Χειμερινές Συνθήκες

Πληροφορίες για τον καιρό και τις συνθήκες των βουνών
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Συνθήκες στον Παρνασσό

Post by Dimitris »

Ανταπόκριση του Χρ. Μπελογιάννη από Παρνασσό:
Όλες οι διαδρομές είναι σχηματισμένες από σκληρό χιόνι. Μετά από ένα 4ήμερο με λιακάδες και νυχτερινές θερμοκρασίες που την Κυριακή θα φτάσουν τους -25, την Δευτέρα ο Γεροντόβραχος θα έχει τις τέλειες συνθήκες. Σπεύσατε...

Μετά από αυτό λέω εγώ: Μήπως είναι ευκαιρία και για το Μακρηνάρι; Όσοι δεν το έχουν κάνει πρέπει να ξέρουν ότι μια φορά στην 10ετία έχει καλές συνθήκες.
lamogio
Posts: 93
Joined: 30 May 2007 23:34

Post by lamogio »

Δηλαδή τόσο φρέσκο χιόνι που έπεσε που πήγε; Δεν έχει κάτσει φρέσκο χιόνι στην ορθοπλαγιά του Γεροντόβραχου;
Όσο για το Μακρηνάρι...όλοι λένε ότι φέτος θα παίξει. Αυτό περιμένουμε. Αν μπείτε όμως στο site του χιονοδρομικού των Καλαβρύτων, θα βρείτε στο αρχείο φωτογραφία της ορθοπλαγιάς στις 14/2/08 με άπειρο χιόνι. Πραγματικά πολύ φρέσκο χιόνι. Νομίζω ότι δεν έχει συνθήκες και αντίθετα έχει κίνδυνο χιονοστοιβάδας σε συνδιασμό με μεγάλη κορνίζα. :)
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Α, μην με ρωτάτε λεπτομέρειες. Ο Μπελογιάννης έδωσε ανταπόκριση που είναι εκεί. Εγώ στο γραφείο μου είμαι και από το πρωί δεν έχω βρει χρόνο να κάνω καμιά δουλειά.
Hippo
Posts: 158
Joined: 01 Feb 2007 14:25

Συνθήκες...δεν εχει.

Post by Hippo »

Γεια χαρα σε όλους.Μόλις γύρισα απο Γεροντόβραχο οπου δεν έχει καθόλου συνθήκες.Εχει πολύ φρέσκο χιόνι και ούτε δείγμα απο έστω λίγο πιο σφιχτό.Αυτό ισχύει για όλες τις διαδρομές ανεξαιρέτως.Επίσης είναι εξαιρετικά επικίνδυνο για χιονοστιβάδα.Ανεβήκαμε την πλαγιά δεξιά απο το Ψυγείο με τα χίλια ζόρια.Χαρακτηριστικά μπαίναμε στο χιόνι μέχρι τη μέση ώσπου πατάγαμε βράχο!!!
Αμφιβάλω αν θα καλυτερέψουν τα πράγματα τώρα που θα πέσει η θερμοκρασία γιατί παρότι χτύπαγε ήλιος την ορθοπλαγιά είχε -4 βαθμούς και δεν έλιωνε τίποτα.Όποιος έχει όρεξη για Dry Tooling (εντελώς Dry όμως)ας σπεύσει!
vmargaritis
Posts: 29
Joined: 07 Aug 2006 18:47

Post by vmargaritis »

Το καταφύγιο του ΠΟΑ στα Βαρδούσια θα είναι ανοιχτό, αφού έχει προγραμματισμένη εκδρομή.

Υπάρχουν διαθέσιμές θέσεις, για όποιον επιθυμεί, αλλά δεν παρέχει τις ανέσεις του μεγάλου καταφυγίου (Φαγητό,..).

