Νέο βιβλίο

Ανακοινώσεις ορειβατικών εκδηλώσεων ή γεγονότων
Post Reply
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Νέο βιβλίο

Post by chrisbel »

Επιτέλους!! Μετά από 7 χρόνια συγγραφής κι αφού πέρασε από σαράντα κύματα κυκλοφορεί ο πρώτος τόμος του βιβλίου «η τέχνη του βουνού». Ο πρώτος τόμος διαπραγματεύεται αποκλειστικά την ορεινή και χειμερινή πεζοπορία με αναλυτικό και κατανοητό τρόπο. Το βιβλίο δίνει πληροφορίες και λύσεις μέσα από παραδείγματα και γνώσεις που προήλθαν από τη μεγάλη και συνεχή ενασχόληση των συγγραφέων με την εκπαίδευση και τη ζωή στο βουνό.
Επιπλέον, όλες οι βασικές γνώσεις αναλύονται με σαφήνεια και απλότητα, καθιστώντας το βιβλίο ως το βασικό εγχειρίδιο για την ύλη που αναπτύσσεται από τις σχολές αρχαρίων μέχρι αυτές των εκπαιδευτών και βοηθών εκπαιδευτών. Τέλος, για πρώτη φορά προσεγγίζονται θέματα που έχουν να κάνουν με τις ομάδες που κινούνται στο βουνό και τη διαχείριση τους, κάνοντας το ένα απαραίτητο εφόδιο για αρχηγούς και συνοδούς ομάδων.
Το βιβλίο έχει προσανατολισμό την ελληνική φύση και πραγματικότητα και ο αναγνώστης θα βρει μαζεμένα για πρώτη φορά πολλά στοιχεία για την ελληνική φύση και τις συνθήκες του τόπου μας.
Το βιβλίο εκδίδεται από τις εκδόσεις «Ανεβαίνοντας» και μπορείτε να βρείτε μία πρώτη εξαιρετική παρουσίαση του στο http://www.anevenontas.gr/issues/b1/
Ο δεύτερος τόμος ακολουθεί αμέσως μετά τις γιορτές και απευθύνεται κυρίως στους ορειβάτες και αναρριχητές με όλη τη σύγχρονη γνώση και βέβαια τις πολλές εμπειρίες των συγγραφέων χαραγμένες στο χαρτί. Υπομονή.
db
Posts: 21
Joined: 06 Dec 2010 13:16

Post by db »

Μάστορα δε μας διευκρινίζεις σε ποιες γιορτές αναφέρεσαι.
Γιορτές είναι και οι Απόκριες του 2012 και το Πάσχα του 2013.
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Μετά απο κάποιες σωστές συστάσεις αναγνωστών, νομίζω οτι είναι καλύτερα να χτυπάτε αυτό τον σύνδεσμο πρώτα http://www.anevenontas.gr/magazine/book ... ou-a-tomos .Αυτός θα σας οδηγήσει στο flipping book.
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Επιτέλους.......... ένα βιβλίο ή μαλλον δύο βιβλία που θα κάνουν το επιδεκατίες επανεκδιδόμενο Freedom of the Hills να πιάσει πάτο στις ελληνικές πωλήσεις, όχι οτι ήταν και στη κορυφή των τσαρτ βέβαια!!!!
Χιλιοέκδοτο και χιλιοδιάβαστο!

Υ.Γ. Στην Ελβετία του Loretan kai tou Ueli Steck τέτοιο βιβλίο δεν υπάρχει πάντως.
inta diaolos einai toutos!
OFIS
Posts: 206
Joined: 26 Apr 2006 09:44

Post by OFIS »

Μπράβο ρε παίδες!!!
Ανυπομονούμε να τα πιάσουμε στα χέρια μας :D ...
GeSpin
Posts: 167
Joined: 11 Feb 2008 11:57
Location: Ηράκλειο Κρητης

Post by GeSpin »

ωραία δουλειά! Μπράβο!! Αναμένουμε εναγωνίως το 2ο τόμο!

@ zulu, δε νομίζω να πάει καλά στις πωλήσεις γιατί εμείς στην Ελλάδα τα ξέρουμε ΟΛΑ και δε χρειαζόμαστε εγχειρίδια!!! :lol: :lol: :lol: Ίσως αν μεταφραστεί στα Αγγλικά να πουλήσει μερικά κομμάτια στους Εγγλέζους που είναι άσχετοι!!!!!! :lol: :lol: :lol:
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

το καλό πράγμα αργεί να γίνει...

μπραβο γιωργο και χρηστο, γιατι είμαι σίγουρος ότι το βιβλιο θα είναι οχι απλά καλό, αλλά τέλειο. Θα το πάρω και θα το βάλω δίπλα στο βιβλίο του Κορρέ
(Οχι οτι θα το διαβάσω, γιατί όπως λέει και ο ge spint, εμεις εδώ τα ξέρουμε όλα!)

