Για τους ΒΑΝΔΑΛΟΥΣ

Θέματα που δεν σχετίζονται άμεσα με την αναρρίχηση και το ορεινό περιβάλλον, αλλά μας ενδιαφέρουν
Eva
Posts: 26
Joined: 17 Apr 2006 22:38
Location: Athena

Post by Eva »

Μήπως να οργανωθούμε σε καμία.... "ομαδούλα"... 8) ;;;;
Εγώ παιδιά, ειλικρινά, θα γίνω γραφική τώρα όπως ο Βούτυρος με τα νεράντζια..., αλλά έχω εκστασιαστεί από την ταύτιση όλων εδώ. Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με όσα προλέχθηκαν χωρίς καμία ένσταση και γουστάρω να το γράψω. Κάνω ακριβώς τις ίδιες σκέψεις (και κάποιες άλλες αρκετά πιο 'συνομοσιολογικές' που θα κρατήσω για μένα) με όσους γράφουν αυτές τις μέρες και αφού όλοι μοιραζόμαστε τις ίδιες απόψεις & συναισθήματα μήπως να δούμε τι καλό μπορεί να γίνει απ' αυτό; :idea: :roll:
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Παρατήρησα ότι από την Τρίτη και έπειτα, οι μπαχαλάκιδες, έχουν γίνει πιο διακριτικοί στους στόχους τους. Κάποιος έσπασε ένα Fiatάκι και οι υπόλοιποι του την είπαν! Πάλι καλά.

Συγκεκριμένα χθες οι στόχοι ήταν προτεραιότητα:
1. ΜΑΤ. (το κράνος του κακού)
2. ΑΤ προαστίων. (το άντρο της άδικης εξουσίας)
3. Τράπεζες. (που μας τα παίρνουν)
4. Φανάρια. (που είναι πάντα κόκκινα)
5. Πινακίδες του ΚΟΚ. (που δεν τις τηρεί κανείς και άρα άχρησες είναι)
6. Στάσεις Λεωφορείων και Τρόλευ. (που δεν έρχετε ποτε το γαμ....ο)

Επίσης παρατήρησα ότι στα χθεσινά επεισόδια της Αβέρωφ, τα ΜΑΤ μπορούσαν εύκολα να μπουζουριάζουν 20-20 αφού μπορούσαν εύκολα να τους κυκλώσουν. Αλλά δεν το κάνανε! Αντιθέτως το παιχνιδάκι παιζόταν για ώρες σε στυλ ... Ο Γιάννης το θεριό και το θεριο τον Γιάννη... με ελάχιστες πραγματικές απώλιες εκατέρωθεν και με τα δακρυγόνα να μπαίνουν από το μπαλκόνι της κουζίνας.

Μήπως τώρα τα μπάχαλα βολεύουν την εξουσία?

http://www.skai.gr/master_avod.php?id=103553&lsc=1
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Τέλεια ιδέα!

Να αναρριχηθούμε στον Ιερό Βράχο της Ακροπόλεως και να ανοίξουμε ένα πανό με σύνθημα "Democracy is Dead".

Το σύνθημα πρέπει να είναι μικρό, άμεσο, κατανοητό και να στρέφεται κατά των πολιτικών που μας κυβερνούν.

Αμφιβάλλει κανείς ότι η εικόνα θα κάνει αμέσως το γύρο του κόσμου;
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Να πάνε από την προηγούμενη μέρα ο Voutiros με τον Kayak κι ένα τρυπάνι, για να καρφώσουν κανά βύσμα.

Μη γίνει και καμιά μαλακία και θρηνήσουμε κι άλλα θύματα!

:lol:
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Αυτό είναι καλύτερο

http://www.skai.gr/master_avod.php?id=1 ... 3350&lsc=1
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Alex, όχι Τουρκία και Βουλγαρία ρε συ ορειβάτες είμαστε! Ας μας έλεγες καμιά Ελβετία (κουφάλα Δασκαλάκη σε ζηλεύω!), Νεπάλ, Αργεντινή, Περού, California (uber alles.., όπως λέει και το τραγούδι) εκεί θα το σκεφτόμασταν έτσι; Όσο γι' αυτόν που έκαιγε τη σημαία, νομίζω γι' αυτόν παντού το ίδιο θα ήταν εφόσον είναι αρνητής (= κανένα έθνος, καμιά σημαία, κανένας ηγέτης).
filippos
Posts: 13
Joined: 08 Jul 2008 16:40
Location: Italy,perugia

Post by filippos »

