Afairesh gkolo apo thn "Batman"

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις αθλητικές διαδρομές
Post Reply
menelaos
Posts: 53
Joined: 20 Sep 2007 16:36

Afairesh gkolo apo thn "Batman"

Post by menelaos »

Geia xara se olous.

Ithela na enhmerwsw oti to proigoumeno Savvato (6/10/07) duo gnwstoi anarrixhtes afairesan to gkolo pou uphrxe sth stegh ths "Batman" sth Barasoba. To gegonos egine mprosta mou kai opws upothike egine gia logous deontologias. Den prolaba na dw an ektos apo to en logo an afairethikan kai alla.

Par' oti exw polla sxolia na kanw gia to gegonos tha perioristw kathara kai mono sthn anafora tou kai sto gegonos oti oi anarrixitikoi odigoi ths perioxhs (sumperilambanomenou tou pio prosfatou) anaferoun thn uparksh tou gkolo.

Tha htan suneto loipon na ginei eurews gnwsto to gegonos wste na mhn yparksoun dusarestes ekplikseis kai pithanotata epikundines kattastaseis toulaxiston mexri na katastalaksei h katastash.

Mono ena mikro filosofiko sxolio xwris na mpw sth diadikasia an prepei kai giati...
Mia prwterh enhmerwsh (periodika/sites) den tha htan prepousa?

Ena deutero sxolio anaferetai sthn diadromh "Kalh Kardia" mia pragmaika omorfh gramh me fusikes asfaleies (karudia/friends) sth Barassoba epishs. H diadromh dinetai stous odhgous ws duskolias VII par'oti to duskolo perasma ths deuterhs sxoinias einai ogdoou (VIII) vathmou opws paradexonte ta paidia pou thn anoiksane kai apo dikh mou diapistosh. Sto duskolo perasma uparxoun 2 gkolo pou mporoun na xrhsimopoihthoun gia texnito perasma A1. Olh h ypoliph diadrmh einai gurw sto VI-VI+ kai polu omorfh.

Auta pros to paron emena.
Kalh sas mera.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Η "Καλή καρδιά" δημοσιεύτηκε με βαθμολογημένο ως VII το πέρασμα της 2ης σχοινιάς. Αν είναι VIII έπρεπε να έχει αναφερθεί γιατί η διαφορά είναι μεγάλη. Το Routes.gr, όπως ίσως ήδη έχετε διαπιστώσει, δεν αναφέρει μέση δυσκολία (όπως κάνανε παλιά) αλλά μέγιστη. Αυτό θεωρούμε σωστό και αντιπροσωπευτικό, αλλιώς άντε να βρεις τι ακριβώς σημαίνει "μέση βαθμολογία". Αν λοιπόν σίγουρα είναι VIII τότε να το αλλάξουμε στο σκίτσο.
menelaos
Posts: 53
Joined: 20 Sep 2007 16:36

Post by menelaos »

Dimitri, thn diadromh thn ekana me ton Toli Simati pou thn anoikse kai ta logia htan dika tou (oso afora thn vathmologia). Tha tou milisw aurio gia na epivevaiwsw.

Epipleon, h katavash mporei na ginei apo to Pempto rele me 3 rapel kai oxi 4 pou perigrafontai an ta skoinia einai 60m.

Filia
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

Ο βράχος δεν είναι ιδιοκτησία κανενός . Όλοι μας αυθαιρετούμε σε περιοχή που δε μας ανήκει. Το άνοιγμα μιας νέας διαδρομής δε δίνει δικαιώματα ιδιοκτησιακού καθεστώτος σε κανένα. Ούτε και στον ανοιξαντα!

