The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Πληροφορίες και απόψεις για την ασφάλεια και την βαθμολόγηση διαδρομών
little_chris
Posts: 40
Joined: 18 Feb 2009 11:10
Location: Chania

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by little_chris »

Φίλε Ibex σε πιάσαμε λίγο αδιάβαστο αυτή τη φορά! Για την υπόλοιπη Ελλάδα δε μπορώ να μιλήσω μιας και δεν ξέρω πολλά αλλά στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο Γκίγκιλο οι περισσότερες διαδρομές (με πολύ λίγες εξαιρέσεις) είναι ανοιγμένες χωρίς τη χρήση σφυριού..
Μάλιστα το Σάββατο που μας πέρασε ανοίξαμε και μια hammer less διαδρομή στην ανατολική πλευρά του βουνού, καμια 400αριά μέτρα γύρω στο VI, as clean as it gets!
Βέβαια μια σκληρή γραμμή στα ελληνικά βουνά δίχως τι χρήση σφυριού δεν έχει γίνει και είναι κάτι αρκετά δύσκολο, μιας και οι περισσότερες γραμμές έχουν γίνει.. αν και τώρα που το σκέφτομαι στο Γκίγκιλο πάλι, έχει πολύ ψωμί ακόμη για αυτούς που ψάχνουν περιπέτεια σε μια απ' τις ομορφότερες και μεγαλύτερες ορθοπλαγιές τις χώρας μας.
Ας μην ξεφεύγουμε απ' το θέμα μας όμως. Νομίζω έχουμε μαζευτεί καμπόσοι νοματαίοι, τρυπάνια υπάρχουν, καρφιά έχουν παραγγελθεί και σε λίγες μέρες θα είναι εδώ, βύσματα υπάρχουν? Απο που μπορούμε να παραγγείλουμε και πόσα θέλουμε? Με μια πρόχειρη ματιά στη "Νεροσυρμή" και "Αισθήσεων" (μιας και με αυτές τις δύο είπαμε να ξεκινήσουμε) βλέπει κανείς πως είναι δεν είναι και λίγα..
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Ας μην ξεφεύγουμε απ' το θέμα μας όμως.
Συμφωνώ απόλυτα.
Και να σου πω και κάτι;
Mε ξενίζει η αποχή των παλιότερων.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
hapki
Posts: 13
Joined: 17 May 2013 00:04

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by hapki »

Και εγώ μέσα...
Διαθέτω εργασία και βύσματα....
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Μια ενημέρωση για το που βρισκόμαστε.
Ο little_chris έχει παραγγείλει καμπόσα καρφιά.
Μπορούμε να αρχίσουμε να μαζεύουμε ό,τι υλικό υπάρχει διαθέσιμο
και να κάνουμε μια μικρή οικονομική συνδρομή ο καθένας, ώστε αν
κάποιος είναι έτοιμος για δουλειά να ξεκινήσει με ό,τι γουστάρει.
Πώς να το οργανώσουμε το πράμα;
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
little_chris
Posts: 40
Joined: 18 Feb 2009 11:10
Location: Chania

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by little_chris »

Ibex wrote:Πώς να το οργανώσουμε το πράμα;
έλα μου ντε..καλοκαίριασε και άλλοι φέυγουν άλλοι έρχονται!
Τα καρφιά έχουν έρθει και μπορεί κανείς να τα δει όλα εδώ: http://www.klaoudatos-skishop.gr/view_c ... 3&catID=76
Για την ανανέωση των διαδρομών διατίθενται με γεναία έκπτωση.
Μπορεί να γίνει μια ενημέρωση απ όσους έχουν βύσματα, να μας πουν πόσα υπάρχουν για αυτό το σκοπό και αν έχουν κάποια προτίμηση για το που θέλουν να μπουν.
Εγώ ενδιαφέρομαι για Νεροσυρμή εκεί γύρω στις 22-26/7. Παίζει κανείς που να μπορεί για τότε με τζιπάκι (ή ψηλωμένο όχημα) και καμια 20αριά βύσματα?Πολλά ζητάω ε.. Τρυπάνι θα βρεθεί πιστεύω.
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Βάζω 6-7 βύσματοπλακέτες (Raumer+Fixe) και 20€ βενζίνη.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
hapki
Posts: 13
Joined: 17 May 2013 00:04

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by hapki »

