Α la recherche du temps perdu

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
stam
Posts: 50
Joined: 20 Jan 2008 18:59

Post by stam »

Το θλιβερό σε αυτό το forum, είναι το γεγονός ότι πολύ σπάνια κάποιο post θα ξεπεράσει τις 10-15 replies χωρίς να καταλήξει σε κόντρες και αντιπαραθέσεις...
Το 'χουμε στο αίμα μας μάλλον.
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Post by Nikolas_A »

Ο Commando τα είπε σωστά. Ειδικά το 4.
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Οι καρχαρίες μυρίζονται αίμα και χυμάνε... Ύστερα, αναπόφευκτα, γίνεται μακελειό και σελίδες επί σελίδων γεμίζουν με ανούσιες αντιπαραθέσεις. Ευτυχώς που η παρέα είναι μικρή και έτσι κάθε τόσο δίνεται η ευκαιρία να πνίγονται τα πάθη στη μπύρα όπως τον παλιό καλό καιρό (πριν η επικοινωνία μεταφερθεί στο ίντερνετ).

Τώρα που το γυρίσαμε στην παλαβή, νίπτω τας χείρας μου για ό,τι επακολουθήσει.
το τελεφτεο κρικακι (δε σπαι)
Το τι σπάει και το τι όχι θα το δείξει ο χρόνος...
Τώρα τελευταία πάντως άκουσα για κάτι κρικάκια που σπάνε με ένα απλό τράβηγμα κοντά στη θάλασσα.
Last edited by Ibex on 15 Jun 2011 12:46, edited 8 times in total.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
kitsos
Posts: 206
Joined: 12 May 2007 01:03
Location: exarceia city

Post by kitsos »

Nikolas_A wrote:Ο Commando τα είπε σωστά. Ειδικά το 4.
καλοστον! που ισουνα φηλαι coummandou!!!! μας αιλοιψαις...

αναβασει λεικαβοιτου σε 4'53'' απω βραχοια πανο απο αγ. εισοιδορο, πας κωντρα; (κε χορεις να τραβαο το σηρματοσκεινω...)
tomy
Posts: 80
Joined: 13 Apr 2009 21:40
Location: Athens-Trikala

Post by tomy »

Μακράν από τα πιο ενδιαφέροντα post στο routes...
Έχω λοιπόν να προτείνω κάποια πράματα σχετικά με αυτό το κάτι καινούριο που πάει να συμβεί εδώ πέρα...
Παρακάλω βέβαια όσοι δεν επιθυμούν να ασχοληθούν σοβαρά με το θέμα να μην μπαίνουν και κάνουν ειρωνικά σχόλια και χαλάνε το post...Ναι λοιπόν υπάρχει και το speed climbing,τί να κάνουμε τώρα;;;και υπάρχουν και χορηγοί-εταιρείες σε κάποια άτομα από πίσω που τους βοηθάνε να κανουν αυτά που τόσο αγαπάνε,πού είναι το κακό;;;Πραγματικά όσοι δεν ενδιαφέρονται γι αυτό που ξεκίνησε εδώ πέρα ας γράψουν αλλού.Αμα εσύ δε θές να πηγαίνεις γρήγορα κάνε άλλο post,''Ta zoa mou arga!!!''Έλεος με τον κάθε κομπλεξικό...

Θα ήθελα να παραθέσω λοιπόν κάποιες προτάσεις:
1.Αγορά του ίδιου ρολογιού (κατά προτίμηση suunto) από όλους τους έλληνες αναρριχητές που θέλουν να ασχοληθούνε σοβαρά με το speed climbing,προκειμένου να γίνεται σωστά η χρονομέτρηση της αναρριχητικής προσπάθειας.

2.Θέσπιση κανόνα που θα ορίζει τον τρόπο χρονομέτρησης της προσπάθειας.Για παράδειγμα πότε θα ξεκινάει η χρονομέτρηση και πότε θα σταματάει,το πιο βασικό δηλαδή.

