Κατεδάφιση διατηρητέων Δ. Αρεοπαγίτου

Θέματα που δεν σχετίζονται άμεσα με την αναρρίχηση και το ορεινό περιβάλλον, αλλά μας ενδιαφέρουν
Eva
Posts: 26
Joined: 17 Apr 2006 22:38
Location: Athena

Κατεδάφιση διατηρητέων Δ. Αρεοπαγίτου

Post by Eva »

Αν και το θέμα δεν σχετίζεται με το περιεχόμενο του Routes.gr, ωστόσο -κι επειδή οι περισσότεροι από τους συμμετέχοντες στο forum αυτό έχουν δείξει κατά καιρούς την ευαισθησία τους στα θέματα οικολογίας και περιβάλλοντος- ήθελα να κάνω μια αναφορά στην απόφαση κατεδάφισης των δύο διατηρητέων κτιρίων στην οδό Δ. Αρεοπαγίτου 17 & 19 με απόφαση του ΥΠΠΟ στις 3/7/2007. Τα κτίρια αυτά αποτελούν σημαντικότατο μέρος της αρχιτεκτονικής μας κληρονομιάς και όλοι όσοι έχουμε περπατήσει τη μοναδική Δ. Αρεοπαγίτου σίγουρα τα έχουμε χαζέψει για πολύ ώρα.
Ο λόγος: χαλάνε τη θέα του ..."roof-καφέ" του νέο Μουσείο της Ακρόπολης και δε θα του πηγαίνει γουλιά κάτω του τουρίστα...!!! Να μην αναφέρω δε πόσο εκτρωματικό κατασκεύασμα είναι το νέο αυτό Μουσείο σε σχέση με τα έργα που φιλοδοξεί να φιλοξενήσει...
Άιντε πια!!!!! :evil:
Αν σας ενδιαφέρει δείτε στα:
http://www.thewebcoders.com/areopagitou.htm
http://areopagitou17.blogspot.com/2007/ ... _3631.html
http://www.greekarchitects.gr/index.php ... newid=1127
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Re: Κατεδάφιση διατηρητέων Δ. Αρεοπαγίτου

Post by Dimitris »

Είναι γνωστό σε όλους μας ότι η Αθήνα είναι η πιο άσχημη Ευρωπαϊκή πόλη, γι αυτό και οι Αθηναίοι, απαντώντας σε πρόσφατη έρευνα, αντιπαθούν την πόλη τους περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο. Αιτία για όλα αυτά φυσικά δεν είναι άλλη από την «αισθητική των εργολάβων» η οποία είναι θεσμοθετημένη στην Ελλάδα με τον τίτλο «αντιπαροχή». Η καταστροφή της αρχαίας Αθήνας γίνεται εδώ και αιώνες, αλλά της νεοκλασικής ξεκίνησε την δεκαετία του 50 και συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Ελάχιστα είναι πλέον τα δείγματα νεοκλασικής αρχιτεκτονικής, χαμένα ανάμεσα σε χιλιάδες «σύγχρονα» κτίρια τσιμέντου, σίδερου, γυαλιού και κακογουστιάς. Μερικά βρίσκονται στην Διονυσίου Αρεοπαγίτου, αλλά επειδή δεν συμβαδίζουν με την αισθητική αυτών που συνεχίζουν την καταστροφή για το κέρδος, θέλουν να τα ισοπεδώσουν. Η καταστροφή δεν έχει τέλος...
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

O αρχιτέκτονας του νέου μουσείου της Ακρόπολης είπε ότι δεν πρέπει να εμποδίζεται ο οπτικός διάλογος και ο διάλογος μεταξύ των αιώνων.

Πως είναι δυνατόν να επαίρεται τόσο ο κύριος αυτός και να εξισώνει το καταξιωμένο διεθνώς οικοδόμημα της Ακρόπόλης με το κατασκέυασμα του, για το οποίο υπάρχουν ήδη αντιρρήσεις για την αισθητική του. Και εν πάσει περιπτώση ο "διάλογος" είναι ερήμην των ενδιάμεσων περιόδων;

Μα καλά τόσο ηλίθιοι είμαστε σε αυτόν τον τόπο; Τόσο μας τυφλώνουν τα διάφορα μικροσυμφέροντα κάποιους και τόσο αδιάφορους βρίσκουν κάποιους άλλους;
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
Eva
Posts: 26
Joined: 17 Apr 2006 22:38
Location: Athena

Post by Eva »

"Μα καλά τόσο ηλίθιοι είμαστε σε αυτόν τον τόπο; Τόσο μας τυφλώνουν τα διάφορα μικροσυμφέροντα κάποιους και τόσο αδιάφορους βρίσκουν κάποιους άλλους;"

Η απάντηση βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://areopagitou17.blogspot.com/

....
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

για μια κατεδαφιση

Post by voutiros »

