The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Πληροφορίες και απόψεις για την ασφάλεια και την βαθμολόγηση διαδρομών
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Πολύ φράγκο έχει κυκλοφορήσει τελευταία για τα σπορ πεδία. Όμως για την συντήρηση κλασσικών βουνήσιων διαδρομών, ούτε η ΕΟΟΑ προσφέρει τίποτα, ούτε οι ανοίξαντες παίρνουν πρωτοβουλίες, ούτε οι κατά τόπους ορειβατικοί σύλλογοι κάνουν κάτι. Αποτέλεσμα είναι διαδρομές διαμάντια, όπως π.χ. η Νεροσυρμή και άλλες, να ρημάζουν εδώ και χρόνια... Είναι ντροπή μας.

Ξέρω ότι υπάρχουν άτομα που είναι πρόθυμα να βοηθήσουν (εθελοντές με τρυπάνι) αλλά φυσικά κανείς δεν μπορεί να επωμιστεί μόνος του το κόστος της συντήρησης. Έτσι η ιδέα είναι να γίνει μια εθελοντική εισφορά μεταξύ μας, ώστε να μαζευτεί ένα ποσό που να καλύψει την αγορά υλικών (ανοξείδωτα χημικά βύσματα) και μέρος των εξόδων μεταφοράς των συντηρητών (π.χ. 35% απ' τις βενζίνες).

Φυσικά, θα έπρεπε να μπορεί να βρεθεί μια λύση μέσω των αντίστοιχων φορέων, αλλά έτσι περιμένοντας δεν έχει γίνει τίποτα για πολλά χρόνια.

Προτείνεται μάλιστα να δημοσιευθεί η λίστα όσων μπορούν και θέλουν να συνεισφέρουν (χρηματικά ή με προσωπική εργασία). Το Routes.gr θα μπορούσε να φιλοξενήσει μια τέτοια λίστα και να προσθέσει μια απλή αναφορά στην σελίδα των αντίστοιχων διαδρομών. Υπάρχει χώρος, βέβαια, και για βοήθεια από καταστήματα ορειβατικών ειδών με εξασφαλισμένη μια αντίστοιχη προβολή. Έτσι θα μπορούσαμε να προμηθευτούμε υλικά σε τιμές κοντά στο κόστος (φυσικά θα υπάρξει πρόνοια ώστε η προσφορά να ισχύσει αποκλειστικά για αυτό το σκοπό).

Όποιος/α είναι πρόθυμος/η να συμμετάσχει με οποιοδήποτε τρόπο σε αυτή την προσπάθεια ας ποστάρει ως απάντηση ένα απλό "ΟΚ" για να δούμε αρχικά τί ανταπόκριση υπάρχει. Ευπρόσδεκτες είναι φυσικά και συμπληρωματικές προτάσεις / ιδέες ώστε να ζυμωθεί το πράγμα.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
little_chris
Posts: 40
Joined: 18 Feb 2009 11:10
Location: Chania

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by little_chris »

OK συμφωνώ απόλυτα, βάζω εργατικά χεριά και το χέρι στην τσεπη..αρκεί να μη μου πείτε να βάλω βύσμα σε σημείο που δεν υπήρχε..θα μαλώσουμε άσχημα :roll:
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Πολύ σημαντική παρατήρηση. Σε αυτό θα είμαστε απόλυτοι σε βαθμό κακουργήματος. Μόνο όπου υπάρχει ήδη βύσμα και χρήζει αντικατάστασης. Ούτε καν στα ρελέ δεν θέλουμε πρόσθετα βύσματα. Υπό συζήτηση θέτω την ακόλουθη κουλή εξαίρεση: εάν το ρελέ έχει ήδη ένα βύσμα και δεν δέχεται τίποτα γύρω-γύρω... Όμως τέτοια ρελέ μάλλον δεν υπάρχουν πουθενά (ξέρω ένα κάπου) και αν υπάρχουν είναι από λάθος. Κάποια σαπιόκαρφα, όπου υπάρχουν και μόνο εάν είναι απαραίτητα, μπορούν απλά να αντικατασταθούν.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
little_chris
Posts: 40
Joined: 18 Feb 2009 11:10
Location: Chania

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by little_chris »

Ιβέξιε οι δυό μας είμαστε μόνο! Πότε έρχεσαι να πάρουμε σβάρνα τα βουνά?
Ibex wrote:Κάποια σαπιόκαρφα, όπου υπάρχουν και μόνο εάν είναι απαραίτητα, μπορούν απλά να αντικατασταθούν.
..να αντικατασταθούν με καρφιά.
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Με πρόκες καλύτερα, σίγουρα όχι με βύσματα :o
Περίμενε, μην απογοητεύεσαι τόσο γρήγορα, θα μαζευτούν κι άλλοι.
Η δική μου ανάμειξη ίσως δρα απωθητικά, όμως ο σκοπός είναι καλός.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
k.giotis
Posts: 32
Joined: 07 Nov 2012 17:20

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by k.giotis »

οκ σας βοηθαω με οποιο τροπο μπορω
stam
Posts: 50
Joined: 20 Jan 2008 18:59

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by stam »

Έχω τρυπάνι, έχεις βύσματα?

