Χειμερινές Συνθήκες

Πληροφορίες για τον καιρό και τις συνθήκες των βουνών
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Αστράκα 8,9/1/2011

Post by teochristopoulos »

Λίγα χιόνια, από 2η βρύση και πάνω, λίγα παλιά παγωμένα και πιο ψηλά αφρο-πούδρες από 5-10 εως και 30 πόντοι.

Κάναμε την Παρασκευή 8 άτομα το Λούκι της Δημοκρατίας με έξοδο ίσια πάνω (ωραίο Μ2/Μ2+).
Καλό παγωμένο χιονάκι και λίγος πάγος στα περασματάκια, άνοιγμα βήματα στην υπόλοιπα (Mike όλα..!) Είχε απ' όλα τα στυλ από τις 4 σχοινοσυντροφιές: χύμα (σχοινί στην τελευταία σχοινιά...), όλη παράλληλα, μισή σχοινιές-μισή παράλληλα, κυρίως σχοινιές... Σχετικά ευχάριστη, δεδομένων των συνθηκών...

Σάββατο Μike, Γιάννης, Χρόνης κάναν τη πρώτη σχοινιά του Σχίσματος πρωί-πρωί... μετά ραπέλ, ενώ εγώ με τον Παναγιώτη πήγαμε ως τη βάση της Χωμένης, όπου η 10μετρη καμινάδα είχε 2 τρεξίματα από μισό μέτρο το καθένα...

Θελεί να φορτώσει κι άλλο...
Hippo
Posts: 158
Joined: 01 Feb 2007 14:25

Post by Hippo »

Βαρδούσια ξερα'ί'λα και λίγο χιονάκι ίσα για να κρύβει τα βράχια.Τα χόρτα όμως σούπερ.Στο βουνό ερημιά,όλο για πάρτη μας! Παρότι ''δεν είχε συνθήκες'' οι Μπελογιάννης-Τσόχατζης δεν παρέλειψαν να επαναλάβουν την Συνομωσία με παραλλαγή όμως στην έξοδο κάνοντας κάτι αεροπλανικά,κάτι ακούγεται για Μ6 και βάλε,αναμένουμε απο το Χρήστο...Χατζής κι εγώ πήγαμε για άνοιγμα και αφού τον ήπιαμε σε ένα τοίχο που δεν ασφαλιζόταν με τίποτα τραπήκαμε σε φυγή.Θα επανέλθουμε!
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Συνομωσία της φωτιάς (στον κόλο μας..παραλλαγή)

Post by chrisbel »

Όλα ξεκίνησαν απο το σκίτσο της Συνομωσίας που δεν είναι αρκετά καλό. Συγκεκριμένα η τρίτη σχοινιά φεύγει αρκετά αριστερά (όχι όπως στο σκίτσο ευθεία πάνω). Αν λοιπόν ακολουθήσεις το σκίτσο αυτό σε βγάζει κάτω απο μία προκλητική και τρομακτική αρνητική σχισμή. Κάτι το λάθος, κάτι η φαγούρα που είχα μπήκα εκεί και απο μία στιγμή και μετά δεν μπορούσα να γυρίσω.
Πολύ δύσκολο σκαρφάλωμα με έξοδο κερασάκι όπου αναγκάστηκα να βγάλω τα γάντια, ν´αφήσω τα πιολέ και να κάνω αντιστηρίξεις και άλλα κόλπα ζόρικα. Η σχοινιά ασφαλίζεται δύσκολα αλλά άφησα ένα καρφί στην έξοδο. Μάλλον τη βρήκαμε με τις καλύτερες συνθήκες, σχεδόν ξερή, αν έχει χιόνι δεν θέλω να το σκέφτομαι..
Πίσω ο Ασημάκης ήρθε πολύ δυνατός, φαίνεται οτι το dry tooling στο Μαρκόπουλο του έκανε πολύ καλό, αλλά έσπασε ένα κρίσιμο τακάκι κάνοντας τη σχοινιά πιο δύσκολη-τρίσκολη.
Αν οι κάτω σχοινιές ειναι Μ4, η παραλλαγή ειναι τουλάχιστον Μ6, αλλά ας κάνει κάποιος τον κόπο να τη επαναλάβει γιατί εδώ που τα λέμε είχα ψιλοχεστεί..πως λέει ένα τραγούδι "do one think that scares you every day.." (ξέρει κανείς πιο είναι;). Ε, εγώ φοβήθηκα για καμιά βδομάδα.
Πάντως ειναι πολύ αεράτη, αξίζει!!
ΥΓ. φυσικά ο Ασημάκης δεν έκανε ποτέ dry tooling στο Μαρκόπουλο..ούτε κανείς άλλος
NikX
Posts: 42
Joined: 03 Nov 2008 14:52
Location: Mountains

