ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

Απόψεις σχετικά με την διάσωση στην Ελλάδα
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

Post by voutiros »

Επιτέλους, ύστερα από τόσα χρόνια και άλλη τόση γκρίνια την περασμένη Κυριακή πραγματοποιήθηκε στο πιο δύσκολο κομμάτι του Άρματος κοινή άσκηση σχεδόν όλων των ενδιαφερόμενων φορέων. Συμμετείχαν επαγγελματίες διασώστες της ΕΜΑΚ, εθελοντές της ΕΟΔ Αθήνας, οδηγοί βουνού και μέλη ορειβατικού σωματείου (ΕΠΟΣ Φυλής), καμιά 50αρια άτομα στο σύνολο. Το σενάριο περιλάμβανε ανέλκυση πολυτραυματία με βαρούλκο από το τελευταίο ρελέ της Αργής Πτήσης (δεν πειράχτηκε καθόλου η διαδρομή, μην ανησυχείτε) και μεταφορά του -με ασφαλισμένη τραβέρσα σε κάποιο σημείο- μέχρι τον πλησιέστερο δρόμο. Ανάλογα με τις επιχειρησιακές δυνατότητες της κάθε ομάδα ανέλαβε και από ένα κομμάτι του εγχειρήματος. Το σημαντικότερο είναι πάντως ότι η κοινή άσκηση έγινε με πρωτοβουλία του Α. Ασαριωτάκη και του Χ. Μπελογιάννη (!!!). Αφού έγινε η πρώτη κίνηση ελπίζω να ανοίξει πια ο δρόμος για μια πιο στενή και σταθερή σχέση, κάτι που συμφέρει σίγουρα όλους μας.

WU
CLEANCLIMBING
Posts: 14
Joined: 04 Oct 2007 14:34
Location: PELOPONISOS

Post by CLEANCLIMBING »

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΥΤΟ... :o ΠΑΝΤΩΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΜΠΕΛΟΓΙΑΝΝΗ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΕΙ ΟΤΙ ΛΕΕΙ... :!:
CLIMB CLEAN, LIVE FREE...
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Μπράβο!

Νομίζω ότι όλοι θα επικροτήσουν μια τέτοια πρωτοβουλία.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν βλέπω να συμμετείχε πουθενά η Ε.Ο.Ο.Α.

Προτείνω να εξεταστεί το ενδεχόμενο τακτικής διοργάνωσης ασκήσεων και σεμιναρίων σχετικά με την ορεινή διάσωση, στην οποία θα συμμετέχουν όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς, συμπεριλαμβανομένων όλων των ορειβατικών συλλόγων.

Γιατί είναι τόσο δύσκολο για την ομοσπονδία να συντονίσει μια τέτοια πρωτοβουλία;
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Σε σχέση με την ΕΟΟΑ θα πρέπει να πω ότι βεβαίως γνώριζε για την άσκηση και από εκεί και πέρα όπως αναφερα στην άσκηση συμμετείχαν και ορειβάτες...

WU TA
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

AMHN!
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

Από την δική μου πλευρά θέλω να πω ότι πράγματι, αυτή η άσκηση διάσωσης, ήταν κάτι που έπρεπε να έχει γίνει από καιρό. Ποτέ όμως δεν είναι αργά.
"Μερίδιο ευθύνης" στην άσκηση έχει όμως και ο Βούτυρος, αφού ήδη από πέρσι έχουμε συζητήσει για την οργάνωση μιας παρόμοιας άσκησης. Τότε λέγαμε για Φλαμπούρι. Καλύτερα όμως που έγινε στο πολυ δύσκολο κομματι της ορθοπλαγιάς του άρματος, ιδέα πάλι του Βούτυρου.
Σίγουρα στην όλη διαδικασία της ανέλκυσης και μεταφοράς, έγινα κάποια λάθη. Αλλά όμως ο μοναδικός τρόπος για να βελτιωθεί κάποιος είναι να αποκτάει γνώσεις και να εξασκείται συχνά. Εξάλλου λάθη δεν κάνει μόνο αυτός που δεν κάνει τίποτα. Στην επόμενη άσκηση, πολλά θεματάκια θα έχουν λυθεί.
Για να πω την αλήθεια, θα ήθελα να είναι περισσότερα άτομα από οδηγούς και εκαπιδευτές, αλλά νομίζω την επόμενη φορά σίγουρα θα είναι και αλλοι.