για να δούμε και κάποιες φωτο...
μήπως τελικά οι γνωστοι άγνωστοι είναι περισσότερο γνωστοι από οτι αγνωστοι;
http://troktiko.blogspot.com/2008/12/bl ... _1126.html
Nektarios79
Posts: 51
Joined: 08 Nov 2007 12:27
Location: Athens

Post by Nektarios79 »

Με μία πολύ πρόχειρη αναζήτηση βρήκα τα παρακάτω... Οι μεγαλύτεροι και με καλή μνήμη που είναι σπάνια στις μέρες μας, αν θυμούνται κάτι που δεν περιλαμβάνεται ας το προσθέσουν... καθώς ακόμη και αυτός ο τεράστιος κατάλογος που ακολουθεί είναι ελλιπής (δεν περιλαμβάνεται για παράδειγμα ο πακιστανός που σκότωσαν στο ξύλο μόλις πριν ένα μήνα).

16/11/1980 Νεκροί οι Σταματίνα Κανελλοπούλου και Ιάκωβος Κουμής από ξυλοδαρμό των ΜΑΤ κατά την διάρκεια της πορείας του πολυτεχνείου
17/11/1985. Νεκρός από πισώπλατο πυροβολισμό ο 15χρονος Μιχάλης Καλτεζάς. Ο αστυνομικός Αθανάσιος Μελίστας αθωώθηκε για « δολοφονία μεν αλλά εν βρασμώ ψυχής δε»
20/1/96, σε "σκούπα" στη Σκάλα Ωρωπού, ο αστυνόμος Διονύσης Καρακαϊδός σκοτώνει Αλβανό μετανάστη.
6/4/96, ο 25χρονος Αποστόλης Κεραμιδάς δολοφονείται από τον αστυνόμο Σάββα Αγαπίου στη Νίκαια.
14/6/96 Ο αγροφύλακας Αθανάσιος Μάτος δολοφονεί τον 20χρονο Φαντίλ Ναμπούζι, για δύο καρπούζια.
5/6/96, ο αστυφύλακας Ηρακλής Νικολακόπουλος σκοτώνει τον Γιώργο Φραγκογιάννη.
23/6/96, Ο Αναρχικός Χριστόφορος Μαρίνος, δολοφονείται από τις ειδικές δυνάμεις στην καμπίνα 53 του πλοίου "Πήγασος"
10/11/96, ο αστυνόμος της τροχαίας Δημ. Τρίμης σε μπλόκο έξω από τη Λειβαδιά σκοτώνει τον τσιγγάνο μικροπωλητή Τάσο Μουράτη που βρισκόταν ακινητοποιημένος στο έδαφος.
8/2/97, ο 19χρονος Εριόν χάνει τη ζωή του όταν «εξοστρακίστηκε» η σφαίρα από το όπλο του Μιλτιάδη Ανδρεόπουλου, των μεταβατικών αποσπασμάτων της αστυνομίας.
15/4/97, ο αστυνόμος Στέργιος Ταγάρας δολοφονεί δύο Αλβανούς στην Καστοριά.
25/5/97, ο 28χρονος Φίλιππος Παπαδόπουλος «γαζώνεται» κυριολεκτικά από τις σφαίρες των λιμενοφυλάκων που τον καταδιώκουν γιατί πήρε για βόλτα ένα εγκαταλελειμμένο σκάφος.
3/8/97, ο 26χρονος Ηλίας Μέξης δολοφονείται από τον αστυνόμο Τσαγκράκο, γιατί οδηγούσε ανάποδα σε μονόδρομο στη Νίκαια.
18/3/98, ο 29χρονος αγρότης Ιωάννης Κεχαιτης δολοφονείται στην Καστοριά «κατά λάθος» από μεθοριακή περίπολο της ΕΛΑΣ.
2/4/98, νεκρός από σφαίρες αστυνομικού στη Θεσσαλονίκη ο 29χρονος τσιγγάνος Άγγελος Τζελάλ.
27/5/98, ο 30χρονος Ευστράτιος Κυρέλης δολοφονείται στην Ξάνθη, από αστυνομική περίπολο.
5/6/98, ο 28χρονος Μπόκαρι Μπάχο πέφτει νεκρός από «τα εκφοβιστικά πυρά» μεθοριακής περιπόλου.
Οκτώβριος '98, πεθαίνει στα κρατητήρια του Μελιγαλά ο Πολωνός Σμπόμπεκ Μιέσιτς, καθώς η αστυνομία παρά τη ρητή εντολή της γιατρού αρνήθηκε να τον μεταφέρει σε νοσοκομείο.
23/10/98 ο 17χρονος Σέρβος μαθητής Μάρκο Μπουλάτοβιτς πυροβολείται στην καρδιά από τον αστυνόμο Βαντούλη γιατί θεωρήθηκε "ύποπτος για κλοπή".