Post by NikX »

tomy
Posts: 80
Joined: 13 Apr 2009 21:40
Location: Athens-Trikala

Post by tomy »

Μ......ί!!! Μια χαρά είναι το σκίτσο..Ή τρίτη σχοινιά είναι τόσο ευθεία που στις φωτογραφίες που έχω τραβήξει το stam(που πετούσε) από το ρελέ 2 η σχοινιά φαίνεται από την αρχή μέχρι το τέλος,δηλαδή τη σχισμή...
Άστα τα Μ6.....

Α και μη λες ψέματα τώρα που έβγαλες το βιβλίο(πάρα πολύ καλό βέβαια...)
Ολόκληρη παρέα είχαμε πάει για dry tooling στο Μαρκόπουλο...Φοβερό πεδίο...
when desire dies,fear is born...
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Συνομωσία της φωτιάς (στον κόλο μας..παραλλαγή)

Post by Nikolas_A »

chrisbel wrote:..πως λέει ένα τραγούδι "do one think that scares you every day.." (ξέρει κανείς πιο είναι;). Ε, εγώ φοβήθηκα για καμιά βδομάδα.
"Everybody's Free (To Wear Sunscreen)", Baz Luhrmann
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Ευχαριστώ NikX και NikolasA, ωραίο τραγούδι.
Μ---ί είπαμε το σκίτσο δείχνει ευθεία αλλά όχι κατακόρυφα, τι σπουδάζεις ρεε;
tomy
Posts: 80
Joined: 13 Apr 2009 21:40
Location: Athens-Trikala

Post by tomy »

Θα σου λεγα τι σπουδάζω τώρα κι εγώ αλλά......
Από το ρελέ 2 η τρίτη σχοινιά ξεκινάει ΚΑΡΑευθεία πάνω,κατακόρυφα,ακριβώς...Εσύ πήγες δεξιά κάπου από ότι μου είπαν κάτι γκομενάκια που είχαν έρθει να ζητήσουν το δεύτερο τόμο και σε είδαν από μακρυά...
when desire dies,fear is born...
stam
Posts: 50
Joined: 20 Jan 2008 18:59

Post by stam »

Να κάνω και γω ένα σχόλιο... γιατι θα με τρελλάνετε.
Η 3η σχοινιά κινείται εντελώς ευθεία. Στην αρχή υπάρχει ένα δίεδρο.
Μετά υπάρχουν κάτι κεκλιμένες πλάκες οι οποίες οδηγούν στην σχισμή εξόδου. Ολόκληρη η σχοινιά είναι ορατή από το R2 (έχουμε καμιά 20αριά φωτό που τράβαγε ο Τόμυ).
Δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη γραμμή για να σε τραβήξει δεξιά ή αριστερά.
Αν πράγματι βρεθήκατε σε αυτό που εμείς καλούμε R2, δε νομίζω ότι μπορεί να πήγατε κάπου αλλού.
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Stam και Tomy. Στα μέσα της τρίτης σχοινιάς το σκίτσο δείχνει το δίεδρο κατακόρυφα πάνω και κάνει ένα μικρό σπάσιμο δεξιά για να πιάσει τη σχισμή. Στο βράχο το δίεδρο που ακολουθεί η διαδρομή τραβάει λοξά αριστερά και καταλήγει στη σχισμή ακριβώς δίπλα απο ένα βράχο που δείχνει ξεκομένος. Εμείς 10 μέτρα μετά το ξεκίνημα της τρίτης σχοινιάς φύγαμε ευθεία πάνω και λίγο δεξιά και βρεθήκαμε στο κέντρο του τοίχου όπου υπάρχει αυτή η σχισμή ανάμεσα στη Συνομωσία και τον Ασπασμό. Μίλησα με τον Βουτυρο που έχει κάνει τη διαδρομή και βρήκαμε άκρη. Στο πανοραμικό φαίνεται λίγο η σχισμή στο κέντρο του τοίχου.
Τι συζητάμε τώρα..για 25 μέτρα.
Image
stam
Posts: 50
Joined: 20 Jan 2008 18:59