Καλά τα λέτε κυρίες και κύριοι αλλά υπάρχει και ο αντίλογος. Λοιπόν, οι φήμες λένε ότι τη μεγαλύτερη φασαρία για την κατεδάφιση την έχουν ξεκινήσει οι ένοικοι των δυο πολυκατοικιών, που φαντάζομαι ότι για να ζουν εκεί, έχουν λογους αλλά και τρόπους να προβάλλουν σοβαρή αντιπαράθεση. Από την άλλη οι αντίδικοι ισχυρίζονται ότι τα ίδια τα οικήματα αυτά αρχιτεκτονικά τουλάχιστον, δεν αποτελούν κάτι το ιδιαίτερο, οπότε σιγά τ' αυγά... Το μουσείο αντίθετα φέρνει την υπογραφή ενός από τους πιο διάσημους σύγχρονους αρχιτέκτονες, ασχετα αν για πολλούς αποτελεί ένα άσχημο μεγαθήριο. Αλήθεια, για κάποιον ξένο τι θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον τα οικήματα αυτά που όμοιας αρχιτεκτονικής υπάρχουν σε αφθονία σε όλη την Ευρώπη, ή το μουσείο; Τέλος, μη ξεχνάτε ότι η Αθήνα πεθαίνει για λίγο ελεύθερο χώρο. Μπορεί να μην αποδέχεστε την αιτία αλλά τελικά ίσως η εικόνα της περιοχής βελτιωθεί...
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Προσωπικά δεν μ' ενδιαφέρει ποιός μένει εκεί. Σίγουρα είναι σε καλύτερη οικονομική κατάσταση από μένα. Το πρόβλημα είναι ότι μετά τον πόλεμο γκρεμίσαμε όσα νεοκλασικά είχαμε στην Αθήνα και στην θέση τους φυτέψαμε σίδερο και γυαλί. Αν αυτά που φυτεύαμε είχαν γούστο και ακολουθούσαν την παράδοση δεν θα με πείραζε. Έτσι που τα κάναμε (και συνεχίζουμε) θα έρχονται οι τουρίστες για να βλέπουν αρχαία μέσα σε γυάλες κι εμείς θα πηγαίνουμε στη Ρώμη, τη Βενετία, τη Βιένη, το Λονδίνο, το Παρίσι, το Βερολίνο, τη Βουδαπέστη, τη Μόσχα, την Αγ. Πετρούπολη και τόσες άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις για να δούμε όμορφα νεοκλασικά κτίρια, πεζόδρομους, πάρκα και γραφικά μαγαζάκια.
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Παιδιά, εγώ χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις γύρω από το θέμα, τείνω να συμφωνήσω με την άποψη του Νίκου Δήμου, την οποία και σας παραθέτω.
Δημοσιεύτηκε στο τεύχος 90 της εφημερίδας "Lifo" με τον τίτλο "Σιγά τους φωταγωγούς!" :



Παρακολουθώ με απορία τον καυγά για τις δύο πολυκατοικίες στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου, που χωρίζουν το νέο Μουσείο της Ακρόπολης από το μητρικό του βράχο.

Τελικά νομίζω πως είμαστε εντελώς απαίδευτοι και ακαλλιέργητοι. Δεν έχουμε κριτήρια ή προσλαμβάνουσες παραστάσεις για τίποτα. Από τη μία ο Tschumi -o πασίγνωστος δημιουργός της Villette- από την άλλη ο παγκοσμίως άγνωστος Κουρεμένος. Τι Λωζάνη - τι Κοζάνη... Από τη μία ένα επαναστατικό κτίριο που δημιουργεί νέα πρότυπα για την έκθεση αρχαιοτήτων - από την άλλη δύο συνηθισμένες πολυκατοικίες με κάπως διακοσμημένη πρόσοψη.

Αποκτήσαμε κι εμείς (επιτέλους) ένα τρίτο έργο σύγχρονης αρχιτεκτονικής (μετά την Αμερικάνικη Πρεσβεία του Gropius και τα Ολυμπιακά του Calatrava), το νέο Μουσείο της Ακρόπολης, έργο του Bernard Tschumi και του Μιχάλη Φωτιάδη. Δεν έχουμε ακόμα συνειδητοποιήσει τη σημασία του και συζητάμε αν θα πρέπει να ρίξουμε δύο πολυκατοικίες, προκειμένου να ενωθεί οπτικά με την Ακρόπολη. (Αλλιώς οι επισκέπτες του, αντί για τον Παρθενώνα, θα βλέπουν τους φωταγωγούς τους). Το κακό είναι ότι σε αυτές μένουν «επώνυμοι», οι οποίοι έχουν ξεσηκώσει τον κόσμο υπερασπιζόμενοι τους φωταγωγούς...

Η μία πολυκατοικία (έργο Κουρεμένου) έχει μία ενδιαφέρουσα πρόσοψη (καθυστερημένο art decο) αλλά πέραν τούτου ουδέν. Τέτοια έργα υπάρχουν άφθονα σε όλη την Ευρώπη. Κανείς δεν θα έρθει στην Αθήνα για να δει μία πρόσοψη art deco - ενώ πολλοί θα έρθουν για το Μουσείο της Ακρόπολης, αν το προβάλλουμε επαρκώς. (Μην ξεχνάμε: ένα μουσείο, του Frank Gehry, άλλαξε τη ζωή του Bilbao).

Οι ιδιοκτήτες τους έχουν προκαλέσει εκατοντάδες δημοσιεύματα (μέχρι και βίντεο κλιπ στο YouTube όπου εμφανίζονται οι Αθηναίες Κόρες να δολοφονούνται από τύπους Matrix) και τέτοιο θόρυβο, που θα νόμιζε κανείς πως επιχειρείται η κατεδάφιση του Παρθενώνα. Ενώ συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο...

