Πομποδέκτες διάσωσης χιονοστιβάδας

Απόψεις σχετικά με την διάσωση στην Ελλάδα
Post Reply
VArchS
Posts: 9
Joined: 20 Feb 2009 19:49
Location: Kastoria, Greece

Πομποδέκτες διάσωσης χιονοστιβάδας

Post by VArchS »

Γεια σε όλους. Νομίζω ότι το post είναι στην σωστή κατηγορία.
Πόσο απαραίτητος θεωρείται ένας πομπό-δέκτης για διάσωση μετά από χιονοστιβάδα σε ελληνικές συνθήκες;
transceivers τύπου ARVA, Mammut, Ortovox, PIEPS κτλ. για ορειβατικό σκι ή και διάσχιση σε χιονισμένο πεδίο.

Κάθε εταιρία προσφέρει διάφορες κατηγορίες, ποιον τύπο προτείνετε;

Ευχαριστώ
Work_URL: www.varchs.com
FreeTime_URL: www.sodk.gr
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

Ενας πομποδεκτης θεωρείται αναγκαίος για οποιονδήποτε κινείται (ειδικά σκιερ) σε περιοχές όπου ενδέχεται να δώσουν χιονοστιβάδα. Και δεν είναι λίγες αυτές ...

O πομποδέκτης μπορεί να είναι αναλογικός ή ψηφιακός, να έχει μία, δύο ή τρεις κεραίες. Οτι πληρώνεις παίρνεις... Γενικά δουλέουν όλοι, αλλά τα προβλήματα ξεκινάνε όταν τα πράγματα είναι σκούρα, όπως όταν έχουμε πολλά άτομα θαμμένα, όταν κάποιος είναι θαμμένος πολυ βαθιά, όταν είναι θαμμένος και η κεραία εκπέμπει κατακόρυφα κλπ.

Γiα μένα ο καλύτερος αναλογικός είναι ο ORTOVOX F1. Μια καλή επιλογή αναλογικού/ψηφιακού ήταν ο BARRYVOX 3000 αλλα τον σταματήσανε. Αν τον βρεις σε στοκ είναι καλή περίπτωση. Τώρα δουλέυω τον S1 της ORTOVOX, ο οποίος είναι μοναδικός στην ανάδειξη πολλαπλών θαμμένων. To PIEPS DSP δεν το έχω πολυδουλέψει για να σου πω την άποψη μου.

Ρίξε μια ματιά και εδώ
http://beaconreviews.com/transceivers/Comparison.asp

Πάντως ο πομποδεκτης (όλοι) θέλουν μια μικρή "εκπαίδευση" για να καταλάβεις πως πιάνει το σήμα και πως πρέπει να το ακολουθήσεις και επίσης δεν είναι το παν ο πομποδέκτης.

Για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοω.
Αν έχεις πομποδέκτη, φτυάρι και βέργα (σόντα) για να βγάλεις κάποιον θαμμένο στο 1μ χρειάζεσαι περίπου 11'.
Αν έχεις μόνο φτυάρι και πομποδέκτη χρειάζεσαι 25´ και
Αν έχεις μόνο πομποδέκτη θέλεις περίπου 1-2 ώρες ανάλογα το χιόνι!!

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
Post Reply