Και για να μην παρεξηγηθώ να ξεκαθαρίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν υπερθεματίζω το γάζωμα παραδοσιακών διαδρόμων. Κάθε άλλο!!! Απλά αυτό που λεω είναι ότι η διατήρηση μίας διαδρομής στη αρχική της μορφή είναι θέμα σεβασμού προς την δημιουργία του πρώτου και μόνο. Δεν μπορεί να επιβληθεί. Και πολύ περισσότερο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν δικαιολογία για πράξεις που θέτουν σε κίνδυνο τη σωματική ακεραιότητα κάποιων άλλων.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Στη σελίδα Προειδοποιήσεις ασφάλειας του Routes.gr έχουν προστεθεί πληροφορίες σχετικές με τις νεώτερες παρεμβάσεις στις διαδρομές.
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

και εγω με κίνδυνο να παρεξηγηθώ, θα συμφωνήσω με τον Planar, ότι ο βράχος δεν ειναι ιδιοκτησία κανενός μας. Η αξία του διανοίξαντα τη διαδρομή θα είναι μεγάλη και θα παραμένει τέτοια, ασχετα με το πως θα ανέβει κάποιος άλλος τη διαδρομή.
Εξάλλου και ο Κάκαλος ανέβηκε το Μύτικα ξυπόλητος, το ίδιο θα πρέπει να κάνουμε και οι υπόλοιποι, προς τιμήν της πρώτης αυτής ιστορικής ανάβασης;
Φυσικά και εγώ δεν πιστεύω ότι κάποιος είναι σωστό να πηγαίνει και να γαζώνει μία διαδρομή, ακόμα και ο ίδιος να την ανοίξει. Πιστεύω ότι η απάντηση και εδώ, όπως σε πολλά άλλα θέματα, είναι το μέτρο.
Τέλος πάντων για το συγκεκριμένο και εγω συμφωνώ που βγήκε η πλακέτα, το μόνο θέμα είναι να το ξέρουν όσοι πάνε για να μην υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας. Αφού έχει ανακοινωθεί και είναι γνωστό ότι θα γίνει μία τέτοια ενέργεια, τότε είναι ΟΚ να γίνει.
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

Εχουμε χρεος, τις διαδρομες να τις επαναλαμβανουμε με το ιδιο στυλ,('η και καλυτερο) απο τους ανοιξαντες.Αυτο που μας βαραινει εμας τους νεοτερους ειναι η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ!! Δεν ειναι δικα μου λογια,αλλα απο μια παραγραφο της διακυρηξης του Τυρολου(αντε γιατι χωρις μπουσουλα...) :?
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

BATMAN FOR EVER

Post by voutiros »

Από ό,τι φαίνεται εσείς που γκρινιάζετε για τις ασφάλειες της Batman είστε νέοι σχετικά στο χώρο γιατί αν είσαστε παλιοί θα ξέρατε βέβαια τι σήμαινε κάποτε Batman.
Όμως μάλλον δεν σας ενδιαφέρει η ιστορία της...

Επειδή είμουν ο ένας από τους δυο γνωστούς δράστες, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι μετά το συμβάν έγινε η απαραίτητη ενημέρωση.

Φυσικά η έλλειψη είναι εμφανέστατη και καλό θα ήταν να μη βασίζεστε αποκλειστικά σε έναν οδηγό πεδίου για να σκαρφαλώσετε, αλλά να ρίχνετε και καμιά ματια στο βράχο πριν ξεκινήσετε, αυτός σίγουρα θα σας πει περισσότερα.

Μενέλαε εσύ είσουν μπροστά όταν ξεκαρφώθηκε το γκολό εγώ όμως είμουν μπροστά όταν αυτό μπήκε. Εν ψυχρώ μπήκε χωρίς καμία συζήτηση, έτσι και βγήκε.

Πολύ σωστά ο βράχος δεν ανήκει σε κανένα ούτε στον ανοίξαντα ούτε σε κανένα άλλο, οφείλουμε όμως να τον σεβόμαστε και όχι να τον διαμορφώνουμε όπως μας αρέσει.

Τέλος η Ελλάδα είναι γεμάτη από διαδρομές για όλα τα γούστα όποιος δεν θέλει να ρισκάρει πολύ έχει πια ένα σωρό επιλογές. Εσεις το μόνο που χρειάζεται είναι να είστε ειλικρινείς με τον εαυτό σας και να γνωρίζετε τα όρια των δυνατοτήτων σας, γιατί από τη στιγμή που μπείτε σε μια διαδρομή εσείς θα είστε οι μόνοι υπεύθυνοι για ότι σας συμβεί.