27//1/99, ο αστυνόμος Κ. Ταολτσίδης δολοφονεί τον 23χρονο Γ. Μιγκίπη στη Θεσσαλονίκη.
13/3/99, στην Κοζάνη ο αστυφύλακας Αθανάσιος Καναβάς σκοτώνει τον Αλβανό Αρμπέν Βεζί.
16/7/99, ο Αλβανός Αρμπέν Σούφα δολοφονείται από την αστυνομία στη Φλώρινα.
16/1/00 Ο 24χρονος τσιγγάνος Θ. Βασιλόπουλος δολοφονείται από αστυνομικό στον Ασπρόπυργο.
19/1/00, ο 20χρονος Ρουμάνος Βασίλιε Ιόν δολοφονείται από αστυνομικούς στην πλατεία Βάθης.
22/2/00, ο Ρουμάνος Νικολάι Γκορέα δολοφονείται από αστυνομικό στην Πετρούπολη.
25/3/00, ο 17χρονος Νίκος Λεωνίδης, πρόσφυγας από τη τον ασφαλίτη Ατματζίδη στη Θεσσαλονίκη.
20/2/01, ο 23χρονος Μιχ. Κιβωτός πεθαίνει στις φυλακές Κορυδαλλού, έπασχε από καρδιά και μεσογειακή αναιμία αλλά οι εκκλήσεις του για μεταφορά σε νοσοκομείο αγνοήθηκαν.
24/10/01, ο αστυνομικός Γ. Τυλιανάκης δολοφονεί στο Ζεφύρι τον 21χρονο τσιγγάνο Μαρίνο Χριστόπουλο.
21/11/01, ο αστυφύλακας Γιάννης Ριζόπουλος δολοφονεί στην πλατεία Αμερικής τον 20χρονο Σέντακ Σελνίκου μετανάστη από την Αλβανία.
1/12/01, Συνοριοφύλακες πυροβολούν εναντίον δύο νεαρών Αλβανών σε παραμεθόριο χωριό της Θεσπρωτίας, ο ένας πέφτει νεκρός.
23/9/03 ο 18χρονος Αλβανός Βούλνετ Μπίτιτσι τραυματίζεται θανάσιμα από Έλληνα συνοροφύλακα όταν προσπάθησε να διασχίσει τα ελληνοαλβανικά σύνορα και τράπηκε σε φυγή.
7/5/03 "Μυστηριώδης" θάνατος του 25χρονου Αριστείδη Νεοφώτιστου στο αστυνομικό τμήμα της Νέας Φιλαδέλφειας. Το παιδί πήγε για εξακρίβωση και βγήκε σακατεμένο και νεκρό.
24/9/03 Συνοριοφύλακες που καταδίωκαν μετανάστες που είχαν περάσει τα σύνορα στην Ιεραπηγή Καστοριάς, πυροβολούν και σκοτώνουν 18χρονο Αλβανό.
9/12/03 Νεκρός από σφαίρες ειδικών φρουρών, ο 22χρονος Ηρακλής Μαραγκάκης. επειδή το αυτοκίνητο οπού επέβαινε δεν σταμάτησε σε μπλόκο των (Τ.Α.Ε) στην περιοχή Ανωγείων Ρεθύμνου.
13/1/04 O 42χρονος Μοχάμετ Χαμούτ πεθαίνει από "παθολογικά αίτια" ενώ κρατούνταν από την Αστυνομία Ρεθύμνου, με εμφανή τα σημάδια κακοποίησης και ξυλοδαρμού σύμφωνα με την ιατροδικαστική έκθεση.
13/3/04 πέθανε στα κρατητήρια του αστυνομικού τμήματος Βύρωνα όπου εκρατείτο για να απελαθεί o τριανταεξάχρονος Πολωνός Γιαντέους Κότσεβα.
21/12/04 Σε φρικτά βασανιστήρια (ξεγύμνωμα, φάλαγγα, εικονικές εκτελέσεις και άγριο ξύλο) υπέβαλε τουλάχιστον 40 Αφγανούς μετανάστες ομάδα αστυνομικών και ειδικών φρουρών - περίπου 15 - του Αστυνομικού Τμήματος του Αγίου Παντελεήμονα.
17/11/2006 . ο κύπριος φοιτητής Αυγουστίνος Δημητρίου ξυλοκοπείται ανηλεώς από 8 αστυνομικούς με πολιτικά άνευ αιτίας. Η αστυνομία αναφέρει ότι «έπεσε και χτύπησε σε ζαρντινιέρα». Για κακή τους τύχη η κάμερα της τιβι έχει καταγράψει όλο το περιστατικό.
dpapa
Posts: 52
Joined: 01 Jan 2008 13:45