Εγώ βάζω τρυπάνι, βύσματα και τοποθέτηση για διαδρομές όπως η Νεροσυρμή.
Μην ακούσω μόνο για τίποτα "Ζουζου-νιές" , εκεί θα απέχω!

Σχετικά με τα παλιά καρφιά θα συμφωνήσω με Χρηστάκη.

Να δημιουργηθεί μια λίστα διαδρομών να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.
Π.χ η "Αισθήσεων"? Λογικά θα θέλει κι αυτή λίγη δουλίτσα.
k.giotis
Posts: 32
Joined: 07 Nov 2012 17:20

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by k.giotis »

meanwhile somewhere around the globe... αναρριχητες αγοραζουν ενα πεδιο για να εχουν την ησυχια τους οι ανθρωποι! http://www.rockandice.com/lates-news/ne ... n-kentucky
Last edited by k.giotis on 16 Jul 2013 14:46, edited 1 time in total.
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Καλώς τον Stam :wink:

1) Επί των καρφιών νομίζω υπάρχει σύμπτωση απόψεων. Δηλαδή: βγαίνει καρφί, μπαίνει καρφί (κι όχι παντού, μόνο όπου το καρφί είναι απαραίτητο και χρειάζεται αντικατάσταση).

2) Αυτό με τις Ζουζουνιές δεν το έπιασα, αλλά το προσπερνάω. Αν χρειάζεται στείλετε μου επεξηγηματικό PM.

3) Η λίστα που λες, με τις διαδρομές που χρήζουν συντήρησης, είναι must. Σίγουρες είναι η Αισθήσεων και η Νεροσυρμή (to start with). Επίσης, κρίνοντας από ό,τι ακούω, μάλλον και η Ολική Επαναφορά καθώς και η παραλλαγή Τσουπρά στη Χλόη. Άμα μαζευτούν μερικές διαδρομές ακόμα και το πράγμα αρχίζει να σοβαρεύει, μπορούμε να κυκλοφορήσουμε μεταξύ μας ένα αρχείο .xls όπου να καταγράφεται προκαταβολικά (από τις περιγραφές και από μνήμης) τί υλικά πάνω-κάτω χρειάζονται για την κάθε διαδρομή.

4) Είμαι της άποψης να βάλουμε χημικά για να κρατήσουν πολλά χρόνια. Όμως αν κάποιοι από εμάς έχουν προς διάθεση βύσματα εκτόνωσης με πλακέτα (εγώ ας πούμε έχω 6-7 τέτοια) θα μπορούσαμε να τα χρησιμοποιήσουμε κι αυτά.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
laz
Posts: 19
Joined: 20 May 2008 10:46

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by laz »

Είμαι κι εγώ μέσα για εργασία κ υλικά.
Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά κι έχει αρχίσει να ωριμάζει αλλά όχι στο routes. Απ' ότι ξέρω υπάρχει αρκετός κόσμος που ενδιαφέρεται και μπορεί να βοηθήσει. Θα μπορούσαμε όμως να συντονιστούμε από 'δω.
Για τη Συκιά ίσος θα μπορούσε να δώσει υλικά ο ΕΟΣ Άμφισσας μιας και είναι στην περιοχή του.Νικ Χ τι λες;
Στο παραπέντε μας προλάβατε ήμασταν έτοιμοι με Καγιακ να πάμε το ΣΚ αλλά απ' ότι βλέπω ο καιρός δε βοηθάει.Φυσικά αν βρεθεί κ κανένας άλλος καλό θα ήταν.
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Αυτά με τον ΕΟΣ Άμφισσας τα έχω ξανακούσει. Υλικά ξέρουμε ότι υπάρχουν,
όμως τον Χατζή δεν τον πετυχαίνεις εύκολα, όλο τρέχει από 'δω κι από 'κει.
Αν προκύψει κάτι, καλώς, διαφορετικά εμείς κάνουμε τη δουλειά μας.
Αν είναι Ελλάδα ο Νίκος ρίξ'τε του κανα τηλέφωνο :o
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
polos
Posts: 54
Joined: 28 Mar 2012 14:13
Location: Θεσσαλονίκη