Βούτυρος
wu
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ

Post by voutiros »

Οσον αφορά τη βαθμολογία της 2ης σχοινιάς της Καρδιάς δεν είναι ακριβώς VIII αλλά πιο εύκολη. Ο Σιμάτης την είχε δώσει VIII- από ό,τι θυμάμαι λίγο υπερβολικό μου γαίνεται αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο VII.

Bou
wu
CLEANCLIMBING
Posts: 14
Joined: 04 Oct 2007 14:34
Location: PELOPONISOS

Post by CLEANCLIMBING »

Συμφωνώ απολύτως με τον κ. Βουτυρόπουλο. Αν κάποιος δεν έχει το trad εφτάρι να μην πάει στην Batman.
CLIMB CLEAN, LIVE FREE...
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

Έχω την εντύπωση ότι στο άνοιγμα της Batman δεν χρησιμοποιήθηκαν καθόλου γκολό (αν κάνω λάθος διορθώστε με- δυστυχώς δεν τη πρόλαβα στην αρχική της μορφή). Γιατί ξηλώθηκε μόνο το γκολο της στέγης και όχι όλα?

Προσωπικά δυσκολεύομαι να καταλάβω τις travesty διαδρομές. Νομίζω ότι δεν είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας... Αν έχει 10 γκολο είναι υποκρισία να μας ενοχλει το ενδέκατο. Ας καθαριστεί τελείως να τη σκαρφαλώνει οποίος είναι ικανος ή ας αφεθεί στη ησυχία της. Δηλαδή στα 5αρακια το βύσμα είναι για τους χεστηδες αλλά στα 8αρακια κάνουμε όλοι τουμπέκι? Ποιος θα το κρινει αυτο και με τι κριτήρια; Συνεχώς λεμε ότι αντί να κατεβάζουμε το βράχο στο δικό μας επίπεδο πρέπει να δουλεύουμε σκληρότερα για να φτάσουμε εμείς στο επίπεδο του βράχου. Όταν γαζώνουμε τα 8-9-10αρια δηλαδή δεν κατεβάζουμε το βράχο στο επίπεδο μας? Παραπέμπω στα αγγλικά ήθη για προτάσεις/ στάσεις στο συγκεκριμένο θέμα

Δυστυχώς θα διαφωνήσω με το voutiro σε αυτό που λεει ότι από τη στιγμή που είσαι στο βράχο ότι σου συμβαίνει είναι αποκλειστικά δική σου ευθύνη. Η αναρρίχηση είναι σίγουρα πια πράξη μέγιστης ευθύνης που απαιτεί σοβαρότητα και σωστή εκτίμηση των καταστάσεων πριν από οτιδήποτε άλλο. Μαζί σου ως εδώ.
Από την άλλη όμως δε μπορείς να σκεφτεσαι μεθόδους δαρβινικής φυσικής επιλογής στην αναρρίχηση. Όταν μεταβάλεις μια διαδρομή σε βαρος της ασφαλειας οφείλεις να την ανακοινώνεις και όχι να αδιαφορείς για τους (ενδεχομένως επιπόλαιους/ ασχετους) που θα ακολουθήσουν. Εμενα προσωπικά το δόγμα, «αν ο άλλος είναι ηλίθιος ας πεθάνει» δε με εκφράζει-ούτε στην αναρρίχηση ούτε πουθενά στη ζωή μου.

Για να πω την αληθεια μοιάζει λες και εσείς οι παλιότεροι ζητάτε δικαίωση από για αυτούς που βίασαν τα βραχιά και τα ήθη της εποχής σας τιμωρώντας όχι στους ίδιους αλλά στους ημιμαθεις μαθητές τους...
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Γ-ΚΟΛΟ

Post by voutiros »

Λοιπόν τα βύσματα πάντα προκαλλούσαν, προκαλλούν και θα προκαλλούν έντονες συζητήσεις στους αναρριχητές και δεν είναι καμιά ιδιαιτερότητα των εδώ κύκλων. Αυτό συμβαίνει παντού στον κόσμο.