Εν κατακλείδι, νομίζω ότι με αυτή την άσκηση αποδείξαμε ότι τα έργα είναι πάντα ισχυρότερα από τα λόγια και η καλή θέληση ξεπερνάει ακόμα και τα δυσκολότερα εμπόδια.
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Άγγελε, δεν γράφεις ένα κείμενο ως "απολογισμό" της προσπάθειας αυτής για να το βάλουμε στο site; Θα το έλεγα στον Μπελογιάννη, αλλά μετά τον "Ασεβή" έκλεισε ως συγγραφέας! (Όχι ελπίζω, αλλά ξέρω ότι είναι πιεσμένος πολύ).
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

έκλεισε σαν συγγραφέας :lol: καλό, καλό!!
Μόλις γυρίσω από εβδομάδα από τον όλυμπο θα γράψω σχετικά με τους σκοπούς και το σενάριο της άσκησης, τις διάφορες δυσκολίες, την προσέγγιση και το αποτέλεσμα.
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
angelobike
Posts: 225
Joined: 20 Apr 2007 19:52
Location: athina
Contact:

Post by angelobike »

Dimitris wrote:Άγγελε, δεν γράφεις ένα κείμενο ως "απολογισμό" της προσπάθειας αυτής για να το βάλουμε στο site; Θα το έλεγα στον Μπελογιάννη, αλλά μετά τον "Ασεβή" έκλεισε ως συγγραφέας! (Όχι ελπίζω, αλλά ξέρω ότι είναι πιεσμένος πολύ).
Μετά από πολύ κόπο και κλεψίματος χρόνου από δω και εκεί, τελικά κατάφερα να γράψω αυτά τα δεκα λόγια (μάλλον σε μυθιστόρημα τσέπης μοιάζει, αλλά τέλος πάντων...) σχετικά με την άσκηση και στα έστειλα στο info, μαζί με μερικές φωτογραφίες. Μπορέις να τα διαχειριστείς όπως εσυ νομίζεις καλύτερα.
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
chrisbel
Posts: 138
Joined: 12 Jul 2006 14:48

Post by chrisbel »

