Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
User avatar
agorf
Posts: 107
Joined: 14 Dec 2010 16:30
Contact:

Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by agorf »

Θέλουμε να επισκεφθούμε την Πυραμίδα της Γκιώνας για αναρρίχηση με ένα φίλο. Ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν ανάλογη εμπειρία αν τα τσοπανόσκυλα της περιοχής αποτελούν κίνδυνο για δύο αναρριχητές. Υπάρχει κάποιο σημείο για κατασκήνωση που ελαχιστοποιεί τον κίνδυνο;

Έχω πάει μια φορά στο βουνό από μονοπάτι Καραγιάννη και επιστρέφοντας στη Συκιά από ένα ρέμα, περάσαμε 200 μ πάνω από μια στάνη με καμιά 20αριά τσοπανόσκυλα (ο αρχηγός τους μάλιστα μας ακολουθούσε για ένα 20λεπτο). Θυμάμαι επίσης ότι περνώντας από βαθειά Λάκκα έβλεπα στη βάση ένα κοπάδι με 2-3 τσοπανόσκυλα.
Not all those who wander are lost.
mak
Posts: 43
Joined: 18 Jan 2008 10:32

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by mak »

Καλησπέρα,
Τα τσομπανόσκυλα κατοικοεδρεύουν στη Βαθιά Λάκκα όπου είναι και το κοπάδι. Προφανώς εκεί δεν πλησιάζεις, όπως δεν πλησιάζεις και σε μια περίμετρο γύρω από τη Βαθιά Λάκκα όπου ανεβαίνουν για να σε "υποδεχτούν". Η κατασκήνωση γίνεται από την άλλη μεριά του βουνού (ανεβαίνοντας το μονοπάτι και μετά τα ρυάκια που τρέχουν και πριν την Πυραμίδα έχει προς τα δεξιά ένα πλατώ κοντά σε κάτι βράχια). Εκεί κοντά έχει και νερό καιτα σκυλιά δεν πλησιάζουν εκτός αν έρχονται με το κοπάδι που όμως το συνοδεύει ο τσομπάνης και άρα σε προφυλάσσει. Προσοχή θέλει όταν κατεβαίνετε από το βουνό (αν κατεβείτε γύρω γύρω και όχι με ραπέλ) όπου καλό είναι φτάνοντας προς βαθιά λάκκα να παραμείνετε ψηλά και να τραβερσάρετε την πλαγιά (θα καταλάβεις όταν είσαι εκεί τι λέω).
Τα σκυλιά θα γαυγίσουν και θα πλησιάσουν προς τα εσάς αλλά θα φτάσουν μέχρι ένα σημείο αν είσαστε αρκετά μακριά και δε θα σας ενοχλήσουν. Σε κάθε περίπτωση κρατάς και μια δυο πέτρες για να τις ρίξεις προς (και όχι σε) αυτά αν τύχει και στην πέσουν. Γενικά αν μείνεις μακριά τους δε θα σε κυνηγήσουν. απλά θα σε γαυγίσουν.
koutsman
Posts: 65
Joined: 16 Mar 2010 19:08
Location: Άγιος Στέφανος

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by koutsman »

Καλησπέρα και απο μένα,

Γενικά αυτό που λέει και ο Mac, στην περίπτωση που σε δούνε φτιάχνεις την πορεία σου έτσι ωστε να τους δείξεις οτι δεν πας προς το μέρος τους - προς το κοπάδι - προς το "ζωτικό τους χώρο"..

Πότε θα πάτε; Ίσως αυτο το Σαβ/κο πάμε κι εμείς για Πυραμίδα..
User avatar
agorf
Posts: 107
Joined: 14 Dec 2010 16:30
Contact:

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by agorf »

@mak Σε ποιο μονοπάτι αναφέρεσαι; Γενικά δεν έχω πάει ποτέ για αναρρίχηση Γκιώνα, οπότε δε γνωρίζω από ποιο μονοπάτι γίνεται συνήθως η πρόσβαση. Επίσης για πόσα σκυλιά μιλάμε συνήθως; Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

@koutsman Θα πάμε κάποιο ΣΚ μες τον Ιούλιο. Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σε ειδοποιήσω και για τότε.
Not all those who wander are lost.
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by Nikolas_A »

Το μονοπάτι από Καλποσκοπή-Μνήματα. Το πλατώ είναι πριν τα χαρακτηριστικά βράχια, από την πίσω μεριά των οποίων είναι η πηγή (Χαλίκι). Γενικά τα σκυλιά δεν ενοχλούν εκεί, αν και μου έχει τύχει να γυρίσω στην άδεια κατασκήνωση και να βρω τα μπατόν μου μασουλημένα :o

Το θέμα είναι όταν γυρνάς από Διασέλα, γενικά δεν έχω ακούσει για επίθεση αλλά αγχωτική περικύκλωση μου έχει τύχει. Κράτα τα φρεντάκια πρόχειρα...