«Κάποτε οι εθνικοί ευεργέτες έχτιζαν κτίρια - σήμερα θα έπρεπε να γκρεμίζουν». (Τσαρούχης).

Σωστά: ανάσες χρειαζόμαστε - ανάσες!

Νίκος Δήμου



http://www.lifo.gr/content/x6/684.html
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Αγαπητέ φίλε Minimus θα διαφωνήσω μαζί σου. Μαζί σου όμως, όχι με τον Δήμου που έτσι κι αλλιώς δεν εκτιμώ καθόλου για τις απόψεις του και δεν θα έμπαινα στον κόπο να ασχοληθώ. Επειδή όμως εσύ τις παραθέτεις ταυτιζόμενος με αυτές και ως αναρριχητής που είσαι σε σέβομαι περισσότερο από αυτόν, θα πρέπει να σου απαντήσω.

Κατ' αρχήν λέει ότι όποιοι έχουν την συγκεκριμένη άποψη είναι "εντελώς απαίδευτοι και ακαλλιέργητοι και δεν έχουν κριτήρια ή προσλαμβάνουσες παραστάσεις για τίποτα"; Ωραία τοποθέτηση για "Φιλόσοφο" όπως αυτοαποκαλείται ο Δήμου!

Όσον αφορά τις συγκρίσεις, με απόψεις σαν αυτές του Δήμου γκρεμίστηκε όλη η νεοκλασική Αθήνα και έγινε τσιμέντο. Μόνο γέλια μπορεί να προκαλέσει η σύγκριση με την γνωστή πρεσβεία, αν εννοεί αυτήν που όλοι ξέρουμε, αλλά και τα γνωστά έργα Calatrava. Τουλάχιστον στο δικό μου γούστο δεν ταιριάζουν, αν ταιριάζουν στο δικό σου δεν μου πέφτει λόγος. Λόγος μου πέφτει όταν για να κτιστεί κάτι τέτοιο δεν γκρεμίζονται πολυκατοικίες στην Κυψέλη ή το Παγκράτι αλλά νεοκλασικά, αυτά δηλαδή που ταιριάζουν στο δικό μου γούστο. Το πρόβλημα είναι ότι γκρεμίζεται κάτι που αρέσει σε μένα και σε χιλιάδες άλλους, αλλά δεν γκρεμίζονται τα εκτρώματα που δεν αρέσουν σε κανέναν.

Θα σου πω και κάτι άλλο για να καταλάβεις που είναι το πρόβλημα γιατί ορισμένοι, των οποίων τα κίνητρα δεν γνωρίζεις πάντα, μπορούν εύκολα να μας παγιδέψουν με διλήμματα, τακτική γνωστή από τότε που υπάρχει η πολιτική. Στην Κέρκυρα, μέχρι το 1943, υπήρχε ένα καταπληκτικό θέατρο που οι ντόπιοι έλεγαν ότι ήταν αντάξιο της Σκάλας του Μιλάνο. Το κτίριο αυτό ήταν ένα νεοκλασικό στολίδι για την πόλη. Για να καταλάβεις τι εννοώ δες την φωτογραφία εδώ: http://users.otenet.gr/~psailasn/Theatro.jpg. Στον πόλεμο βομβαρδίστηκε και κάηκε. Σύμφωνα με μαρτυρίες της εποχής, αλλά και φωτογραφία που έχω δει, οι εξωτερικοί τοίχοι (και η πρόσοψη) έμειναν άθικτοι, οπότε υπήρχε η δυνατότητα αναστύλωσης. Το 1952 όμως, οι τότε Δήμου - Tschumi - Gropius - Calatrava θεώρησαν ότι έπρεπε στη θέση του να χτίσουν ένα "μοντέρνο" κτίριο. Ξέρεις πως είναι; Ένα τσιμεντένιο κουτί που για παράθυρα έχει κάτι σχισμές σαν πολεμίστρες. Αν δεν με πιστεύεις δες εδω: http://www.incorfu.gr/wp-content/upload ... rkiras.jpg. Οι Κερκυραίοι ούτε να κατουρήσουν στους τοίχους του δεν θέλουν. Και τους έλεγαν: "Μα τι θέλετε, να μην έχουμε θέατρο;". Το ίδιο λοιπόν μας λένε και τώρα: "Να μην έχουμε μουσείο Ακρόπολης;". Φυσικά και να έχουμε. Γιατί όμως για να φτιάξουμε κάτι χρήσιμο, πρέπει να καταστρέφουμε κάτι όμορφο; Και όταν κάποιοι το κάνουν, εμείς τι θέση παίρνουμε;

Τελικά το πρόβλημα που βρίσκεται; Σε δυο σημεία που οι ειδικοί, μηχανικοί και αρχιτέκτονες, ηθελημένα αποκρύπτουν από όλους μας: (1) Οι σύγχρονοι είναι ανίκανοι να φτιάξουν νεοκλασικά οικοδομήματα γιατί δεν τα διδάσκονται στις σχολές τους και γιατί η παιδεία τους οδηγεί στην σύγχρονη "λειτουργική" κακογουστιά και (2) Το τσιμέντο και το γυαλί σε συνδυασμό με τη "μοντέρνα" γραμμή του κτιρίου κοστίζει πολύ λιγότερο από την πέτρα, το γείσο, τα αετώματα και τα ψηλά ταβάνια των νεοκλασικών.
Eva
Posts: 26
Joined: 17 Apr 2006 22:38
Location: Athena