Αγαπητοί φίλοι,
μόλις σήμερα κατόρθωσα να δω τι γράφεται για αυτή την άσκηση. Και μόνο οτι έχει διαβαστεί από πολλά άτομα σημαίνει οτι ήταν καλοδεχούμενη, αναπάντεχη και κυρίως μας δείχνει το δρόμο.
Συγνώμη αν δεν έγραψα κάτι αλλά όντως είμαι πιεσμένος αυτή την περίοδο, εξάλλου ο Άγγελος τα έγραψε πολύ καλά δίνοντας κιόλας λίγο από το συναίσθημα που επικράτησε.
Οι προκαταλήψεις είναι για να ξεπερνιώνται! Ίσως όμως το σημαντικότερο είναι να μη συνδέονται οργανισμοί με πρόσωπα. Η ΕΟΔ, το ΣΕΟΒ και η ΕΟΟΑ κουβαλούν μια κληρονομιά που δημιουργεί ευθύνες αλλά και αγκυλώσεις.
Μήπως τελικά ειναι τα κεφάλια που παίζουν ρόλο; Ήταν τιμή μεγάλη που στο πεδίο βρισκόταν ο διοικητής της 1ης ΕΜΑΚ κ. Γεροκώστας, ήταν χαρά μεγάλη που είδα όλα αυτά τα παλληκάρια της ΕΜΑΚ που γουστάρουν πολύ αυτό που κάνουν, είδα τι σημαίνει εθελοντισμός και πως όλα αυτά τα παιδιά της ΕΟΔ Αττικής (υποθέτω οτι γνωρίζετε οτι η ΕΟΔΑ είναι αυτόνομη ομάδα διάσωσης, αλλιώς είπαμε δεν μπορούμε να αλλάξουμε ριζικά..), είχαν τα μυαλά στα κεφάλια τους και δεν ήταν ξερόλες και επικίνδυνοι σαν τους "συναδέλφους" τους του βορρά και τέλος είδα την αδιαφορία του φορέα της ελληνικής ορειβασίας. ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.
Όπως αποδείχθηκε στην πράξη φορείς μικρής εμβέλειας ΕΟΔ Αττικής και ΣΕΟΒ αλλά και μεγάλοι όπως η ΕΜΑΚ έπραξαν το αυτονόητο, για άλλη όμως μια φορά ήταν απούσα η ΕΟΟΑ. Δεν γνωρίζω αν ήταν αδυναμία της ομοσπονδίας ή αδιαφορία, πάντως η απουσία είναι που μετράει.
Κατά τη γνώμη μου η επιχείρηση μπορεί να χαρακτηριστεί μόνο ως βολιδοσκόπηση προθέσεων και ικανοτήτων, δεν μπορεί να κριθεί εκ του αποτελέσματος.
Ευχαριστώ όλους που το ονειρεύτηκαν και το πραγματοποίησαν. Στις 16 του Δεκέμβρη κάποια τείχη έπεσαν, σήμερα ας χτίσουμε πάνω σε αυτά.
ΧΜ[/b]
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

χαιρομαστε(οι χομπιστες)που τα βρισκετε,τελικα.Θα πρεπει να κοινητοποιηθει και η ΕΟΟΑ ομως.Ισως με λιγη πιεση.. Η διασωση ειναι κατι πολυ απαραιτητο πλεον για την Ελλαδα.Ευγε :wink:
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Ρε μανία με την ΕΟΟΑ... Νιονιο όσοι οδηγοί βουνού ήταν στην άσκηση άλλοι τόσοι ήταν και εκπαιδευτές ΕΟΟΑ (οι ίδιοι δηλαδή). Εγώ μπορεί να είμουν εκεί σαν οδηγός βουνού μέλος του ΔΣ του σωματείου (τότε) άλλα είμαι και εκπαιδευτής, τεχνικός σύμβουλος της ΕΟΟΑ σε θέματα εκπαίδευσης (άμισθος έτσι...) και βέβαια είχα ενημερώσει την ομοσπονδία και βέβαια πήρα τις ευλογίες της και βέβαια τέτοιες και ανάλογες κινήσεις παρακολουθούνται από την ΕΟΟΑ. Όμως πρέπει να ξεκαθαριστεί κάτι επιτέλους με αυτή την περίφημη υπόθεση της ορεινής διάσωσης στην χώρα. Μόνη αρμόδια αρχή παροχής τέτοιων υπηρεσιών πρέπει να είναι και είναι η πολιτεία, υπάρχουν βέβαια και οι εθελοντές όπως η ΕΟΔ οι οποίοι τρέχουν σε κάθε ατύχημα και μπράβο τους... άλλωστε σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο οι εθελοντές συμπληρώνουν όποτε παραστεί ανάγκη τη δράση των επαγγελματιών. Η ορεινή διάσωση δεν είναι πάντως δουλεία της ΕΟΟΑ και δεν αφορά άλλωστε μόνο ορειβάτες και είναι λάθος να λογίζεται ως τέτοια. Η ορεινή διάσωση φίλε, αφορά πρώτα απ' όλα πολίτες αυτής της χώρας όπως και κάθε άλλη διάσωση. Όταν απαιτούμε λοιπόν υποδομές σε αυτό τον τομέα θα πρέπει να το κάνουμε σαν πολίτες μιας υποτίθεται ευνοούμενης κοινωνίας που σέβεται την ζωή και την αξιοπρέπεια των πολιτών της όχι σαν ορειβάτες. Ας αφήσουμε λοιπόν ήσυχη την ΕΟΟΑ και σας βεβαιώνω ότι και θέσεις έχει γι' αυτό το ζήτημα και τις έχει εκφράσει αρμοδίως εκεί που πρέπει...