Πληροφορίες στη Γραμματεία του συλλόγου 2108218401 19:00-21:00
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Καλά ρε Hippo αυτά που λες είναι εντελώς αντίθετα. Δηλαδή ο ανταποκριτής μας τι έκανε; Τσίπουρα έπινε και έβλεπε συνθήκες;
lamogio
Posts: 93
Joined: 30 May 2007 23:34

Post by lamogio »

Ελπίζω οι ανταποκριτές να τειρούν τους στοιχειώδεις κανόνες που περιέγραψα κατά τη δημιουργία του topic.
Πάντως αν αποδειχθεί ότι έχει δίκιο ο Hippo τότε θα υποψιαστώ ότι οι οδηγοί λειτουργούν εμπορικά... :lol:
Hippo
Posts: 158
Joined: 01 Feb 2007 14:25

Θέμα απόστασης

Post by Hippo »

Νομίζω οτι είναι θέμα απόστασης.Εγώ πήγα πιο κοντά.Για να μην παρεξηγηθούμε,οι γραμμές είναι πράγματι σχηματισμένες αλλά τα χιόνια είναι
ολόφρεσκα.Φεύγουν ακόμη κι αν τα φυσήξεις απο τα βράχια!Επίσης στις περισσότερες διαδρομές είναι προβληματική η πρόσβαση στο R0.Φτάνοντας στο βράχο πατήσαμε το χιόνι για να κάνουμε ενα παταράκι και πήγαμε ενα μέτρο πιο κάτω!
Όπως και να'χει αν κάνει λίγες ζέστες να λιώσουν λίγο νομίζω ότι θα φτιάξουν.Τουλάχιστον τώρα έχει χιόνια μπόλικα στα λούκια.
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Ρε μην ακούτε τον Μπελογιάννη, μέχρι και πριν 10 μέρες τα βράχια δεν είχαν τίποτε. Όσο χιόνι και να 'ριξε τώρα, σιγά μην έκανε ξαφνικά συνθήκες. Κρίνονοντας από τα παλιά καλά χρόνια, πιστεύω ότι συνθηκες της προκοπής για Γερο και Βαρδους, φτιάχνονται μόνο αν έχει προηγηθεί καλός Δεκέμβρης με μπόλικα χιόνια, κάτι που και φέτος δεν έγινε (αν και ήταν καλύτερος από τον περσινό), οπότε περιμένετε συνθήκες τέλη Μαρτίου πια, όχι όμως για εκεί (το πολύ να γεμίσει κανα λούκι στα Σκόρδα) αλλά προς το βόρεια... Όσο για το Μακρυνάρι... αυτό γίνεται και χωρίς πολύ καλές συνθήκες, αρκεί βέβαια να έχει γεμίσει η ορθοπλαγιά χιόνι... Περιμένετε λίγες μέρες αφού φτιάξει ο καιρός και τραβάτε κατα 'κεί... Αντε μη κάθεστε!

WU
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

μαλον το καθε πραγμα στον καιρο του.σιγουρα ο μπελογιαννης θα εβαλε τις φωκιες του και απροβληματιστος θα πηγε στην πλαγια.μη βασανιζεστε με κολυμπι σε πουδρες..
Υ.Γ.αν δεν καταλαβατε,προπαγανδιζω το ορειβατικο σκι.. .. .. :P
GeSpin
Posts: 167
Joined: 11 Feb 2008 11:57
Location: Ηράκλειο Κρητης

Post by GeSpin »

nioniakis wrote: Υ.Γ.αν δεν καταλαβατε,προπαγανδιζω το ορειβατικο σκι.. .. .. :P
:D :D :D σωστόοοοοοοος!!!! :D :D :D
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Αγαπητοί φίλοι γειά, χικ! ωραία τα τσίπουρα!!! όλα κόκκαλο στις ορθοπλαγιές.
Χωρίς αστεία τώρα, αυτό που έγινε στον Παρνασσό είναι οτι μόλις πληροφορήθηκα από τον Χατζή, που σκαρφάλωνε με τον Ίππο για τις συνθήκες και γνωρίζοντας τι πρόκειται να γίνει τις επόμενες ημέρες πήρα τηλέφωνο το Δημήτρη και του είπα οτι απο βδομάδα θα κάνει συνθήκες, και το πιστεύω!
Η ορθοπλαγιά είναι γεμάτη απο τη Χλιδή και πιο αριστερά, ο σταλακτίτης της Ασκί όμως δεν είναι σχηματισμένος. Βέβαια είχω στο μυαλό μου ένα πρότζεκτ που έχω με το Βούτυρο, αλλά πιστεύω οτι οι δύσκολες διαδρομές θα γίνονται, είπαμε απο χλιδή και πέρα.
Οι πληροφορίες μου λένε οτι έριξε πολύ χιόνι αλλά κανεις δεν γνωρίζει πόσο και που στην ορθοπλαγιά.
Ίσως παρεξηγήθηκαν κάποια λόγια, ελπίζω όχι οι προθέσεις
ΧΜ
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Γιατί να παρεξηγηθούν; Δεν ειπώθηκε κάτι κακό. Νομίζω πως τα σχόλια έγιναν για χιούμορ, όχι επειδή κάποιος ενοχλήθηκε. Κάθε πληροφορία αντιμετωπίζεται από τον καθένα κατ' εκτίμηση. Μην τρελαθούμε κιόλας. Εξ' άλλου οι συνθήκες είναι υποκειμενικές. Σωστά;
lamogio
Posts: 93
Joined: 30 May 2007 23:34