Post by Eva »

Δεν θα κάνω καν το κόπο να σχολιάσω το περιεχόμενο ή τα κίνητρα σύνταξης του... "άρθρου" (;) του κ. Δήμου (πολλώ δε μάλλον το ύφος και την εγκυρότητα του Lifo), διότι απλά καθένας έχει την άποψή του και βέβαια το γούστο το οποίο είναι καταδικασμένος να έχει... Εξάλλου, ως γνωστόν, ο χαρακτήρας μας είναι η μοίρα μας. Το να θεωρεί όμως ο καθένας, που επέλεξε (εφόσον ήθελε θεωρηθεί ότι ο εν λόγω "καθένας" είχε κρίση και χρησιμοποιώντας αυτήν επέλεξε...) για μοίρα του τις Βωβουπόλεις, τον "πασίγνωστο" Tschumi, την Villette (ήμαρτον!!), την Αμερικάνικη Πρεσβεία και τον Calatrava (έλεος!!!), ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να χαρακτηρίζει "απαίδευτους και ακαλλιέργητους" του υπολοίπους εξ ήμων που διάλεξαν (και οι συγκεκριμένοι έχοντας βαθιά ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥΣ) την καλαισθησία, το μέτρο που ταιριάζει στην γεωγραφική περιοχή όπου ζουν, αυτό που θα έπρεπε με λίγα λόγια να είναι η σύγχρονη Ελλάδα και ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ. Δεν θα πω ότι καταλαβαίνω ούτε ότι δέχομαι την άποψη αυτού που θεωρεί ασήμαντα τα νεοκλασικά διότι η θέση αυτή σημαίνει απλώς πως δεν έχει καμία σχέση με, ή γνώση επί, του αντικειμένου. Πολύ περισσότερο όμως δεν μπορώ να δεχθώ και εξοργίζομαι με την άθλια αυτή επιχειρηματολογία που ειλικρινά δεν μπορώ ούτε να φανταστώ σε ποιους απευθύνεται!!!!!!! Είναι δυνατόν να επικαλείται κάποιος σοβαρά ότι υπάρχουν άφθονα τέτοια κτίρια σε όλη την Ευρώπη;;!!! Τι σημαίνει αυτό και τι είδους επιχείρημα μπορεί να αποτελέσει άραγε; Ομοίως και για την "υποκίνηση" εκ μέρους των κατοίκων των κτιρίων αυτών και κάθε άλλη "συμφεροντολογική συνομωσία" κοκ! Διότι αν εμπλακούμε στο κυκεώνα αυτού του "καταπέλτη" θα χάσουμε το δάσος... Ξέρουμε εμείς τα κίνητρα του κάθε ..."αρθρογράφου" και από ποιόν τα παίρνει και γατί;;; και τι με νοιάζει εμένα στην τελική; Ας τα παίρνει απ' όποιον θέλει. Άμα σέβεται όμως στο ελάχιστο τον εαυτό του, ας μπει έστω στον κόπο να βρει πιο σοβαρά και τεκμηριωμένα επιχειρήματα να στηρίξει την ..."άποψή" του. Είναι δυνατόν να τολμά κάποιος να γράφει δημόσια ότι πρέπει να γίνουμε μια Villette ή ένα Dubai??? Στον δικό μου κόσμο ΟΧΙ!!!! Εδώ είναι Ελλάδα, με έντονο ανάγλυφο και άφθονα νερά. Δεν είναι έρημος ούτε Ολλανδία! ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΙΣΟΠΕΔΩΣΟΥΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΟΥΤΕ ΜΕ ΦΩΤΙΕΣ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΑΛΑΤΡΑΒΕΣ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ - ΦΥΛΑΚΕΣ, απ' όπου ο τουρίστας δεν το κουνά ρούπι όλες τις ημέρες των διακοπών του για να μη χάσει φράγκο ο Άραβας επιχειρηματίας.

ΚΙ ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΆ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠ' ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ, ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΠΩΣ ΟΧΙ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ. ΑΥΤΟ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ!!! Γιατί η ισοπέδωση των δύο άσχημων, ασήμαντων, "παγκοσμίως άγνωστων", ενοχλητικών κτιρίων της Αρεοπαγίτου, είναι απλά αντικατοπτρισμός της γενικότερης ισοπέδωσης....

Δεν περιμένουμε από κανέναν κ. τάδε, που έχει ως πρότυπο τα αναφερόμενα στο άρθρο του Lifo (και που προφανώς εικόνες όπως αυτές των πόλεων της Βιέννης, της Γενεύης ή του Ρόβινι και χιλιάδων εκατοντάδων άλλων πόλεων, μάλλον τον αφήνουν αδιάφορο αφού εκεί δεν θα βρει ίχνος από σίδερο, σωλήνες και μπετό...), να καταλάβει γιατί ο κατ' αυτόν "παγκωσμίως άγνωστος" κ. Κουρεμένος δεν έφτασε να αποκτήσει την ...φήμη του κάθε Gropius και Calatrava. Αυτά όμως είναι ψιλά γράμματα...

