Α la recherche du temps perdu

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Α la recherche du temps perdu

Post by Ibex »

"Why should I practice running slow? I already know how to run slow. I want to learn to run fast." Τάδε έφη Emil Zatopek.

Εχθές δύο γρόθοι (Goris και Ibex) σκαρφάλωσαν την κλασσική στην Πλάκα της Συκιάς σε 5 ώρες και 23 λεπτά (συνολικός χρόνος από όταν ξεκίνησε ο 1ος από το δέντρο στην αρχή της διαδρομής έως ότου βγήκε και ο 2ος στη ράμπα αμέσως μετά το χαρακτηριστικό διαμπερές). Χωρίς αμφιβολία, ο χρόνος αυτός μπορεί να μειωθεί κατά πολύ, είτε από την ίδια, είτε από μια άλλη σχοινοσυντροφιά με το ανάλογο κίνητρο.

Προχθές έβρεξε στην Συκιά και η διαδρομή είχε μερικά βρεγμένα κομμάτια που μας καθυστέρησαν λίγο. Στο διάζωμα υπάρχουν ακόμα δύο χιονούρες, ενώ το μονοπάτι του Καραγιάννη ψηλά κρατάει αρκετά χιόνια, όμως όλα παρακάμπτονται εύκολα.
Last edited by Ibex on 15 Jun 2011 22:35, edited 5 times in total.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
User avatar
kayak
Posts: 163
Joined: 14 Nov 2007 08:41

Post by kayak »

προβλέπεται η κλασσικη του μιχαηλιδη να γινεται το αντιστοιχο της nose στο el cap! μετα τους ibex-goris θα ερθουν οι αφοι huber και μετα ο uli steck!!!
μπραβο παιδια! και εις ανωτερα (και γρηγορότερα!)
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Αλέκος Ασημακόπουλος και Ibex το έκαναν εχθές σε 4:08.
Μέχρι το διάζωμα σε 1:40.

Επίκειται συνέχεια.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Συγχαρητήρια, Αντε και για 3:50.

Κάποια ακόμα ρεκόρ και άλλοι καλοί χρόνοι για κατάρριψη.

Κόψη Κορρέ: 2'18'' !!! (αυτό δεν σπάει)
Τραβέρσα Φιλλοπάππου Πέρα δώθε: 12'
Αλπίνα: 25'
Κομίτσι: 12'
Κάκκαλος-Β.Κόψη-Κάκκαλος: 20' (ούτε αυτό σπάει)
Παραλία Βαράσοβας-Ν.Ανεμος-Μαγεμένο Πηγάδι-Παραλία Βαράσοβας: 6 ώρες.
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Re Alex πες μας και ποιανου είναι το κάθε ρεκορ να ξέρουμε αν αξίζει να προσπαθήσουμε.
inta diaolos einai toutos!
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Αν και για κόψη Κορρέ δεν με βλέπω.....( για το κατέβασμα με κουβά ίσως).
inta diaolos einai toutos!
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Τι κάνει τσίου-τσίου στα κεραμίδια;

Το σίγουρο είναι ένα: όλα τα αληθινά σπάνε.
Οι μυστικοπάθειες όμως ανήκουν στον Μεσαίωνα.
Defend yourselves, η ώρα της κρίσεως πλησιάζει :?

Το σημαντικό όμως είναι ότι αυτά που αναφέρει ο Alex
δεν έγιναν με πνεύμα ανταγωνισμού αλλά just for the fun
of climbing fast. Αυτό είναι το όμορφο.
Last edited by Ibex on 14 Jun 2011 13:48, edited 5 times in total.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Δεν μπορώ να πω άλλων ονόματα...

Το φλπαπου είναι δικό μου and I can challenge, όπως και Αλπίνα και Βαράσοβα, αλλά σε αυτά δεν πηγαίναμε για ρεκόρ απλά βγήκαμε γρήγορα. Και ξέχασα, Αλπίνα χειμερινη.

Επειτα υπάρχει και η Μπάμπης Τσουπράς που κατέβηκε από τις 12 ώρες.
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Μην σκοτωθεί κανένας και το έχω τύψεις. Εξάλλου δεν υπήρχαν επίσημοι χρονομετρητές και άρα περιθώρια λάθους.

