Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γνώμες

Γενικές συζητήσεις που σχετίζονται με την αναρρίχηση και το ορεινό περιβάλλον
nkroup
Posts: 22
Joined: 06 Jun 2006 18:37
Location: Elati, Trikala, Greece
Contact:

Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γνώμες

Post by nkroup »

Δυο ερωτήσεις για τους ορειβάτες και τους αναρριχητές, ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας στη βοήθεια μιας έρευνας που κάνω:

1. Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα?
Με τον όρο δυσβατη ενωώ αυτή που είναι πιο δύσκολη να σκαρφαλωθεί από τον την πιο εύκολη διαδρομή. (από τις γνώσεις μου θεωρώ το Στεφάνι του Ολύμπου)

2. Υπάρχει κάποια δύσβατη κορυφή ασκαρφάλωτη στην Ελλάδα?
Με τον όρο κορυφή εννοώ κορυφές με διακριτικότητα (prominence) μεγαλύτερη των 30 μέτρων και ποσοστό διακριτικότητας (percent prominence) μεγαλύτερο από 3%.

Ευχαριστώ
Νίκος Κρούπης

Σημείωση απαντήστε με 1. Απάντησή σας / 2. Απάντησή σας
Look far, climb high
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by Planar »

1. Δεν γνωρίζω με σιγουριά. Μου έρχονται στο μυαλό Κάτω Ψηλό η Πυραμίδα και το Γιδοβούνι στα Βαρδούσια που δεν έχουν εύκολο πεζοπορικό δρόμο για την κορυφή τους. Ειδικά το Κατώ Ψηλό έχει αναρριχητικά περάσματα μάλλον δυσκολότερα από το Στεφάνι
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by Ibex »

Συμφωνώ με τον Planar, μάλλον κερδίζουν τα Βαρδούσια.
Πάντως το Χαλασμένο στον Ταΰγετο έχει ικανό prominence
και πιο πολλή αγριάδα απ' τα Βαρδούσια. Τα Μετέωρα μετράνε;
Ασκαρφάλωτη κορφή δεν γνωρίζω καμία. Never stop exploring :D
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
jtj
Posts: 106
Joined: 25 Nov 2013 18:57

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by jtj »

Μαλλον δεν μετρανε τα μετεωρα γιατι μετα δεν παιζει. αν μετρανε Αλυσσος
nkroup
Posts: 22
Joined: 06 Jun 2006 18:37
Location: Elati, Trikala, Greece
Contact:

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by nkroup »

Με βάση τα σχόλια σας εδώ και στο hellaspath ενημερώνω την λίστα ως εξής:
Περιμένω στοιχεία... αν θέλετε στείλτε και με PM και θα ενημερώνω τη λίστα αυτή

1. Τσουκα Ρόσα / Τύμφη Δυσκολία II ή IV
2. Κάτω Ψηλό / Βαρδούσια Δυσκολία ??
3. Πλάκα-Πυραμίδα / Βαρδούσια Δυσκολία ??
4. Στεφάνι / Ολύμπος Δυσκολία ΙΙ-
5. Γιδοβούνι / Βαρδούσια Δυσκολία ??
6. Καρφοπεταλία / Ναυπακτία Δυσκολία ??
7. Χαλασμένο / Ταΰγετος Δυσκολία ??
8. Άλυσσος / Μετέωρα Δυσκολία ??
9. Ρόκα / Τζουμέρκα Δυσκολία ??


Εχω βάλει και τα Μετεώρα που πραγματικά έχουν μεγάλο prominence αφού δεν έχω βάλει περιορισμό στο υψόμετρο.
Ευχαριστώ
Look far, climb high
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by Planar »

Με επιφύλαξη:

Κάτω Ψηλό / Βαρδούσια Δυσκολία ΙΙΙ (στο hellaspath αναφέρεται: Ανεβαίνουμε στη κορυφή του Κάτω Ψηλού (2220 μ.) από ΒΔ, ακολουθώντας αναρριχητικό δρόμο II-III βαθμού.
Γιδοβούνι / Βαρδούσια Δυσκολία ΙΙΙ (και πάλι από το hellaspath: Η διαδρομή (...) περιγράφεται στους οδηγούς ως: «Κανονικός δρόμος, περάσματα 3ου βαθμού, 200μ 1η χειμερινή: Γ. Μιχαηλίδη- Δ. Λιάγκος 1955»)
Πλάκα-Πυραμίδα / Βαρδούσια Δυσκολία ΙΙ / ΙΙΙ (?) Από τη νότια πλευρά έχοντας διασχίσει την κόψη η ανάβαση είναι πιο δύσκολη (πέρασμα IVου). Το ΙΙ / ΙΙΙ αναφέρεται στη ανάβαση από βορειοδυτικά(?) η οποία μάλλον είναι πιο εύκολη (δεν την έχω κάνει για να πω με σιγουριά). Ίσως κάποιος άλλος ξέρει να μας πει

Τα Μετέωρα είναι τελείως άλλη ιστορία. Βάση του ορισμού που δίνεις για το τι είναι κορυφή είναι σχεδόν σίγουρο ότι στα Μετέωρα υπάρχουν κορυφές με ελάχιστη δυσκολία πολύ ψηλότερη από αυτά που αναφέρονται παραπάνω. Το Αδράχτι για αρχή...

