώτη φορά δεν το βρίσκει και σίγουρα όχι νύχτα.
Την διαδρομή την έχουμε επαναλάβει την τελευταία 5ετία 6-7 φορές,1 φορά μετα την κατολίσθηση.
polos
Posts: 54
Joined: 28 Mar 2012 14:13
Location: Θεσσαλονίκη

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by polos »

Παλι FIXE !!!
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by Dimitris »

Οι ασφάλειες στο Σπασμένο Φτερό αντικαταστάθηκαν από το Νίκο Λαζανά μαζί με μαθητές σχολής μέσου επιπέδου.
menelaos
Posts: 53
Joined: 20 Sep 2007 16:36

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by menelaos »

Ακόμα σπασμένο το φτερό...
Κατά την επίσκεψή μας στη Βαράσοβα στις 18/10/2020, τρεις σχοινοσύντροφοι μπήκαμε στη διαδρομή Σπασμένο Φτερό.
Στη πρώτη και δεύτερη σχοινιά όλες οι ασφάλειες και τα ρελέ ήταν σε καλή κατάσταση.
Στην τρίτη σχοινιά βρήκαμε όλες τις ασφάλειες χτυπημένες και στραβωμένες με το άνοιγμα της κάθε πλακέτας να είναι σχεδόν κολλημένο στον βράχο. Ήταν όλες στη θέση τους και - πέραν της παραμόρφωσης της πλακέτας - χωρίς οξειδώσεις ή άλλες εμφανείς αλλοιώσεις. Στην τέταρτη σχοινιά, οι τρεις πρώτες πλακέτες ήταν σπασμένες, οδηγώντας μας σε υποχώρηση από τη διαδρομή. Η τέταρτη φαινόταν στη θέση της, όπως και κάποιες (ίσως όλες) από τις 4 τελευταίες προς το τέλος της σχοινιάς.

Δεν γνωρίζω πώς ήταν η τρίτη σχοινιά όταν ανοίχτηκε, αλλά σε αυτή την επίσκεψη μας, βρήκα τη σχοινιά πολύ απαιτητική τόσο τεχνικά, όσο και σε δύναμη και διάρκεια. Δεν θέλω να προτείνω εναλλακτική βαθμολογία αλλά το VI μάλλον την αδικεί. Ίσως αν επαναληφθεί η σχοινιά ή/και όταν αναπληρωθούν και αντικατασταθούν οι ασφάλειες, να προταθεί μία άλλη βαθμολογία για αυτό το αριστούργημα τεχνικής offwidth μέσα σε λεία νεροσυρμή. Μοιάζει με σωλήνα κομμένο στη μέση κατά μήκος και με την ελάχιστη υποστήριξη από τους τοίχους εξωτερικά. Υπέροχη. Φυσικά και διατίθεμαι να βοηθήσω στην αναπλήρωση των ασφαλειών αν αποφασιστεί, τόσο με δουλειά όσο και με υλικά.
Μενέλαος
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by Dimitris »

Σχετικά με αυτά που λέει ο menelaos:

- Δυστυχώς η 3η και η 4η σχοινιά δέχονται πολλές πέτρες σε κάθε δυνατή βροχή. Είχα γράψει και παλιότερα, ότι ο βράχος δεν δεχόταν πέτρες πριν ανοίξουμε τη διαδρομή και είχε πολλά δέντρα πάνω, τα οποία εξαφανίστηκαν. Άρα σίγουρα έχουν αλλάξει οι δυο αυτές σχοινιές και σίγουρα, όταν ασφαλιστούν πάλι, καλό είναι να αναβαθμολογηθούν και να μπει μια σχετική σημείωση στην περιγραφή.

- Η 3η σχοινιά (όπως και η 4η) βαθμολογήθηκαν αρχικά από εμένα, αλλά επιβεβαιώθηκαν από πολλές επαναλήψεις. Το θέμα είναι ότι η νεροσυρμή, όταν ανοίχτηκε, καθώς και αρκετά χρόνια μετά, δεν ήταν εντελώς λεία στο εσωτερικό της, αλλά το δεξί και το αριστερό τοίχωμα είχαν λίγο ανάγλυφο που επέτρεπε να σφηνώσεις το παπούτσι παράλληλα με το βράχο και να ρίξεις το βάρος αριστερά σε ντούλφερ. Το δύσκολο ήταν η έξοδος από αυτήν, όχι το πέρασμα σ' αυτήν. Μάλιστα, η Κατερίνα που έκανε την 1η επανάληψη με τον Χρήστο, την πήγε διεδρικά πατώντας απ' έξω δεξιά και αριστερά σε τριβές και πιάνοντας μέσα. Αλλά, όπως μου είπαν πρόσφατα, τώρα έχει γίνει εντελώς λεία και δεν έχει καμιά σχέση.