Post by stam »

Δεν μπορώ να ξέρω τι και που ακριβώς σκαρφαλώσατε, ούτε και τι σου είπε ο Βούτυρος, πάντως στο παραπάνω σκίτσο φίλε chrisbel, η αριστερή έξοδος δεν αντιστοιχεί στη Συνωμοσία.
tomy
Posts: 80
Joined: 13 Apr 2009 21:40
Location: Athens-Trikala

Post by tomy »

Κάποιοι άλλοι την είχανε μπανίσει αυτή τη σχισμή αλλά χαλάλι...
Τώρα εντάξει το σκίτσο του μπέλο πρέπει να μετατοπιστεί κι αυτό λίγο πιο δεξιά(στην τρίτη σχοινιά) γιατί λογικά Μ...ί έκανες τραβέρσα ΔΕΞΙΑ...Άσε τώρα τα ευθεία...Σιγά μη βγάλουμε τα μοιρογνωμόνια και τους χάρακες...Μιλάμε τώρα είναι πολύ κοντά..Πάντως η συνομώσία είναι πολύ χαρακτηριστική και δε τη χάνεις.Τι διάλο;;;Δε σας έμαθαν route finding εκεί σ'αυτή τη σχολή την πως την είπαμε;;; ΓΙΟΥ Α ΤΖΙ ΕΜ!!!
Άρα μάλλον γούσταρες να πας σ αυτη τη σχισμή εκεί...
Απορώ άλλοι όταν βγάζουνε βιβλιά κάθονται σπιτάκι τους στη ζεστούλα τους στο τζάκι τους και συγγράφουνε το επόμενο...
Μι έξι or Μι σέξυ;;;
when desire dies,fear is born...
tomy
Posts: 80
Joined: 13 Apr 2009 21:40
Location: Athens-Trikala

Post by tomy »

ΓΙΟΥΑΤΖΙΜΑΔΕΣ και μη,αφού πάτε που πάτε μέχρι εκεί πάνω(Βαρδούσια εννοώ) περάστε καμιά βόλτα από την Ενόρμηση του giatrouli...Δε θας σας πάρει πολύ, μια σχοινιά είναι...Μ4/Μ4+ την έχει δώσει ο δόκτωρ...Πάρτε κι ένα μισοβαλμένο(ή μισοβγαλμένο) καρφί που έχουμε αφήσει εκεί,είναι συναισθηματικής αξίας...
when desire dies,fear is born...
NikX
Posts: 42
Joined: 03 Nov 2008 14:52
Location: Mountains

Post by NikX »

m...iα ΓΙΟΥΑΤΖΙΜΑΔΕΣ και υπολοιποι αυνανιες: φτανει,
οκ τα ειπαμε ..
αριστερα - δεξια
πανω - κατω
πισω - μπρος
οκ
τα ειπαμε..
τα καναμε..
κ αρχισαμε τα "να να πατε" - "να κανετε" - και "πανε φερ" και "συρε κι ελα"
...
κλπ κλπ

για να δω κανεναν το σ/κ στα βουνα κ τα βραχια

ειπαμε δεν εχει συνθηκες!
τελος._
Post Reply