Αυτό όμως που είναι πράγματι θλιβερό είναι το πόσο πολύ μπορεί να είναι ορισμένοι αποπροσανατολισμένοι. Πόσο τεράστια μπορεί να είναι η απόσταση που έχουν να καλύψουν για να συναντήσουν την πραγματικότητα...

Δεν θέλω, κ. τάδε, να "ισοπεδώσω" τη χώρα μου στο βωμό του ευρώ. Δεν θέλω να κατεβάσω το βρακί μου και να σκύψω προκειμένου να έρθει ο τουρίστας να κάνει βόλτες στο άνετο, κυριλάτο Μουσείο και να μην του χαλάνε τη θέα τα νεοκλασικά. Δεν θέλω για τον τουρισμό να καταστρέψω την ομορφιά του τόπου μου. Ας πάρει ...τα ξερά του, ν' ανέβει να την δει από κοντά την Ακρόπολη, κ. τάδε, ο τουρίστας. Να το νιώσει κιόλας στο πετσί του το αρχαιοελληνικό πνεύμα. Με τον ίδιο τρόπο που πρέπει να πάρει ...τα ξερά του ν' ανέβει στ' οροπέδιο των Μουσών για να οραματιστεί τον Δία να ρίχνει κεραυνούς απ' το Στεφάνι, πάνω στα νεύρα του. Δεν θέλω να του φτιάξω δρόμο. Δεν θέλω να πάω στην Πράγα να δω νεοκλασικά. Γιατί ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΠΟΛΕΙΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ. Και λέμε: "εμάς μας τα' φαγε η αντιπαροχή". Δεν θέλω να πάω αλλού να τα δω κ. τάδε. Στην Αθήνα τα θέλω! Για να' ναι και η δική μου πόλη όμορφη όπως και οι άλλες. Για να μην στενοχωριέμαι όταν πηγαίνω στις "τριτοκοσμικές" ίσως για σένα πόλεις της πρώην Γιουγκοσλαβίας και λέω με σφιγμένη την καρδιά "η Αθήνα είναι η πιο άσχημη πόλη στον κόσμο". Και αν προσθέσουμε κι άλλους Calatravες και Tschumiδες τότε είναι που δεν θα βλέπεται καθόλου!!! Αν το όνειρό σου κ. τάδε, είναι να αλλάξει η ζωή της Αθήνας με τον τρόπο που έγινε στην περίπτωση του Bilbao, τότε λυπάμαι, αλλά δεν υπάρχει δίαυλος επικοινωνίας. Κι ούτε ελπίδα σωτηρίας αν όλοι συνταχθούν μαζί σου κ. τάδε...

Και δεν θέλουμε "ανάσα" κ. τάδε. Γιατί αν σταματήσουμε να πάρουμε ανάσα, θα μας πάρουν και τα σώβρακα πριν φτάσει το οξυγόνο στον εγκέφαλο!!! Μια χαρά ανασαίνουμε όσο υπάρχει ουρανός να κοιτάμε και λουλούδι να μυρίζουμε. Αν θέλουμε να βελτιωθεί η εικόνα Γιώργο, και να δημιουργηθεί ελεύθερος χώρος στην πόλη μας, ξέρουμε όλοι, και οι πιο άσχετοι από μας, ότι υπάρχουν μυριάδες τρόποι και όχι βέβαια η κατεδάφιση νεοκλασικών, που αν θέλετε σε τελική ανάλυση, θα έπρεπε να αποτελεί την έσχατη λύση. Ας ξεκινούσαμε με το να μην σηκώνουμε πια άλλα 20όροφα εκεί που οι δήμοι έχουν προβλέψει χώρους πρασίνου (αλλά τσεπώνοντάς τα το ξεχνούν μόλις ο εργολάβος καταθέσει τα σχέδια για το ωραίο φιλετάκι που επρόκειτο να γίνει πλατειούλα ή παιδική χαρά).... Αλλά αυτό δεν συμφέρει ρε παιδιά. Τί να λέμε τώρα... Όχι όμως και να πεισθούμε ότι κατεδαφίζοντας αυτά τα δύο κτίρια θα βελτιωθεί η εικόνα της περιοχής! Εκεί ξεπεζέψαμε;;;;! Εξάλλου δεν τίθεται σε καμία περίπτωση το θέμα του τι ενδιαφέρει περισσότερο, τα νεοκλασικά ή το μουσείο! Ο ξένος δεν θα αποτραπεί απ' το να έρθει και να επισκεφτεί το μουσείο επειδή θα υπάρχουν τα δύο κτήρια που -εμείς θεωρούμε ότι- του κρύβουν τη θέα! Αντίθετα, μάλλον θα εκτιμήσει....

Άιντε πια, για ακόμη μια φορά!!!!!!!!!!!
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Νεοκλασσικά

Post by voutiros »

Κυρία ΕΥΑ ...