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by polos »

OK
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Είμαστε λίγοι (6 για την ώρα) αλλά λέω να προχωρήσουμε, ελπίζοντας ότι στην πορεία θα μαζευτούν κι άλλοι. Υπό αυτές τις συνθήκες μπορούμε να ξεκινήσουμε με 1-2 διαδρομές. Ας διαλέξει πρώτος ο Stam. Για τα υλικά μπορούμε να κανονίσουμε μια απογευματική συνάντηση σε ένα πεδίο και να τα ξαπλώσουμε όλα κάτω. Εγώ όπως είπα έχω 6-7 ανοξείδωτα Raumer με πλακέτα. Για να μαζέψουμε κανένα φράγκο σκέφτομαι το PayPal όπου κανείς μπορεί να καταθέσει πανεύκολα ένα μικρό ποσό με την πιστωτική του κάρτα. Διαφορετικά, μπορούμε να το κάνουμε και με τον τραπεζικό λογαριασμό ενός από εμάς, του LittleChris ας πούμε.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Nikolas_A »

Και εγώ μέσα, εργασία υλικά και τρυπάνι (μόλις το φτιάξω...)

Επίσης, ελπίζω να μην προκαλέσω τα αντισυλλογικά αισθήματα κάποιων, αλλά και εκ μέρους του ΠΟΑ μπορούμε να διαθέσουμε υλικά και τρυπάνι.
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

...εκ μέρους του ΠΟΑ μπορούμε να διαθέσουμε υλικά και τρυπάνι.
Έξοχα, δεν έχει κανείς αντίρρηση.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
krok
Posts: 19
Joined: 06 Jul 2008 14:58

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by krok »

OK
xrise
Posts: 79
Joined: 09 Dec 2007 18:25
Location: Athens

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by xrise »

ΟΚ
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Ibex »

Krok wrote:
Μία είναι η λύση στην κρίση:
http://www.tradwave.eu
Για να εγκαινιάσετε το site οφείλετε να ανοίξετε μία βουνίσια hammer-less
και να μην αφήσετε πάνω κυριολεκτικά τίποτα. Απ' ό,τι γνωρίζω κάτι τέτοιο
δεν έχει ξαναγίνει στην Ελλάδα. Μια καλή περιγραφή και τέλος.
Έτσι δεν θα υπάρχει και θέμα συντήρησης της διαδρομής!
Αυτό είναι ένα παλιό όνειρο του Γ. Αλιφέρη.
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
krok
Posts: 19
Joined: 06 Jul 2008 14:58

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by krok »

Αν το Φλαμπούρι περνάει για βουνό, το έχουμε κάνει: http://www.tradwave.eu/philambdaalphaga ... oiota.html. Αν πάλι όχι... the psyche is high and so are we!
Aris
Posts: 27
Joined: 10 May 2006 21:50
Contact:

Re: The fig tree foundation (ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΩΝ)

Post by Aris »

Ωπππ! Αδιάβαστοι!
Παίδες μελετήστε και λίγο ιστορία.
Ενδεικτικά αναφέρω μια διαδρομή που ανοίξαμε το 1986 στη Γκιώνα. Πιθανότατα υπάρχουν και παλιώτερες στο ίδιο στυλ.
Κάποτε ήταν και στη μόδα ο όρος clean climbing: http://climbing.about.com/od/climbingge ... lution.htm
Γκιώνα
Μεταξύ Πυραμίδας - Λαζόρεμα, κάτω και δεξιά της Αλπίνας.
«Επιδημία»
Πρώτη ανάβαση: Α. Θεοδωρόπουλος, Σ. Αποστολόπουλος, 8/1986
Πρώτη επανάληψη: Τ. Αδαμακόπουλος, Α. Μπουγιουκλού
Δυσκολία: V+(VI-) 250m.
Σχόλια: Στο συγκρότημα Εντελβάϊς του Λαζορέματος ξεκινά με μια όμορφη σχισμή-δίεδρο. Όλη η διαδρομή σκαρφαλώθηκε μόνο με παραδοσιακές ασφάλειες (καρύδια, φριεντς, ιμάντες) και δεν αφέθηκε τίποτα που να προδίδει ανθρώπινη επίσκεψη πάνω στο βράχο. Η επιστροφή γίνεται κατεβαίνοντας το ομαλό λούκι στα ριζά δεξιά της Αλπίνας.
Xρόνος: 3-4 ώρες.
Xρήσιμα υλικά: ιμάντες, καρύδια και Friends.
Post Reply