Ιούλιο θα ανέβω κι εγώ, αν ψήνεστε για routes.gr συνάντηση...
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
User avatar
agorf
Posts: 107
Joined: 14 Dec 2010 16:30
Contact:

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by agorf »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Νικόλα.

+1 για συνάντηση
Not all those who wander are lost.
koutsman
Posts: 65
Joined: 16 Mar 2010 19:08
Location: Άγιος Στέφανος

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by koutsman »

aforf, γιατί οχι ρίξε -ρίξτε μια ειδοποίηση οταν είναι..
Αν τυχόν πάω νωρίτερα θα ενημερώσω για την υπάρχουσα κατάσταση..
Ελπίζω να μην αφήσω τα κοκαλάκια μου στα πάτρια εδάφη!!
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by Planar »

Υπήρχε μια ψυχή που είχε την ιδέα να κατηφορίσει στη Λάκα για να χαιρετίσει το τσοπάνη. Βρέθηκε να αποφεύγει τις μασέλες των τσοπανόσκυλων στον αέρα όπως ο Neo τις σφαίρες στο matrix.
Μιλάμε για ακραίες σκηνές επιβίωσης...

Πάντως πέρα από τη πλάκα τα σκυλιά στη Γκίωνας είναι ΟΚ. Τσεκάρουν και τσαμπουκαλέβονται αλλά αν δε τα προκαλέσεις (=δεν πας κοντά) δε τη πέφτουν.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by Dimitris »

Γενικά μεγάλος κίνδυνος με τα σκυλιά δεν υπάρχει. Οι βοσκοί έχουν μειώσει αρκετά τα κοπάδια τους (μπορεί και να μην βρεις κανέναν), ο Σιότροπος τάχει παρατήσει εδώ και χρόνια, ενώ αν κρατάς τις αποστάσεις δεν έχεις πρόβλημα. Μόνο στο Λαζόρεμα (αν ανεβαίνεις από Συκιά) υπάρχει θέμα, γιατί ο τύπος εκεί την έχει δει αλλιώς (άλλωστε φτιάχνει το μαντρί του πετσοκόβοντας τα γύρω έλατα, σιγά μην τον ενδιαφέρει αν τα συκλιά του δαγκώσουν κάποιον).

Για κατασκήνωση εννοείται ότι πας στη Βαθιά Λάκα.
Image

Θα ανέβεις από Καλοσκοπή, η οποία βρίσκεται βόρεια της Γκιώνας.
Δες το χάρτη από εδώ: Γκιώνα.

Στο P θα παρκάρεις, στο Κ θα κατασκηνώσεις (50' από το P) και στο Π θα έχεις πηγή. Οι διαδρομές είναι 15' νότια του Κ.

Καλό είναι να πάτε με κάποιον που έχει ξαναπάει και ξέρει καλά το μέρος, απλά για να μην ψάχνεστε μες τη νύχτα. Μην ξεχάσετε να έχετε χάρτη.

Αν μαζευτείτε παρέα, έρχομαι κι εγώ.
User avatar
agorf
Posts: 107
Joined: 14 Dec 2010 16:30
Contact:

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by agorf »

Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες Δημήτρη.

Εφόσον υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον, γιατί δεν ορίζουμε ένα σαββατοκύριακο μες τον Ιούλιο; Έφτιαξα ένα Doodle να δούμε αν υπάρχει σύμπτωση στις ημερομηνίες. Έβαλα τα Σάββατα μόνο, εννοείται ότι περιλαμβάνεται και η Κυριακή αμέσως μετά.

http://doodle.com/ds4nza4ckgqksu2s

Η διαδικασία είναι απλή, απλά γράφετε το username σας στο Routes, τσεκάρετε τα ΣΚ που μπορείτε και πατάτε Save.
Not all those who wander are lost.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by Dimitris »

Πλήρης από e-gadgets ο agorf!
User avatar
agorf
Posts: 107
Joined: 14 Dec 2010 16:30
Contact:

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by agorf »

Δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον, παρά τα e-gadgets!

