Σεσι - Απαγόρευση πρόσβασης

Απόψεις και προβληματισμοί για την κατάσταση του ορεινού περιβάλλοντος
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Σεσι - Απαγόρευση πρόσβασης

Post by Planar »

Χθες στο Σασί φάγαμε πόρτα από τους άγρυπνους κυνηγούς προστάτες του ορεινού περιβάλλοντος. Μας σταμάτησαν και μας ενημέρωσαν ότι στα πλαίσια πυροφύλαξης και δεν άφηναν κανένα να ανέβει. Μας διαβεβαίωσαν δε ότι αυτό θα συμβαίνει από δω και στο εξής όταν υπάρχει δελτίο υψηλής επικινδυνότητας

Υπέπεσαν στην αντίληψη σας αντίστοιχες απαγορεύσεις αλλού (Καράβι, Πάρνηθα κλπ);
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

φέτος δεν είδα κάτι, ακόμα. Πέρσι μετά τις φωτιές του Αυγούστου, είχαν έρθει αστυφύλακες και μας είχαν πει να φύγουμε από τα βράχια στην περιοχή του νταβέλη.
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
dimspar
Posts: 112
Joined: 21 Jun 2008 17:59
Location: Penteli

Post by dimspar »

sthn penteli fetos den eixame akoma apagoreysh.ama pesete pantws panw se pyrosvestes sthn penteli peite oti eiste anarrixhtes kai kata pasa pithanothta tha sas afhsoune.me tous batsous ligo dyskolo.......pou na katalavoune
xrise
Posts: 79
Joined: 09 Dec 2007 18:25
Location: Athens

Post by xrise »

Περσι στον Νταβελη στην αρχη του χωματοδρομου με επιδειξη ταυτοτητας (Α.Τ. η ορειβατικης) περναγαμε.

Δεν νομιζω οτι δικαιουνται να σε σταματησουν. Με λιγη κατανοηση εκατερωθεν ομως ολα λυνονται.
dimspar
Posts: 112
Joined: 21 Jun 2008 17:59
Location: Penteli

Post by dimspar »

astynomia kai pyrosvestikh mporei na se stamathsei giati einai dasikh perioxh.twra gia toys khnygous den kserw.....
xrise
Posts: 79
Joined: 09 Dec 2007 18:25
Location: Athens

Post by xrise »

Δασικη :lol:

Μονο τα ρελε των διαδρομων εχουν μεινει μεσα στα νταμαρια!
OFIS
Posts: 206
Joined: 26 Apr 2006 09:44

Post by OFIS »

Σεπτέμβρη 2007,μιά βδομάδα πριν τις εκλογές πλάκωσαν στο Νταβέλη 5( :o !!) περιπολικά και μπατσοτζίπ και μας έδιωξαν άρον άρον(μετά από αναγνώριση στοιχείων)!!Και να φανταστείτε ότι όλα γύρω ήταν κάρβουνο...
kalozou
Posts: 18
Joined: 20 Jun 2008 15:35
Location: Athens

Post by kalozou »

Στο καράβι είχα πάει χθες. Δεν μας σταματησε κάποιος (από το στρατόπεδο περάσαμε χωρίς έλεγχο) αλλά η μπάρα στο μοναστήρι είναι κλειστή πλέον με αλυσίδα. Με ένα τεταρτάκι περπάτημα ακόμα πάντος, φτάνεις και έχεις κάνει και ωραίο ζέσταμα!
yannis-x
Posts: 26
Joined: 09 Jan 2008 12:45
Location: Athens

Post by yannis-x »

Ή ένα ωραίο "ντουζ" θα 'λεγα!
Πάντως να ξέρετε πως μηχανή περνάει αριστερά από την μπάρα (Καράβι).
Go climb yourself ρε...
menelaos
Posts: 53
Joined: 20 Sep 2007 16:36

Post by menelaos »