Φαίδων Γαληνός: 4εις ώρες...
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Επειδή νιώθω πως...
...κάτι αλήθεια συμβαίνει εδώ (που λέει και ο Σαββόπουλος)
Θέλω να πάρω θέση υπερασπίζοντας τις αξίες της μέτρησης, της ακρίβειας και της επικοινωνίας. Στην επιστήμη και στον αθλητισμό αυτά είναι θεμελειώδη, και μόνο έτσι πήγαν τα πράγματα μπροστά. Μη αναφέροντας ακριβείς χρόνους, από που μέχρι που, πότε και με τι στυλ, είναι κατά τη γνώμη μου λάθος. ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ στο πως θα έπρεπε να δηλώνονται τα πράγματα στο μέλλον (ΟΧΙ σε αυτά που έχουν γραφεί παραπάνω). Εάν λόγω της ασάφειας δεν δίνεται καν η δυνατότητα να καταρριφθεί μια επίδοση, καλύτερα να μην ανακοινώνεται καθόλου. Άντε λοιπόν, καλή αρχή και προσεκτικά :o
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Ποτέ δεν μ άρεσε το σπιντ κλαιμπινγκ γιατί έβαζε το στοιχείο του ανταγωνισμού στο σκαρφάλωμα πράγμα που δεν μ αρέσει απλά ΚΑΘΟΛΟΥ. Πόσο μάλλον όταν απο πίσω ή και απο μπροστά κρύβονται Suunto, Mountain Hardware etc. Στη μικρή μας όμως αναρριχητική κοινότητα θα μποροιύσαμε να παίξουμε, όπως παίζεις με το κολλητό σου ένα μονάκι και μετά πας για μπύρες.(πάνε πολλά χρόνια).. απο το μονάκι όχι απο τις μπύρες! Καλή αρχή λοιπόν... αλλά να θυμάστε οτι αν κάποια στιγμή κοιταχτούμε στραβά γιατί ο Ιμπεξ έκανε την Κομίτσι σε 11.58 σημαίνει πως απλά ήμασταν και είμαστε μαλάκες, ανάξιοι να παίξουμε σα μικρά παιδιά.

Υ.Γ, Φίλε Ίμπεξ, επειδή δεν μ αρέσουν οι επιδόσεις(ίσως γιατί ποτέ δεν ήμουν σε τίποτα ιδιαίτερα καλός) θα ήθελα να πώ πως δεν είναι κακό να λέει κάποιος εγώ έκανα τη κομίτσι σε 30 λεπτά. Ας έιναι απο όπου να ναι και ως όπου θέλει. Παιχνίδι ας μείνει..... και ας είναι και στραβό.

Υ.Γ. 2 Κομίτσι 9.47. Με το χέρι στο βράχο χωρίς χιονούρα ως το βύσμα στη πίσω μεριά του V.
28 λεπτά περίπου με το πήγαινε έλα.
inta diaolos einai toutos!
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Ήξερα που θα κατέληγε η κουβέντα (άμα έχεις φαγούρα στο τέλος θα ξυστείς). Άντε, ξεράστε και οι υπόλοιποι τα κατορθώματά σας για να ανέβει το θερμόμετρο. Οι γυναίκες φυσικά θα γελάνε με το πόσο ανίατη είναι η κατάστασή μας... Έχεις δει νεαρά τραγάκια να παλεύουν; Έτσι είναι ωραία η άμιλα, μες στο παιχνίδι, και παράλληλα το παιχνίδι ομορφαίνεται απ' αυτήν.

Α! Και που είστε, επειδή πατάτες με ντομάτες δεν συγκρίνονται, ας έχει η κάθε διαδρομή με τις καγκουριές της το δικό της post. Βάζετε ένα "Α/Τ" (αναρρίχηση ταχύτητας) και το όνομα της διαδρομής στον τίτλο για να εντοπίζει καθένας εύκολα αυτό που ψάχνει, αν υπάρχει φυσικά σχετική καταγραφή.

Ο τίτλος αυτού του post πάντως ήταν ψαγμένος. Άλλο να βιάζεσαι και άλλο να μην χρονοτριβείς.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Συγχαρητήρια παιδιά!
Επιτέλους μπορεί ο καθένας να βγει πρώτος σε κάτι. Πολύ καλή ευκαιρία να αναδειχθείτε σε ένα αγώνα που μόνοι σας ξεκινήσατε και συμμετέχετε (ή χειρότερα να βάλετε και άλλους στο τρυπάκι της ανταγωνιστικής προβολής). Αυτή η βιασύνη να κάνετε κάτι και να τρέξετε γρηγορότερα να το δημοσιεύσετε μου φαίνεται σαν ευλογία σε κάποια γένια. Ο συγχρονισμός ειναι το καίριο χαρακτηριστικό αυτών των γεγονότων και όχι τα ίδια τα γεγονότα που καλώς ορίσανε.
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Επιτέλους μπορεί ο καθένας να βγει πρώτος σε κάτι.
Με όλο το σεβασμό, μην ταράσσεσαι. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Ανέκαθεν οι αναρριχητές επιδίωκαν τις γρήγορες αναβάσεις. Ο Αλέκος που ξέρει ιστορία μπορεί να στο βεβαιώσει. Ο ανταγωνισμός έρχεται με τον επαγγελματισμό και την εμπορευματοποίηση. Αν τα τελευταία έχουν διεισδύσει και στην Ελλάδα δεν είναι ο Αλέξανδρος, ο Μήτσος και ο Πάνος που ευθύνονται. Άσε μας λοιπόν στην ησυχία μας.
Last edited by Ibex on 15 Jun 2011 10:42, edited 3 times in total.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Post by Che »

