Περί dry tooling

Γενικές συζητήσεις που σχετίζονται με την αναρρίχηση και το ορεινό περιβάλλον
Post Reply
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Περί dry tooling

Post by Minimus »

Εντάξει παιδιά.

Μην αρχίσουμε όλοι μαζί τώρα να πυροβολούμε το γιατρούλη.
Δεν φτάνει που έχασε τα πιολέ του;

Το θέμα του dry tooling είναι αμφιλεγόμενο διεθνώς, κι έχει πυροδοτήσει μεγάλες συζητήσεις στους ορειβατικούς κύκλους.

Απ' όσο γνωρίζω, σε αρκετές χώρες (π.χ. στη Μ. Βρετανία) έχει αποφασισθεί να μην γίνεται dry tooling σε πεδία αθλητικής αναρρίχησης διότι έχει αποδειχθεί ότι μακροπρόθεσμα αλλοιώνει σημαντικά το βράχο.
(Για περισσότερα διαβάστε ΕΔΩ)

Ίσως θα ήταν σκόπιμο να αναφερθεί κι ο δικός μας κώδικας αναρριχητικής δεοντολογίας στις καταστροφικές συνέπειες του dry tooling στο βράχο, ο οποίος έχει άλλωστε να ενημερωθεί καμιά δεκαριά χρόνια.

O Voutiros τί λέει γι' αυτό;
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

DRY TOOLING

Post by chrisbel »

Αγαπητοί φίλοι.
Όντως το θέμα του dry tooling είναι επίκαιρο και μιας και ήμουν εγώ ένας από τους πρώτους που το εφάρμοσα σε πεδία σπορ χαρακτήρα, νοιώθω ότι έχω ένα μερίδιο ευθύνης για την εξέλιξη του.
Κατά πρώτον το DT δεν πρέπει να γίνεται αλόγιστα και από αμαθείς αναρριχητές. Είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο τόσο από το πιολέ-κραμπόν όσο και από κομμάτια βράχου που μπορεί να ξεκολλήσει το πιολέ.
Το DT καλό θα ήταν να ασκείται με επικεφαλής αναρρίχηση και όχι με τοπ ροπ. Οι νέοι όμως στο DT θα πρέπει να μάθουν με τοπ ροπ και ύστερα να προχωρήσουν σε επικεφαλής αναρρίχηση. Εκεί όμως χρειάζεται πυκνή ασφάλιση, την οποία διαθέτουν τα σπορ πεδία και επομένως είναι νομοτέλεια οι πρώτες προσπάθειες να γίνονται σε τέτοια πεδία.
Είναι δεδομένο ότι η χρήση πιολέ και κραμπόν στον βράχο τον καταστρέφει, τουλάχιστον οπτικά. Η μεγαλύτερη καταστροφή όμως γίνεται από τα κραμπόν, έτσι με την μη χρήση κραμπόν οι επιπτώσεις ελαχιστοποιούνται.
Σίγουρα χρειάζονται νέα πεδία αποκλειστικά για DT και αυτή την στιγμή υπάρχουν δύο στην Αττική, όμως χρειάζεται σύνεση και συγκατάβαση από όλους, ώστε αυτοί που θέλουν να μπορέσουν να προπονηθούν μέχρι αυτά τα πεδία να αναπτυχθούν.
Η πρόταση ότι θα πρέπει να υπάρξει μια διευκρίνιση σε κάποιο κώδικα δεοντολογίας με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Μέχρι εκεί όμως. Δεν πρέπει να υπάρχουν αφορισμοί και καταδίκες, εξάλλου τα βράχια δεν ανήκουν ούτε σε άτομα ούτε και σε αποκλειστικές δραστηριότητες. Χρειάζεται συναίνεση για να κρατηθούν κάποια πράγματα σε επιθυμητές διαστάσεις χρήσης.
Οι γρατζουνιές ενοχλούν ανάλογα όπως ενοχλούν και οι πλακέτες σε διαδρομές που απέχουν μεταξύ τους 1 μέτρο, μια και μιλάμε εξ αφορμής του πεδίου «Αχαρνείς». Όμως θα πρέπει να δεχτούμε ότι έχουν το σκοπό τους, να εκπαιδεύουν νέους αναρριχητές ή να διασκεδάζουν άλλους.
Αντίστοιχα όμως, και το DT έχει το σκοπό του. Την προετοιμασία για επανάληψη μικτών διαδρομών στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Με το DT και το «ξύσιμο» στα βράχια έγιναν διαδρομές όπως το «Σχίσμα» στην Αστράκα χειμώνα και άλλες. Επομένως ας μη καταδικάζουμε αγόγγυστα όπως ο φίλος nionakis, εκτός αν νομίζει ότι το να προπονείται κάποιος για να σκαρφαλώσει χειμώνα είναι εκδήλωση τσίρκου. Ίσως μια προσπάθεια σε μια σοβαρή χειμερινή διαδρομή να τον πείσει για τη χρησιμότητα του DT.
Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να ξεχωριστούν τα βράχια που είναι για DT και σπορ αναρρίχηση. Επίσης γνώμη μου είναι ότι μέχρι να γίνει αυτό, θα υπάρξει ένα μεταβατικό στάδιο όπου όλοι θα πρέπει να δείχνουν αυτοσυγκράτηση.
Ελπίζω ότι αυτός που έχει βρει τα πιολέ δεν έχει δει στο φόρουμ ότι αναζητούνται. Πληροφοριακά αναφέρω ότι τα συγκεκριμένα πιολέ δεν παράγονται πλέον (μοντέλο 2005) και ούτε είναι δυνατό να τα βρει κάποιος ακόμα και στην Ιταλία.
Με τα συγκεκριμένα πιολέ έχουν προπονηθεί πολλοί εκτός από τον ιδιοκτήτη τους, επειδή δεν είχαν ένα παρόμοιο ζευγάρι αποκλειστικά για DT.
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