Γεια χαρά σε όλους! Πέρσι που υπήρχε πάλι απαγόρευση πρόσβασης στις δασικές περιοχές, απαγορευόταν η μετακίνηση στον δρόμο για το Σέσι. Όπως και φέτος έτσι και τότε την μετακίνηση στον δρόμο έλεγχε με μπλόκο ομάδα κυνηγών και απαγόρευε την πρόσβαση σε όλους αλλά έκανε και περιπολίες πυροφύλαξης (έστω και χωρίς εκπαίδευση). Μετά από συζήτηση έμαθα πως έχουν δικαιοδοσία από τον Δήμο Κρωπίας να απαγορεύουν την πρόσβαση στους πολίτες (δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτό είναι νόμιμο). Συγκεκριμένα έχει σταλεί εντολή από το υπουργείο εσωτερικών αν θυμαμαι σωστά στους Δήμους να έλέγξουν με δικά τους μέσα την πρόσβαση σε ευαίσθητες για φωτιά περιοχές. Ο Δήμος απευθύνθηκε στον σύλλογο κυνηγών στην περιοχή ως τον πιο "αρμόδιο" σύλλογο για βοήθεια και μετά από συνεννόηση μαζί τους στελεχόνουν το μπλόκο-πυροφυλάκιο 24 ώρες. Επιπλέον έχουν αναλάβει να βάλουν τα βαρέλια με το νερό που πιθανώς να έχετε παρατηρήσει σε διάφορα σημεία του χωματόδρομου προς το Σέσσι. Αυτά έμαθα πέρσι και προφανώς ισχύουν και φέτος. Όλα τα παιδιά που μίλησα ήταν κάτω των 40 και πολύ συζητήσημα αν και αδιάλακτοι ως προς την προσπέλαση. Άσχετα με το αν η απαγόρευση σε τέτοια μέρη έχει πρακτικά νόημα ή όχι αισθάνθηκα ότι δεν υπήρχε λόγος να δημιουργήσω πρόβλημα όπως κάποιοι αναρριχητές πέρσι που τους έβριζαν επειδή δεν τους άφησαν να περάσουν και άλλους που προσπαθούσαν να τους πείσουν ότι έπρεπε να περάσουν γιατί είχαν αγώνες και έπρεπε να προπονηθούν! (στην πρώτη περίπτωση έτυχε και έγινε την ώρα που ήμουν εκεί και την δεύτερη μου την περιέγραψαν με αφορμή την πρώτη περίπτωση). Άσχετα με το πόσο πολύ αντιπαθώ τη δραστηριότητα του κυνηγιού και αυτούς που ασχολούνται δεν μπορώ παρά να σκεφτώ ότι δεν γνωρίζω και πολλούς αναρριχητές που φυλάνε σκοπιές βράδυ πρωί αφήνοντας δουλειές και σπίτι για να προστατεύσουν το πεδίο δράσης τους. Απλές σκέψεις...
Από την άλλη πλευρά του βουνού προς τη Γλυφάδα όπου πηγαίνω για προπόνηση, με έχουν σταματήσει αστυνομικοί και πυροσβέστες και μου επέτρεψαν να ανέβω στο βουνό αφού όμως τους είχα αφήσει τα στοιχεία μου.
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

Μενέλαε, θέλω να πιστεύω ότι κανένας από αυτούς που συμμετέχουν σε αυτή τη κουβέντα δεν έβρισε ή τσακώθηκε. Αν και παει κόντρα στη λογική μου να αυτοβαφτίζονται οι κυνηγοί προστάτες του δάσους, προχθές συζήτησα μαζί τους, προσπάθησα να τους δώσω να καταλάβουν ποίος είμαι και τι ήθελα εκεί πάνω και όταν είδα ότι δεν παίρνει κουβέντα ..πήγα στη Πεντέλη! Θέλω να πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των αναρριχητών αυτό θα έκανε. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος από την άλλη, αν εμείς αποφασίζαμε να κλείσουμε τα βουνά για να τα προστατέψουμε πως θα αντιδρούσαν οι τύποι με τις καραμπίνες

Επίσης το γεγονός ότι δεν γνωρίζεις αναρριχητές που περνούν μέρος σε πυροφυλάξεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Ούτε ότι είναι λιγότεροι σε ποσοστό από τους αντιστοίχους κυνηγούς

Ούτως η άλλως όμως όλα αυτό δεν έχουν σχέση με το δικαίωμα σου να μιλάς και να σχολιάσεις μια αυθαίρετη παρέμβαση.

Με την ευκαιρία να πω ότι από αυτό το site της πολιτικής προστασίας μπορείτε να βλέπετε το δελτίο επικινδυνότητα για πυρκαγιές. Όταν βλέπετε υψηλή επικινδυνότητα αποφύγετε το Σεσι

http://www.civilprotection.gr/index_gr. ... 7eee6e3a6d
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