Γ.Β.
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

Τι να σου πω..Εδω λεμε για την ορεινη διασωση να γινει κατι,και πανω σ'αυτο εγραψα το σχολιο μου.Η εοοα ειναι (οπως τα βλεπουμε)ενας κρικος μεταξυ ορειβατων και πολιτειας.Μεχρι στιγμης δε μου γεμιζει το ματι η ΕΟΟΑ.ΟΛοι κανουν ενα βημα μπροστα και ο μονος που λειπει ειναι....Αν αγαπανε τα βουνα και αυτους που πανε εκει(ασχετους και σχετικους)μαλλον πρεπει να ειναι πιο αποφασιστικοι.Δεν γνωριζω τι εκφραζει αρμοδιως,αλλα μου φαινεται οτι παει να κανει οτι και οι δημαρχοι(στα καλα πρωτοι-στα κακα απ'εξω).Μπορει να εχω λαθος,αλλα μου τη δινει οταν οι πολιτικοι χαλαρωνουν...
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Αγαπητέ κύριε "Γου Βου", σε εκτιμούμε ιδιαιτέρως αλλά εδώ τώρα μας τα χάλασες!
Μάλλον ανήκω κι εγώ (εκτός απ' το Νιόνιο) σε αυτούς που έχουν μανία με την ΕΟΟΑ.

Τι πάει να πει; :
"η ΕΟΟΑ παρακολουθεί... η ΕΟΟΑ ευλογεί... η ΕΟΟΑ έχει θέσεις και τις εκφράζει..."

Εγώ δεν θέλω την ΕΟΟΑ ούτε να παρακολουθεί, ούτε να ευλογεί, ούτε να εκφράζει θέσεις.
(αυτά είναι για βουλευτές κι αρχιεπισκόπους)

Έχω την απαίτηση η ΕΟΟΑ να λαμβάνει ενεργό δράση, να εκπαιδεύει, να οργανώνει, να συντονίζει, να εποπτεύει, να ασκεί πίεση όπου μπορεί, προκειμένου η χώρα μας να αποκτήσει σοβαρή " ορεινή διάσωση".
Όταν μιλάς αόριστα για την "πολιτεία" ως αρμόδια αρχή παροχής υπηρεσιών διάσωσης, σε ποια ακριβώς κρατική υπηρεσία αναφέρεσαι; Στο Λιμενικό Σώμα ή στο Υπουργείο Υγείας;

Σύμφωνα με τους σκοπούς της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ορειβασίας - Αναρρίχησης, οι οποίοι περιγράφονται στην πέμπτη παράγραφο του άρθρου 4 του καταστατικού της, αναφέρεται :

"Οι σκοποί της Ομοσπονδίας είναι :


ε. Η συγκρότηση , η οργάνωση και ο συντονισμός ομάδων διάσωσης για περιπτώσεις ορειβατικών ατυχημάτων ή άλλου είδους ατυχημάτων στα βουνά σε συνεργασία με τις οικείες κρατικές Υπηρεσίες."



Είναι απαράδεκτο σε μια ορεινή χώρα, όπως η δική μας, με τόσα ορειβατικά ατυχήματα που συμβαίνουν (και θα συμβαίνουν) να μην υπάρχει "ορεινή διάσωση". Σίγουρα δεν ευθύνεται μόνο η ΕΟΟΑ γι' αυτό, της ανήκει όμως μεγάλο μερίδιο ευθύνης.

