Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Πληροφορίες και απόψεις για την ασφάλεια και την βαθμολόγηση διαδρομών
kitsos
Posts: 206
Joined: 12 May 2007 01:03
Location: exarceia city

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by kitsos »

Έλεος;;; Γιατί;;; Είναι μια θαυμάσια ευκαιρία να επαναληφθούν όλες οι διαδρομές της Βαράσοβας σε βουνίσο στυλ (και με προσωρινά ρελέ),
σε λίγο που θα αρχίσουν τα βύσματα να πέφτουν μόνα τους, θα μπορούν όσοι σκαρφαλώνουν να τα αφαιρούν χωρίς
κόπο και να τοποθετούν καρύδια στη θέση τους. Μια εξαιρετική ευκαιρία για trad κοσμογονία είναι μπροστά μας, όσοι πιστοί σπέυσατε,
όντως, μόνο έτσι θα αναδειχθούν οι μελλοντικοί έλληνες Mc Leod. Στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται καμμία συντήρηση, μόνο ξύλωμα (τώρα πια εύκολο),
ώστε να διευκολύνεται η τοποθέτηση καρυδιών και να προστατεύεται το περιβάλλον. Go climb Clean!
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by Planar »

Image
Ant
Posts: 89
Joined: 07 Feb 2008 12:20

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by Ant »

ρε κίτσο πραγματικά...δε μπορώ να καταλάβω αν τρολλάρεις ή όχι!
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by Che »

καλα polos εσυ μη δωσεις λεφτα για την ανανεωση...το καταλαβα πως το λες γι αυτο...ενταξει εσενα θα σε εξαιρεσουμε...ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΠΙΑ ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ???ΤΙ???λοιπον ακου τι θα κανουμε polos...θα παμε Μετεωρα και θα σκαρφαλωσουμε τη κοψη του Παντοκρατωρα...εγω μετα θα κατεβω με ραπελ απο τα μόνιμα ρελε και εσυ αν θες κατεβα με ρελε σε καρυδια...μετα εγω που ειμαι χαλιας αναρριχητης σε σχεση με τους ξενους επειδη χρησιμοποιω βυσματα,θα ξανασκαρφαλωσω και θα παρω τα υλικα σου...αλλα βάση του ηθικου κανονα στο βουνο οτι βρισκω σε βουνισια διαδρομη θα το κρατησω για παρτη μου...αν παλι βεβαια δε θες να αφησεις υλικα μπορεις να καταρριχηθεις...μια αλλη λυση ειναι να κατεβεις απο γύρω???? :? η σου εχω καλυτερο...θα παμε Πεντελη θα κανεις ληστεια και μολις φτασεις πανω στο πλατωμα θα λυθεις και θα γυρισεις απο πανω..δεν εχει ρελε για κουβαδες και παπαριες....ΑΓΝΑ πραγματα...σαν τους ξενους τους παλιους καλους μαστορους τους χτισταδες.....
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
polos
Posts: 54
Joined: 28 Mar 2012 14:13
Location: Θεσσαλονίκη

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by polos »

Ε,αφου θεωρεις τα Μετεωρα....βουνο,τοτε πολυ καλα κανεις φιλε μου και κανεις πλακα.Συνεχισε σ αυτην την χωρα με την ιδια λογικη,που εχουμε γεμισει με boulderαδες,πιστακιδες και πανω απ ολα...εξυπνακηδες.Ασε τους βουλγαρους,σλοβενους,σερβους,τσεχους,ρουμανους να χτυπιουνται--για να μην σε παω στους πιο ετσι...ξερεις?---εκει δεν φτανουμε ουτε τις ...κοχωνες τους ν αγγιξουμε,και κατσε εσυ επανω στην ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ 2004 και κοιτα τον...αφαλο σου.
polos
Posts: 54
Joined: 28 Mar 2012 14:13
Location: Θεσσαλονίκη

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by polos »

Λυπαμαι μονο για τον αειμνηστο Τακη Μπουντολα με τι ονειρα και ποια σχεδια ηταν ''γεματος'' για το μελλον της ελληνικης Ορειβασιας,κι αν δεν τον γνωριζεις,φιλε μου,μαθε πως ειναι ο εισηγητης των σχολων ορειβασιας,βεβαια,οχι των σημερινων που βγαζουν αραχνουφαντους και μολις παμε για...σφυροκοπημα,κακακια οι Κυριοι,η αλλους που θεωρουν την Πεντελη...βουνο.Ο TEMPORA O MORES
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by Nikolas_A »

Αμαν ρε παιδιά, όλα σαν αφορμή για καυγά τα βλέπετε!