Αυτό που λέει ο Μενελαος είναι ότι η οποιαδήποτε ομάδα κηνυγών ή αλλων που κάνουν κάτι τέτοιο, δεν το κάνουν αυθαίρετα, αλλά τους εχει βάλει ο Δήμος.
Σύμφωνα με τη νομοθεσία η νομαρχία σε περιπτώσης έκτακτης ανάγκης μπορεί να κλείνει όποιους δρόμους θέλει και αυτό ελέγχεται φυσικά από την αστυνομία. Βεβαια η αστυνομία δεν μπορεί να είναι παντού (εχει και ενα σωρό βουλευτές και άλλα σημαίνοντα πρόσωπα να φυλάνε...) οπότε πάνε κάποιοι άλλοι. Πρακτικά δεν μπορούν να σε σταματήσουν αλλά να σου κανουν σύσταση και αν εσυ παρανόμως περάσεις, να ειδοποιήσουν την αστυνομία.
Παλαιότερα που ήμουν μέλος μία ομάδας δασοπροστασίας, το βράδυ που στον υμηττό απαγορεύται ούτως ή αλλως η κυκλοφορία με αστυνομικό διάταγμα, εμεις κλείναμε το δρόμο και όποιος πήγαινε να ανέβει του εξηγούσαμε απλα ότι απαγορεύται. Αν τώρα επαιρνε φόρα και εμπαινε, παίρναμε τα στοιχεία του και τα δίναμε στην αστυνομία.
Ασχετα με το γεγονός ότι αυτοί που κλείνουν το δρόμο στο Σέσι είναι κυνηγοί και δεν τους γουστάρουμε, επειδή πρόκειται για θέμα πρόληψης καλό είναι να μην δημιουργούμε πολλά προβλήματα. Εξάλλου με τα πόδια δεν σου απαγορεύει να πάς, ας κανουμε και το περπάτημα μας. Εγώ πηγάινω στον Καρέα για σκαρφάλωμα που έχει μπάρα από το '98 και ετσι περπατάω 20-30 λεπτάκια, αλλά δε με χαλάει καθόλου.
Το παράλογο είναι όταν σου απαγορεύουν την πρόσβαση και με τα πόδια :evil:
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
petro.y.x
Posts: 19
Joined: 03 Apr 2008 17:53
Location: on the rocks

Post by petro.y.x »

Σήμερα ήμουν σε μια συντονιστική συνάντηση εθελοντών δασοφύλαξης στην Πυροσβεστική.
Μεταξύ άλλων, έμαθα ότι όντως κάποιες μέρες υψηλής επινδυνότητας - και ασυζητητί όταν αυτή είναι στο 5 (συναγερμός) κλείνει για όλους η πρόσβαση σε ορισμένες περιοχές.
Οι περιοχές προσδιορίζονται από την νομαρχία/τμήματα πολιτικής προστασίας με παραπάνω από ένα κριτήρια.
Δίνονται και οδηγίες στους εθελοντές. Όχι να απαγορεύουν οι ίδιοι ή να διαπληκτίζονται κτλ αλλά να ενημερώνουν σταθερά κι ευγενικά ότι έχουν οδηγίες να αποτρέπουν την είσοδο. Αν υπάρξει παραβίαση και μάλιστα ότα αυτή γίνεται και με μέσα κυκλοφορίας, σημειώνουν χαρακτηιστικά στοιχεία και τα μεταφέρουν σε αυτούς που τους συντονίζουν.

Θα έλεγα ότι - πριν πάρω αυτή την ενημέρωση - έκλινα προς την άποψη ότι είναι γελοίο να κλείνουν την είσοδο σε έναν ορειβατη.

Ομως δεν είναι έτσι.
Οι εθελοντές έχουν να κάνουν μια απλή δουλειά όχι χύμα ούτε μισή, αλλά οργανωμένα, με συνέπεια κι αξιοπιστία και με βάση οδηγίες. Δεν αυθαιρετούν, ούτε είναι το κατάλληλο όργανο για να κάνει εξακρίβωση στοιχείων ούτε του ζητείται να κρίνει ποιον θα αφήνει και ποιον όχι. Ανεξάρτητα από το αν είναι κυνηγοί (που τους ....γκρρρ....μισώ απίστευτα) ή αναρριχητές ( love you all!) είναι εκεί για να κάνουν αυτή την απλή δουλειά. Ας το σεβαστούμε.
Δε μπορεί να κατακρίνουμε και τελικά να παρεμποδίζουμε ένα σχέδιο που υπάρχει και είναι σε λειτουργία και έχει μια λογική ολοκληρωμένη που πιθανώς δεν γνωρίζουμε, εκ του ασφαλούς, κι απέξω από το χορό.
Και όταν καίγεται ο Γράμος να βγαίνουμε - που δεν βγήκαμε γιατί βλέπεις έπεφτε μακριούτσικα, δε βαριέσαι... - με τα μαύρα στη πλατεία Συντάγματος να θρηνούμε για αλαφρύνει το βάρος της ψυχής μας....

Το ελάχιστο που έχουμε να κάνουμε είναι να μην εμποδίζουμε αυτούς που κάτι κάνουν. Χωρίς γκρίνια και σου πω ποιος είμαι γω.

Δ.