3.Απονομή βραβείων 2 φορές το χρόνο μία χειμώνα και μία καλοκαίρι για χειμερινές και καλοκαιρινές αναρριχήσεις αντίστοιχα.Το βραβείο για παράδειγμα θα μπορούσε να είναι ένα ρολόι ή κάτι σχετικό με τον εξοπλισμό και θα μπορούσε αν δε βρίσκονται χορηγοί για τη δωρεά του να μαζεύουμε χρήματα μόνοι μας κάθε φορα.

4.Να χτιστεί ένα μουσείο με φωτογραφίες των αναβάσεων και γενικά ότι αφορά την κάθε ανάβαση.Με το πέρας κάθε χρονιάς από την έναρξη του θεσμού αυτού ο αναρριχητής ή η σχοινοσυντροφιά με την ταχύτερη και καλύτερη ανάβαση(το πρώτο βραβείο δηλαδή) θα κερδίζουν μία θέση στο Hall of Fame και μία προτομή τους θα θα βρίσκεται στο μουσείο στην αντίστοιχη πτέρυγα.Φανταστείται σε20 χρόνια πόσο ωραίο θα είναι το μουσείο...

5.Για τον καλύτερο έλεγχο του καθένα από μας κι επειδή για ευνόητους λόγους είναι αδύνατον να υπάρχουν κριτές προτείνω την αγορά κάμερας(πχ. GoPro) και ενσωματωσής της στο κράνος με σκοπό την πλήρη καταφραφή της αναρριχητικής προσπάθειας.ΜΟΝΟ έτσι θα είμαστε σίγουροι όλοι...ΜΟΝΟ έτσι θα είναι όλα fair...

Αυτά προς το παρόν..Κάθε καλοπροαίρετη πρόταση χωρίς ειρωνίες και κομπλεξισμούς είναι ευπρόσδεκτη...

Και τώρα κάποιες υποψηφιότητες για το για το 2010:

Τραβέρσα Τζιτζιφιόγκου στο όρος Αιγάλεω solo 30/06/2010 σε 5m 4sec 3ms

Διαδρομή του Κλαπανιστή στην κορακοφωλιά solo 22/04/2010 σε 18h 18m 18sec 18ms (Αυτή δε σπάει!!!)

Διαδρομή Των Γκα'ι'λιών Trango Tower Κυτίπης-Μουτάφης 38/10/2010 2h 567m 92.5 sec

Παραλία Super paradise(Beach bar super paradise )-Παραλία paradise(Tropicana Beach bar) Κυτίπης-Κούτρας 10min

έχω κι άλλα αλλά προσεχώς γιατί βιάζομαι!!!έχει συνθήκες και πάω να κάνω speed ascent την 13Α στο καράβι...
when desire dies,fear is born...
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

α ρε γαμώτο tomy...και το πήγαινες παρά πολύ καλά. Σ' αυτό το σημείο το χαλασες:
tomy wrote:....4.Να χτιστεί ένα μουσείο με φωτογραφίες των α....
Αλλιώς θα μιλάγαμε για το καλύτερο troll (http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_(Internet)) που εμφανίστηκε ποτέ στο routes. Θα ξεπέρναγε και τον DETHPALEW
Μέτα η αμφιβολία διαλύθηκε και μαζί η μαγεία....
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Μας έχετε φλομώσει στη μακαλία. Επανέρχομαι στο θέμα μας.
http://www.alpinist.com/doc/web11w/wfea ... ex-honnold
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Post by Che »

Μωρη βρωμα εμενα λες τα ζα μου αργα???καλα ξαναπαρε τηλεφωνο και ζητα τιποτα..αμα δε φτασει ο φακος σου να ειναι με selotape να με χεσεις.......