Η λύση είναι κάπου στη μέση. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να δοθεί βάση στα ρελέ στη Βαράσοβα, γιατί όχι να βάλουμε χημικά τιτανίου. Το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο αλλά καλλίτερα να μπουν μόνο ρελέ σε όσο το δυνατόν περισσότερες διαδρομές παρά να αλλαχτούν με προτεραιότητα κάποιες γαζωμένες. Πόσο μάλλον με μηχανικά, που ακόμα και με καταλληλότερο χάλυβα πάλι κάποια στιγμή θα εχουν πρόβλημα.

Εναλλακτικά μήπως έπρεπε να δούμε τα αφαιρούμενα βύσματα, όπως τα Rawl 5 piece, ώστε να μην κάνουμε τα βράχια σουρωτήρι σε κάθε συντήρηση. Και οπωσδήποτε οι τρύπες βαθύτερες από το βύσμα, ώστε να μπορούμε να το χώσουμε σε περίπτωση αντικατάστασης, αντί να το σπάσουμε και να τρέχει η σκουριά στο βράχο.

Όσο για το τι κάνουμε ως τότε; Βάζουμε κανα backup στα ραπέλ, ο χοντρός φεύγει πρώτος και ο λιγνός το μαζεύει...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
dimspar
Posts: 112
Joined: 21 Jun 2008 17:59
Location: Penteli

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by dimspar »

Pole, να σε ρωτησω κατι για το πρωτο σου μηνυμα....Μου λες οτι αφου κανω sport-climbing καλα να παθω?
Και επειδη λες οτι ειμαστε πισω απο ορειβατικης αποψης να σε ενημερωσω οτι διασημοι ορειβατες του εξωτερικου βαρανε 8c, κανουν και τα boulder-ακια τους, μπαινουν και σε πιστες και βασικα δεν ειναι παθιασμενοι μονο με τα καρυδια τους( οπως εσυ) αλλα με ολες τις μορφες της αναρριχησης...
Επισης και εγω πολλες φορες προτιμω να κανω μια 6αρα βουνισια και οχι μια δυσκολοτερη με βυσματα, αλλα θα πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι ενα καθαρα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ζητημα, στο οποιο καθε κριτικη ειναι περιττη.
dimspar
Posts: 112
Joined: 21 Jun 2008 17:59
Location: Penteli

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by dimspar »

Και επειδη το βλεπεις το location μου δεξια, λιγα λογια για τη Πεντελη :wink:
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by Che »

Polos...μαλλον εισαι καποιος που κανει πλακα οπως αυτος που εκανε τον commando....δεν εξηγειται αλλιως ο κάλος που εχεις.αλλιως μαλλον γυρισες οντως απο τον Πολο...δε ξερω μονο απο ποιον...απο τον Βορειο ή τον Νοτιο... Κατσε λοιπον εσυ στα 5c να ξεψειριζεις καρυδακια απο τις σχισμες οραματιζομενος ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΜΕΓΑΛΕΙΑ και ασε τους αλλους να κανουν boulder και πιστα...να βγαινουν στα βραχια να βαρανε 7c και 8a και να κανουν στο βουνο 7a και 7b με καρυδια γιατι μαλλον καπου εχεις μπερδεψει το ταλεντο με το ''πουλαω μουρη στις γκομενες''.Γιατι οι Τσεχοι και οι Σλοβενοι δεν ξυπνησαν ενα πρωι και ειπαν σημερα θα παω να κανω ενα 7c trad. επομενως λοιπον ο Σαρμα,ο Οντρα,ο Γκραχαμ,ο Φαβρεζ, οι Που,ο Petit, o Huber ειναι για τον πουτσο....αφου και αυτοι κανουν με τα βυσματα. Εχεις πολλα θεματα στο μυαλο σου....σου προτεινω να τα ξεδιαλυνεις. Πηγαινε λοιπον στο Yosemite και κανε σολο αφου υπαρχουν πολλα μετρα που δεν παιρνουν τιποτα...αλλα οχι εκει δε θα πας γιατι δεν εχουμε το ''Τσαγανο'' των ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ.