Post by dpapa »

Ρε συ Nektarios79 αν η πολύ προχειρη σου ερευνα ειναι αυτη φανταζομαι η λεπτομεριακή πως θα ειναι...
Για να είμαστε παντως δικαιοι εγω θα έλεγα να κανεις και μια προχειρη ερευνα για το ποσοι μπατσοι εχουν σκοτωθει ή μεινει παράλυτοι εν ώρα υπηρεσιας ετσι για να εχουμε και ενα ισοζύγιο...
Ant
Posts: 89
Joined: 07 Feb 2008 12:20

Post by Ant »

μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι, αυτοί φταίνε, να τους δείρουμε, να τους καθαιρέσουμε, να γκρεμίσουμε τα πάντα (μετα θα έρθει η λύτρωση) να ανακυκλώσουμε τον κύκλο της βίας λοιπόν, να γίνουμε μέρος του συστήματος που αναπαράγει τη βία. Στο κάτω κάτω οι άλλοι φταίνε (οι πολιτικοί, οι μπάτσοι, οι μπαχαλάκηδες, οι εφοριακοί, οι τράπεζες, δε με νοιάζει ποιοί τέλος πάντων - οι άλλοι, όχι εγώ). Η δική μου οργή είναι δικαιολογημένη άλλωστε γιατί εμένα με πνίγει το δίκιο, οι άλλοι τα χουν κάνει σκατά, όχι εγώ. Το κράτος φταίει για τα κοινωνικά προβλήματα, εγώ δεν είμαι το κράτος, οι άλλοι είναι, αυτοί που με ταλαιπωρούν κάθε μέρα, στο δρόμο, στις ουρές, στην εφορία κτλ. Οι αρμόδιοι, μα επιτέλους τι κάνουν, γιατί δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους? Εντάξει, ούτε εγώ την κάνω αλλά εγώ μπροστά στους άλλους είμαι αγγελούδι. Να φύγουν λοιπόν οι άχρηστοι και να έρθουν άλλοι...καλύτεροι..αλήθεια αυτοί δεν θα είναι κάποιοι από εμάς?
ώ!...
Nektarios79
Posts: 51
Joined: 08 Nov 2007 12:27
Location: Athens

Post by Nektarios79 »

Υπάρχει μια πολύ μεγάλη διαφορά! Ότι οι μεν έχουν επιλέξει να το κάνουν ενώ οι δε απλά πέφτουν στα λάθος χέρια... Κανείς δεν τους υποχρέωσε να γίνουν μπάτσοι μόνοι τους το επιλέξανε και μάλιστα πληρώνονται γι αυτό. Σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να επιδιώκει να πέσει στα χέρια τους.

Δεν διαφωνώ ότι το επάγγελμα αυτό για κάποιους (γιατί μη ξεχνάμε ότι το 90% των μπάτσων κωλοβαράνε όλη μέρα!) έχει και κάποιους κινδύνους για την υγεία τους, όπως επίσης και του οικοδόμου, του εναερίτη αλλά και του οδοκαθαριστή, του ηλεκτρολόγου, του νοσοκόμου και πάει λέγοντας... Όλοι αυτοί όμως επέλεξαν να εξασκούν το επάγγελμα αυτό... τι πάει να πει ισοζύγιο;;; δηλαδή τι αφού κινδυνεύουν βγάζουν το άχτι τους στους υπόλοιπους που δεν κινδυνεύουν;;; Ο οικοδόμος δηλαδή τι πρέπει να κάνει να πετάει τούβλα στους αθώους περαστικούς επείδη έχουν σκοτωθεί ένα σωρό οικοδόμοι;;;
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Post by Nikolas_A »