Και αν εν τέλει συμφωνήσουμε στο ότι η πολιτεία είναι πλέον διατεθειμένη να κάνει τα απαραίτητα βήματα για να υπάρχει αξιοπρεπής ορεινή διάσωση ποιος θα πρέπει να συντονίσει και να καθοδηγήσει αυτή την προσπάθεια; Δεν είναι η ΕΟΟΑ ο αρμόδιος φορέας που θα πρέπει να συντονίσει τη δράση των μέσων της πολιτείας;

Ο λόγος ύπαρξης της ΕΟΟΑ υποτίθεται πως είναι "Η μέριμνα για την ανάπτυξη, εξύψωση και διάδοση της ορειβασίας σε όλες της τις μορφές και εκδηλώσεις".

Προτρέπουμε νέους ανθρώπους να ασχοληθούν με τα αθλήματα βουνού, αφού πρώτα όμως τους προειδοποιήσουμε να μην πάθουν κάτι, γιατί στο βουνό είναι ουσιαστικά αβοήθητοι. Έτσι αντιλαμβάνεται η ΕΟΟΑ την εξύψωση και τη διάδοση της ορειβασίας και αρκείται στη διοργάνωση πρωταθλημάτων και στην απονομή βραβείων.

Ζητώ συγγνώμη για τον επιθετικό μου τόνο και τη συναισθηματική μου φόρτιση, αλλά όταν κάποτε βρεθήκαμε αβοήθητοι (εγώ με άλλους δύο) μετά από ατύχημα στη Γκιώνα σε υψόμετρο άνω των 2.000 μέτρων και περιμέναμε την όποια "πολιτεία" (ΠΥ/ΕΜΑΚ/ΓΓΠΠ/ΠΑ/ΕΣ) για απεγκλωβισμό ορειβάτη, μάθαμε ότι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στο σημείο του ατυχήματος, γιατί λέει "ήταν απότομα" κι επίσης "δεν ήταν εκπαιδευμένοι για να επιχειρούν σε ορεινό περιβάλλον" !

Τελικά, χάρη στην τεράστια προσπάθεια φίλων ορειβατών (με φτωχά μέσα) η τραυματισμένη μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο μόλις 23 ώρες (!) μετά τον σοβαρό της τραυματισμό! Έμεινε πάνω από δύο μήνες στο νοσοκομείο (μια βδομάδα στην εντατική) και σήμερα έχει μόνιμη βλάβη στο πόδι της, αποτέλεσμα της ανικανότητας της "πολιτείας" να πράξει το αυτονόητο.

Ελπίζω κάποτε να υπάρξει ορειβατική διάσωση στην Ελλάδα, και να μη νοιώσει άλλος ορειβάτης το φοβερό συναίσθημα της εγκατάλειψης και της απουσίας κάθε βοήθειας, τη στιγμή ακριβώς που τη χρειάζεσαι.

Επίσης θα περίμενα από ανθρώπους -πυλώνες της ελληνικής ορειβασίας-, μια πιο αυστηρή στάση απέναντι στους φορείς της πολιτείας που ευθύνονται για όσα έχουν (ή δεν έχουν) γίνει.
Last edited by Minimus on 12 Feb 2008 13:55, edited 1 time in total.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Έχετε δίκιο να ανεβάζετε στροφές, αλλά πιστεύω πως ο Γιώργος έχει περισσότερο δίκιο. Ξέρετε γιατί; Όντως το κράτος, όπως ακριβώς στέλνει ΕΚΑΒ σε ένα ατύχημα στη Εθνική οδό ή στη θάλασσα, πρέπει να στέλνει και στο βουνό. Η διάσωση πρέπει να είναι κρατική υπόθεση. Εν γνώση τους οι κυβερνήσεις δεν το κάνουν, γιατί νομίζουν ότι κοστίζει και κυρίως γιατί δεν δέχονται πίεση γι αυτό. Το μόνο που μπορεί να κάνει η ΕΟΟΑ είναι να πιέσει. Και έχει παραδώσει στο παρελθόν ολόκληρη μελέτη για το πως πρέπει να γίνεται η διάσωση, αλλά φυσικά καμιά κυβέρνηση δεν την αξιοποίησε.