Πάντως, εξαιρετικό θέμα συζήτησης άνοιξες, μπράβο. Ίσως και να υπάρχει κάτι ασκαρφάλωτο εκεί έξω. Το μυαλό μου πάει σε κάτι μονόλιθους στα νησιά...
Image
(ο συγκεκριμένος έχει σκαρφαλώθει από Θεοδωρόπουλο/ Κοτρωνάρο αν δε κάνω λάθος άλλα ίσως υπάρχουν κι άλλοι)
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by Ibex »

Μην ξεχνάμε και της Γριας το Πήδημα (έχει σκαρφαλωθεί ξεχωριστά από Γ. Βουτυρόπουλο και Π. Αθανασιάδη):

Image

Καλές Διακοπές 8)
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
User avatar
Ibex
Posts: 711
Joined: 15 Aug 2006 14:49

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by Ibex »

Εμείς μιλάμε για shallow water solo !!!
"Πολλὰ μὲν ἄλλα Νύμφαι κἠμὲ δίδαξαν ἀν᾽ ᾤρεα βουκολέοντα ἐσθλά." Π.Α.
nkroup
Posts: 22
Joined: 06 Jun 2006 18:37
Location: Elati, Trikala, Greece
Contact:

Ενημερωμένη λίστα κορυφών

Post by nkroup »

Αυτή είναι η ενημερωμένη λίστα κορυφών σύμφωνα με τα στοιχεία που έχω συλλέξει από φίλους και φυσικά από τις απαντήσεις σας.

Ωστόσο κορυφές που προεξέχουν λιγότερο από 60 μέτρα υψομετρικά από το αυχένα με την ψηλότερη γειτονική δεν την μετράω όπως για παράδειγμα τη Γριάς το Πήδημα αφού το ύψος της είναι λιγότερο από 20μ.
Ο μονόλιθος που σκαρφαλώθηκε από Θεοδωρόπουλο/ Κοτρωνάρο τι υψόμετρο έχει?
Αρχικά θα βάλω στη λίστα κορυφές ανεξαρτήτους υψομέτρου αλλά με τουλέχιστον 60 μέτρα διακριτότητα από τις γειτονικές για το λόγο αυτό δεν μετραώ τα Αδράχτι στα Μετέωρα και την Aiguille Damouchari.
Το Χαλασμένο στο Ταύγετο ενημερώθηκα από φίλο που το ανέβηκε ότι δεν έχει τεχνική δυσκολία και δεν χρειάζεται σχεδόν καθόλου τη βοήθεια με τα χέρια.

Η λίστα έχει ως εξής:

1. Κάτω Ψηλό 2220μ / Βαρδούσια Δυσκολία III
2. Γιδοβούνι / Βαρδούσια Δυσκολία III
3. Πλάκα-Πυραμίδα / Βαρδούσια Δυσκολία II/III
4. Στεφάνι / Ολύμπος Δυσκολία ΙΙ-
5. Τσουκα Ρόσα / Τύμφη Δυσκολία II-
6. Καρφοπεταλία / Ναυπακτία Δυσκολία ??
7. Άλυσσος / Μετέωρα Δυσκολία ??
8. Ρόκα / Τζουμέρκα Δυσκολία ??
Look far, climb high
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by Planar »

Ο μονολιθος στους Παξους πρεπει να ειναι καμια 30αρα μετρα. Σιγουρα κατω απο 60 παντως
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by Nikolas_A »

Μια διόρθωση, το 6 είναι "Καρφοπεταλιάς". Αν ψήνεται κανείς για επιτόπια έρευνα τον έχω αρκετό καιρό στα υπ' όψιν...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by zulu »

Αν θες να πας έχω σπίτι στην Αράχωβα(Ναυπακτίας) φάτσα απέναντι.

Φιλιά
inta diaolos einai toutos!
katsaromallis
Posts: 28
Joined: 16 May 2009 12:18
Location: ATHENS

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by katsaromallis »

Για το Γιδοβούνι στα Βαρδούσια η δυσκολία είναι ΙΙ βαθμού από το λούκι, το γνωρίζω γιατί έχω κατέβει από εκεί μετά από επανάληψη διαδρομής. Δείτε προηγούμενη δημοσίευση στις αναρριχητικές διαδρομές στο Γιδοβούνι για ακριβή θέση του λουκιού.