Νόμιζα ότι οι μεν έπρεπε να είναι οι καλοί και οι δε οι κακοί, έτσι τουλάχιστον το παίζαμε στο "κλέφτες κι αστυνόμοι" μικροί.
dpapa wrote:Ρε συ Nektarios79 αν η πολύ προχειρη σου ερευνα ειναι αυτη φανταζομαι η λεπτομεριακή πως θα ειναι...
Για να είμαστε παντως δικαιοι εγω θα έλεγα να κανεις και μια προχειρη ερευνα για το ποσοι μπατσοι εχουν σκοτωθει ή μεινει παράλυτοι εν ώρα υπηρεσιας ετσι για να εχουμε και ενα ισοζύγιο...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
spongeorge
Posts: 14
Joined: 29 Oct 2008 20:20
Location: Parnassos

Post by spongeorge »

Πες τα ρε Νεκτάριε...
Όταν σταματάς με την απειλή όπλου καθένα που σου φένεται περίεργος, τον τρομοκρατείς με φωνές και στο τέλος τον ξεφτιλίζεις σαν άνθρωπο ξεβρακώνοντας τον, μην τυχόν και βρείς κάτι παράνομο, μάλλον δεν εκτελείς λειτούργημα προς όφελος της κοινωνίας, αλλά τρομοκρατείς την ίδια την κοινωνία. Αυτό ακριβώς κάνουνε τα ΟΠΚΕ και οι ειδικοί φρουροί.Το παίζουν σερίφιδες σε κάθε περίεργο που θα περάσει απο τον δρόμο τους.
Όταν κάθεσαι και σημαδεύεις με το radar-οπλο ή σταματάς και γράφεις τον καθένα για ζώνη, κράνος κτλ, κάνεις λειτούργημα ή τον εισπράκτορα του κράτους?
Ότι δίνεις πέρνεις σε αυτή τη ζωή... Όταν δουλειά σου είναι να χαλάς την μέρα η ακόμα και τη ζωή του άλλου, τι πέριμένεις να κάνει ο άλλος να σε συμπαθήσει???
Δανεικά είναι όλα... τώρα ξεχρεώνουν αυτά τα δανεικά...
prosoxi sta crevass...
dpapa
Posts: 52
Joined: 01 Jan 2008 13:45

Post by dpapa »

Ρε παιδια πρεπει να καταλάβουμε οτι υπάρχουν και καλοί και κακοί αστυνόμοι, εφοριακοί, δημόσιοι υπάλληλοι, δάσκαλοι, οδηγοί κλπ αλλά συμφωνώ οτι το σύστημα είναι τοσο σάπιο που βρωμάει απο παντού.
Ας κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε ο καθένας στο μικρόκοσμο του και απο κει και πέρα ας ελπίσουμε... γιατι οπως λεει και το τραγούδι "I fought the law and the law won" The Clash.
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Ξαδέρφη φίλης προερχόμενη από την επαρχεία, δεν ήξερε το κορίτσι και νοικιασε σπίτι στην Καλλιδρομίου μεσοτοιχία με... το τμήμα των Εξαρχείων.

Όλες αυτές τις μέρες δεν μπορεί να ησυχάσει από τα ουρλιαχτά αυτής της μεσοτοιχίας.


Σοφρωνισμός με...

"... Στόχο τον Ανθρωπο."
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

Ant wrote:μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι, αυτοί φταίνε, να τους δείρουμε, να τους καθαιρέσουμε, να γκρεμίσουμε τα πάντα (μετα θα έρθει η λύτρωση) να ανακυκλώσουμε τον κύκλο της βίας λοιπόν, να γίνουμε μέρος του συστήματος που αναπαράγει τη βία. Στο κάτω κάτω οι άλλοι φταίνε (οι πολιτικοί, οι μπάτσοι, οι μπαχαλάκηδες, οι εφοριακοί, οι τράπεζες, δε με νοιάζει ποιοί τέλος πάντων - οι άλλοι, όχι εγώ). Η δική μου οργή είναι δικαιολογημένη άλλωστε γιατί εμένα με πνίγει το δίκιο, οι άλλοι τα χουν κάνει σκατά, όχι εγώ. Το κράτος φταίει για τα κοινωνικά προβλήματα, εγώ δεν είμαι το κράτος, οι άλλοι είναι, αυτοί που με ταλαιπωρούν κάθε μέρα, στο δρόμο, στις ουρές, στην εφορία κτλ. Οι αρμόδιοι, μα επιτέλους τι κάνουν, γιατί δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους? Εντάξει, ούτε εγώ την κάνω αλλά εγώ μπροστά στους άλλους είμαι αγγελούδι. Να φύγουν λοιπόν οι άχρηστοι και να έρθουν άλλοι...καλύτεροι..αλήθεια αυτοί δεν θα είναι κάποιοι από εμάς?
ώ!...
ναι αλλα ξεχνας οτι εγω, ΕΓΩ, ΕΓΩ ξερω καλυτερα
Εχω εχω "αισθημα δικαιου", εγω μπορω να ξεχωρισω το σωστο απο το λαθος.
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