Η διάσωση πρέπει να είναι κρατική υπόθεση γιατί αλλιώς θα είναι ιδιωτική (αυτό έχει αποτύχει στις ΗΠΑ που δοκιμάστηκε πριν πολλές δεκαετίες η θεσμοθέτηση ιδιωτικών εταιρειών πυρόσβεσης που πήγαιναν να σβήσουν φωτιές μόνο σε πελάτες τους) ή εθελοντική (δεν μπορούμε να στηριζόμαστε αποκλειστικά σ' αυτό γιατί αν αύριο όλοι οι εθελοντές πουν ότι τα παρατάνε και πάνε σπίτια τους, δεν θα υπάρχει πλέον διάσωση).

Να δούμε όμως τώρα που γίνεται πανευρωπαϊκή εκστρατεία γνωστοποίησης και χρήσης του αριθμού 112 (το τηλέφωνο άμεσης ανάγκης οπουδήποτε στην Ευρώπη) τι υπηρεσίες θα συμπεριλάβει η Ελλάδα. Κάποια στιγμή η ορεινή διάσωση θα είναι υποχρέωση και θα γίνει με το ζόρι. Αρκεί μια μήνυση ενός Ευρωπαίου πολίτη που τραυματίστηκε ή έχασε κάποιον δικό του.
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Ναι ρε παιδιά! Συμφωνούμε.
Εννοείται ότι το θέμα της ορεινής διάσωσης είναι (και πρέπει να είναι) ευθύνη και υποχρέωση του κράτους.

Όμως το κράτος αδρανεί κι οι έλληνες ορειβάτες κάθε φορά θρηνούν κάποιο θύμα κι οργίζονται για την κρατική ολιγωρία.
Ποιος θα έπρεπε να τους υποστηρίζει; Οι σύλλογοί τους και κυρίως η ΕΟΟΑ, που μάλλον είναι η μόνη που μπορεί να ασκήσει πίεση στους αρμόδιους φορείς.

Αναφορικά με το 112, σας ενημερώνω ότι ήδη εφαρμόζεται η λειτουργία του.
Σε περίπτωση ατυχήματος, καλεί κάποιος το 112 και συνδέεται με τη Γ.Γ. της Πολιτικής Προστασίας η οποία κινητοποιεί και συντονίζει (θεωρητικά) όλες τις υπηρεσίες διάσωσης.

Αμήν!
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Post by Dimitris »

Σωστά, γι αυτό είπα για το 112. Δηλαδή όταν ο Γερμανός θα πάει Γκαμήλα και θα καλέσει το 112 επειδή έσπασε το πόδι η γυναίκα του, θα του πουν ότι πρέπει να έχει πολύ πολύ υπομονή μέχρι νάρθει βοήθεια. Τότε, αν η γυναίκα του πάθει κάτι σοβαρό, μπορεί να μας την φέρει με ένα δικαστήριο. Θέλω να πω ότι αν δεν στριμωχτούν οι δικοί μας δεν κάνουν τίποτα.

Σχετικά με την ΕΟΟΑ να θυμίσω ότι είχαμε ξαναγράψει γι αυτό το θέμα στο topic με θέμα "Η διάσωση στην Ελλάδα", κι εκεί έκλεινα λέγοντας:
Η ορεινή διάσωση δεν είναι ευθύνη της ΕΟΟΑ αλλά δική της ευθύνη είναι η προσπάθεια να την αποκτήσουμε.