Στην Πυραμίδα Βαρδουσίων, υπάρχει διαδρομή από ΒΔ. Προσεγγίζεται από την "πίσω" μεριά (σε σχέση με τα καταφύγια) από το διάσελο Γιδοβουνίου-Πυραμίδας. Δεν νομίζω ότι ξεπερνά το ΙΙ. Εναλλακτικά η αναρριχητική διαδρομή του Νατση, Αλεξόπουλου, Πετρόχειλου, Πετροχείλου (της δεκαετίας του 30), από την μεριά των καταφυγίων, δεν ξεπερνάει τον ΙΙΙο. Το πρώτο μισό της δεν ξεπερνάει το ΙΙ, μόνο οταν μπαίνει στο άνω τμήμα αριστερά από την κορυφή είναι στο ΙΙΙ. Η κόψη από Γιδοβούνι προς Πυραμίδα είναι καθαρό ΙΙΙ.

Το Χαλασμένο Ταϋγέτου (από την εύκολη) θεωρώ ότι είναι πεζοπορικό. Η εύκολη διακρίνεται εύκολα ακόμη και από τον χάρτη, δεν νομίζώ ότι χρήζει εξήγησης. Αν πας από το λούκι πιό δεξιά είναι στο ΙΙ, για 50μ και αυτό παρουσιάζει λίγο ενδιαφέρον.

Για τα Μετέωρα, υπάρχουν αρκετές δημοσιευμένες Ι και ΙΙ βαθμού στα δύο βιβλία οδηγούς των γερμανών, τώρα σε τι κατάσταση είναι, αν υπάρχουν ρελέ και είναι συντηρημένα και αν μπορείς να κατέβεις με ασφάλεια δεν γνωρίζω, ίσως να γνωρίζουν οι ντόπιοι αναρριχητές. Στην Μεγάλη Αγιά, νομίζω ότι υπάρχει μία σχετικά εύκολη διαδρομή με ένα συρματόσχοινο.
"ΚΑΤΣΑΡΟΜΑΛΛΗΣ" - "CURLYHAIRED"
ALPHAKAPPA
Posts: 44
Joined: 09 Aug 2014 18:38

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by ALPHAKAPPA »

Η μέσα κορφή της Τσούκα Ρόσσα είναι ότι πιο δύσκολο υπάρχει
Προσεγγίζεται μόνο αναρριχητικά και είναι από παντού εκτεθειμένη
Δυσκολία 4+5- (από νότια κόψη - κλασική διαδρομή), ενώ εχω κάνει εκεί
και νέα διαδρομή (4ου)στην μικρή Δ. ορθοπλαγιά
Τα υπόλοιπα που αναφέρονται (τα οποία τα έχω ανέβει από διάφορες μεριές και τα χω ψάξει)...έχουν ευκολότερες διαδρομές.
Πχ. Δυτικά Βαρδούσια : 1) Κάτω Ψηλό ανεβαίνεται πεζοπορικά (2ου) από κρυφό λούκι στη Δ. πλευρά
2) Γιδοβούνι (κεντρικό λούκι 3ου) ΑΛΛΑ από Β. υπάρχει διαρομή 2ου, ενώ και από Α. (σκασμένη στρούγκα) υπάρχει επίσης 2ου (λούκι Σούδας)
3)Πυραμίδα ανεβαίνεται πεζοπορικά από διάσελο Πάνω ψηλού (1ου)
Άλλες απόκρημνες κορφές :
Κάστρο Χατζή, Κούτουπας Παναιτωλικού, Κορούνα Φτέρης Αγράφων, Ρόκα Τζουμέρκων, Κουτουλόπυργας Χελμού, Στεφάνι Ολύμπου, Τσαρδάκι (βουνά Παχτουρίου), Βόρεια Σούφλα Βαρδουσίων

ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ 2024:
Η Τσούκα Ρόσα παραμένει στην 1η θέση
2η θέση το Στεφάνι Ολύμπου
3η θέση ο Πλόσκος πάλι στην Τύμφη
Από Βαρδούσια, που έχω ανέβει από διάφορες διαδρομές εξερευνητικά σε όλες τις κορφές τους, ισχύουν τα ανωτέρω
Συμπληρωματικά το Γιδοβούνι ανεβαίνεται πεζοπορικά (με κόντρες) από την δυτική του πλαγιά, πάνω από το Ε4 που πηγαίνει Αρτοτίνα.
Στις άλλες περιοχές, σε Ορεινή Ναυπακτία Άγραφα, Πίνδο δεν έχω βρει κάποια κορφή που να είναι τόσο άγρια και απότομη από όλες της τις μεριές. Πάντα βρίσκω κρυφά περάσματα. Για Καρφοπεταλιά δεν εχω ανέβει αλλά έχω ακούσει από Τσοπάνη κοντινού χωριού που ανεβαζε εκεί τα ζα του ότι "περπατιέται" από δυτικά
Στα Τζουμέρκα πού τα έχω πατήσει από παντού, ακόμα και η Ρόκα που θεωρούνταν η δυσκολότερη (απ το λούκι) υπάρχει άγνωστη (αθέατη) νότια διαδρομή ακόμα πιο εύκολη
Στην Πελοπόννησο τις πιο άγριες κορφές τις έχει ο Χελμός στην περιοχή των χτενίων
Το Χαλασμένο Ταυγέτου γίνεται εύκολα, κι ας εχει την φήμη.
Από Μακεδονία και άνω δεν γνωρίζω πολλά