Βύσματα και πλακέτες υπάρχουν. Και η δυνατότητα μέσα στο καλοκαίρι (μάλλον εδώ θα την βγάλω...)
Δεν υπάρχει αμάξι και τρυπάνι
k.giotis
Posts: 32
Joined: 07 Nov 2012 17:20

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by k.giotis »

υπαρχουν περιορισμενα χρηματα και ενα tenere που παει παντου.διακοπες γιοκ οποτε και χρονος υπαρχει
Hippo
Posts: 158
Joined: 01 Feb 2007 14:25

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Hippo »

Βάζω χρόνο,6 βυσματοπλακέτες fixe και τρυπάνι.Ψάχνουμε κάποιον να βάλει τις μπύρες μετά.
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Nikolas_A »

15 βύσματα, 8 πλακέτες και το τρυπάνι του ΠΟΑ. Λεφτά ούτε για βενζίνη μέχρι το τέλος του μήνα δυστυχώς...

Για υλικά από τον ΠΟΑ υπάρχει αρχική συμφωνία από το ΔΣ αλλά πρέπει να πάρουμε προσφορές.

Επίσης πιθανόν να μπορώ να διαθέσω μερικά χημικά (~8), πρέπει να συνενωηθώ με τον... συνιδιοκτήτη.
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Ωπππ! Αδιάβαστοι!
Παίδες μελετήστε και λίγο ιστορία.
Άμα χρειάζεται να μελετήσουμε ιστορία για να μάθουμε... βράσε όρυζα.
Όμως αν συμπεριλάμβανες αυτές τις πρωτιές σε ένα ένθετο στην επόμενη έκδοση
του οδηγού της Καλύμνου ίσως μια μέρα να βλέπαμε και οδοντωτό στο Λαζόρεμα.
Άγνωσται αι βουλαί του κυρίου :?
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
Georgis
Posts: 22
Joined: 17 Dec 2010 09:39

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Georgis »

Χαίρομαι για την πρωτοβουλία για συντήρηση και των μεγάλων βουνίσιων διαδρομών. Προσωπικά, συντήρησα πέρσι τις δικές μου διαδρομές στη Γκιώνα/Πυραμίδα, την "χημικών" και την "Incognito", προφανώς με δικά μου έξοδα. Ειδικά η χημικών είχε πρόβλημα στα ρελέ, που μάλιστα χρησιμοποιούνται από πολύ κόσμο για ραπέλ.

Τώρα για την παρατήρηση του Stam (Σταμάτη φαντάζομαι) και την απορία του Πάνου για τις ζουζου-νιές θα απαντήσω εγώ.

Φίλε Stam, όπως θα έλεγε και ο φίλος μου ο Σταύρος ο Μωραϊτίνης, πρόσεχε μην σχίσεις κανένα καλσόν. Η Ζουζουνιές είναι απαξιωτική κριτική για τη διαδρομή μου στην Πυραμίδα, τη "Ζουζού". Ανοίχτηκε από κάτω, με πολύ κόπο και πολύ κέφι. Στο άνοιγμα χρησιμοποιήθηκαν καρυδάκια, friends, τρυπάνι, πλακέτες και cliffhangers.
Προφανώς, αν σε κάποιον δεν αρέσει να σκαρφαλώνει με πλακέτες και είναι ικανός να κινείται σε ένα τέτοιο πεδίο αποκλειστικά με φυσικές ασφάλειες, μπράβο του και είμαι ο πρώτος που θα τον θαυμάσει, επειδή ακριβώς μπορώ να εκτιμήσω τη δυσκολία και τους κινδύνους που διατρέχει. Όμως, το να απαξιώνεις μία διαδρομή που ανοίχτηκε από κάτω με τη βοήθεια τρυπανιού και τοποθέτηση βυσμάτων επειδή έτσι έκρινε (ή τόσο μπορούσε) αυτός που την άνοιξε δεν είναι σωστό. Όλα χρειάζονται, ανασφάλιστες σοβαρές διαδρομές, αλλά και ασφαλισμένες. Υπάρχουν και άτομα που δεν θέλουν να ρισκάρουν αλλά τους αρέσει να σκαρφαλώνουν όμορφες σχοινιές σε βουνίσιες διαδρομές. Μέσω της απάντησής μου αυτής, προτρέπω τους φίλους αναρριχητές να πάνε στη Ζουζού (που δεν είναι εύκολη αλλά είναι ασφαλής στα μέτρα πάντα μίας βουνίσιας διαδρομής) και να χαρούν με ασφάλεια όμορφες κινήσεις σε εξαιρετικό βράχο (λεπτομέρειες και πληροφορίες για τη Ζουζού στο Routes αλλά και στο site της milias camps, στο παράθυρο "οι αναρριχητικές μας διαδρομές" (www.miliascamps.gr).
Ο καθένας πάει εκεί που μπορεί και εκεί που θέλει. Σε μία εποχή μάλιστα που όλοι κάνουν σπορ αναρρίχηση, ίσως η Ζουζού, μία ¨σπορ¨μεγάλη διαδρομή να είναι το μέσο για να έρθει κόσμος για να σκαρφαλώσει στο βουνό. Αντίθετα, διαδρομές "χάρος" που απαιτούν εξαιρετικά προσόντα για να γίνουν, απολαμβάνουν την απεριόριστη εκτίμησή μας αλλά δεν είναι κατάλληλες για κάτι τέτοιο. Η κάθε διαδρομή φίλε stam έχει το ρόλο της και είναι χρήσιμη, αρκεί να ανοίγεται σύμφωνα με την αναρριχητική δεοντολογία, δηλαδή από κάτω. Κάτι που στη Ζουζού ακολουθήθηκε πιστά.
Ο όρος Ζουζου-νιες είναι απαράδεκτος φίλε Stam και θα σε παρακαλούσα να ανακαλέσεις και να ζητήσεις συγγνώμη.
Τζώρτζης Μηλιάς
(και βάλε και εσύ το ονοματάκι σου ολόκληρο στην απάντησή σου)
Georgis
Posts: 22
Joined: 17 Dec 2010 09:39