Το ίδιο επαναλαμβάνω και τώρα.
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Μπορεί να φαινομαι εδώ τιμητης της "εξουσίας" αλλά σας πληροφορώ ότι η ΕΟΟΑ έχει ήδη κάνει πολλά που μάλλον δεν γνωρίζετε. Καταρχήν εδώ και αρκετά χρόνια έχει πολλές φορές αποταθεί με προτάσεις της στην γενική γραμματεια πολιτικής προστασίας του υπουργείου εσωτερικών -που φίλε minimus αν δεν γνωρίζεις, είναι η αρμόδια αρχή της πολιτείας για το πρόβλημά μας- χωρίς μέχρι τώρα κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα. Επίσης τα δυο τελευταία χρόνια έχει αναλάβει την εκπαίδευση αντρών της ΕΜΑΚ με ειδικά προγράμματα για χειμερινό βουνό και αναρρίχηση βράχου με σκοπό τη δημιουργία στελεχών που να μπορούν να συντηρούν ειδικές επιχειρησιακές μονάδες, στα κυριότερα κέντρα τους. Συχνά σε κάθε ευκαιρία σπρώχνει το πράγμα και πάραπερα, αλλά όποιος νομίζει ότι ο "συνδετικός κρίκος" των ορειβατών με την πολιτεία ή δεν ξέρω τι άλλο φαντάζεστε για την ομοσπονδία μας, μπορεί να μπαίνει στα υπουργεία και να απαιτεί τότε ας με συγχωρέσετε είστε βαθιά νυχτωμένοι. Τι πίεση μπορεί να ασκήσει και τι πειθώ να έχει μια ομοσπονδία με εγγεγραμμένους στα μητρώα της (με πολύ βέβαια σπρώξιμο) μόλις 20-30.000 μέλη. Ούτε βουλευτή δεν βγάζει. Τι νομίζετε, οι πολιτικές αποφάσεις στην Ελλάδα (γιατί είναι πολιτική αποφαση το να φτιαχτεί αξιόπιστος φορέας διάσωσης) παίρνονται με "ανένδοτους" αγώνες μειοψηφιών; Εγώ δεν το νομίζω. Ποιος φίλοι μου να κάτσει να ασχοληθεί με "κάτι τρελούς που παίρνουν τα βουνά". Αυτή είναι η άποψη τους για μας και όχι καλύτερη και αν θέλετε αυτή είναι και η άποψη του μέσου Έλληνα.
Όμως μου φαίνεται ότι συχνά στρουθοκαμηλίζουμε. Το πρόβλημα της διάσωσης δεν αφορά μόνο ορειβάτες, επαναλαμβάνω ότι αφορά τον κάθε πολίτη αυτής της χώρας και σαν τέτοιο θα πρέπει να αντιμετωπισθεί. Τις προάλλες ένας συνάδελφος χτύπησε με το μηχανάκι στην Βασ. Σοφίας. Έπεσε λιπόθυμος στην άκρη του δρόμου και έμεινε για 20 ολόκληρα λεπτά μόνος χωρίς κανένας να του δώσει σημασία . Όταν συνήλθε κάπως τηλεφώνησε στους δικούς του οι οποίοι ειδοποίησαν τις πρώτες βοήθειες. Το ΕΚΑΒ έφτασε μετά από μισή ώρα... Όλα αυτά στο κέντρο της Αθήνας! Και εσείς μου λέτε τώρα για την Γκιώνα και τα Βαρδούσια. Ξέρετε φίλοι μου πόσες ζωές θα είχαν σωθεί στις αιματοβαμένες ασφάλτους μας ή στα απομονωμένα νησιά μας αν είχαμε αξιόπιστη διάσωση με αερομεταφορά. Το πρόβλημα είναι γενικό και σαν τέτοιο θα πρέπει να αντιμετωπίζεται.
Τι μένει σε μας όμως; Λίγα πράγματα: 1.Πρόληψη. Με σωστή και ολοκληρωμένη εκπαιδευση. 2. Σύνεση. Με αυτογνωσία και αποδοχή του ρίσκου. 3. Συνεργασία. Επικοινωνία και συσπείρωση του ορειβατικού κόσμου (που τόσο του λείπει). Αυτά νομίζω είναι ό,τι μπορούμε σήμερα, αύριο ίσως περισσότερα.

ΓΒ
Minimus
Posts: 95
Joined: 29 Nov 2007 10:08
Location: Αθήνα

Post by Minimus »

Φίλε Γιώργο,

Γνωρίζω πολύ καλά "ποια είναι η αρμόδια αρχή της πολιτείας για το πρόβλημά μας" και μάλιστα πριν από ένα χρόνο είχαμε επισκεφθεί (με το Δ.Σ. του συλλόγου μου) την "αρμόδια αρχή" και είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε με τον ίδιο το Γενικό Γραμματέα της Πολιτικής Προστασίας ο οποίος μας ανέλυσε με κάθε λεπτομέρεια όλα τα βήματα που έχουν (και δεν έχουν) γίνει μέχρι σήμερα στον τομέα της "ορεινής διάσωσης".