Πηγαινε λοιπον στο Κουβελο που ειναι βουνο και αμα ανεβεις κατεβα απο γυρω...προσεχε μονο να παρεις υπνοσακο γιατι τα Bivouac στο μονοπατι της επιστροφης ειναι επικινδυνα...

και αν σε πετυχω σε καμια Βαρασοβα ή σε καμια Γκιωνα,γιατι Μετεωρα ειπαμε...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΝΟ!??? θα εχω μαζι μου σοκολατες και πασατεμπο να σου δωσω για το μακρυ δρομο του γυρισμου...γιατι δε θα προλαβεις να φας.
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
polos
Posts: 54
Joined: 28 Mar 2012 14:13
Location: Θεσσαλονίκη

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by polos »

Οχι φιλε μου dimspar,αλλοιμονο, αγαπω και εκτιμω απεριοριστα οποιον ασχολειται μ αυτην την ''τρελλα'' μας.Οσο για την Πεντελη,θαπρεπε ναχεις καταλαβει οτι το εγραψα χαριν συγκρισεως,αλλωστε καθε βουνο,μικρο η μεγαλο εχει την αξιοπρεπεια του. Ετσι μου εμαθαν και τους ευχαριστω οι δασκαλοι μου.Τα ιδια προσπαθω να εμπνευσω στα νεα παιδια.Σεμνοτητα κι οχι επειδεικτικες '' μαγκιες''. Πιστεψε με, οσους γνωρισαν μ αυτο το υφακι,απ αυτο τον χωρο, μαλλον...στερημενοι μειναν η φυγαν.Αν θελεις,βρες την συνεντευξη που εδωσε ο Messner περυσι τον Νοεμβριο σχετικα με το παρον της παγκοσμιας ορειβασιας,τι εχει πει για τους σημερινους huber,steck,μπουλντεραδες κλπ. Τι ειπε ομως απ την αλλη και για moro...
dimspar
Posts: 112
Joined: 21 Jun 2008 17:59
Location: Penteli

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by dimspar »

Οποτε παραδεχεσαι οτι το σχολιο σου δεν εχει καμια σχεση με τα θεματα "Ασφαλεια και βαθμολογηση διαδρομων" και "Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα" αλλα θα μπορουσε πολυ ανετα να διατυπωθει στα "Γενικα" ως θεμα συζητησης για την αναρριχηση στην Ελλαδα
Υ.Γ. Με τα γραπτα σου μονο σεμνοτητα δεν εμπνεεις...
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by Che »

Polos...μια ερωτηση και θελω ειλικρινη απαντηση....παιρνεις καποια μορφη ναρκωτικων??? απο τη μια λες οτι ολοι οσοι σκαρφαλωνουν με βυσματα ή κανουν boulder ή σκαρφαλωνουν στα ΜΕΤΕΩΡΑ που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΝΟ...ειναι χεστες ή πανε την αναρριχηση πισω και απο την αλλη λες οτι τους σεβεσαι????? :? :?: :!: wtf man???? αποφασισε τελικα??? πως πρεπει να σκαρφαλωνουμε??? θες να μας πιστοποιησεις μηπως κιολας???? γιατι τωρα τελευταια ακουω πολλα κουλα.... Dimspar εχεις πληροφορειες για αναρριχηση στο λοφο της Πεντελης?? και κατι ειπε ο Κιτσος για το βουνο του Λυκαβητου???
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
polos
Posts: 54
Joined: 28 Mar 2012 14:13
Location: Θεσσαλονίκη

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by polos »