Αυτό όμως που συμβαίνει ΜΟΝΟ εδώ είναι ότι δεν διαβάζουμε καθόλου ιστορία και ούτε μας ενδιαφέρει και πάντα ξεχνάμε ότι πριν από εμάς υπήρχαν παλαιότεροι αναρριχητές, υπήρχαν άλλες αντιλήψεις και άλλες προσεγγίσεις. Το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να κάνουμε το χαβάλε μας, να στρουθοκαμιλίζουμε και να βαυκαλιζόμαστε ότι κάνουμε κάτι σημαντικό. Έτσι;

Προσέξτε κάπως έτσι σκέφτονταν και οι πατεράδες μας και γκρέμιζαν τα νεοκλασσικά για να ρίξουν πολυκατοικίες με αντιπαροχή και να που κατάντησαν την Αθήνα και την Ελλάδα όλη.Μια απέραντη θλιβερή γκριζίλα...

Φαντάζομαι κ. Planar ότι δεν έχεις σκαρφαλώσει την Batman και ότι βέβαια δεν ξέρεις ότι όταν έγινε ελευθερα είχε ακριβώς τα ίδια καρφιά με τα βύσματα που έχει τώρα και στις ίδιες περίπου θέσεις. Αλλιώς δεν θα την έλεγες travesty.

Ας σημειωθεί ότι είναι απο όλους κατανοητό ότι τα παλιά καρφιά όταν αντικαθιστούνται καλύτερα να χρησιμοποιούνται βύσματα, τα οποία κάνουν λιγότερη ζημιά στο βράχο, είναι πιο ασφαλή πιο οικονομικά και βγαίνουν και αυτά όποτε χρειαστεί.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν στα 5αρια έχει βύσματα και στα 9αρια όχι, σκαρφαλώνω σε ότι με ευχαριστεί και κυριότερα σε ότι με παίρνει και αυτό το συνιστώ και σε σένα κ. Planar.

Επιπλέον αν δεν δέχεσαι την απόλυτη ατομική σου ευθύνη σε αυτό που κάνεις τότε φοβάμαι ότι δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει ακριβώς αναρρίχηση και σε τι ρίσκο μπαίνεις κάθε φορά που που την εξασκείς.

Όπως έγραψα και παραπάνω η πράξη μας ανακοινώθηκε ΑΜΕΣΑ, οπότε είναι υπερβολές αυτά περι φυσικής επιλογής. Παρόλαυτα θα πρέπει να ομολογήσω ότι είμαι οπαδός της σχετικής θεωρίας.

Λοιπόν, κυριοι τις άλλες κάποιος χωρίς να το ανακοινώσει πουθενά, χωρίς να ρωτήσει, χωρίς, χωρίς, χωρίς... πήγε και έβαλε στη Γωνία ένα βύσμα στη τελευταία δύσκολη σχοινιά. Αυτό όμως δεν φαίνεται να σας ενόχλησε και πολύ έτσι; Μεταξύ μας, ΚΑΙ αυτό σύντομα θα βγει!

Τέλος, πότε επιτέλους θα γίνει κατανοητό ότι η ασφάλεια ενός αναρριχητή δε βρίσκεται πάνω στο βράχο, αλλά μέσα στο μυαλό του.

ΥΓ Προσέχτε πάντως γιατί τέτοιες συζητήσεις τις ανοιγαν πάντα αυτοί που δεν μπορούσαν να σκαρφαλώσουν αλλιώς. Γιατί αυτοί που μπορούν να κάνουν την Batman έτσι, δεν έχουν κάνενα λόγο να ενοχλούνται.

ΒΟΥτ
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Ειρήνη ημίν και υμίν αγαπητοί αδελφοί...
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

Είναι ενδιαφέρον το να βλέπεις πόση επιθετικότητα βγάζει το internet. Είμαι σίγουρος ότι αν είχαμε κάνει τη ίδια συζήτηση στα βράχια (όπως και έχουμε συζητήσει αρκετές φορές στη Μικρή Βαρασοβα) θα ήταν σε τελείως άλλο τόνο. Τονίζοντας αυτό στην αρχή πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι σε ενόχλησε σε αυτά που είπα ρε Βουτ. Απ όσο ξέρω και εσύ συχνά αναφέρεσαι στη
Αγγλική σκηνή ως μοντέλο δεοντολογίας. Οι άνθρωποι έχουν αποφασίσει ότι στο gritstone δε θα βάζουν μόνιμες ασφάλειες και έχουν λύσει κάθε συζήτηση περί γκολο και αηδιες. Μακάρι να είχαμε το θάρρος να κάνουμε το ίδιο και εδώ. Που στο καλό διαφωνείς με αυτό? .