Έχουν γίνει κάποια πράγματα, όμως θα μπορούσαν να έχουν γίνει πολλά περισσότερα.

Αναγνωρίζω ότι η -παραπάνω- προσέγγισή σου είναι ρεαλιστική, κι όλες οι εκτιμήσεις σου (περί πολιτικών αποφάσεων) δυστυχώς αποτελούν κοινή διαπίστωση.

Νομίζω ότι όλη η ουσία του προβλήματος που συζητάμε εδώ, συγκεντρώνεται σε τρεις φράσεις που ήδη ειπώθηκαν :

- "Η ορεινή διάσωση δεν είναι ευθύνη της ΕΟΟΑ αλλά δική της ευθύνη είναι η προσπάθεια να την αποκτήσουμε."

- "Είναι πολιτική η απόφαση το να φτιαχτεί αξιόπιστος φορέας διάσωσης."

- "Χρειάζεται συνεργασία, επικοινωνία και συσπείρωση του ορειβατικού κόσμου."


Από τα παραπάνω, το μόνο που εξαρτάται από εμάς, είναι "η συσπείρωση".
Εσείς, ποιος πιστεύετε ότι ευθύνεται για το ότι ο ορειβατικός κόσμος σήμερα δεν είναι συσπειρωμένος;
Κι αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να τον συσπειρώσει, ποιος νομίζετε ότι είναι αυτός;
nioniakis
Posts: 179
Joined: 25 Oct 2006 17:01
Location: Κυθηρα
Contact:

Post by nioniakis »

Ενταξει βουτ.Μεχρι στιγμης σωζωμαστε μεταξυ μας.Στην Ελλαδα μονο οταν εχουμε πανω απο 15-20 θυματα μαζεμενα,κανει κατι η πολιτεια.Θα περιμενουμε να εχουμε κανενα περιστατικο(θεος φυλαξει!),ή θα τους πιεσουμε κι αλλο για να μην γινει η κατασταση μονιμη(εδω πραγματικα πιστευω οτι η ΕΟΟΑ δεν εχει πιεσει αρκετα,κι ας εχουν εκπαιδευσει εμακ κ.λ.π);Επιπλεον πιστευω οτι υπαρχουν τροποι να πιεστουν οι δικοι μας πρωτα για να πιεσουν τους αλλους.Συσπείρωση μεσω της ενημερωσης οτι πλεον γινεται πρωτο θεμα η διασωση.
Αρνουνται οι καρεκλακηδες να πιεσουν για να μη χασουν την θεση.Και το ΔΣ της αγαπητης μας ομοσπονδιας εχει τους ιδιους και τους ιδιους να αλλαζουν καρεκλες.Αυτο εμενα μου λεει κατι...Ας μαθουν οτι κατι τρεχει πια εδω κατω.Αυτο ας το κανουν και τα περιοδικα μας,οι επαγγελματιες, οι σχολες(τα στελεχη αλλα και οι μαθητες εννοω)ιδιωτικες ή της ομοσπονδιας,αλλα και οι πυλώνες της ελληνικής ορειβασίας που ειπε ο minimus.Ολοι να το ξερουν απο τους αρχαριους μεχρι τα φιλαρακια μας που μπορει να ειναι σε ΔΣ(φυσικα δεν γινεται να το καταλαβουν ολοι).Ετσι νομιζω ξεκιναει απο την συσπειρωση,συνεχιζει στην ομοσπονδια και τις ευθυνες της ,και τελος σε αυτους που θα παρουν την πολιτικη αποφαση.Αρκει να υπαρξει εντιμοτητα απο ολους τους ορειβατοπατερες Πολλα,Ε;
Post Reply