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Georgis »

stam wrote:Έχω τρυπάνι, έχεις βύσματα?

Εγώ βάζω τρυπάνι, βύσματα και τοποθέτηση για διαδρομές όπως η Νεροσυρμή.
Μην ακούσω μόνο για τίποτα "Ζουζου-νιές" , εκεί θα απέχω!
Χαίρομαι για την πρωτοβουλία για συντήρηση και των μεγάλων βουνίσιων διαδρομών. Προσωπικά, συντήρησα πέρσι τις δικές μου διαδρομές στη Γκιώνα/Πυραμίδα, την "χημικών" και την "Incognito", προφανώς με δικά μου έξοδα. Ειδικά η χημικών είχε πρόβλημα στα ρελέ, που μάλιστα χρησιμοποιούνται από πολύ κόσμο για ραπέλ.

Τώρα για την παρατήρηση του Stam (Σταμάτη φαντάζομαι) και την απορία του Πάνου για τις ζουζου-νιές θα απαντήσω εγώ.

Φίλε Stam, όπως θα έλεγε και ο φίλος μου ο Σταύρος ο Μωραϊτίνης, πρόσεχε μην σχίσεις κανένα καλσόν. Η Ζουζουνιές είναι απαξιωτική κριτική για τη διαδρομή μου στην Πυραμίδα, τη "Ζουζού". Ανοίχτηκε από κάτω, με πολύ κόπο και πολύ κέφι. Στο άνοιγμα χρησιμοποιήθηκαν καρυδάκια, friends, τρυπάνι, πλακέτες και cliffhangers.
Προφανώς, αν σε κάποιον δεν αρέσει να σκαρφαλώνει με πλακέτες και είναι ικανός να κινείται σε ένα τέτοιο πεδίο αποκλειστικά με φυσικές ασφάλειες, μπράβο του και είμαι ο πρώτος που θα τον θαυμάσει, επειδή ακριβώς μπορώ να εκτιμήσω τη δυσκολία και τους κινδύνους που διατρέχει. Όμως, το να απαξιώνεις μία διαδρομή που ανοίχτηκε από κάτω με τη βοήθεια τρυπανιού και τοποθέτηση βυσμάτων επειδή έτσι έκρινε (ή τόσο μπορούσε) αυτός που την άνοιξε δεν είναι σωστό. Όλα χρειάζονται, ανασφάλιστες σοβαρές διαδρομές, αλλά και ασφαλισμένες. Υπάρχουν και άτομα που δεν θέλουν να ρισκάρουν αλλά τους αρέσει να σκαρφαλώνουν όμορφες σχοινιές σε βουνίσιες διαδρομές. Μέσω της απάντησής μου αυτής, προτρέπω τους φίλους αναρριχητές να πάνε στη Ζουζού (που δεν είναι εύκολη αλλά είναι ασφαλής στα μέτρα πάντα μίας βουνίσιας διαδρομής) και να χαρούν με ασφάλεια όμορφες κινήσεις σε εξαιρετικό βράχο (λεπτομέρειες και πληροφορίες για τη Ζουζού στο Routes αλλά και στο site της milias camps, στο παράθυρο "οι αναρριχητικές μας διαδρομές" (www.miliascamps.gr).
Ο καθένας πάει εκεί που μπορεί και εκεί που θέλει. Σε μία εποχή μάλιστα που όλοι κάνουν σπορ αναρρίχηση, ίσως η Ζουζού, μία ¨σπορ¨μεγάλη διαδρομή να είναι το μέσο για να έρθει κόσμος για να σκαρφαλώσει στο βουνό. Αντίθετα, διαδρομές "χάρος" που απαιτούν εξαιρετικά προσόντα για να γίνουν, απολαμβάνουν την απεριόριστη εκτίμησή μας αλλά δεν είναι κατάλληλες για κάτι τέτοιο. Η κάθε διαδρομή φίλε stam έχει το ρόλο της και είναι χρήσιμη, αρκεί να ανοίγεται σύμφωνα με την αναρριχητική δεοντολογία, δηλαδή από κάτω. Κάτι που στη Ζουζού ακολουθήθηκε πιστά.
Ο όρος Ζουζου-νιες είναι απαράδεκτος φίλε Stam και θα σε παρακαλούσα να ανακαλέσεις και να ζητήσεις συγγνώμη.
Τζώρτζης Μηλιάς
(και βάλε και εσύ το ονοματάκι σου ολόκληρο στην απάντησή σου)
Σχετικά με τα παλιά καρφιά θα συμφωνήσω με Χρηστάκη.