αν δεν το πηρατε πρεφα,ολοι ασχολουντε με την υποθεση του ξεκαθαρισματος ενος 'επιχειρηματια'.Το πιτσιρικι μπηκε στην λιστα και τελος..Ετσι ειναι το συστημα φιλαρακια.υπαρχει και επιβιωνει χιλιετειες τωρα.αυτοι που αντιδρουμε ημαστε μονο οι λιγοι,και σε μια'δημοκρατεια'δεν μπορουν να κανουν οτι θελουν οι λιγοι.(φυσικα ολοι αγανακτουν αλλα..αργουν..) Α! ποιος βγηκε να μας πει πως ειναι η σωστη συμπεριφορα του αστυνομικου;(αυτο μου ηρθε με αφορμη μια παλια ελληνικη ταινια,οπου ο επαρχιωτης γελαδαρης οταν ζηταει πληροφοριες απο εναν ενστολο πολιτη,εκεινος χαιρετα πρωτα-το σημα και την σημαια στο καπελο του[κατι που δεν τους το θυμιζουμε οταν μας κανουν ελεγχο..])
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Ρε παιδια πρεπει να καταλάβουμε οτι υπάρχουν και καλοί και κακοί αστυνόμοι, εφοριακοί, δημόσιοι υπάλληλοι, δάσκαλοι, οδηγοί κλπ αλλά συμφωνώ οτι το σύστημα είναι τοσο σάπιο που βρωμάει απο παντού.
Ας κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε ο καθένας στο μικρόκοσμο του και απο κει και πέρα ας ελπίσουμε... γιατι οπως λεει και το τραγούδι "I fought the law and the law won" The Clash
.
Δεν διαφωνώ. Δεν είναι πρόβλημα άνθρώπων. Είναι ζήτημα ουσιαστικής ύπαρξης του θεσμού της αστυνομίας. Μας αρέσει ή όχι δεν είναι ένας θεσμός που δημιουργήθηκε για να προστατεύει τους ´καλούς απο τους κακούς. Οι πρώτοι φύλακες στις αρχές των ιστορικών χρόνων εμφανίζονται μαζί με την πρώτη συσσώρευση πλούτου από τους ιερείς- μάγους. Στις αρχαίες κοινωνίες ο ρόλος τους ήταν η προστασία της περιουσίας του βασιλιά-ηγέτη. Στην αρχαία Αθήνα ακόμα προστάτευαν τα πλούτη των ΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ Αθηναίων από τους δούλους των προαστίων. Στη φεουδαρχία τα πλούτη του φεουδάρχη. Με την βιομηχανική επανάσταση και τις αστικές επαναστάσεις ο ρόλος της αλλάζει ριζικά. Η διαχείριση πλέον της κοινωνίας από τους(πολύ περισσότερους απο τον έναν βασιλιά) αστούς, η ανάπτυξη της κοινωνίας και του μορφωτικού επιπέδου(λόγω ανάγκης των βιομηχανιών για αύξηση του κέρδους) δημιουργεί διαφορετικές ανάγκες μαζί με την δημιουργία των Άστεων.Η τάξη , η καταστολή των εξεγέρσεων, η προστασία των εργοστασίων δημιουργούν την αστυνομία σχεδόν όπως την ξέρουμε σήμερα. Στις πόλεις ο κόσμος πεθαίνει απο νεες αρρώστιες κατά χιλιάδες, η βία και ο θάνατος των απλών ανθρώπων είναι τελείως ασήμαντα και η αστυνομία δεν υπάρχει για αυτά. Αυτό ουσιαστικά δεν έχει αλλάξει απλώς έχει μπεί σε καλύτερο περιτύλιγμα. Σε όλες τις περιπτώσεις αντιδραστικών καθεστώτων όπου ο στρατός εξεγέρθηκε η αστυνομία ήταν εκεί να στηρίξει τα καθεστώτα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η δικιά μας χούντα που αν και ήταν στρατιωτική τις ωύχτες του πολυτεχνείου οι μαρτυρίες για αμήχανους φαντάρους που απλώς έκανα τη θητεία τους και αποφασισμένους αστυνομικούς που τους επέβλεπαν και έβγαζαν το φίδι απο τη τρύπα είναι χαρακτηριστικές.
Και αυτοί παιδιά πολλές φορές κατώτατων οικονομικά στρωμάτων. Παιδιά όμως που αποφασίζουν να βγουν από το κύκλο της παραγωγής και να συμμετέχουν μονάχα στην καταστολή. Χαρακτηριστικά τα παρανόμως δημοσιευμένα αποτελέσματα μιας έρευνας της Ιταλικής αστυνομίας το 1998 όπου το 83% των αστυνομικών διάλεξε τη δουλειά λόγω δύναμης και εξουσίας αλλά και αντιπάθειας απένατι στους διάφορους αντισυμβατικούς(αριστερούς, συνδικαλιστές, καλιτέχνες, λούμπεν κτλ).