Το πραγματικό πρόβλημα με την Αθήνα είναι ότι σαν πόλη έχει κόψει πια σχεδόν όλους τους δεσμούς με το παρελθόν της. Σκόρπια κτίρια εδώ και εκεί μαρτυρούν αποσπασματικά μια καποια ομιχλώδη πολεοδομική συνέχεια και το κατ' επίφαση ιστορικό της κέντρο, λίγη δυστηχώς ιστορία έχει να προσφέρει (ευτυχώς που σώσανε την Πλάκα). Προσωπικά το μουσείο του Tsumi δεν μ' αρέσει καθόλου όπως άλλωστε και τα γκλαμουράτα έργα του Kalatrava, κι όμως μου φαίνεται ότι αυτά τα έργα εκφράζουν για την ιστορία της πόλης περισσότερα από τις δυο πολυκατοικίες με τις νεοκλασσικές προσόψεις. Εκφράζουν τη ψυχή των κατοίκων της και δεν είναι καθολου τυχαίο που επιλέχθηκαν να είναι όπως ακριβώς είναι: τσιμέντο και γυαλί. Μπορεί να μην εκφράζει καθόλου εσένα να κάθεσαι στο χλιδάτο kafe του μουσείου και να απολαμβάνεις φραπεδιά με ανεμπόδιστη θέα την Ακρόπολη, αλλά φοβάμαι ότι εκφράζει την πλειοψηφία των συμπολιτών μας. Κοίταξε πως έκαναν το Θησείο: μπαρ και καφετεριες. Εσυ που εχεις γυρίσει στην Ευρώπη, που ξανάδες πεζόδρομους να γίνονται για τα τραπεζάκια έξω, πες μου; Μη ξεγελιόμαστε η Αθήνα το έχει χάσει πια το στοίχημα με την Ιστορία: από αυτή την άποψη πραγματικά δεν με χαλάει καθόλου το να γκρεμιστούν δυο ακόμη πολυκατοικίες με νεοκλασσικές προσόψεις. Ξένα στοιχεία αλλωστε και αυτές φέρνουν πάνω τους και τέλος πάντων δεν είναι και του γούστου μου. Πόσο μάλλον αν είναι να σχηματισθεί λίγος ακόμη ελεύθερος χώρος... Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να γκρεμιζόταν και το μουσείο και να ησυχάζαμε πια... Όμως από την άλλη ας μη βιαζόμαστε, μπορεί η εικόνα της περιοχής πραγματικά να βελτιωθεί, καταρχήν για τους κατοίκους της...

Βου
Eva
Posts: 26
Joined: 17 Apr 2006 22:38
Location: Athena

Post by Eva »

Εσάς "κε. Βου" σας έχω ψυλλιαστεί καιρό τώρα... 8)
Έχω καταλάβει τον ρόλο σας σ' αυτό το forum!!! :lol:
Άδικα χαλάτε το μελάνι σας! Δεν θα πέσω στην παγίδα :wink:
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Αγαπητοί φίλοι


Εύα,
Συμφωνώ με την άποψή σου ότι ο χαρακτηρισμός του αρθρογράφου "απαίδευτοι και ακαλλιέργητοι" είναι ιδιαίτερα αιχμηρή.
Σε θέματα τέχνης κι αισθητικής δεν πρέπει να είμαστε ποτέ απόλυτοι ή "οργισμένοι". Καθένας μπορεί να έχει οποιαδήποτε άποψη κι ελεύθερα να την εκφράζει, αρκεί να μην προσβάλει τους άλλους.

Δημήτρη,
Δεν ταυτίζομαι απόλυτα με το παραπάνω άρθρο. Είπα ότι "τείνω να συμφωνήσω" (με την ουσία εννοούσα και όχι την έκφραση) και το παρέθεσα για να γίνει διάλογος και κυρίως για να υπάρξει αντίλογος.
Το ότι δεν εκτιμάς κάποιον, δεν αποτελεί από μόνο του επιχείρημα για να απορρίψεις τις απόψεις του.
Την υπόθεση με το "θέατρο της Κέρκυρας" δεν τη γνώριζα, όμως το δίδαγμά της δεν μπορεί να μας οδηγήσει αβίαστα στο γενικευμένο αξίωμα ότι η μοντέρνα αρχιτεκτονική είναι συλλήβδην χειρότερη από τα πάντα πανέμορφα νεοκλασσικά στολίδια.

Επί της ουσίας, θα συμφωνήσω με το Γιώργο.
Η Αθήνα το έχασε το παιχνίδι από τον προηγούμενο αιώνα. Προσωπικά δεν είμαι θαυμαστής των Calatrava και Tschumi αλλά κι από την άλλη δεν υπάρχει λόγος να προσπαθούμε να "πουλήσουμε" κάτι που δεν είμαστε.

Η Εύα μίλησε για κάποιους που "έχουν βαθιά γνώση κι επίγνωση του πολιτισμού και της ιστορίας τους" και νομίζω ότι αυτό είναι το σημείο της σύγχυσης. Προσπαθούμε να "προβάλλουμε" παντού, αυτό που μάλλον έχουμε χάσει.

Θα δανειστώ τη φράση κλειδί του Γιώργου και θα πω ότι το νέο μουσείο της Ακρόπολης μάλλον εκφράζει καλύτερα (απ' ότι τα νεοκλασσικά) τη "νεοελληνική φραπεδονοοτροπία".

Τέλος, θα διαφωνήσω με τις θεωρίες "συνομωσίας" και "κινήτρων" και των δύο πλευρών.
Ελπίζω ότι όλοι λένε ελεύθερα τις απόψεις τους και κανένας δεν "τα παίρνει" για να πει κάτι διαφορετικό από αυτό που πιστεύει.

