Σπασμένο βύσμα...

Πληροφορίες και απόψεις για την ασφάλεια και την βαθμολόγηση διαδρομών
Post Reply
OFIS
Posts: 206
Joined: 26 Apr 2006 09:44

Σπασμένο βύσμα...

Post by OFIS »

Αγριά (Μαγνησία), κάτω πεδίο, πριν από λίγες μέρες...
Απογευματινό σκαρφάλωμα με φίλους και το παιδί που σκαρφάλωνε τη διπλανή από εμένα διαδρομή, πέφτει. Έχει περάσει τέσσερις-πέντε ασφάλειες, αλλά έσπασε, για καλή του τύχη, η πρώτη (όχι η τελευταία, που δέχτηκε τη μεγάλη τάση)! Τόσο σάπια η βίδα...
Το βύσμα εξωτερικά φαινόταν γυαλιστερό και κομπλέ. Ήταν διαφορετικού τύπου, από τα υπόλοιπα της διαδρομής (της αριστερής από τον "Τζίτζικα").
Εκτός από το να ενημερώσω τον ανοίξαντα και όσους σκαρφαλώνουν στο πεδίο, τι άλλο μπορώ να κάνω; Το βύσμα το έχω κρατήσει.
Φωτογραφίες πώς βάζω εδώ μέσα;
OFIS
Posts: 206
Joined: 26 Apr 2006 09:44

Post by OFIS »

Προσωπικά, πάντως, έχω ξενερώσει τόσο, που δεν έχω καμία διάθεση να ξανασκαρφαλώσω...
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Αγπαητέ Όφις,

Από τις φωτογραφίες που μου έστειλες, διακρίνω αυτοσχέδια πλακέτα, βύσμα χωρίς παραμόρφωση και διάβρωση στο μη ορατό τμήμα του βύσματος. Μια από τα ίδια δηλαδή με ότι συνέβη με το βύσμα της Βαράσοβας και άλλων περιοχών...

Το βύσμα πόσο καιρό ήταν στο βράχο και ποιού κατασκευαστή; Ξέρουμε;
Αν μπορείς φύλαξέ τα με προσοχή και στείλε τα μου.

..είπαμε, όλα τα φτηνά βύσματα θα αρχίσουν να σπάνε παντού... :?
Όσο για τα επώνυμα, οι κατασκευαστές δίνουν εγγύηση το πολύ 3 χρόνια :!:



ΥΓ.

Ευκαιρία, τώρα με τη συντήρηση των πεδίων να γίνει όσο το δυνατόν πιο οργανωμένη και σωστή δουλειά.
Last edited by Karazitz on 28 Mar 2012 21:15, edited 1 time in total.
gtg
Posts: 21
Joined: 11 Jul 2009 11:22

Post by gtg »

Αρκετά σοβαρό θέμα.!!! Λόγω του ότι είμαι από την περιοχή και γνωρίζω τους ανοίξαντες της διαδρομής θα ήθελα αν μπορείς να μου στείλεις τις φωτογρφίες του βύσματος. Επίσης θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στα συγκεκριμένα πεδιά (Αγριά πάνω-κάτω) έχει αρχίσει προσπάθεια συντήρησης των διαδρομών. Τα πεδία αυτά είναι από τα πρώτα της Μαγνησίας (1993/4) και όπως καταλαβαίνεις εκτός από τον πολύ καιρό που έχει περάσει, έχουν γίνει και αρκετά λάθη.

Ελπίζω το παιδί που έκανε την πτώση να μην έπαθε τίποτα και επίσης κάτι τέτοια περιστατικά δεν πρέπει να μας κόβουν την όρεξη για σκαρφάλωμα αλλά να μας ξυπνάνε για να καταλάβουμε ότι τα μόνιμα υλικά που βάζουμε στα βράχια δεν είναι αθάνατα.
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

gtg, καλημέρα.

Αν είσαι από την περιοχή και γνωρίζεις την ιστορία του πεδίου, καλό θα ήταν, αν βρεθείς σύντομα εκεί, να κάνεις ένα προληπτικό inspection, μιας και η πρώτη αστοχία, ακολουθείται συνήθως και από επόμενες.

Με ένα ραπέλ, μπορείς να ξεβιδώσεις μερικές ασφάλειες, ίδιας χρονολογίας με αυτής που έσπασε, και να παρατηρήσεις το τμήμα του βύσματος που δεν είναι ορατό από τον αναρριχητή, όταν είναι η πλακέτα πάνω του: Το τμήμα δηλαδή πίσω από την πλακέτα, που μπαίνει στο βράχο.

Εμφανή σημάδια διάβρωσης (σκούρο καφέ) στην περιοχή αυτή (και μόνο) σημαίνει ..πέλεκυς (που λέγαμε και στον ΕΣ).

Αν έχεις νεότερα, ενημέρωσέ μας.
OFIS
Posts: 206
Joined: 26 Apr 2006 09:44

Post by OFIS »

Gtg, έχεις p.m..
Δημήτρη περίμενε ταχυδρομικό περιστέρι... :)
Post Reply