Να δημιουργηθεί μια λίστα διαδρομών να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.
Π.χ η "Αισθήσεων"? Λογικά θα θέλει κι αυτή λίγη δουλίτσα.
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Φίλε Georgis, σου βγάζω το καπέλο για τη συντήρηση που έκανες. Για να αποφύγουμε να γίνει αυτό το topic πεδίο αντιπαραθέσης, επίτρεψέ μου να απαντήσω εγώ για τον Stam (αν και δεν έχω τέτοια εξουσιοδότηση). Ο Stam δεν έγραψε κάτι απαξιωτικό για την Zouzou, έτσι κι αλλιώς οι διαδρομές σου είναι καλοσυντηρημένες και δεν χρειάζονται τις "πρώτες βοήθειες" που θέλουμε να δώσουμε σε κάποιες άλλες που πεθαίνουν από εγκατάλειψη. Το στυλ που σκαρφαλώνει ο καθένας, οι διαδρομές που ανοίγει και το πώς τις ανοίγει, δεν είναι εδώ το κατάλληλο μέρος για να συζητηθούν.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
Georgis
Posts: 22
Joined: 17 Dec 2010 09:39

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Georgis »

Πάνο μου σε ευχαριστώ και συγχαρητήρια για την τελευταία σου ανάβαση, μας κάνεις όλους περήφανους.
Συμφωνώ για το ότι είναι κουτό να χρησιμοποιούμε το χώρο αυτό για αντιπαραθέσεις αλλά η έκφραση του Stam είναι σαφώς απαξιωτική (δηλαδή να μην υπάρχουν διαδρομές καλά ασφαλισμένες!) και θα είχε νόημα μόνο αν είχα πειράξει αλλουνού διαδρομή, κάτι που δεν έγινε. Φρόντισα μάλιστα στο άνοιγμα της Ζουζούς να είμαι μακριά από τα "Φτερά των αετών", διαδρομή κλασική και πρωτοποριακή, με μεγάλη αξία ώστε να μην την επηρεάσω με κανέναν τρόπο.
Όσον αφορά τη συντήρηση, εφόσον μπορώ ευχαρίστως θα βοηθήσω και σε σχέση με άλλες διαδρομές που θα συντηρήσετε, αν και σε αυτή τη φάση καρφώνω ένα νέο σπορ πεδίο στον Παρνασσό, με προσπάθεια ανοίγματος και εύκολων διαδρομών, για τον πολύ κόσμο.
Χάρηκα με την τόσο άμεσα απάντησή σου αλλά νομίζω ότι χωρίς προσωπικά να έχω οποιαδήποτε διάθεση αντιπαράθεσης και χωρίς να θέλω να απαντήσω ξανά σε όσα μου στείλει, θα πρέπει ο Σταμάτης να πάρει θέση. Καλώς ή κακώς εξέφρασε την άποψή του δημόσια.
Τζ.
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

