Ferrata absorber σε ρόλο load-limiting device

Πληροφορίες και απόψεις για την ασφάλεια και την βαθμολόγηση διαδρομών
Post Reply
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Ferrata absorber σε ρόλο load-limiting device

Post by Nikolas_A »

Ψάχνοντας για συσκευές ασφάλισης ferrata, έπεσα πάνω σ' αυτό το άρθρο. Γνώμες; Θα το δοκιμάζατε;

Από άποψη ασφάλειας δεν έχω ένσταση, αλλά από άποψη πρακτικότητας μάλλον δε μου αρέσει...
GeSpin
Posts: 167
Joined: 11 Feb 2008 11:57
Location: Ηράκλειο Κρητης

Re: Ferrata absorber σε ρόλο load-limiting device

Post by GeSpin »

Nikolas_A wrote: Από άποψη ασφάλειας δεν έχω ένσταση, αλλά από άποψη πρακτικότητας μάλλον δε μου αρέσει...
συμφωνώ και στα δύο, τα 2 εξτρα σιδερικά μπροστά σου μάλλον δεν είναι πολύ πρακτικά... Γι'αυτό εκπαιδεύεται καλά ο "ασφαλιστής", να δίνει κάποια λάσκα στον "ιπτάμενο" και να αποσβέσει τη πτώση! :wink:
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Πάντως, αν κατάλαβα καλά, πριν ξεκινήσεις επικεφαλής, περνάς μέσα από τη διάτρητη πλακέτα το σχοινί σου και όταν πέσεις, η διάτρητη πλακέτα απορροφά μέρος της ενέργειας πτώσης. Το σύστημα αυτό βλέπω ότι διατίθεται στις ΗΠΑ, όπου η απόσβεση ενέργειας είναι πολύ σημαντική στις (άπειρες) δύσκολες trad σχισμές που υπάρχουν εκεί.

Καταλαβαίνω όμως ότι κάθε διαφορετικής διαμέτρου σχοινί (8-11 mm) και διαφορετικής ύφανσης σχοινί (dry, super dry, no dry, κλπ) θα σέρνει διαφορετικά μέσα στη διάτρητη πλακέτα, με αποτέλεσμα άλλα σχοινιά να ολισθαίνουν εύκολα και άλλα πιο δύσκολα. Αυτό σημαίνει διαφορετική απόσβεση σε κάθε περίπτωση, που, ίσως είναι ένα θέμα...... :?

Αντίθετα, στα EAS (Energy Absorbing systems) της Via Ferratta, το σχοινί και η διάτρητη πλακέτα πρέπει να διατίθενται μαζί κατά την αγορά και είναι ελεγμένα (UIAA/EN) ώστε το συγκεκριμένο σχοινί να συνεργάζεται σωστά με την διάτρητη πλακέτα (στην Ελλάδα, μπορεί να το βρείς και ξέχωρα, εδώ όλα γίνονται.).

Σημειώνω ότι στις ΗΠΑ δεν ισχύει το ΕΝ :o

Κάποια άλλη γνώμη ?
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Post by Nikolas_A »

Σωστή παρατήρηση. Πάντως στη χειρότερη περίπτωση, ακόμα και αν δεν απορροφήσει καθόλου ενέργεια, θα είναι σαν να μην υπάρχει, δηλαδή δεν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα (εκτός από τα επιπλέον μπόσικα που θα "προσφέρει").
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

Και η KONG έχει εδώ και πολύ καιρό ένα αντίσοτιχο, το λέει KISA
Αν και το έχω, δεν το έχω τεστάρει για τα αποτελέσματα του.
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
Post Reply