Κατά τα αλλά, που τα είδες όλα τα αλλά που μου σούρνεις ρε βουτ???. Χαβαλέ, απροσεξία έλλειψη ατομικής ευθύνης. Έχει νόημα να αρχίσω να σου λεω μέσα από ένα internet forum ποιος είμαι, ποια είναι η δράση μου και πόσο πολύ προσέχω? Εγώ σε έκρινα για τις πράξεις σου. Εσύ με τι δεδομένα με κρίνεις? Γιατί σίγουρα από τα λεγόμενα μου δεν προκύπτει τίποτα από αυτά που μου καταλογίζεις. Ξαναδιάβασε τα προηγούμενα μηνύματα μου και θα καταλάβεις αν με ενοχλεί το βύσμα στη τελευταία δύσκολη σχοινιά στη Γκιώνα. Εκτός αν δεν τα λες σε μένα αλλά σε κάποιον αλλο...

Πάντως στο σχόλιο σου για τη φυσική επιλογή θα έπρεπε να είσαι πιο προσεχτικός γιατί ήταν τελείως άστοχο... Μπορεί να είναι μια από της πιο λαμπρές επιστημονικές θεωρίες στη ιστορία της ανθρωπότητας αλλά ακόμα και οι φανατικοί σύγχρονοι θιασώτες της (Dawnikns, Dennet, Pinker!) συμφωνούν ότι είναι επικίνδυνο και ανήθικο να την ανάγουμε σε μοντέλο διαχείρισης ανθρώπινων κοινωνιών και συμπεριφορών. Αυτό μόνο οι Ναζι το έπραξαν ως τώρα. Όταν ευθαρσώς δηλώνεις οπαδός της σε απάντηση σε αυτό που έγραψα μάλλον από αφέλεια ή άγνοια το κανείς...

Μη το πάρεις προσωπικά το τελευταίο...Δε το λεω για να σε προκαλέσω. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

Planar wrote:Ο βράχος δεν είναι ιδιοκτησία κανενός . Όλοι μας αυθαιρετούμε σε περιοχή που δε μας ανήκει. Το άνοιγμα μιας νέας διαδρομής δε δίνει δικαιώματα ιδιοκτησιακού καθεστώτος σε κανένα. Ούτε και στον ανοιξαντα!
Προφανώς! Αλλά ούτε στον οποιονδήποτε μεταγενέστερο του ανοίξαντα, ο οποίος το ίδιο αυθαίρετα με τον ανοίξαντα προσθέτει ένα βύσμα. Ούτε στον μεθεπόμενο που θα αφαιρέσει το βύσμα... Ούτε στον τέταρτό που θα βάλει ένα άλλο βύσμα και φυσικά και στον πέμπτο που θα το ξαναξηλώσει... Και πάει η ιστορία μακριά και στο τέλος ζήσαν αυτοί καλά και εμείς κουβεντιάζοντας ποιές εποχές του χρόνου έχει η Μπατμαν βύσματα μπας και την κάνουμε (για τον εαυτό μου μιλάω, είμαι λίγο χέστης!)
Αυτό που θέλω να πω, είναι πως αυτή η κουβέντα δεν βγάζει πουθενά. Η αναρρίχηση δεν είναι ένα άθλημα με κανονισμούς και διαιτητές, replay και σχολιαστές (στα κανάλια εννοώ, στις παρέες και στον Σαφάκα και τα λοιπά καφενεία ανα την Ελλάδα, έχουμε μπόλικούς).
Και ως εκ τούτου, βασιζόμενοι σε κάποιες αρχές, εθιμικό δίκαιο ή όπως άλλο θέλετε πείτε το (Διακύρηξη του Τυρόλου ή Κανόνες Δεοντολογίας ΕΟΟΑ...), προχωράμε. Οποιοσδήποτε μπορεί να συμπεριφέρεται με τον τρόπο που θεωρεί ο ίδιος κατάλληλο, μιάς και κανένας νόμος δεν απαγορεύει οτιδήποτε. Άρα και ο τοποθετών το βύσμα είναι το ίδιο ''επικίνδυνος'' με τον αφαιρών το βύσμα, αφού ξέρει πως:
Planar wrote:Ο βράχος δεν είναι ιδιοκτησία κανενός . Όλοι μας αυθαιρετούμε σε περιοχή που δε μας ανήκει.
και πρέπει να περιμένει πως κάποιος μπορεί να το αφαιρέσει...(βάσει κάποιου εθιμικού δικαίου και κάποιου σεβασμού στον ανοίξαντα...ή και εντελώς...αυθαίρετα!)