Τέλος το να υπάρξει κάποια κοινώς αποδεκτή κατάταξη δυσκολίας, μάλλον το βρίσκω αδύνατο να επιτευχθεί.
Ο καθένας μας εκφράζει υποκειμενική γνώμη, χωρίς να έχει ολική εικόνα και παρόμοιες εμπειρίες με άλλους. Ούτε έχει υπάρξει κάποιος που έχει εξερευνήσει από διάφορες μεριές όλες τις κορφές όλων των βουνών της χώρας για να σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη. Δεν θα του φταναν ούτε 100 ζωές...
Στη τελική το συμπέρασμα μου (μετά από τόσα χρόνια πυκνών εξερευνήσεων στα βουνά) είναι ότι δεν υπάρχει κορφή ασκαρφάλωτη στην Ελλάδα.
Last edited by ALPHAKAPPA on 27 Jan 2024 06:47, edited 13 times in total.
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by Nikolas_A »

Ανέβηκα τον Καρφοπεταλιά από τη βόρεια κορυφογραμμή (θέση Πηγαδούλια). Περάσματα ΙΙ/ΙΙΙ το πολύ αλλά συνεχόμενα για πολλά μέτρα και με μεγάλη έκθεση. Πανέμορφη περιοχή, ακόμα και προσεγγίζοντας με το αυτοκίνητο στην άσφαλτο είχα ενθουσιαστεί. Υπάρχει και ανάβαση από τη νοτιοανατολική κόψη, από Νεοχώρι αλλά δεν πρόλαβα να την κάνω. Ο συνδυασμός των δύο θα δίνει σίγουρα μια πολύ γε(α)μάτη διάσχιση...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Hippo
Posts: 158
Joined: 01 Feb 2007 14:25

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by Hippo »

Ο καρφοπεταλιας και τα πηγαδουλια!!! Που ειναι αυτα ρε Νικολας,σαν ανεκδοτο μοιαζουν!
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by Nikolas_A »

Ευρυτανία, από Δομνίστα. Ψάξτε λίγο την ορεινή Ελλάδα ρε, όλο Βαρδούσια και Βαρδούσια, υπάρχουν διαμάντια κρυμμένα...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Hippo
Posts: 158
Joined: 01 Feb 2007 14:25

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by Hippo »

Μάιστα μάιστα.Αγαπητοι συνορειβάτες,όποιος τολμά να μην γνωρίζει τον καρφοπεταλιά και τα πηγαδούλια σημαίνει δυο πράγματα:ότι είναι κολλημένος με τα Βαρδούσια και ότι δεν έχει ψάξει καθόλου την υπόλοιπη ορεινή Ελλάδα.Δεν θα επαναληφθεί!Τελικά τα φορουμ δεν παίζονται.Λέει κανείς εύκολα πράγματα που στο τετατετ δεν θα υπήρχε περίπτωση να πει.Είμαι σίγουρος πως αν σε ρώταγα απο κοντά Νικολας Α απλά θα μου έλεγες που είναι.Ρε τι γίνεται...Πάω τώρα να βρω στο χάρτη τον καρφοπεταλιά!
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Post by Nikolas_A »

Γιατί αρπάζεσαι, σου είπα που είναι. Αν είχα ξεκινήσει καινούργιο thread για ένα άγνωστο βουνό θα έλεγα όλες τις απαραίτητες πληροφορίες. Αν έχεις διαβάσει αυτό το thread από την αρχή, θα καταλάβαινες ότι το post μου είναι απλά μια απάντηση στην αρχική ερώτηση του Νίκου. Ο Καρφοπεταλιάς έχει αναφερθεί παραπάνω ως μια από τις πιο δυσπρόσιτες κορφές στην Ελλάδα. Από τη στιγμή που πήγα, θεώρησα χρήσιμο το update. Τόσο η κορυφή όσο και η θέση Πηγαδούλια βρίσκονται στο χάρτη "Ευρυτανικά βουνά" της Ανάβασης. Και θα στα έλεγα και από κοντά όλα αυτά χωρίς κανένα κόμπλεξ...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Post Reply