ΟΚ, δες PM.
Κι εγώ κακώς έγραψα όσα έγραψα εις απάντηση του Aris.
Απλά δεν γίνεται όποιος κάνει μια ζωή πυγμαχία να θέλει
και το στέμμα του πρώτου διδάξαντα στο άλμα εις ύψος...
Last edited by Ibex on 24 May 2015 14:24, edited 1 time in total.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
stam
Posts: 50
Joined: 20 Jan 2008 18:59

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by stam »

Απαντώ μόνο και μόνο για να μην θεωρηθεί οτι κρύβομαι.
Δεν απαξιώνω τον κόπο κανενός. Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί και κυρίως αυτό που θέλει.
Όταν είχε ανοιχτεί η Ζουζού(πάνε μερικά χρόνια) σίγουρα με ενοχλούσε πολύ περισσότερο, και το ονομά της και ο χαρακτήρας της.
Και σίγουρα δεν ήμουν ο μόνος. Ένας απ΄τους λόγους είναι ότι αλλοιώνει την γειτονική "στα Φτερά των Αετών", στην 4η σχοινιά.
Μάλιστα θυμάμαι τότε, ότι κάποιοι, πιο παλιοί από εμένα, δάσκαλοι μου, είχαν προτείνει να ξηλωθούν τα βύσματα. Ευτυχώς δεν έγινε κάτι τέτοιο.

Μια όμως που μίλησες για αναρριχητική δεοντολογία, θα σου φρεσκάρω λίγο την μνήμη.
Το 2003 ολοκληρώσαμε στο Πάνω Φλαμπούρι την "Piccoloblonder",παρέα με Λάφο και Αληφέρη σε 3 επισκέψεις.
http://routes.gr/?Page=el/Climbing/Rout ... oloblonder
Στην 1η επίσκεψη τον Νοέμβριο του 2001, σκαρφαλώσαμε την 1η σχοινιά. Για 2η σχοινιά τότε, κινηθήκαμε διαγώνια αριστερά προς τον "Κορμό".
Είχαμε αφήσει δύο ιμάντες σε διαμπερή στην 2η σχοινιά.
Δεν υπήρχε άλλη διαδρομή τότε ανάμεσα στο "Πανόραμα" και τον "Κορμό".
Όταν την Άνοιξη του 2002 επιστρέψαμε να συνεχίσουμε την διαδρομή, υπήρχε μια κατακόρυφη σειρά από βύσματα δεξιά από τον "Κορμό", ακριβώς ανάμεσα στους 2 ιμάντες, διασχίζοντας αυτό που είχαμε σκαρφαλώσει ως 2η σχοινιά.
Λίγες μέρες μετά μάθαμε πως τα βύσματα είναι η νέα διαδρομή του Μηλιά.

Μάλλον κατεβαίνοντας και τρυπώντας "από πάνω" δεν έδωσες σημασία και απαξίωσες την προσπάθεια κάποιων(έτυχε να είμαστε εμείς) που είχαν σκαρφαλώσει πριν από σένα με φυσικές ασφάλειες. Και μάλιστα σε ένα τόσο ιστορικό πεδίο της Αττικής.

Ευτυχώς για μας, είχαμε ήδη αποφασίσει η 2η σχοινιά να μην πάει αριστερά (δεν είχαμε πλέον κι άλλη επιλογή), αλλά να κινηθεί ευθεία πάνω από το R1 όπως και έγινε.

Θέλω να σε διαβεβαιώσω πως το καλσόν μου το σκισα και στις 3 επισκέψεις τότε στο Φλαμπούρι και φροντίζω να το σκίζω όποτε μπορώ.
Εσύ μάλλον φοράς το ίδιο χρόνια τώρα.