κατα δευτερον τι εννοεις οτι το post της ορολογιας των καρυδιων και φριεντ (πως να λεμε αυτου του ειδους τις ασφαλειες δηλαδη) δεν ηταν ενδιαφερον???υποβαθμιζεις????εσυ εισαι κομπλεξικος ρε..... :lol:

παντως το γεγονος ειναι οτι πολλοι προσπαθουν να σπασουν τα ορια και αυτο ειναι πολυ καλο αλλα να περασει σαν συναγωνιστικο και οχι ανταγωνιστικο...
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Φίλε Τόμυ,
έχοντας σκαρφαλώσει μαζί σου σε δύσκολες ορθοπλαγιές και με ζόρικες συνθήκες περίμενα πραγματικά οτι θα είχες μια άλλη αντιμετώπιση για αυτό το θέμα. Το να χαζεύουν κάποιο μεταξύ τους έστω και δημόσια χωρίς να υπάρχει εμφανέστατα καμμία διάθεση αυτοπροβολής και με αρκετά θα έλεγα μετριοπαθή τρόπο δεν καταλαβαίνω γιατί σου γεννάει την ανάγκη να ειρωνευτείς και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο.
Όταν εσύ μου έλεγες οτι έκανες τη Κλασσική του Φλαμπουρίου σε 15 λεπτά δεν θυμάμαι ΕΓΩ να σε ειρωνεύτηκα.
Πριν να βιαστείς να μας ονομάσεις κομπλεξικούς ίσωσς θα έπρεπε να παρατήσεις ένα άθλημα που στο τέλος της ημέρας ζυγίζεις τα νεκρά ψάρια!!
Όπως είπα το σπιντ κλάιμπινγ( και ο σπίντι γκον ζαλες) δεν μ αρεσουν. Αλλά εδώ φαίνεται πως γεννιέται κάτι πιο όμορφο μεταξύ μας.....
inta diaolos einai toutos!
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Όπως είπα το σπιντ κλάιμπινγ (και ο σπίντι γκον ζαλες) δεν μου αρεσουν.
Αλλά εδώ φαίνεται πως γεννιέται κάτι πιο όμορφο μεταξύ μας.....
Μητσάρα, δεν ξέρω τι όμορφο γεννιέται μεταξύ εσού και του Τόμυ, πάντως this post is about speed climbing. Αν κάτι αλήθεια συμβαίνει εδώ (δεν είναι κάτι καινούριο, βλέπε κάτι σπίντες από αφούς γαλακτοκομικά είδη και άλλους, ο Θουκυδίδης θα κάνει τη δουλειά του) αυτό συμβαίνει εκεί έξω στα βράχια. Εδώ στο forum απλά μηρυκάζουμε τα προϊόντα της πέψης - έτσι ήταν πάντα. Όρεξη για μπαλίτσα φαίνεται πως υπάρχει, το θέμα είναι να μη μας φάει στην πορεία το ωραίο κλίμα ο γάϊδαρος (κατά την ρήση του Χ. Φλωράκη).
Last edited by Ibex on 16 Jun 2011 13:25, edited 2 times in total.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Ντοστογιέφσκι!
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Αγορά του ίδιου ρολογιού (κατά προτίμηση suunto) από όλους
I do not like Dean Potter's personality, but he definitely has a better watch:
The day we did do it our run before was 20 minutes slower. We didn't even expect to break the record that day, because that is a big chunk of time to chop off. But near the top we saw that we were near the record. We have this watch that talks in a woman's voice—we call it the "Big Wall Bi-otch." You press the button and she tells you how fast you're going. Big Wall Bi-otch said we were close to the record.
.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

Ibex wrote:Μας έχετε φλομώσει στη μακαλία. Επανέρχομαι στο θέμα μας.
http://www.alpinist.com/doc/web11w/wfea ... ex-honnold
Alex Honnold wrote:It's all super safe as long as no one falls.
Trollαρει και ο Αλεξακης...
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

-What kind of compromises to your safety do you make when you're speed climbing?

-Well you don't necessarily HAVE to make compromises to your safety to speed climb, but it seems like you always do a little bit. Simul-climbing is obviously a little bit riskier than having a normal belay. Short fixing is for sure more dangerous. Honestly, all the stuff we're doing when we try to climb really fast is kind of dangerous. But the whole key is to not fall. It's all super safe as long as no one falls.
Καλός ο χαβαλές, αλλά ας μην παραποιούμε την πραγματικότητα
τσιμπώντας μόνο μια προτασούλα όπως οι δημοσιογράφοι.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