Γιατί δεν αφήνουν το κόσμο να ψηφίσει για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις ενός θεσμού που προστατεύει υποτίθεται τον ίδιο? Μήπως δεν ξέρουν όλοι οι αστυνομικοί ότι ναρκωτικά κυκλοφορούν και στην Εκάλη? Γιατί κανένας Βαρδιννογιάννης δεν έχει πάει φαντάρος?
Καλός Ξεκαλός όταν διαλέγεις να υπηρετήσεις έναν θεσμό, και επιζητάς μια θέση τέτοιας εξουσίας βάζεις των εαυτό σου σε ένα απο τα δυο στρατόπεδα.
inta diaolos einai toutos!
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Σκατά τα έκανα από πάνω αλλά το πιάσατε το νόημα. Λοιπόν τώρα πάμε σωστά.....
να γκρεμίσουμε τα πάντα (μετα θα έρθει η λύτρωση) να ανακυκλώσουμε τον κύκλο της βίας λοιπόν, να γίνουμε μέρος του συστήματος που αναπαράγει τη βία.
. Αν κάποιοι σκέφτονταν ότι απέναντι στον Αμερικάνικο στρατό θα ήταν καλύτερο να μην αναπαράγουν τη βία η Μέση Ανατολή θα είχε γεμίσει βιασμένες γυναίκες, νεκρούς άντρες και ιρακινοαμερκανοεβραιοπουλάκια. Αν οι Παλαιστίνιοι δεν πέπει να ανατινάζονται μέσα σε αθώους τότε μάλλον πρέπει να καταδικάσουμε την επανάσταση του 1821 για τη σφαγή της Τρίπολης(δεν εμεινε ούτε βρέφος ζωντανό απο τους επαναστατημένους). Αν απέναντι στη χούντα του Παπαδόπουλου ή του Πινοσέτ οι άνθρωποι πετούσανε λουλούδια θα είχαν πάρει τ ....δια τους. Αν οι Ρωσίδες εργάτριες δεν σκοτώνονταν κατά πολλές μερικές χιλιάδες απο το στρατό του Τσάρου κατά τη βίαιη εξέγερση τους οι μανάδες μας ίσως να μην ψήφιζαν ακόμα.
εγώ δεν είμαι το κράτος, οι άλλοι είναι
Η έννοια και η ουσία του κράτους πάντως δεν είναι η εφορία ή η ΔΕΗ είναι το πολιτικό οργανωμένο σκέλος της διαχείρισης της κοινωνίας. Μας ανήκει η δουλειά μας ή όποια στιγμή θέλουν αν βρεθούν(κατα φωνή) σε δύσκολη θέση μας πετάνε έξω? Ιδιωτικοποιούν δημόσια αγαθά για να τα επανακρατικοποιήσουν μετά μόνο και μόνο για να σωθούν οι πάλαι ποτέ αγοραστές ? Κάνουν πολέμους χωρίς την συμφωνία του κόσμου? Αποφασίσαμε ποτέ για αυτά?? Καλοπροαίρετη η άποψη που λέει οτι το κράτος είμαστε όλοι αλλά εδώ στην Ελβετία που βασιλεύει αυτή η άποψη απολύσαν 1400 χωρίς να πει κανείς κουβέντα για το πόσο κερδισμένα βγήκαν τα αφεντικά που σκιάρουν στο Στ.Μοριτζ γιατί ήταν λέει κρατική ευθύνη δηλαδή όλων. Το κράτος δεν είμαστε εμείς. Είμαστε γρανάζι της λειτουργίας του αλλά όχι των αποφάσεων του.
Να φύγουν λοιπόν οι άχρηστοι και να έρθουν άλλοι...καλύτεροι..αλήθεια αυτοί δεν θα είναι κάποιοι από εμάς
Αν κάποιος πιστεύει ότι μια θέση στην εξουσία υπάρχει για όποιον προσπαθήσει είναι γελασμένος. Αν δεί κανείς τα γεννεαλογικά δέντρα των πολιτικών θα δεί ότι είναι πολύ περιορισμένα και κινούνται γύρω απο τον πλούτο ή την μεταμφιεσμένη διαχείριση του.
Η άποψη που λέει για το μικρόκοσμο και την ατομική λύση καταρρέει καθημερινά όλο και πιο έντονα κυρίψς στο θέμα της οικολογίας. Αν εξαιρεσει κανείς την περίοδο του 68 όλοες οι οικολογικές οργανώσεις είχαν πάντα ως στόχο τους τον ασυνείδητο πολίτη. Την ίδια εποχή ανακαλύφθηκε το εμπόριο ανταλλαγής ρύπων, οι αυτοκινητοβιομηχανίες θησαύρισαν με αυτοκίνητα που ο κόσμος παίρνει με δάνεια για να του τα κατασχέσουν, ο Μπους δεν υπογράφει το Κιότο(σιγά τη μαλακία), στον Αμαζόνιο καταστρέφονται σε μια εβδομάδα όσα κάηκαν στην Ελλάδα πέρυσι, ο Κωστάκης δεν υπογράφει τη ρήτρα για τα φίλτρα των βιομηχανιών στην Ελλάδα, ο Σιράκ κάνει πυρινικές δοκιμές και η Μέση ανατολή βρωμάει ναπάλμ και απεμπλουτισμένα ουράνια.
Απέναντι σε αυτά μπορώ να βάλω καζανάκι με 2 κουμπιά για να μη σπαταλάω νερό.... Σωθήκαμε. Όχι ότι είναι κακό αλλά δεν είναι φάρμακο ούτε κάν παυσίπονο
inta diaolos einai toutos!
Ant
Posts: 89
Joined: 07 Feb 2008 12:20