DT

Post by voutiros »

ε καλά τώρα δε θα πυροβολήσουμε και τον γιατρούλη... οποιαδήποτε κριτική νομίζω ότι γίνεται καλοπροαίρετα, άλλωστε η συζήτηση ξεκίνησε με του Φιλοπάππου που ούτως ή άλλως εκεί υπαρχει πρόβλημα από την υπεβολική χρήση. Και είναι αλήθεια ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνο το DT άλλα και το κατά καιρούς cheeping που έχει πέσει (ιδιαίτερα η Τραβέρσα έχει πραγματικά αλλάξει χαρακτήρα από όταν πρωτοσκαρφαλώθηκε...). Λοιπόν σε ένα τέτοιο επιβαρημένο και ευαίσθητο πεδίο καλό θα είναι να μη γίνεται DT, αλλά αν σώνει και καλά κάποιος θέλει να προπονηθεί για να πάει να κάνει το Σχίσμα χειμώνα εεε...τότε τουλάχιστον ας προσπαθήσει να περιορίσει τη ζημιά ίσως αποφεύγοντας τα κραμπόν και βάζοντας λίγο tape στην άκρη της μύτης των πιολέ το. Νομίζω με λίγη προσπάθεια, για όλα βρίσκονται λύσεις, αρκεί να υπάρχει σεβασμός και υπευθυνότητα. Όσον αφορά τον κώδικα δεοντολογίας, ναι μετά από 10 χρόνια μπορεί και να είναι ξεπερασμένος, και δεν θα ηταν άσχημο να ξεκινήσει μια σχετική συζήτηση. Προτάσεις;
route 4a
Posts: 21
Joined: 19 Oct 2007 23:02
Location: pireas
Contact:

Post by route 4a »

Σίγουρα χρειάζονται νέα πεδία αποκλειστικά για DT και αυτή την στιγμή υπάρχουν δύο στην Αττική

Όπως αναφέρεις chrisbel ήδη υπάρχουν δύο πεδία για DT στην Αττική και συγκεκριμένα στη Πάρνηθα, στο κάτω ρέμα από Θεοδωρίδη και Γαβριήλ το ένα, το άλλο από παιδιά του ΕΠΟΣ ΦΥΛΗΣ (συγνώμη αλλά για το δεύτερο δεν γνωρίζω περισότερα στοιχία) αλλα και κάποιες διαδρομές στην Πεντέλη που ανοίχτηκαν από τον Δημήτρη το Κάραλη.Χαρακτηριστικό σε αυτά τα πεδία είναι ότι δημιουργήθηκαν για DT και μόνο και από ότι ξέρω είναι πολύ καλά εξοπλισμένα με πυκνές ασφάλειες και σωστά εξοπλισμένα ρελέ.

Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να ξεχωριστούν τα βράχια που είναι για DT και σπορ αναρρίχηση. Επίσης γνώμη μου είναι ότι μέχρι να γίνει αυτό, θα υπάρξει ένα μεταβατικό στάδιο όπου όλοι θα πρέπει να δείχνουν αυτοσυγκράτηση.

Αυτά δεν αρκούν για κάποιον που ασχολείται με το DT για να κάνει τη προπόνηση του ; ή μήπως οι φίλοι που ασχολούνται με το DT δεν είναι ενήμεροι για τα πεδία αυτά ;
Εφ' όσων υπάρχουν πεδία για DT γιατί να υπάρξει μεταβατικό στάδιο ;