Post by lamogio »

Ναι εδώ στην Ελλάδα είναι υποκειμενικές δεδομένου ότι δεν μπορουμε να κανουμε κι αλλιώς. :) Στις χώρες όμως που μπορούν, έχουν ορίσει κανόνες υπό τους οποίους μπορείς να δώσεις μια επανάληψη ως χειμερινή. Τες πα. Οι συνθήκες είναι κατάλληλες...για σκι. Τρίτη-Πέμπτη είναι ιδανικές μέρες για αυτό κι εγώ θα πάω την Τετάρτη να απολαύσω φρέσκο χιόνι και λιακάδα. Μια μέρα άδεια και κομμάτια να γίνει η εταιρεία... Όσο για το ερχόμενο Σ/Κ...με όποιον μιλάω λέει Βαρδούσια :lol: . Το καταφύγιο πόσα άτομα χωράει?
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Mε μισό μέτρο φρέσκο χιόνι μόνο κόψεις θα παίζουνε. Προτείνω Τζουμέρκα. Βαρδούσια Γκιώνα και άλλα ρουμελιώτικα βουνά από τον άλλο μήνα. :roll: Καλό σκι.
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

απ'οτι ξερω θα εχει τρελο κοσμο στα βαρδουσια.Ελπιζω και για σκι.. :?:
giomuff
Posts: 21
Joined: 26 Feb 2008 20:14
Location: Κόρινθος

Post by giomuff »

Ψήνομαι με ενα φιλαράκι για Βαρδούσια Σ/Κ.Θα έχει συνθήκες ή θα φάμε πόρτα?
lamogio
Posts: 93
Joined: 30 May 2007 23:34

Post by lamogio »

Τρέξτε να προλάβετε. Το περασμένο Σ/Κ είχε καλές συνθήκες. Σκόρδα Πιτιμάλικου και Σκούφια έχουν λίγα και καλά χιόνια. Στου Γκιώνη το πλάι και στην Ανώνυμη ούτε κατά διάνοια. Με τη ζέστη που κάνει όμως, Δεν ξέρω τι σχέση θα έχουν τα χιόνια που βρήκαμε με αυτά που θα βρείτε. Καλύτερα να φύγετε σήμερα. :)
giomuff
Posts: 21
Joined: 26 Feb 2008 20:14
Location: Κόρινθος

Post by giomuff »

Δυστυχός φίλε lamogio η δουλειά μας επιτρέπει μόνο Σ/Κ.Το ξέρω όμως πως τα καλύτερα είναι τις καθημερινές!
AlexHwaRang
Posts: 425
Joined: 01 Jul 2007 16:33

Post by AlexHwaRang »

Γκιώνα 09.01.11

Το αμάξι χωρίς αλυσίδες στο τέρμα του δρόμου.

Οι γραμμές έχουν κάποιους άσπρους λεκέδες.

Στα βορινά το χίονι δεν έχει 'κάτσει' ακόμα. Όσο πιο ψηλά τόσο χειρότερα.

Παραλίγο να φύγουμε σούμπιτοι με μία μεγάλη πλάκα που ράγισε.

Τα χόρτα ανέκτιμητα. Τα βράχια διακοσμημένα με ένα άσπρο πέπλο που έκρυβε τα χόρτα. Άρα πάλι χόρτα.

56 ευρώ βενζίνη με οικονομική οδήγιση αν και κάποιο traffic.

Καλές καταβάσεις να έχουμε. Τιποτα άλλο;
Post Reply