πολύ φιλικά,

Γιάννης
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Ρε 'συ Εύα!

Μη φορτώνεις χωρίς λόγο!

Και για να στο θέσω το θέμα και σε πιο πρακτικό επίπεδο:

Του χρόνου το καλοκαίρι θα έρθουν στην Αθήνα δυο φιλαράκια μου από το Παρίσι. Οπότε, θα τους πάρω και θα πάμε στο Ν.Μ.Α.

Φαντάζεσαι τώρα να λιαζόμαστε με τις τρελές φραπεδιές στο τραπεζάκι του νέου μουσείου και να αγναντεύουμε, Ικτίνο και Καλλικράτη κι εγώ να κορδώνομαι σα γύφτικο σκεπάρνι;

Ενώ με τον Κουρεμένο τί σόι κόρδωμα θα κάνω; :lol:
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Γιάννη, κατ' αρχήν εγώ (και υποθέτω το ίδιο και η Εύα) "τα πήρα" από τις θέσεις του Δήμου και όχι τις δικές σου ή του Γιώργου, διότι ο κύριος αυτός είναι πολύ γνωστός σε μένα για τις θέσεις που παίρνει σε διάφορα "ευαίσθητα" θέματα. Μια ματιά στο βιογραφικό του (που ο ίδιος έχει γράψει και βρίσκεται στο προσωπικό του site) θα σε πείσει. Δες πόσο Ελληνικές είναι τις σπουδές του, καθώς και τα γνωστότερα βιβλία του, όπως "Η Δυστυχία του να είσαι Έλληνας", "Οι Νέοι Έλληνες", "Η Χαμένη Τάξη", "Απολογία ενός Ανθέλληνα". Αυτά με τον Δήμου για να τον βγάλουμε από την συζήτησή μας.

Επί της ουσίας τώρα να ξεκαθαρίσω κάτι: Αν ο οποιοσδήποτε αρχιτέκτονας καταθέσει μια πρόταση που θα γίνει δεκτή από κάποια "επιτροπή" με οποιαδήποτε κριτήρια και τελικά πάρει ένα έργο, δεν με ενδιαφέρει καθόλου το γούστο του γιατί αυτό θα εκφράζει τον ίδιο καθώς και αυτούς που τον επέλεξαν. Έχω όμως πρόβλημα όταν για να γίνει κάτι που εγώ δεν γουστάρω (δεν ταιριάζει δηλαδή στο γούστο μου) καταστρέφεται κάτι που εγώ γουστάρω.

Ας μιλήσω με παραδείγματα:
1) Έχω πρόβλημα που χτίσαμε (μετά το 1821, μετά το 1922, μετά το 1945, μετά το 1975, και συνεχίζουμε σήμερα) ένα σύγχρονο τέρας, την Αθήνα πάνω στην αρχαία Αθήνα. Γιατί δεν χτίσαμε στις πεδιάδες; Γιατί απλά δεν καταλάβαμε ποτέ (εννοώ συνολικά ως λαός και όχι μεμονωμένα) την αξία κάθε λαξεμένης πέτρας που βρήκαμε θαμμένη στη γη. Και δεν καταλάβαμε γιατί δεν είχαμε την παιδεία, την οποία κάποιοι φρόντισαν και φροντίζουν να μην έχουμε. Για να κερδοσκοπήσουν είτε οικονομικά είτε πολιτικά. Σκέψου: Οι Βρετανοί, οι Γάλλοι, οι Γερμανοί, θα έχτιζαν ποτέ πολυκατοικίες πάνω σε αρχαίους οικισμούς;
2) Έχω πρόβλημα όταν χτίζουν στην ανατολική Αττική στις πλαγιές της Πεντέλης. Με ενοχλεί η καταστροφή του (πρώην) δάσους αλλά και του ίδιου του βουνού. Αν έχτιζαν στην πεδιάδα των Μεσογείων δεν θα με πείραζε καθόλου. Με ποια δικαιολογία το κάνουν; Μα γιατί οι πλαγιές είναι περιζήτητες λόγω θέας. Στην πραγματικότητα γιατί δεν το κάνουν; Μα γιατί η πεδιάδα έχει χωράφια που κοστίζουν αν αγοραστούν νόμιμα ενώ η Πεντέλη δεν κοστίζει γιατί είναι καταπατημένη.
3) Έχω πρόβλημα όταν φυτεύουν χιλιάδες (χωρίς υπερβολή) ανεμογεννήτριες στα βουνά μας. Το γιατί θα το αναλύσω άλλη φορά γιατί είναι πολλά που θέλω να πω. Αν τις φύτευαν στον κάμπο της Λάρισας ή της Θήβας δεν θα με πείραζε καθόλου. Με ποια δικαιολογία το κάνουν; Μα γιατί στις κορυφογραμμές (λόγω φαινομένου Bernoulli) η απόδοση είναι μεγαλύτερη. Στην πραγματικότητα γιατί δεν το κάνουν; Μα γιατί η πεδιάδα έχει χωράφια που κοστίζουν αν αγοραστούν νόμιμα ενώ τα βουνά τους "παραχωρούνται" δωρεάν. Σημείωση: Οι ανεμογεννήτριες που μας φυτεύουν είναι 120μ ψηλές, ειδικές για τις πεδιάδες της Γερμανίας και της Ολλανδίας, άρα ο καημένος ο Bernoulli δεν χρειαζόταν να μας υποδείξει κανένα φαινόμενο.