Όσον αφορά τώρα τα πιολέ φυσικά και πρέπει να επιστραφούν στον κάτωχο τους ανεξαρτήτου αξίας, για τον απλό και μόνο λόγο διότι του ανήκουν. Και πάνω σε αυτό δεν υπάρχει θέμα συζήτησης.
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Φίλε route 4a για το μεταβατικό στάδιο έχω να σου πω ότι κάθε αναρριχητής χρειάζεται κάτι παραπάνω απο τις 20 περίπου διαδρομές που υπάρχουν στα πεδία DT. γι´αυτό και δοκιμάζουν σε πεδία σπορ χαρακτήρα.
Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό, αλλιώς, θα πρέπει επίσης να μη καταλαβαίνεις γιατί υπάρχουν άπειρα πεδία γύρω απο την Αττική, ενώ υπάρχουν τόσο λίγοι αναρριχητές. Θα πρέπει επίσης να σκεφτείς και το θέμα της πρόσβασης, τα πεδία DT είναι λίγο απομακρυσμένα.
Καμία αλλαγή νοοτροπίας και λογικής δεν έγινε απο τη μια μέρα στην άλλη, γι´αυτό υπάρχει το αναπόφευκτο μεταβατικό στάδιο.
Η καλοπροαίρετη κριτική και ανταλλαγή σκέψεων όπως οι δικές σου θα βοηθήσουν να μειωθεί η χρονική διάρκεια αυτού του στάδιου.
route 4a
Posts: 21
Joined: 19 Oct 2007 23:02
Location: pireas
Contact:

Post by route 4a »

Για να λες όλα αυτά τα πράγματα chrisbel σίγουρα έχεις την απαραίτητη εμπειρία και είσαι περισότερο κοντά στο αντικείμενο.

Το μόνο που θα ήθελα να συμπληρώσω (μετά από την επαρκέστατη ανάληση που έκανες) είναι, τουλάχιστον οι φίλοι που ασχολούνται κυρίως με το DT καλό είναι να αποφεύγουν όσο γίνεται τα πεδιά που έχουν μεγάλη επισκεψημότητα και εκπαιδευτικό χαρακτήρα για αποφυγή παρεξιγήσεων σαν αυτή που έχει λάβει χώρο στο routes τις τελευταίες ημέρες.

Ακόμα θα ήθελα να συμπληρώσω ότι εγώ παρότι σκαρφάλωσα (όχι μεπιολέ και κραμπόν) στο κάτω ρέμα στη πάρνηθα δεν κατάλαβα διαφορά την ώρα που σκαρφάλωνα παρότι έκανα σπορ αναρρίχηση σε ένα πεδίο που είναι φτιαγμένο για DT.
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Φίλε Administrator - διαχειριστή του εν λόγω site

Μπορούμε να στήσουμε ένα Link με τα πεδία ή τις διαδρομές για Dry Tooling στην Αττική ?

Λίγοι ανατρέχουν στα περιοδικά για να βρούν τις δημοσιευμένες διαδρομές, ενώ με ένα κλικ στο routes όλα απλουστεύονται...

Εαν ναι, Βγάλε μια ανακοίνωση με το τι ακριβώς χρειάζεσαι.
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 402
Joined: 17 Apr 2006 21:35

Post by Admin »

Τα πεδία με διαδρομές dry tooling δεν διαφέρουν από τα πεδία με αθλητικές διαδρομές, δηλαδή είναι μιας σχοινιάς, δεν υπάρχουν σκίτσα ανά διαδρομή και με μια φωτογραφία βγαίνει πανοραμικό όλου του πεδίου. Πρόσφατα, με την βοήθεια του Planar, καταχωρήθηκαν τα πρώτα αθλητικά πεδία στο site (για Βαρυμπόμπη και Καράβι), που μπορείτε να δείτε ακολουθώντας το "Ευρετήριο" στο κεντρικό μενού. Αυτές οι σελίδες μπορούν να είναι πρότυπο και για όποιον θέλει να δώσει υλικό για πεδία dry tooling, στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά (ή και στα δυο). Εκείνο που πρέπει να πούμε είναι αν πρέπει τα πεδία dry tooling να μπούνε στην κατηγορία "Αθλητικές διαδρομές" ή σε δική τους κατηγορία. Η δική μου άποψη είναι ότι ανήκουν στις αθλητικές διαδρομές. Απλά στην περιγραφή τους πρέπει να αναφέρεται ότι ανοίχτηκαν γι αυτό το σκοπό, οπότε όσοι τα επισκέπτονται να λαμβάνουν τα απαραίτητα μέτρα, γιατί όπως είναι γνωστό, όχι μόνο ο επικεφαλής αλλά και αυτός που ασφαλίζει και όσοι βρίσκονται από κάτω πρέπει να φοράνε κράνος, αφού συχνά βρέχει πιολέ.
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Προτείνω ξεχωριστή ειδική κατηγορία:

Διαδρομές Dry Tooling Βράχου μιας σχοινιάς.

Εάν μπούν μαζί δεν δίνουμε έμφαση στο ότι πρέπει οι γραμμές αυτές να διαφοροποιηθούν πλήρως από τις υπόλοιπες της Αθλητικής Αναρρίχησης Βράχου.

φιλικά
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 402
Joined: 17 Apr 2006 21:35

Post by Admin »

Εντάξει, δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μάλλον αυτή η κατηγορία θα περιέχει δυο μόνο πεδία. Τα περιμένουμε λοιπόν...
Post Reply