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Αν με το καλό πάμε και έχω κάτι περισσότερο, θα το γράψω εδώ.
Not all those who wander are lost.
yogigiorgo
Posts: 56
Joined: 07 Jan 2010 23:47
Location: athens

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by yogigiorgo »

Planar wrote:Υπήρχε μια ψυχή που είχε την ιδέα να κατηφορίσει στη Λάκα για να χαιρετίσει το τσοπάνη. Βρέθηκε να αποφεύγει τις μασέλες των τσοπανόσκυλων στον αέρα όπως ο Neo τις σφαίρες στο matrix.
Μιλάμε για ακραίες σκηνές επιβίωσης...

Πάντως πέρα από τη πλάκα τα σκυλιά στη Γκίωνας είναι ΟΚ. Τσεκάρουν και τσαμπουκαλέβονται αλλά αν δε τα προκαλέσεις (=δεν πας κοντά) δε τη πέφτουν.

γρηγορα να τρεχεις και ολα γινονται:)
hapki
Posts: 13
Joined: 17 May 2013 00:04

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by hapki »

Προσοχή στο μαυρογκρίζο με την στραβωμένη μουσούδα....σε σημερινή συνάντηση μαζί του έδειξε άσχημα σημάδια....
koutsman
Posts: 65
Joined: 16 Mar 2010 19:08
Location: Άγιος Στέφανος

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by koutsman »

Φίλε agorf καλημέρα,

Κανένα ίχνος απο τους καλούς μας τετράποδους φίλους.. Είμασταν πυραμίδα απο Παρασκευή μεσάνυχτα εως Κυριακή απόγευμα..

Καλά να περάσεις όποτε πας
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by Nikolas_A »

agorf wrote:Δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον, παρά τα e-gadgets!
Εγώ μιλάω με 5-6 άτομα για τις ημερομηνίες που λέμε, οπότε θα μαζευτούμε αρκετοί. Να αρχίσουμε να το φιξάρουμε για 26-27;
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
User avatar
agorf
Posts: 107
Joined: 14 Dec 2010 16:30
Contact:

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by agorf »

@koutsman Σε ευχαριστώ. :)

@Nikolas_A Σύμφωνοι, απ' όσο βλέπω στο Doodle εκείνο το ΣΚ μπορούμε όλοι. Ίσως θα έχει νόημα να φτιαχτεί και ξεχωριστό topic για δήλωση συμμετοχής, car pooling, πληροφορίες κλπ.
Not all those who wander are lost.
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by Nikolas_A »

Πάμε;
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Antonis Pap
Posts: 4
Joined: 10 Apr 2019 20:56

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by Antonis Pap »

Καλησπέρα σας,

Θα ανέβουμε για πρώτη φορά στην Γκιώνα το ΣΚ, για αναρρίχηση στην Πυραμίδα.
Έχω την εξής ερώτηση:
τέτοια εποχή έχει νερό η πηγή στην Βαθειά Λάκκα?

ευχαριστώ προκαταβολικά
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Re: Τσοπανόσκυλα στη Γκιώνα

Post by Dimitris »

Έχω πολλά χρόνια να πάω, αλλά το νερό ποτέ δεν έλειψε από τη βρύση στη Βαθιά Λάκα. Το πίνεις και ζωντανεύεις! Αν ανεβείτε από Καλοσκοπή και τερματίσετε στο χωματόδρομο, από εκεί είναι μόνο 45λ έως 60λ για Βαθιά Λάκα, οπότε ακόμα κι αν η πηγή έχει στερέψει, κίνδυνος δεν υπάρχει αφού γυρνάς πίσω. Και όταν λέμε Βαθιά Λάκα εννοούμε τον χώρο κατασκήνωσης, κοντά στη βρύση, όχι τη λάκα κάτω από την πυραμίδα όπου είναι (ή μήπως ήταν;) η στάνη με τα επιθετικά σκυλιά, όπου επίσης πρέπει να υπαρχει πηγή, αλλά κανένας αναρριχητής δεν δοκίμασε ποτέ να πλησιάσει! Αν είστε αρκετά δυνατοί και ανεβείτε από Λαζόρεμα (γύρω στις 5ω με βαρύ σακίδιο), δεν έλειψε ποτέ το νερό και από την πηγή εκεί, μέσα στη ρεματιά, δίπλα στη στάνη, απλά μπορεί να γίνεις το βραδυνό των τσοπανόσκυλων αν πας και είναι εκεί. Πάντως καλύτερα να μας πει κάποιος που ανέβηκε πρόσφατα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις αφού το περιβάλλον μας εκδικείται για όσα έχουμε κάνει.
Post Reply