Post by Ant »

Μ'αρέσουν τα quotes...αλλά επειδή αν πάω να βάλω quote σε quote του quote θα τα κάνω κι εγώ σκατά τα λέω σκέτα:

1. Ζουλού, μπορείς να λές για το Ιρακ, τους παλαιστινίους και τόσους άλλους που εξεγέρθηκαν όπως και γω μπορώ να σου πώ για το Γκάντι και τους Ινδούς που κέρδισαν την ελευθερία τους χωρίς βία..το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι οτι δεν πετυχαίνεις τιποτα με τη βία. Και μη μου πείς οτι η Ελλάδα το 21 ελευθερώθηκε επειδή εκάμαμε επανάσταση...Ανεξαρτητοποιηθήκαμε όταν το θέλησαν οι Ευρωπαίοι. Οι παλαιστίνιοι σκωτόνονται εδώ και δεκαετίες, το ίδιο φαίνεται οτι θα συμβαίνει και με τους Ιρακινούς, τους Αφγανούς κτλ κτλ..ο κύκλος της βίας απλά δεν έχει νόημα, παράγει βία και τίποτα άλλο...

2. Είναι λάθος να αποστασιοποιούμε τους φορείς αποφάσεων (πολιτικούς, λεφτάδες κτλ) από τα "γρανάζια" της κοινωνίας (εμάς). Θέλω να πω, με τη νοοτροπία του ο (κάθε) Έλληνας αν βρισκόταν στη θέση του πολιτικού θα έκανε ακριβώς το ίδιο. Το να κλέβεις την εφορία η να πετάς σκουπίδια στο δρόμο είναι ένα μικρό έκγλημα. Το να δίνεις λίμνες σε παπάδες είναι πολύ μεγαλύτερο. Και τα 2 όμως δείχνουν μια νοοτροπία, ο καθένας οτι μπορεί, όπως μπορεί, για την πάρτη του. Αν καταφέρεις και αναρριχηθείς, θα φάς περισσότερα. Είναι θέμα νοοτροπίας.
Και σύμφωνοι, τα γεννεαλογικά δέντρα των πολιτικών είναι πολύ περιορισμένα και κινούνται γύρω απο τον πλούτο. Βλέποντας όμως το "γρανάζι" μπορώ πολύ εύκολα να το φανταστώ αν βρισκόταν στην εξουσία, να κάνει τα ίδια και χειρότερα από αυτούς σήμερα..

Τι προσπαθούμε να αλλάξουμε? Τους εξουσιαστές η τον κόσμο που τους παράγει?
Post Reply