Συμπερασματικά θα έλεγα πως αυτό που θα έπρεπε να γίνει, είναι να αντιμετωπίσουμε την δραστηριότητα αυτή, ως αυτό που ήταν και αν θέλουμε να γαζώσουμε τα βράχια, δόξα στον Μεγαλοδύναμο, η Ελλαδίτσα έχει μπόλικα. Ας σεβαστούμε τις ''δημιουργίες'' των παλαιοτέρων και ας προσπαθήσουμε να νοιώσουμε την εμπειρία τους, όταν τις ''δημιουργούσαν''.

Και όταν πάμε σε ένα παρθένο κομμάτι βράχου, στου διαόλου το κέρατο, 6 ώρες περπάτημα, αφυδατωμένοι και πεινασμένοι... και το ανέβουμε αφήνοντας το όπως ήταν, νομίζω πως θα νοιώσουμε μεγαλύτερη ευχαρίστηση, άπο όλα τα 5άρια και 8άρια (όχι εγώ) των ''δημοφιλών'' πεδίων, όπου ''αποδεικνύουμε'' και ''καταξιωνόμαστε''. Και το κυριότερο θα έχουμε φύγει όσο μπορούμε μακριά από τους ''ηλίθιους'' (που ανέφερες Planar).
Εγώ πάλι τους ''ηλίθιους'', που λες, τους λέω ''μαλάκες'' και πάω κυρίως στα βουνά και λιγότερο στα βράχια, για να τους αποφύγω όσο γίνεται. Το ''ας πεθάνουν'' δεν θα το ασπαστώ σε πρώτη φάση, αλλά με κίνδυνο να χαρακτηριστώ άσχημα (Ναζί, χαζοί κτλ), έχω να πω, πως δεν θα μου λείπαν κιόλας, αν μια μέρα εξαφανιζόντουσαν.

Αυτό τελικά που δεν κατάλαβα όμως, είναι γιατί αυτό το θέμα συζητιέται στο ''Αθλητική αναρρίχηση'' :D

Και απ' ότι βλέπω ο Planar έχει ήδη απαντήσει, όσο έγραφα το post, και η συζήτηση έχει πάει σε πιο φιλοσοφικά και γενικά θέματα, κάνοντας το βύσμα της Μπάτμαν να φαντάζει με ό,τι πιο ανούσιο και μικρό. Ωραία, γουστάρω. Έτσι κι αλλιώς αυτό που κάνουμε στα βράχια και στα βουνά είναι ανούσιο και τιποτένιο.
(Ωχ, αρχίζει και βγαίνει πάλι ο ποιητικός μου εαυτός, ...ας τελειώσω αμέσως γιατί δεν με βλέπω καλά!)
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

H νυχτερίδα και ο Δαρβίνος

Post by voutiros »

Planar μου φαίνεται ότι πλανιέσαι...
Δεν έχω τίποτε εναντίον σου μην το παίρνεις και τόσο προσωπικά, δεν ξέρω καν ποιος είσαι άλλωστε και σίγουρα αυτά που περιγράφω δεν αφορούν αναγκαστικά εσένα. Αφορούν πάντως πολλούς από εμας ακόμη και εμένα που υποτίθεται ότι τα καυτηριάζω. Σε ότι συμβαίνει άλλωστε στο χώρο όλοι έχουμε ένα μερίδιο της ευθύνης και μάλιστα εμείς οι πιο παλιοί ακόμη μεγαλύτερο.