μπράβο και στο "μεγαλοεκδότη", που παίρνει και το ρίσκο να εκδόσει κατι τόσο εξειδικευμένο, στο σχετικά μικρό ελληνικό κοινό.
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
tomy
Posts: 80
Joined: 13 Apr 2009 21:40
Location: Athens-Trikala

Post by tomy »

M......ά Αμήν!!!
Μόλις πάρω και τους δύο τόμους θέλω να περάσω από το γραφείο του καθένα να μου υπογράψετε με αφιέρωση...


Ααα...Θέλουν και κάτι φίλες μου τα βιβλία με αφιέρωση...Που να τις στείλω;;

αντε καλές πωλήσεις....
when desire dies,fear is born...
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

angelobike wrote:το καλό πράγμα αργεί να γίνει...

μπραβο γιωργο και χρηστο, γιατι είμαι σίγουρος ότι το βιβλιο θα είναι οχι απλά καλό, αλλά τέλειο. Θα το πάρω και θα το βάλω δίπλα στο βιβλίο του Κορρέ
προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δε θελω να μειώσω κανενα βιβλίο του χώρου, ειδικά τεχνικά έγκυρα βιβλία, που συγκρίνονται με άλλα του εξωτερικού. Φυσικά εννοώ το βιβλίο του karatziz/αρη
(το οποίο και αυτό σημειωτέον κοσμεί τη βιβλιοθήκη μου σε περίποπτη θέση, αλλά και αυτό δεν το εχω διαβάσει αφού οπως προελέχθη, εμεις τα ξέρουμε όλα...)
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
Michael Fountoulakis
Posts: 125
Joined: 18 Nov 2008 15:27
Location: Keratsini

Post by Michael Fountoulakis »

[quote

Υ.Γ. Στην Ελβετία του Loretan kai tou Ueli Steck τέτοιο βιβλίο δεν υπάρχει πάντως.[/quote]

Δηλ. μια χώρα όπως η Ελβετία με ορειβατική παιδεία δεν έχει εκπαιδευτικά και τεχνικά βιβλία ???? :o
τα πάντα ρεί
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

Mike wrote:Δηλ. μια χώρα όπως η Ελβετία με ορειβατική παιδεία δεν έχει εκπαιδευτικά και τεχνικά βιβλία ???? :o
Εκεί γεννιούνται ορειβάτες, δεν χρειάζεται να εκπαιδευτούν ή να μάθουν τη τεχνική. Να φανταστείς για χρόνια κυκλοφορούσε ο αστικός μύθος με το νεογέννητο ελβετάκι που γεννήθηκε φορώντας κραμπόν, τα οποία κάναν ζημιά στη μήτρα της μητέρας του με αποτέλεσμα να μην του κάνει άλλα αδερφάκια και αυτό να σολάρει συνεχώς... Έπρεπε να φτάσω 25 χρονώ για να συνειδητοποιήσω ότι αυτή η ιστορία ήταν μια μπαρούφα... Από ότι βλέπεις...ποτέ δεν είναι αργά... για να (προσπαθείς να) αντιλαμβάνεσαι το χιούμορ των άλλων! :P
dpapa
Posts: 52
Joined: 01 Jan 2008 13:45

Post by dpapa »

φιλε τεοχριστοπουλε, δεν ειναι αστικος μυθος.
τα παιδια στην ελβετια γεννιουνται πολυ βαρια γιατι εχουν κραμπον-πιολε εκ κατασκευης!!!! αν εχεις κανενα γνωστο στην ελβετια ρωτα τον.
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Δηλ. μια χώρα όπως η Ελβετία με ορειβατική παιδεία δεν έχει εκπαιδευτικά και τεχνικά βιβλία ????
Συγνώμη φίλε chrisbel αλλά δεν κρατιέμαι: Καλά ρε Μικέ πόσο μιζερο....γκρινιαρο.....ελληνο..... μπορεί να είσαι. Καταρχήν αλλά και καταρχάς πες όπως όλοι οι άλλοι άνθρωποι μια καλή κουβέντα για αυτή την προσπάθειαα. Κατα δεύτερον μάθε να διαβάζεις με λίγη προσοχή και μην βιάζεσαι απλά να απαντήσεις. Στην ελβετία λοιπόν υπάρχουν πολλά μικρά εγχειριδιάκια διάφορων συγγραφέων αλλά όχι μια ενιαία δουλειά ενός(2) συγγραφέων. Και αυτό έχει μεγάλη διαφορά και ώς προς το αποτέλεσμα αλλά και ως προς την χρηστικότητα ενός βιβλίου.
Καλά Χριστούγεννα και καλοδιάβαστο.!
inta diaolos einai toutos!
Michael Fountoulakis
Posts: 125
Joined: 18 Nov 2008 15:27
Location: Keratsini