ΥΓ έμαθα εκεί κι άλλα πράγματα ενδιαφέροντα και πείστηκα ότι υπάρχουν πολλά ακόμα πράγματα να μάθω...Και να κάνω.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Εγώ λοιπόν για άλλη μια φορά θα γίνω κακός και απαισιόδοξος. Πιστεύεται ότι όλες αυτές οι ενέργειες έχουν αποτέλεσμα; Στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι για εκτόνωση ανθρώπων που αγαπούν το δάσος και δεν ξέρουν τι να κάνουν για να το προστατέψουν. Δυστυχώς παιδιά κρίνω εκ του αποτελέσματος. Πέρσι κάηκε ένα τμήμα του τελευταίου δάσους στο δυτικό Υμηττό. Ποιο ήταν αυτό; Δίπλα από το φυλάκιο εθελοντών δασοπυρόσβεσης του δήμου Βύρωνα! Τα πεύκα γύρω από το ίδιο το φυλάκιο κάηκαν! Τα βλέπετε άλλωστε όλοι όσοι πηγαίνετε στο Καράβι για σκαρφάλωμα. Ούτε αυτό δεν κατάφεραν να προστατέψουν. Προσπαθούν, εθελοντές και επαγγελματίες, να σβήσουν τη φωτιά του εμπρηστή, της ΔΕΗ, των σκουπιδιών, του πεταμένου τσιγάρου, του καψίματος των σπαρτών, κλπ. ΛΑΘΟΣ. Αυτό, το σβήσιμο δηλαδή, έχει αποδειχτεί πλέον, ειδικά πέρσι με τις μεγάλες φωτιές, ότι απαιτεί σχεδόν αποκλειστικά μια τεράστια και πολύ καλά οργανωμένη αεροπορική δύναμη πυρόσβεσης. Παρακολούθησα φέτος τα Καναντέρ να σβήνουν τη φωτιά στον Υμηττό με εντελώς νέα τεχνική, παρόμοια με αυτή που ακολουθείται σε πολεμικές επιχειρήσεις και ήταν αποτελεσματικοί. Αυτοί είναι οι επαγγελματίες. Κι εμείς οι ερασιτέχνες. Τι πρέπει να κάνουμε εμείς οι ερασιτέχνες; Εμείς πρέπει να φροντίσουμε να μην υπάρχει τρόπος να ανάψει η φωτιά, όσο κι αν προσπαθήσει ο εμπρηστής, η ΔΕΗ, οι χωματερές, οι καπνιστές, οι γεωργοί, κλπ. Όχι φυσικά μόνοι μας, αλλά με την καθοδήγηση των τοπικών δήμων (ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ), ακολουθώντας τις οδηγίες δασολόγων. Αυτοί ξέρουν. Αλλά εμείς οι εθελοντές πρέπει να κάνουμε τη βρώμικη δουλειά: να μαζέψουμε σκουπίδια, να αποψιλώσουμε πλαγιές (από χόρτα και βελόνες, όχι από δέντρα σε άχρηστες αντιπυρικές ζώνες), να ελέγξουμε καλώδια, κλπ. Μετά οι επαγγελματίες πυροσβέστες θα κάνουν την επικίνδυνη δουλειά. Δυστυχώς εκείνο που μας βολεύει όλους είναι η εθελοντική δοσοπυρόσβεση, γιατί έτσι είμαστε στην πρώτη γραμμή της δημοσιότητας και ως φορείς (δήμοι, κλπ) παίρνουμε και κάποια ψιλά γι αυτό. Είμαι σίγουρος ας πούμε ότι, στο μπλόκο των κυνηγών στο Σέσι, αυτοί ήταν δίπλα στο αυτοκίνητό τους ακούγοντας μουσική και κάνοντας χαβαλέ, ενώ δίπλα τους θα υπήρχαν πεταμένες σακούλες, μπουκάλια, γόπες, κλπ. Όπως ακριβώς πίσω από το φυλάκιο του δήμου Βύρωνα υπάρχει ολόκληρη χωματερή γύρω από το χώρο στάθμευσης. Εύκολο δεν είναι να λειτουργούμε έτσι; Αρκετά βολικό και ξεκούραστο.

Συνεχίζοντας λοιπόν ως κακός, θα πω ότι οι παραπάνω ενέργειες ελέγχου πρόσβασης στα δάση έχουν μηδενικά αποτελέσματα γιατί από τις παραπάνω αιτίες φωτιάς έχουν στόχο μόνο τον εμπρηστή. Και μάλιστα αυτόν που θα πάει με το αυτοκίνητό του κάτω από το πεύκο που θα κάψει. Τα καλώδια, τα σκουπίδια, το γεωργό και τον ανέμελο καπνιστή δεν τα αγγίζουν. Αλλά και στον εμπρηστή προσφέρουν ένα πολύ αξιόλογο έργο αφού σε καθημερινή βάση τον ενημερώνουν που θα βάλει φωτιά για να είναι αποτελεσματικός. Αρκεί να παρακολουθεί τις ανακοινώσεις της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας: "Πολύ υψηλός κίνδυνος πυρκαγιάς (κατηγορία κινδύνου 4), για τις περιοχές: Ευβοίας, Ανατολικής Αττικής και Σάμου συμπεριλαμβανομένης της νήσου Ικαρίας προβλέπεται για αύριο Πέμπτη 10-07-2008".