Να γιατί συζητάμε για τους "φωταγωγούς" της Αρεοπαγίτου. Αν γινόταν αλλού το μουσείο (για παράδειγμα στην θέση του "Διόνυσου" γκρεμίζοντάς τον, άλλωστε έχει πολύ καλύτερη θέα το σημείο αυτό), δεν θα με πείραζε καθόλου. Και θα μπορούσες από εκεί φίλε Γιάννη να κορδώνεσαι πολύ περισσότερο, κι εγώ μαζί σου.
Eva
Posts: 26
Joined: 17 Apr 2006 22:38
Location: Athena

Post by Eva »

Minimus wrote:Του χρόνου το καλοκαίρι θα έρθουν στην Αθήνα δυο φιλαράκια μου από το Παρίσι. Οπότε, θα τους πάρω και θα πάμε στο Ν.Μ.Α.
Καλά, άμα έρθουν με το καλό τα παιδιά, φώναξέ με κι εμένα και το συζητάμε πιο ...διεξοδικά... :wink:
Να φρεσκάρω και τα γαλλικά μου, ξέρεις τώρα :lol:
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Εντάξει Δημήτρη,

Ο Νίκος Δήμου δεν είναι το θέμα της παρούσας συζήτησης.
Σε κάθε περίπτωση όμως, προτιμώ να κρίνω τις όποιες απόψεις από το περιεχόμενό τους κι όχι από το όνομα που τις υπογράφει.



Σχετικά με τα παραδείγματά σου, κατά βάση συμφωνούμε:

1- Τις απαντήσεις τις δίνεις από μόνος σου. Αφ' ενός δεν είχαμε την "παιδεία" όπως ήδη αναφέρεις σκέψου όμως και το βιοτικό επίπεδο των ελλήνων μέχρι πρόσφατα. Ήταν τόσο χαμηλό που τα αρχαία μνημεία ήταν το τελευταίο πράγμα που τους ενδιέφερε.
Δε συμφωνώ όμως ότι "κάποιοι σήμερα φροντίζουν να μην έχουμε παιδεία".
Είναι καθαρά θέμα κουλτούρας κι εξέλιξης.

2- Το θλιβερό φαινόμενο δε συμβαίνει μόνο στην ανατολική Αττική αλλά σχεδόν σε όλη την επικράτεια.

3- Το θέμα της αιολικής ενέργειας είναι εξαιρετικά αφιλεγόμενο κι έχει πυροδοτήσει συζητήσεις με επιχειρήματα εκατέρωθεν. Ίσως αποτελεί από μόνο του ένα αρκετά ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση στο forum.

Όσο για το "Διόνυσο", αν προσέξεις το χάρτη καλύτερα, θα διαπιστώσεις ότι για να έχει θέα προς την Ακρόπολη φοβάμαι ότι θα πρέπει να γκρεμιστεί το... Ηρώδειο.

:roll:

:lol:
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Λες; Θυμάμαι ότι από την τζαμαρία του βλέπεις Παρθενώνα. Έχω όμως πολλά χρόνια να πάω και μπορεί να κάνω λάθος.

Για το θέμα των ΑΠΕ θα ανοίξουμε συζήτηση, αλλά τώρα δεν έχω χρόνο να γράψω όλα αυτά που πιστεύω, εκτός αν το κάνει κάποιος άλλος. Είναι δύσκολο θέμα και απαιτεί ψυχραιμία και λογική.
route 4a
Posts: 21
Joined: 19 Oct 2007 23:02
Location: pireas
Contact:

Post by route 4a »

http://www.routes.gr/Community/viewtopi ... highlight=


Δημήτρη αυτό το μαγαζί διαθέτει και φόρουμ για αιολικά πάρκα και μάλιστα ανοιγμένο από εσένα. :o
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Τι εννοείς; Ότι το έχουμε καλύψει; Ολόκληρο βιβλίο θα γράψουμε αν το ανοίξουμε το θέμα... Εκείνο ήταν ειδικά για το θέμα της Σερίφου. Από τότε έχουμε πολλά να προσθέσουμε. Πήγα σε νησιά και είδα, πέρασα με πλοίο νότια της Εύβοιας και είδα, έβγαλα φωτογραφίες σε πολλά μέρη, και τόσα άλλα.
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

το σπιτι του λαου

Post by voutiros »

Το να καθόσαστε και να τσακώνεστε για το σπίτι του "εθνικού μας συνθέτη" δεν το περίμενα από σας ρε παιδιά. Λοιπόν, ΝΑΙ με τέτοια μουσική που βγάζει καλά θα κάνουν και θα του το γκρεμίσουν...
Α και που' σαι ΕΥΑ, όσοι γνωστοί μου επισκέφτηκαν το μουσείο έμειναν έκπληκτοι από τους εσωτερικούς του χώρους, ακόμη και οι πιο δύσπιστοι... Άντε όταν ανοίξει θα σας πάρω με το ζόρι να σας κεράσω κανα καφέ εκεί πέρα..

WU
Post Reply