Crampon fitting - or how not to kill yourself

Πληροφορίες και απόψεις για την ασφάλεια και την βαθμολόγηση διαδρομών
Post Reply
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Crampon fitting - or how not to kill yourself

Post by Ibex »

Αυτό που συνέβη ήταν λάθος μου μεγάλο και θα προτιμούσα να το αποσιωπήσω, όμως επειδή δεν έχω αποκλειστικό προνόμιο στην μαλ**ία και μια μέρα μπορεί το ίδιο να συμβεί και σε κάποιον άλλον θεωρώ καλύτερο να τα πω στα ίσα:

Εχθές σκαρφάλωνα μια σκοινιά με πολύ καλό neve και κάποια στιγμή (ευτυχώς είχα ήδη κάνει ρελέ) είδα το δεξί μου κραμπόν να φεύγει στο κενό... Για καλή μου τύχη αυτή ήταν η πρώτη σκοινιά της διαδρομής και έτσι το κραμπόν σταμάτησε λίγο πιο κάτω στην πλαγιά και αφού κατέβηκα και το μάζεψα συνεχίσαμε κανονικά το σκαρφάλωμα.

Πως συνέβη να φύγει τελείως το κραμπόν; Παρότι το πίσω κούμπωμα (cramp-o-matic) ήταν μια χαρά, δηλαδή είχε κάνει σκληρό κλιπ, και η εμπρός μπάρα είχε μπει κανονικότατα το λούκι της μπότας, και τα λουριά είχαν σφιχθεί καλά, ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΜΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΣΩΣΤΑ (ήταν μια τρυπούλα μεγαλύτερο από ό,τι έπρεπε για να χωρά η μπότα εφαρμοστά) και έτσι ρίχνοντας το βάρος μου στην φτέρνα προφανώς έγινε μια μικρή μετατόπιση της μπότας προς τα πίσω με αποτέλεσμα να βγει η μπάρα από το λούκι μπροστά στη μπότα και στην συνέχεια (μη έχοντάς το προσέξει) σε ένα ανασήκωμα του ποδιού όλο το κραμπόν να γλυστρίσει και να φύγει τελείως από την μπότα !!!

Δεν θα ισχυριστώ ότι η σχεδίαση του cramp-o-matic δεσίματος είναι κακή. Τώρα ξέρω τι να προσέχω. Πάντως, για να είναι κανείς σίγουρος ότι ΠΟΤΕ δεν θα του φύγει το κραμπόν τελείως από την μπότα αρκεί να περνά το μπροστινό έλασμα με τον κρίκο κάτω από τα κορδόνια της μπότας (εξαιρετικά απλό και σίγουρο back up).
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
OFIS
Posts: 206
Joined: 26 Apr 2006 09:44

Post by OFIS »

Ωραία πατέντα αυτή!
Αυτό με τα κραμπόν το έχουμε λίγο φοβία όλοι μας,νομίζω...
Post Reply