Post by Michael Fountoulakis »

zulu το αραιωμένο οξυγόνο των ελβετικών βουνών σε έχει πειράξει πολύ και αντιλαμβάνεσαι άλλα τα άλλων !!!
τα πάντα ρεί
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Μάλλον.....
Τεσπά....
Αποστολές στο εξωτερικό κάνετε κύριε chrisbel? Ζητούνται 2 βιβλία για την ομογένεια και ένα για την βιβλιοθήκη του CAS(Club Alpin Suisse).
inta diaolos einai toutos!
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Οι φίλοι δεν ειναι ποτέ μακριά Zulu. Επίσης ετοιμάζουμε μία εικονογραφημένη έκδοση του βιβλίου για παιδιά.
Κάπου στην εισαγωγή γράφουμε οτι κύρια έμπνευση μας ήταν το Freedom of the Hills. Το βιβλίο λοιπόν γράφτηκε με αυτές τις προδιαγραφές και κάπου αναγκαστήκαμε να βάλουμε ένα στοπ στις πόσες πληροφορίες θα δίναμε, ίσως αναλογιζόμενοι την απλότητα του βιβλίου του Κορρέ "Ορειβασία". Υπ' αυτή την έννοια ειναι ένα ολιστικό βιβλίο και όχι ένα ακόμα εξειδικευμένο εγχειρίδιο.
Την Τρίτη θα είναι στα χέρια μας.
Teobe
Posts: 16
Joined: 07 Dec 2009 00:10
Location: Αθήνα
Contact:

Post by Teobe »

Χαιρετώ και εγώ και αναμένω τις δύο εκδόσεις!

Άντε ρε Χρήστο...κάποιοι εδώ και δύο χρόνια δε πήγαμε να πάρουμε τίποτα σχετικό περιμένοντας ΤΟ βιβλίο.

Τώρα που το σκέφτομαι λες να είμαστε ΟΙ τσιγγούνηδες??? :o ???
Αυτοφυή φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/
User avatar
kayak
Posts: 163
Joined: 14 Nov 2007 08:41

Post by kayak »

ο πρωτος τόμος ειναι φοβερος! με απλα λογια αναλύεται σχεδον ολη η θεματολογια του βουνού. ιδιαίτερα αναλύεται το αντικείμενο της συνοδειας ομαδας που δεν αναλυεται σε αλλα βιβλια του χωρου και ειναι χρησιμο σε οσους οργανωνουν ειτε συλλογικα ειτε παρεϊστικα εκδρομες στο βουνο.
μπραβο σε οσους βοηθησαν να αποκτησουμε αυτο το βιβλιο! αναμενουμε με περισσοτερο ενδιαφερον και το δευτερο τομο!
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Μπράβο σας παίδες, επιτέλους ένα πλήρες βιβλίο για την ορειβασία στη γλώσσα μας. Μετά από μια πρώτη σταχυολογική ανάγνωση του 1ου τόμου έχω να πω πολλά καλά για το βιβλίο. Όμως εστιάζοντας πρώτα στα λάθη, σπάστηκα με τα ποικίλα τυπογραφικά σφάλματα της παρούσας έκδοσης, και ειδικά με κάτι ξεκάρφωτα "ι" που έχουν φυτρώσει σε διάφορα σημεία στο κεφάλαιο της μετεωρολογίας. Αναρρωτιέμαι: στην ΤΕΛΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΠΡO ΤΗΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ δεν το τσέκαρε/αντιπαρέβαλε προσεκτικά κανένας; Κατά τα άλλα, υπάρχουν κομμάτια που είναι πολύ καλογραμμένα και χρήσιμα και δεν τα βρίσκει κανείς ούτε στα ακριβότερα ξενόγλωσσα βιβλία. Μπράβο σας και πάλι. Το εξώφυλλο όφειλε νομίζω να είναι λίγο πιο ενισχυμένο, ακόμα και αν ανέβαζε την τιμή κοντά στα 25¤. Καλές πωλήσεις... Και καλή ανάγνωση σε όλους.

Τα περιεχόμενα του 2ου τόμου; Περιμένω να δω τι λέει για την σόλο αναρρίχηση :wink:
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
DJGevara
Posts: 1
Joined: 19 Nov 2008 13:44
Location: Athens - Corfu

Post by DJGevara »

ΜΠΡΑΒΩ ΔΑΣΚΑΛΕ.... ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.
ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΒΑΣΕΙΣ..
(ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΠΑΝΟΥ........)
“Στο κρασί βρίσκεται η αλήθεια”
(”In vino veritas”)
Post Reply