Δε το εγραψα με διαθεση να παραποιησω την πραγματικοτητα.
Εσυ δηλαδη δε βλεπεις το παραδοξο σε αυτο που λέει ο Honnold και οτι η τελευταια προταση αναιρει τις προϋγουμενες;
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Σίγουρα ακούγεται (και είναι) παράδοξο. Όμως γενικά ο Honnold δεν παραδοξολογεί, και το φαινομενικά παράδοξο εξηγείται από τα προηγούμενα που λέει. Η ασφάλεια έγκειται στο να σχεδιάσεις τα πάντα έτσι ώστε να μην πέσεις ούτε εσύ ούτε ο σκοινοσύντροφός σου. Σε αντιπαραβολή με το sport climbing -για παράδειγμα- όπου επιτρέπεται να πέσεις, και πέφτεις συνέχεια, και όπου μπορεί μια ασφάλεια να είναι παραθαλάσσια ελληνική... και να βρεθείς τελικά ανάπηρος. Αντίθετα στο speed climbing και στο free solo είσαι super safe just because you are not allowed to fall.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Μου κάνει εντύπωση αυτή η αντιπαράθεση, αφού τόσα χρόνια έχω ακούσει πολλούς από εσας που κονταροχτυπιέστε να περιφανεύεστε για τα κατορθώματα σας. Τεχνική δυσκολία, ασφάλεια, ταχύτητα, στυλ αυτά είναι που διαμορφώνουν το ορειβατικό επίτευγμα και εμείς νομίζω ότι έχουμε πολύ ανάγκη απο τα επιτεύγματά σας. Τα επιτεύγματα οριοθετούν τα όρια της ανθρώπινης δράσης και μας αυτοπροσδιορίζουν. Διαφορετικά τι θα ήταν το σπορ αυτό; Μου φαίνεται θα έμοιαζε λίγο με την αυτοικανοποίηση, ξέρετε τη μα..... Εντάξει η χαρά, χαρά. Αλλά από ουσία τίποτς..
wu
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

...Ανάπτυγμα, Συνθήκες, Ψυχισμός, Πρωταγωνιστές...

Προτείνεται η ρητορεία αντί του διαλόγου. Και εξηγώ:

Ο διάλογος, έτσι πως γίνεται οδηγεί σε αντιπαραθέσεις, οι οποίες συνήθως ρίχνουν το επίπεδο.

Καλύτερα να λέει ο καθένας το δικό του, και αν είναι, μόνο να αναφέρεται θετικά και να αναπτύσει τα προηγουμενα post. Άμα κάτι είναι μα..ια φαίνεται και χωρίς απάντηση.
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Post by Ibex »

Appeal:

Image

Mentality:

Image

Commitment:

Image

Fun factor:

Image
Last edited by Ibex on 27 Dec 2011 00:45, edited 1 time in total.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Πολύ ωραία ,
Φτάνουμε λοιπόν σε αυτό για το οποίο επέστησα την προσοχή. Ο καθένας να έχει ένα σημείο για τις απόψεις του ή ακόμα και για την αυτοπροβολή του χωρίς να ενοχλείται από τους άλλους (με την παράθεση απόψεων, σκέψεων και προβληματισμών) και ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ FORUM. Δηλαδή χώρο ανταλλαγής απόψεων!
Και ας τα πάρουμε από την αρχή ή ας ρητορεύσω όπως προτείνει ο AlexHwa Rang. Το post προς τον Ibex δεν είχε την έννοια «..τι είναι αυτά που κάνετε;». εννοείται πως όχι, ίσα-ίσα αυτή είναι η εξέλιξη (ή καλύτερα μια από τις..) της αναρρίχησης. Δυσκολότερα, γρηγορότερα, με καλύτερο στυλ κ.λπ. και μπράβο σε αυτούς που τα καταφέρνουν!
Το θέμα μου είναι αυτή η βιασύνη του να προβάλει τα «κατορθώματα του» πριν καλά-καλά πατήσει ξανά στο ίσιωμα. Θα μου πείτε δικό του θέμα και κρίνεται γι¢ αυτό. Απλά εκφέρω την άποψη ότι ο Ibex υπερβαίνει κάποια εσκαμμένα καιρό τώρα. Η εντύπωση που μου έχει σχηματιστεί –για να παραφράσω την κουβέντα του Che- είναι ότι το ζητούμενο του είναι να κάνει το τσιγάρο και σαν πρόσχημα θα πηδήξει εκείνη την κοπέλα. Κι αυτό βέβαια δικό του θέμα είναι.
Υπάρχει όμως κι αυτή η άτυπη ορειβατική δεοντολογία. Δεν δημοσιεύουμε διαδρομές πριν αυτές τελειώσουν, ούτε που θα πάει η διαδρομή αν συνεχίσει από εκεί και πάνω, ούτε ακόμα που θα ήθελα να κάνω διαδρομή. Και ίσως δημοσιεύουμε τα κατορθώματα μας με ένα τρόπο που δίδαξε ο Βούτυρος και αναφέρεται ακριβώς στο τέλος της επιστολής. Έτσι συνηθίσαμε, βέβαια και αυτό μπορεί να αλλάξει.
ΟΚ Ibex, είσαι ο καλύτερος (το εννοώ αυτό σχετικά) αλλά για μένα ο τρόπος που προβάλεις τον εαυτό σου τόσο καιρό, αναιρεί την ποιότητα σου. Αν δε, «δεν κοίταγες το δάχτυλο αλλά το φεγγάρι..» θα καταλάβαινες ίσως τα νοήματα σε κάποιες απαντήσεις που πήρε το post σου. Οι απαντήσεις είναι πάντα ανάλογες του περιεχομένου του αρχικού post-αρίσματος Stam, δεν ρίχνουν το επίπεδο, εκτός αν ο άλλος που απαντά είναι ανισόρροπος.
Γιατί πέφτει το επίπεδο όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη και την εκφράζει έστω και δεικτικά ή με χιούμορ, όπως ο Tomy ή ο Commando; Μήπως το επίπεδο πέφτει όταν χρησιμοποιούνται άδικοι χαρακτηρισμοί οι οποίοι δεν υποστηρίζονται από κάποια επιχειρηματολογία;
Ibex, από τη στιγμή που σπεύδεις να εκτεθείς στο κοινό, νομίζω πως θα έπρεπε να είσαι έτοιμος να ακούσεις και την άλλη άποψη. Το να λες σε κάποιον –εμένα- δεν σε κάλεσε κανένας σε αυτό το post σε χρήζει άμεσα ως αντι-Βολταίρο. Θυμίζω ότι αυτός είπε το περίφημο «διαφωνώ με ότι λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες». Εσύ τι λες; Μη μου ταράσσετε το post στο οποίο εξαίρω τον εαυτό μου, δεκτές μόνο παρατηρήσεις αντίστοιχες του kayak που με συγχαίρουν.
Δηλαδή πως εννοείται η ανταλλαγή απόψεων Ibex και AlexHwa Rang. Με τον τρόπο που προτείνει ο τελευταίος; Δικό μου post, θα γράφω ότι να ναι και άμα θέλετε να πείτε κάτι θετικό Οκ, αλλιώς σε άλλο Topic όπως προτείνει ο Ibex; Ρητορεία έκανε και ο Γκαίμπελς και μάλιστα έλεγε «πες, πες κάτι θα μείνει». Όμως –ευτυχώς- η διαλογική που μας δίδαξαν οι αρχαίοι μας στηριζόταν στο λόγο, αντίλογο και τη σύνθεση. Έτσι προκύπτουν οι κοινά αποδεκτές απόψεις και προχωράει το πνεύμα, έτσι συντάσσονται οι άτυποι εθιμοτυπικοί κανόνες στην αναρρίχηση.
Αν τώρα ο Ibex θέλει ένα δικό του post όπου θα γράφει και θα απαντάει μόνος του αναφερόμενος στον εαυτό του, καλώς να το κάνει αρκεί να μας το πει ξεκάθαρα. Νέα ήθη. Νομίζω ήδη γίνεται καιρό και γι¢ αυτό έγινε η παρέμβαση μου.
Κρατάω και εξυψώνω αυτό που λέει ο Zulu έστω και κεκαλυμένα «..μετριοπαθή τρόπο».
Post Reply