Πάντως το speed climbing αφαιρεί όλη τη χαρα του σκαρφαλώματος σαν δραστηριότητα....το να σκαρφαλώνεις γρήγορα για να κατεβείς κάτω νωρίς είναι σαν να πηδάς γυναίκα γρήγορα γιατί βιάζεσαι να κάνεις το τσιγαρο μετά....χάνεται η ουσία της πράξης....κάθε τι θέλει και τον ανάλογο χρόνο που του αρμόζει....νομιζω...........
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Ο συγχρονισμός ειναι το καίριο χαρακτηριστικό αυτών των γεγονότων και όχι τα ίδια τα γεγονότα που καλώς ορίσανε.
Δεν ξέρω για´ποιον συγχρονισμό μιλάς εγώ την προαναφερθείσα την έκανα στις 17/8/2010 ώρα 10.47???? Για να μην αναφέρω και τη Παραλλήλων 23/05/2009 ώρα 16.40 σε 27.10 και άμα θες πες με και ψωνάρα!!!
inta diaolos einai toutos!
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Κάθε τι θέλει και τον ανάλογο χρόνο που του αρμόζει...νομιζω...
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Also, see next post.
Δεν ξέρω για ποιο συγχρονισμό μιλάς.
Εσύ Μήτσο είσαι καθαρός, εμένα πήρανε τα σκάγια. Όμως το ότι διευκρινίζεις πότε έκανες τις καγκουριές σου φανερώνει ότι καταλαβαίνεις για ποιον συγχρονισμό μιλάει η δεσποσύνη του, και φυσικά σπεύδεις να ξελασπώσεις...
...μου φαίνεται σαν ευλογία σε κάποια γένια.
Ε, πως να γίνει, δεν γίνεται να βλογάμε συνέχεια τα δικά σου. Εσύ είσαι ο ανταγωνιστικός που ένιωσες την ανάγκη να χωθείς σε τούτο το post (μη λείψει η αλεπού απ' το παζάρι) και να μας την πεις κιόλας από πάνω, λες και δεν γνωριζόμαστε. Ορίστε μας!
...στο τρυπάκι της ανταγωνιστικής προβολής.
Στο τρυπάκι μπαίνει μόνο όποιος τον τρώει ο κώλος του. Εγώ βάραγα σουτάκια στον τοίχο και εμφανίστηκαν τα παιδιά να παίξουμε ένα μονάκι σαν καλοί φίλοι. Εσύ τι ζόρι τράβαγες; Σε όρισε κανένας διαιτητή;

http://www.youtube.com/watch?v=vqndpsBFszM :lol:
Last edited by Ibex on 15 Jun 2011 07:53, edited 3 times in total.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Και μιας και μιλάμε για μονάκι, επιδόσεις και ρεκόρ:

http://www.youtube.com/watch?v=b0sXaaM9h-Q

Η καλή ατάκα είναι στο τέλος.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
Commando
Posts: 12
Joined: 05 Feb 2010 12:22
Location: Εγαλεω

Post by Commando »

Φιλαρακη
εγο εχο νικισει τις εξις πιστες:

1.Αλποινα: 7 ορες μπεις καμπ το μπεις καμπ με στασι για χεσηματακη στο τριτο ρελε και στοματηκω σεξ / ουισκακη στι κοριφι (ηχα παει να τι νικοισω με ενα μονακι κι εγο)
3.πιστα 18 στο καραβι: αντηστροφα σε λοιγοτερο απο 2 δευτερολεπτα με πτώση απο το ρελε και μι εχοντας κλειπαρι το τελεφτεο κρικακι (δε σπαι)
4.
stam
Posts: 50
Joined: 20 Jan 2008 18:59

Post by stam »

Το θλιβερό σε αυτό το forum, είναι το γεγονός ότι πολύ σπάνια κάποιο post θα ξεπεράσει τις 10-15 replies χωρίς να καταλήξει σε κόντρες και αντιπαραθέσεις...
Το 'χουμε στο αίμα μας μάλλον.
Post Reply