Αναφέρθηκες ότι στη βρετανική σκηνη τα πράγματα έχουν ξεκαθαριστεί. Ποιος σου είπε ότι και στην Ελλάδα τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα. Έγω το πρώτο πράγμα που έμαθα σαν αρχάριος είναι ότι η ασφάλεια είναι αποκλειστικα δική μου υπόθεση και ότι θα πρέπει να σεβομαι την προσπάθεια των άλλων. Επίσης, ότι το απόλυτο στυλ είναι να αφήνεις πίσω σου λιγότερα σκουπίδια. Αυτά είναι ευρύτερα γνωστά στην Ελλάδα εδώ και δεκαετίες, άλλο αν δεν τηρούνται πάντα ή αν μερικοί νομίζουν ότι η αναρρίχηση ξεκινά από τον εαυτό τους και καταλήγει σ' αυτόν.

Επιπλέον επειδή ξέρω καλά την Βρετανική σκηνή σε πληροφορώ ότι δεν έχουν λύσει ακόμη όλα τους τα προβλήματα και ότι ακόμη γίνονται έντονες συζητήσεις εκεί. Τέτοιες που ώρες - ώρες μπορεί σε κάποιος να φανούν ανούσιες ή και υπερβολικές.
Όπως μου φαίνεται ότι γίνεται τώρα η δικιά μας.
Το θέμα είναι το εξής: σωστα ειπώθηκε τι σημασία έχει αν η διαδρομή έχει 10 ή 11 βύσματα καθόμαστε τώρα και ασχολούμαστε για το ένα; Αντιστρέφω την ερώτηση λοιπόν: τι σημασία έχει αν η διαδρομή έχει ένα λιγότερο βύσμα , μπορείτε να μου πείτε, γιατι δεν μπορω να καταλάβω που είναι το πρόβλημα. Και μη μου μιλήσετε τώρα για ζήτημα ασφάλειας γιατί το σημείο ασφαλίζεται ακόμη πολύ καλά, απλά θα πρέπει να κουβαλήσεις φορητές ασφάλειες και να ξέρεις να τις βάζεις. Συγνώμη αν ενοχλείσαμε μερικούς από τη βολεψή τους αλλά η αναρρίχηση γίνεται και έτσι, τι να κάνουμε να την απαγορεύσουμε. Αυτή άλλωστε είναι και η αξία και η ομορφιά του παιχνιδιού: έδω γίνεται έτσι, εκεί αλλιώς και πάει λέγοντας...
Καλό θα ήταν βέβαια σε κάθετι να υπάρχει ουσιαστική συζήτηση, επικοινωνία και συνενόηση μεταξύ μας, όμως δυστηχώς το πράγμα σπάνια έχει λειτουργήσει έτσι, όσες προσπάθειες και αν έχουν γίνει και σας πληροφορώ ότι στο παρελθόν έχουν γινει πολλές προσπάθειες, σε κάποιες έχω εμπλακεί και εγώ προσωπικά, για να μπει μια ας πούμε μια τάξη στα πράγματα.
Πάντως αν και μπορεί να φαίνομαι ενοχλημένος πραγματικά μου αρέσει πολύ που κάποιοι έχουν ακόμη το ενδιαφέρον να ασχολούνται με τα "κοινά" και κυριότερα έχουν το θάρρος της γνώμης τους. Μακάρι και σε άλλα πιο σημαντικά ζητήματα να υπάρξει ανάλογο ενδιαφέρον.
Τέλος, planar έχω να διαβάσω Δαρβίνο και τους σχετικούς από φοιτητης, μη το τραβάς λοιπόν το πράμα. Πότε στη ζωή μου δεν υπήρξα φανατικός σε κάτι, ακόμη και στην αναρρίχηση. Βέβαια έχε υπόψη σου ότι περισσότερο επικίνδυνοι μου φαίνονται όλοι αυτοί που τα τελευταία χρόνια επιβουλεύονται την Δαρβινιστική παράδοση, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.
Σταματα να μπερδεύεις την αναρρίχηση και τη πράξη μας με τον Δαρβίνο και τη φυσική επιλογή. Η μόνη επιλογή που υπάρχει εδώ είναι η ελεύθερη επιλογή.

ΒΟΥΤ
Post Reply