Κανείς για Όλυμπο?

Αναζήτηση παρέας για αναρριχητικές εξορμήσεις
Post Reply
Olumpios
Posts: 3
Joined: 20 Mar 2014 21:33

Κανείς για Όλυμπο?

Post by Olumpios »

Πρώτο μου post στο όμορφο site σας.Γειά χαρά σε όλους!
Γνωρίζω οτι είναι λίγο ανορθόδοξο να ψάχνει κανείς σχοινοσυντροφιά στα τυφλά αλλά θα δοκιμάσω την τύχη μου.
Ψάχνω παρέα για χαλαρό σκαρφάλωμα στα βράχια του Ολύμπου και της γύρω περιοχής.
Είμαι αρχάριος αλλά με μεγάλο πάθος για το σκαρφάλωμα.Έχω δικά μου υλικά και περνάω αρκετές ώρες την εβδομάδα
με τον κύριο GriGri να με ασφαλίζει.
Στείλτε μου πμ εδώ και παρ'οτι ο Όλυμπος δεν έχει τεράστια ποικιλία διαδρομών και βαθμολογιών είμαι σίγουρος οτι κάπου θα καταλήξουμε.
jtj
Posts: 106
Joined: 25 Nov 2013 18:57

Re: Κανείς για Όλυμπο?

Post by jtj »

Την έλλειψη ποικιλίας που την είδες?
Olumpios
Posts: 3
Joined: 20 Mar 2014 21:33

Re: Κανείς για Όλυμπο?

Post by Olumpios »

Ίσως να μήν ήταν σωστή η έκφραση μου,συγγνώμη.Είναι εύκολο να παρεξηγηθεί ο γραπτός λόγος.
Αυτό που ήθελα να πώ είναι οτι τα περισσότερα πεδία είναι κάποιας σοβαρότητας και λείπει
κάτι το πιο φιλικό για αρχάριους σαν εμένα(ζηλνιά,στεφάνι κτλπ).
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Re: Κανείς για Όλυμπο?

Post by Dimitris »

Στην ευρύτερη περιοχή του Ολύμπου υπάρχουν χιλιάδες διαδρομές που καλύπτουν όλες τις δυσκολίες. Ακόμη και στις κορφές (πχ Στεφάνι) θα βρεις «εύκολες» διαδρομές. Αλλά σίγουρα δεν θα βρεις «εκπαιδευτικά» πεδία όπως αυτά στην Αττική, στο Ναύπλιο, κλπ. Επίσης, η εποχή δεν είναι ακόμα κατάλληλη, αφού το χειμερινό περιβάλλον του Ολύμπου δεν είναι τόσο συμβατό με «χαλαρό σκαρφάλωμα» που αναφέρεις. Νομίζω πως η καλύτερη συμβουλή που θα μπορούσε να δώσει κανείς σε έναν αρχάριο (όπως ο ίδιος λες), είναι να γνωρίσει τα πεδία του Ολύμπου μέσα από μια οργανωμένη και επίσημη σχολή αναρρίχησης και μετά από αυτήν να ακολουθήσει πολύ έμπειρους αναρριχητές μέχρι να αποκτήσει αρκετή εμπειρία και γνώση.
Olumpios
Posts: 3
Joined: 20 Mar 2014 21:33

Re: Κανείς για Όλυμπο?

Post by Olumpios »

Eυχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις χρήσιμες συμβουλές.Έχω παρακολουθήσει 2 επίσημες σχολές
με Ανανιάδη(χωρίς αυτο να με κάνει ειδικό,γι'αυτο και λέω αρχάριος).Έχεις δίκιο στο τελευταίο που αναφέρεις.
Ψάχνω αναρριχητές με αρκετή εμπειρία και γνώση που ίσως θα θέλανε να πάρουνε μαζί τους έναν φτωχό πλην τίμιο
αρχάριο :D Ηλιόλουστη μέρα αύριο--Ζηλνιά κανείς????
Post Reply