Δυστυχώς, επαναλαμβάνω, δικαιώνομαι εκ του αποτελέσματος. Όποιος θέλει, ας ρίξει μια ματιά στον Υμηττό, δίπλα στον περιφερειακό ή μέσα στους χωματόδρομους, και θα καταλάβει τι πρέπει να κάνουν οι εθελοντές. Και αφήστε εμένα που δεν είμαι ειδικός και λέω απλά τη γνώμη μου. Όσες φορές διάβασα άρθρο δασολόγου πέρσι με τις μεγάλες φωτιές, ποτέ δεν αναφερόταν σε εθελοντική δασοπυρόσβεση ή αποκλεισμό περιοχών (πως να αποκλείσεις ολόκληρη την Πελοπόννησο ή ολόκληρη την Εύβοια ή έστω τον οικισμό των Γλυκών Νερών), αλλά για μέτρα πρόληψης όπως αυτά που αναφέρω. Α, ναι, και μια διευκρίνηση: τα μέτρα αυτά, λένε οι ειδικοί, πρέπει να τα παίρνουμε στη διάρκεια του χειμώνα και της άνοιξης, όχι το καλοκαίρι με τις φλόγες να μας κυνηγάνε. Τότε είναι αργά...

Ο κακός
xrise
Posts: 79
Joined: 09 Dec 2007 18:25
Location: Athens

Post by xrise »

Δημητρη συμφωνω μαζι σου.

Το ιδιο ακριβως εγινε περσι και στην Πεντελη. Μια μικρη φωτια που ξεσπασε στα αναδασωμενα κατω απο τον Αγιο Παντελεημονα καταφερε και εκαψε τα παντα!

Οταν ξεσπασε η φωτια θυμαμαι εκαιγε μονο 2-3 στρεμματα και ηταν ηδη εκει 5-10 οχηματα πυροσβεστικης η δημων.

Ακομα και αν καποιος πηγε και αναψε αλλου εστια την ωρα που ολη η δυναμη πυροσβεσης ηταν επικεντρωμενη σε τρια στρεμματα δεν θα επρεπε να εχει προβλεφθει το σεναριο και να υπαρχει back-up?

Νομιζει κανεις οτι αμα θελεις να βαλεις φωτια θα σε σταματησει ενα μπλοκο. Ετσι οπως ειναι τα βουνα της Αττικης μπορεις να πας με οχημα πραγματικα οπου θες απο εναλακτικους δρομους.

Χρηστος
petro.y.x
Posts: 19
Joined: 03 Apr 2008 17:53
Location: on the rocks

Post by petro.y.x »

Έχουμε και ως λαός, δε λέω :-) - ένα περήφανο έλλειμα πειθαρχίας σε κανόνες, και πάσχουμε και από το σύνδρομο του "να σου πω εγώ που ξέρω καλύτερα τι χρειάζεται".
Αυτά βέβαια είναι τα στοιχεία που δημιουργούν την καινοτομία, και μάλλον είναι ο λόγος που επιβιώσαμε οι Ελληνάρες σε ζόρικους καιρούς. Η αμφισβήτηση και η δυνατότητα ατομικού αυτοσχεδιασμού είναι τα στοιχέια που σε κάνουν να επαναστατείς ή να επιβιώνεις μόνος με το τίποτα.

Οταν όμως αμφισβητούν, όλοι, οτιδήποτε συντεταγμένο υπάρχει και προτείνουν γενικά κι άλλη μια ιδέα κι άλλη μια, χωρίς να παίρνουν όμως και κανένα ρίσκο και καμία ευθύνη ηγετική να υλοποιήσουν κι αυτά που λένε, καλό δε κάνουν. Από ιδέες άλλο τίποτα. Πώς τις περνάς στη κοινωνική συνείδηση; Εκεί είναι η τέχνη κι η επιστήμη και όλη η μαγκιά.

Πώς συμβαίνει και σεβόμαστε τον αρχηγό και τις αποφάσεις του σε μια ανάβαση; Γιατί έχει περάσει στα γονίδια μας κι ας μην μας αρέσει η φάτσα του, ότι θα σκοτωθούμε αν καθόμαστε να συζητάμε με βάση τα ατομικά επιχειρήματα και ιδέες και τη δημοκρατία τι λέει ο ένας κι ο άλλος που κοιτάζει από μια παρανυχίδα του κάθε θέματος αλλά δεν έχει καμμία ευθύνη για το σύνολο.

Γιατί δεν είμαστε σε θέση να το κάνουμε εδώ, αλήθεια;
Γιατί είμαστε ερασιτέχνες σε αυτή τη δουλειά.
(ερασιτέχνης=εραστής της τέχνης όχι παντρεμένος με τη τέχνη)

Φιλολογούμε πολύ γιατί είναι εύκολο. Και κάνουμε τον κακό γιατί επίσης είναι εύκολο. Δεν είναι αποδοτικό όμως.

Εγώ χρόνια τώρα δεν έχω πείσει κανέναν βρωμιάρη να μη βρωμίζει και ο ερασιτεχνισμός μου είναι και θα είναι αποτυχημένος - αν δεν αλλάξω τακτική.