- Φυσικά, κάθε προσφορά σε δουλειά ή/και υλικά για αποκατάσταση των ασφαλειών είναι ευπρόσδεκτη.

Σε περίπτωση αποκατάστασης, έχω μόνο τις εξής παρατηρήσεις:
1) Αυτή καλό είναι να γίνει αφού τελειώσουν οι πολλές βροχές, τέλος Απριλίου με αρχές Μαΐου.
2) Οι ασφάλειες στη νεροσυρμή, αν και είναι πυκνές, τοποθετήθηκαν σε σημεία "ξεκούρασης" ώστε να μπαίνουν εύκολα τα σετάκια. Δεν ξέρω αν υπάρχουν τώρα τέτοια, αλλά καλό είναι να ακολουθηθεί η ίδια λογική.
3) Όταν έβαζα βύσματα σε διαδρομές, ακολουθούσα την μέθοδο που έχω αναφέρει ξανά, δηλαδή έκανα τρύπες βαθύτερες από το συνολικό μήκος του βύσματος, ώστε αν δεν το χρειάζεσαι πλέον, το χτυπάς με το σφυρί μέχρι το βράχο και συνεχίζεις μετά και με ένα καρφί, ώστε να μπει εντελώς μέσα και να μπορείς να το καλύψεις με κάτι από πάνω και να αποκατασταθεί ο βράχος όσο γίνεται. Νομίζω πως το αυτό το είχα κάνει και στο "Σπασμένο φτερό", οπότε αν χρειαστεί να αντικαταστήσετε βύσμα, δοκιμάστε να το χώσετε μέσα.

Τέλος, μήπως έπρεπε να την πούμε "Σπασμένο βύσμα" αντί "Σπασμένο φτερό"; :roll:
basilisiak
Posts: 1
Joined: 18 Jan 2023 09:57

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by basilisiak »

Σκαρφάλωσα την διαδρομή Σπασμένο φτερό 9/4/2023. Κατά την γνώμη μου η δια διαδρομή είναι λίγο σκληρή για την βαθμολογία της. Στην 1 σχοινιά έχει φυτρώσει ένας θάμνος στην σχισμή λίγο κατω από το ρελέ με αποτέλεσμα να μην βρίσκεις αρκετά πιασίματα και πατήματα. Στην 3 σχοινιά δεν υπάρχη καθόλου ανάγλυφο γενικά και ο βράχος έχει γίνει άσπρος από τις πτώσεις των βράχων. Πρωσοπικα έκανα την τρίτη σχοινιά με Α0 αλλα ούτε έτσι δεν είναι VI. Εγώ θα πρότεινα την βαθμολογία VII- A0 ( Α0 εννοώ ότι απλά πήρα ένα ρεστ και έκανα όλες τις κίνησης ευθερα). Δεν ξέρω πόσο μπορεί να είναι αν γίνει ελεύθερα φαντάζομαι VII/VII+. Στην 4 σχοινιά έλειπαν η 1η και η 4η πλακέτα σύμφωνα με το σκίτσο και χρειάζεται πάρα πολύ ψυχολογια για να φτάσεις την πρώτη πλακέτα αλλά και πας από το πέρασμα (VI 🤔) στο πέρασμα VI- που έχει πλέον ένα run out γύρο στα 20 μέτρα( σε αυτά τα 20 μέτρα υπάρχει ευτυχώς ένα διαμπερές αλλά και κάποια μπλοκια που δεν ξες αν θα μείνουν ή θα φύγουν. Στην 5 σχοινιά αν και είναι οκ ,δηλαδή ασφαλίζεται καλά, έχει πολλά χόρτα στην αρχή τα οποία προβληματίζουν αρκετά. Γενικά έτσι όπως έχει γίνει η διαδρομή είναι πολύ απαιτητική και σοβαρή.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Re: Βαρασοβα Σπασμένο Φτερό

Post by Dimitris »

Παιδιά λυπάμαι που η διαδρομή έχει αλλοιωθεί τόσο πολύ από τότε που ανοίχτηκε. Δυστυχώς, όπως έχω ξαναγράψει, όταν την ξεκινήσαμε δεν πέφτανε πέτρες και ήταν γεμάτη δέντρα. Μετά από μια μεγάλη βροχή, φαίνεται ότι κάποιο ρέμα στο διάζωμα άλλαξε ροή και άρχισε να πέφτει εκεί. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι αυτό, οπότε καλό είναι να την αποφεύγετε γιατί ποτέ δεν ξέρετε τι υπάρχει από πάνω έτοιμο να πέσει. Θα έλεγα ότι ακόμα και το μονοπάτι για την κορυφή που περνάει από κάτω, ίσως πρέπει να μετακινηθεί πιο μακρυά.
Post Reply