Σταμάτης Κωνσταντακόπουλος

Υ.Γ. Γέμισε το φόρουμ επαγγελματίες του χώρου που διδάσκουν "αναρριχητική ιστορία και δεοντολογία".
Georgis
Posts: 22
Joined: 17 Dec 2010 09:39

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Georgis »

Φίλε Σταμάτη,
Είναι σαφές ότι δεν ανακαλείς και ότι θεωρείς διαδρομές που ανοίχτηκαν από κάτω κακές, επειδή απλά ασφαλίστηκαν καλά.
Άρα ο όρος Ζουζου-νιά ίσως επικρατήσει και σημαίνει βουνίσια διαδρομή που ανοίχτηκε από κάτω μεν αλλά ασφαλίστηκε υπερβολικά καλά. Μου αρέσει!
Δικαίωμά σου.
Εγώ δεοντολογία δεν διδάσκω σε κανέναν, ούτε καν στους μαθητές μου στο σχολείο, στην τάξη. Μάλλον εσύ το κάνεις και το προβάλεις αλλού.
Δεν θέλω να συνεχίσω την κουβέντα, είναι προσωπική και δεν ταιριάζει καθόλου στο θέμα (που είναι ταμείο αναρριχητών και συντήρηση).
Το μόνο που μπορώ να κάνω, σε σχέση με το θέμα του ταμείου, της συντήρησης αλλά και την ελπίδα να έχουμε όλο και περισσότερους αναρριχητές σε διαδρομές στο βουνό, είναι να συντηρώ τις διαδρομές μου, να δίνω αναλυτικές πληροφορίες και να χαίρομαι όταν επαναλαμβάνονται. Και αυτό κάνω.
Και ναι, ίσως ακόμη να φοράω το παλιό κολάν της δεκαετίας του 80, που τότε ήταν στη μόδα.
Σε παρακαλώ μην μου απαντήσεις παρά από κοντά, αν το θελήσεις. Εγώ πάντως σταματάω εδώ.
Τζ. Μηλιάς

* Από περιέργεια, Καλά η διαδρομή δεν σου άρεσε, το όνομα Ζουζού γιατί σε ενόχλησε; Ζουζού φωνάζαμε χαϊδευτικά την ανηψιά μου όταν ήταν μωρό. Γεννήθηκε όταν άνοιγα τη διαδρομή και έτσι έδωσα στη νέα διαδρομή το όνομά της.
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Χαίρομαι που έκλεισε αυτή η λυπηρή παρένθεση. Το λέω έτσι γιατί, ρε γαμώτο, είμαστε πολύ λίγοι σε αυτό το χώρο για να μαλώνουμε μεταξύ μας. Ωστόσο, είναι αποδεκτό και αναμενόμενο να υπάρχουν κόντρες και διαφοροποιήσεις. Κι εγώ με τη σειρά μου θέλω να διευκρινήσω ότι ο Aris πριν αφοσιωθεί στην Κάλυμνο είχε μια άλλη ζωή, λιγότερο νησιώτικη, με διαδρομές όπως το Φωτεινό Μονοπάτι, η Ολική Επαναφορά, την 1η ελεύθερη της Χλόης (με Γ. Βουτυρόπουλο) και πολλά άλλα. Τελικά, καθένας έχει την δική του σχέση με τα "απαγορευμένα βύσματα". Θα μας βοηθήσετε να βρούμε καμπόσα για ορισμένες βουνίσιες που τα χρειάζονται (αντικατάσταση παλιών και μόνο); Αυτό είναι το ζητούμενο εδώ πέρα.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
stam
Posts: 50
Joined: 20 Jan 2008 18:59

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by stam »

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς πρέπει να ανακαλέσω.

Το ότι δεν ασπάζομαι την φιλοσοφία ανοίγματος της συγκεκριμένης διαδρομής?
Φιλοσοφία η οποία απέχει μακράν από την "Βουνίσια" φιλοσοφία ανοίγματος.

Δηλαδή η αναρριχητική δεοντολογία την οποία ακολούθησες πιστά, τι διδάσκει :
Γεμίζουμε βύσματα τον βράχο με την εύκολη δικαιολογία της ασφάλειας και της εμπορικότητας.
Και βαπτίζουμε όλες τις άλλες διαδρομές "χάρος".

Φαντάσου την Πυραμίδα σαν ένα ποτήρι με γάλα.
Έρχεται κάποιος και λέει : Φίλε Τζώρτζη σου έπεσε μια μύγα μέσα.

Και αυτό που έχεις να πεις είναι :Σταμάτη, γιατί δεν πίνεις το γάλα σου?

Έκανα copy paste την απάντηση μου σε νέο τόπικ

http://routes.gr/Community/viewtopic.php?f=28&t=1787

Φίλε Παναή, ξέχασες να αναφέρεις τον "Πανικό" στην Γκαμήλα ΙΙ, στο βιογραφικό του Άρη, μαζί με Μπ. Τσουπρά.
Ωστόσο καλά το χες ξεκινήσει με την πυγμαχία, γιατί το γύρισες?
Post Reply