Όμως κι ο κοινωνικός ερασιτεχνισμός στη προστασία του περιβάλλοντος - και παρότι είναι της μόδας - πάει να αποτύχει - Γιατί άραγε; Γιατί ξεκινάει με διαίρεση κι αμφισβήτηση των προθέσεων και με καταγγελίες, όχι με πράξεις θετικές και κάποιο όραμα. Και πολλούς "κακούς".

Οι αληθινοί κακοί όμως είναι αλλού. Για αυτούς καμιά ιδέα, τίποτα;

Δ.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Δεν ξέρω... Εγώ ως κακός και μη ειδικός κρίνω από το αποτέλεσμα. Και είμαι όλο λόγια γιατί δεν μπορώ να φυλάω καραούλι δίπλα στους κυνηγούς απλά για να λέω ότι κάτι έκανα. Ούτε να κάνω περιπολίες μαζί με τους "ευαισθητοποιημένους" κατοίκους των Θρακομακεδόνων που προπηλάκισαν πέρσι τον πεζοπόρο στη Χούνη και τον παρέδωσαν στο περιπολικό για εξακρίβωση και τρομοκράτηση, ειδικά αν αυτοί έχουν μια πολυτελή ανεξάρτητη μεζονέτα μέσα στο πρώην δάσος και νυν παρκάκι.

Δυστυχώς αυτό που ζητάς από μένα, δηλαδή δράση, πρέπει να το ζητήσεις από τους τοπικούς φορείς, κυρίως τους δήμους. Αν δράσουν αυτοί όπως πρέπει (το πως το λένε οι ειδικοί, όχι εγώ) τότε θα είμαι μαζί τους, όπως και πολλοί άλλοι. Αλλά ήρωας-θύμα δεν γίνομαι. Και φυσικά λόγια θα λέω (έτσι γίνεται σε όλα τα φόρουμ), όπως όλοι έχουν δικαίωμα. Οι πράξεις είναι άλλο θέμα. Ας πούμε κάποιοι έχουν προτείνει, και είναι πανέτοιμοι να υλοποιήσουν, την οικοπεδοποίηση όλων των περιαστικών δασών ώστε να μην κινδυνεύουν από τις φωτιές, ζητούν δηλαδή να μετατραπούν τα δάση σε "παρκάκια" ανάμεσα σε σπίτια. Επίσης, οι κυνηγοί έχουν πει στο παρελθόν για ένοπλες περιπολίες (μπαμ και κάτω δηλαδή αν πας να κάνεις την "Πέρδικα" στο Σέσι). Εσύ λες άλλα, ο άλλος άλλα, κλπ. Εγώ με ποιες από αυτές τις πράξεις να συνταχθώ;

Και δυστυχώς, για άλλη μια φορά ξαναλέω, η αποτελεσματικότητα των δράσεων τύπου "απαγόρευση πρόσβασης", "επιτήρηση", "περιπολία", έχουν αποδειχθεί ανεπαρκείς (αλήθεια τι αποτέλεσμα είχαν στη Πελοπόννησο πέρσι;) αφού δεν αποτελούν πρόληψη (οι δασολόγοι το λένε, δεν είναι δικά μου λόγια). Και κυρίως δίνουν άλλοθι σε κάποιους ότι κάτι έκαναν (οι κυνηγοί τώρα στη ταβέρνα στο Κορωπί θα λένε "Εγώ ρε; Το αγαπάω το δάσος. Κάθε μέρα εκεί είμαι. Και όποιος θέλει ας τολμήσει να μπει μέσα.", άσχετα αν το έχουν γεμίσει με μολύβι από σκάγια) και σε κάποιους άλλους (τους δήμους) να παίρνουν επιδοτήσεις (εκεί είναι το ζουμί) ενώ πετάνε τα σκουπίδια τους σε παράνομες χωματερές (δες αυτή στο Κορωπί, αριστερά από το Σέσι).

ΥΓ1: Επειδή παραμένω Ελληνάρας (γι αυτό και ονόμασα δυο διαδρομές "Μολών λαβέ" και "Ελληνομανία"), θα λέω λόγια και θα είμαι απείθαρχος σε κανόνες που βάζουν κάποιοι όταν δεν συμφωνώ με αυτούς.

ΥΓ2: Το σύνδρομο του "να σου πω εγώ που ξέρω καλύτερα τι χρειάζεται" που αναφέρεις μάλλον δεν απευθύνεται σε μένα αφού δήλωσα μη εδικός, αντίθετα ίσως απευθύνεται σε δεκάδες φορείς ή και ανεξάρτητους μεμωνομένους που δραστηριοποιούνται γύρω από αυτά τα ζητήματα χωρίς επιστημονικές μελέτες, ενώ την ίδια ώρα χιλιάδες δασολόγοι είναι άνεργοι και κανείς δεν τους ρωτάει.