Και μονο dimspar που απεφυγα να απαντησω, σεβομενοσ τον χωρο που μας φιλοξενει, στον θρασυ φιλο σου με τα 5,5 χρονια αναρριχητικης ζωης,με τον τροπο κατα του αλωνι και σαλονι,αυτο δεν σου λεει τιποτα φαινεται....Αλλοι καιροι,αλλα ηθη.Το μονο σιγουρο.Γεροι ναστε...
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by Planar »

Ρε συ polos ανεξάρτητα του πως σου απάντησαν (άσχημα κατά τη γνώμη μου) δεν είχες λόγο να πας τη κουβέντα εκεί που την πήγες. Το post μίλαγε για σπάσιμο βύσματος, ενα γεγονός που ενδιαφέρει σχεδόν όλο το κόσμο που κάνει αναρρίχηση.
Και τέλος πάντων κάποιοι που "κάνουν τους χημικούς και τους μηχανολόγους" τυχαίνει να είναι χημικοί και μηχανολόγοι εκτός από αναρριχητές :wink:
Όπως και να 'χει κλειστέ το εδώ το flame war γιατί κουράζει και δεν έχει σχέση και με το σοβαρό θέμα του αρχικού post.
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by Che »

polos wrote:Και μονο dimspar που απεφυγα να απαντησω, σεβομενοσ τον χωρο που μας φιλοξενει, στον θρασυ φιλο σου με τα 5,5 χρονια αναρριχητικης ζωης,με τον τροπο κατα του αλωνι και σαλονι,αυτο δεν σου λεει τιποτα φαινεται....Αλλοι καιροι,αλλα ηθη.Το μονο σιγουρο.Γεροι ναστε...

AAAA καταλαβα...εσυ εκλαμβανεις το ποτε μπηκαμε στο χωρο με βαση το ποτε γραφτηκαμε στο routes???ασε να μαντεψω...απο το ποσο τακτικα μπαινω, κρινεις και πως δεν ειμαι και πολυ ενεργος στο χωρο???? εχεις δικιο....αλλοι καιροι,αλλα ηθη....και για τα πρακτικα της συζητησης σημασια δεν εχει ποσα χρονια ειναι καποιος σε οποιοδηποτε χωρο αλλα το τι εχει κανει αυτο το καιρο που ειναι μεσα στο χωρο.Γιατι ξερω πολλους που μετρανε 10ετιες και το μονο που κανουν ειναι να σκαρφαλωνουν...ουτε ενα ευρω για συντηρηση,ουτε μια ωρα δουλειας σε πεδιο(καθαρισμα,σημανση κλπ)μονο σκαρφαλωμα στη δουλεια αλλων και εξυπναδα για το αν η βαθμολογια ειναι σωστη ή αν τα βυσματα μπηκαν σε σωστη θεση ή αν ειναι ωραια διαδρομη.Μαγκια,κλανια και εξατμιση δηλαδη.

οποτε αυτα τα αλωνι και σαλονι αλλου...
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
geka
Posts: 249
Joined: 15 Mar 2010 13:45

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by geka »

Ανοξείδωτος χάλυβας.el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CF%84%CE%BF%CF%82_%CF%87%CE%AC%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B1%CF%82www.christoforidis.gr/gr/austenitic_stainless_steels.php
geka
Posts: 249
Joined: 15 Mar 2010 13:45

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by geka »

geka wrote:Ανοξείδωτος χάλυβας.el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CF%84%CE%BF%CF%82_%CF%87%CE%AC%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B1%CF%82. http://www.christoforidis.gr/gr/austeni ... steels.php
arigo
Posts: 39
Joined: 19 Nov 2014 21:47

Re: Σπασιμο βυσματος στη Βαρασοβα

Post by arigo »

Έχουμε πάλι σπασμένα βύσματα στη Βαράσοβα. Μετά τις προηγούμενες αστοχίες σε Σκορπιό & Ψυχώ
( βλ. εδώ: https://www.vrahomania.gr/ergastiriakes ... nvismaton/ )
τώρα προστέθηκαν άλλες 2: Στην Πεταλούδα, σε σεκάρισμα ξένου αναρριχητή, που τον κράτησε η επόμενη ασφάλεια
και στην Απαλούζα, σε πτώση. :|
Post Reply