ΥΓ3: Θεωρητικά, αν ακολουθούσαμε πιστά τους νόμους, όλοι αυτοί που λειτουργούν ως βοηθοί σερίφη είναι παράνομοι. Η καταγραφή αριθμών αυτοκινήτων και προσωπικών στοιχείων, είναι παράνομη, ενώ αν κάποιος πάθει βλάβη από τις ενέργειές τους πάνε μέσα. Απλά δίνουν το άλλοθι σε άλλες υπηρεσίες (κρατικές ή μη) για να μην κάνουν τη δουλειά τους.

ΥΓ4: Τον αρχηγό αναβάσεων δεν έχω δει ποτέ να τον σέβονται. Σπάνια μάλιστα συμβαίνει αυτό. Ο καθένας πάει όπου θέλει. Μήπως ξέρει κι ο αρχηγός που πάει; :)

ΥΓ5: Τον κακό δεν τον κάνω επειδή είναι εύκολο. Το αντίθετο. Αν έκανα τον καλό θα έγραφα απλά ένα: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΝ. Αλλά αύριο στη φωτιά μάλλον άλλοι θα μπουν μέσα (και επειδή έχω μπει φίλε μου, λέω ότι είναι τρομακτικό και συστήνω σε μη εκπαιδευμένους να μην κάνουν τον ήρωα).

ΥΓ6: Δεν ξέρω γιατί αποτυγχάνει ο ερασιτεχνισμός-εθελοντισμός. Ίσως γιατί έχει ανάγκη από επιστημονική στήριξη, κονδύλια και οργάνωση. Αν τα δεις κάπου, πες το μου και μένα.

ΥΓ7: Θα σου αναφέρω ένα παράδειγμα σχετικά με τις "πράξεις και όχι λόγια" που λες: έχω γράψει σε άλλο post ότι πρέπει οι σύλλογοι να αναλάβουν πρωτοβουλία για τον καθαρισμό και την ανανέωση των διαδρομών στη Βαράσοβα, αλλιώς το πεδίο θα πεθάνει. Λόγια είναι αυτά, όχι πράξη. Γιατί μόνος μου δεν μπορώ να το κάνω, ούτε καν με κάποιους φίλους. Αν όμως κάποιος σύλλογος κάνει πράξη αυτά τα λόγια, θα είμαι ο πρώτος που θα συμμετέχει. Η πράξη έρχεται λοιπόν μετά από τα λόγια.

Αυτά ως λογάς Ελληνάρας... Ας κάνουμε και καμιά δουλειά τώρα...
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

αν και η λύση για τις φωτιές* δεν μπορεί να είναι η απαγόρευση πρόσβασης στις δασωμένες περιοχές, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει κάποιες "δύσκολες" μέρες να κάνουμε αυτό που μας ζητάνε οι αρμόδιοι. Ναι, αρμόδιοι δεν είναι οι καθε κυνηγοι-εθελοντές, αυτοί απλά βοηθάνε τους αρμόδιους.
Στον Καναδά, φέρνω ένα παράδειγμα, αν σου πουν οι rangers ότι δεν μπορείς να πας σήμερα στο δάσος για τον χ λόγο, δεν υπήρχε θέμα να πας. Αν σου πουν πήγαινε και κατασκήνωσε εκει, θα πας εκει αλλιώς θα πληρώσεις πρόστιμο. Αν ήθελα να πάω στον Παρνασσό και καποιος μου έλεγε, θα πας για διανυκτερεύση στην Περδικόβρυση μόνο, θα το έφερα πολύ βαρέως, για να μη σου πω ότι θα τον έγραφα στα ...παπουτσια μου τα παλιά.
Οι λόγοι πάντως Δημήτρη που το εθελοντικό σύστημα δεν δουλέυει στην Ελλάδα, είναι γιατί κανένας δεν πιστεύει σε αυτό. Δεν είναι στα γονίδια μας. Είμαστε παρτακηδες. Στα .... μας το κοινωνικό σύνολο, στα ... μας το κοινό καλό. ΕΓΩ να περνάω καλά, ΕΓΩ να είμαι καλά, ΕΓΩ, ΕΓΩ, ΕΓΩ...

*Σχετικά με τις φωτιές νομίζω ότι θα ήταν πολύ λιγότερες αν:
Υπήρχε Κτηματολόγιο
Υπήρχε έλεγχος Δημόσιας Διοίκησης για να τσεκουρώνονται όσοι λαδώνονται
Κλείναμε τις ανοιχτές χωματερες που καίγονται καθε καλοκαίρι
Υπήρχε περισσότερη πρόληψη
Αν καθαρίζαν τα σκουπίδια, ή καλύτερα να μην τα πέταγαν
Αν υπήρχαν λιγότεροι ηλίθιοι που καίνε τα κλαδιά τους όταν φυσάει 8 μπωφόρ και δεν πετάγανε τα τσιγάρα τους έξω
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Άγγελε, νομίζω επαναλαμβανόμαστε ξανά οι δυο μας όπως παλιά για το ίδιο θέμα του εθελοντισμού. Είχα πει όμως τότε όπως και τώρα ότι ο εθελοντισμός χρησιμοποιείται από πολλούς ως άλλοθι για να μην κάνουν τη δουλειά τους. Εγώ δε ζητάω δράσεις και ενέργειες από κανένα άτομο, αλλά από δημόσιους φορείς που έχουν την ευθύνη γι αυτές. Αυτούς πρέπει να ακολουθήσουμε εμείς, είτε εσύ ως οργανωμένος εθελοντής, είτε εγώ ως ανοργάνωτος.

Ένα μικρό παράδειγμα: Έχεις δει κι εσύ όπως όλοι μας τις αντιπυρικές ζώνες στα δάση. Εντελώς αντιαισθητικές (κάνουν το βουνό να μοιάζει με μπακλαβά), με απώλεια χιλιάδων δέντρων συνολικά. Έχεις ακούσει ποτέ να σταμάτησαν καμιά δασική πυρκαγιά; Αντίθετα έχω δει μεγάλη φωτιά (πριν πολλά χρόνια, στο βουνό πάνω από τα διόδια Τραγάνας) να περνάει τρέχοντας από πάνω τους. Και όμως αυτοί που το έκαναν (δασαρχείο; νομαρχία; δήμος; εθελοντές;) θεωρούν ότι έκαναν το καθήκον τους και πήραν δημόσιο χρήμα για το κάνουν. Καλύτερα λοιπόν να λέμε μόνο λόγια παρά να κάνουμε πράξεις που προκαλούν μεγαλύτερο κακό (κάτι ανάλογο έμαθα και στη σχολή πρώτων βοηθειών του Ερυθρού Σταυρού για την προσφορά βοήθειας σε τραυματία).

Επειδή λέω μόνο λόγια, δείτε και μια άποψη ειδικού, του καθηγητή κ. Σπύρου Ντάφη, στο site της Πανελλήνιας Ένωσης Δασολόγων Δημοσίων Υπαλλήλων: ΔΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ - Προστασία και αποκατάσταση

Τι λέει για την πρόληψη (στη παράγραφο "Πυροπροστασία ίσον πρόληψη");
Η πυροπροστασία των δασών -γιατί για πυροπροστασία πρέπει να μιλάμε και όχι για δασοπυρόσβεση- έχει τρία διακριτά επίπεδα ή φάσεις.
Το πρώτο επίπεδο, το σημαντικότερο, αποτελεσματικότερο και το λιγότερο δαπανηρό είναι η πρόληψη. Οι πυρκαγιές πρέπει να προλαβαίνονται. Για τον σκοπό αυτόν παίρνονται:
1. Καθαρά δασοκομικά μέτρα όπως ο κατάλληλος χειρισμός των εύφλεκτων δασών της μεσογειακής ζώνης με κατάλληλες αραιώσεις, κλαδεύσεις και απομάκρυνση του εύφλεκτου υπόροφου κατά μήκος των δρόμων ώστε να καταστούν λιγότερο εύφλεκτα και να εμποδίζεται η μετατροπή των ερπουσών πυρκαγιών σε επικόρυφες. Οι αντιπυρικές λωρίδες το μόνο που επιφέρουν είναι να προσβάλλουν βάναυσα το τοπίο και να προκαλούν τη διάβρωσή του εδάφους χωρίς να αποτρέπουν τη διάδοση της πυρκαγιάς.
2. Αστυνομικά μέτρα δηλ. μέτρα αστυνόμευσης και επιτήρησης της περιοχής με συνεχείς περιπολίες για την αποτροπή εμπρησμών αλλά και την έγκαιρη ανίχνευση εστιών πυρκαγιάς και την άμεση κατάσβεσή τους και
3. Μέτρα ενημέρωσης του κοινού και κυρίως των επισκεπτών για τους κινδύνους εκδήλωσης πυρκαγιών
Πόσα από αυτά γίνονται; Μήπως γίνεται μόνο η αστυνόμευση (που οδήγησε σ' αυτή τη συζήτηση) επειδή είναι η ευκολότερη να γίνει λόγω των εθελοντών;

Εν τω μεταξύ, το Μαίναλο κάηκε (ή καίγεται) πάλι και μάλιστα σε περιοχή με νεαρά έλατα που φύτρωσαν μετά από παλιότερη φωτιά, άρα δεν πρόκειται να ξαναβγεί τίποτα εκεί.
filippos
Posts: 13
Joined: 08 Jul 2008 16:40
Location: Italy,perugia

Post by filippos »

Δυστυχώς έχετε και οι δυό δικαιο από μια πλευρά και δεν ξέρω με ποιόν να συνταχθώ και ποιόν να υποστηρίξω!!
και αυτό είναι το χειρότερο γιατι οδηγεί στο τέλμα και στην αδράνεια!

Να προτείνω κάτι κι εγώ όμως...
μήπως να μεταφέραμε τη συζήτηση στην ενότητα "Ορεινό περιβάλλον" ή στα "γενικά" ;;;;;;
Post Reply