Καρέας - ΠΡΟΣΟΧΗ!

Πληροφορίες και απόψεις για την ασφάλεια και την βαθμολόγηση διαδρομών
Post Reply
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Καρέας - ΠΡΟΣΟΧΗ!

Post by Nikolas_A »

Ξέρω, σχεδόν κανένας δεν σκαρφαλώνει εκεί, αλλά αφού το είδα πρέπει να το δημοσιοποιήσω.

Το πεδίο πάντα είχα σαθρά, αλλά μετά την φετεινή φωτιά έχουν αυξηθεί. Σε μερικές διαδρομές ο βράχος ξεφλουδίζει στα πρώτα μέτρα.

Αλλά: Στην "Κόκκινη Πίστα" στην 11 είναι κούφιο ολόκληρο μπλοκ πάνω στο οποίο βρίσκεται η 2η πλακέτα!
Last edited by Nikolas_A on 05 Dec 2017 15:49, edited 1 time in total.
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
Nikolas_A
Posts: 382
Joined: 15 Apr 2008 18:30

Re: Καρέας - ΠΡΟΣΟΧΗ!

Post by Nikolas_A »

Έμαθα γίνεται συντήρηση, ξέρει κανείς νέα;
Απετάξω τις πλακέτες; Απεταξάμην!
Συνετάξω τα καρύδια; Συνεταξάμην
menelaos
Posts: 53
Joined: 20 Sep 2007 16:36

Re: Καρέας - ΠΡΟΣΟΧΗ!

Post by menelaos »

Θα ήθελα και εγώ επίσης να επισημάνω, ότι τα τελευταία 10 χρόνια η περιοχή έχει καεί τουλάχιστον σε 4 μεγάλες φωτιές. Σε όλες τις επισκέψεις μου στα "παλιά" πεδία, ο βράχος ήταν καμένος και ξεφλούδιζε σε μεγάλο βάθος. Έχω την εντύπωση πως ο ΕΟΣ Ηλιούπολης έχει ξεκινήσει μία προσπάθεια συντήρησης των πεδίων. Μέχρι να υπάρξει κάποια επίσημη ενημέρωση θα συνιστούσα προσοχή από όσους ενδιαφέρονται να σκαρφαλώσουν εκεί. Ιδιαίτερα στα πεδία που είναι πάνω από την Ηλιούπολη.
Che
Posts: 267
Joined: 01 Jan 2009 20:07
Location: ATHENS,GREECE

Re: Καρέας - ΠΡΟΣΟΧΗ!

Post by Che »

Tίτο knows.
Climbing is not a sport, it's a life attidute!
t-rex
Posts: 140
Joined: 10 Sep 2013 22:33

Re: Καρέας

Post by t-rex »

Στα κοκκινα στον Καρέα εχει γινει μια καλη συντηρηση (την διαφημηζει και ο δημος Αργυρουπολης).

Το προβλημα ειναι οτι εχουν ανοιχτει και καινουργιες διαδρομες και δεν ξερεις πια ειναι πια και τι βαθμολογια ειναι.
Υπαρχουν πουθενα οι ΝΕΕΣ βαθμολογιες;
pikaifi
Posts: 56
Joined: 19 Mar 2017 22:25

Re: Καρέας - ΠΡΟΣΟΧΗ!

Post by pikaifi »

Γενικά πρέπει να έχουν συντηρηθεί πάρα πολλές διαδρομές (80+) σε 4 πεδία της περιοχής. Οι περισσότερες είναι κοντές (μέχρι 12 μέτρα), εκτός μάλλον από αυτές στους χαρακτηριστικούς γκρεμούς πάνω από την κόκκινη πίστα. Εκεί όμως δεν έχω πάει.
Η είδηση έχει διαδοθεί και τα πεδία μια κινησούλα την έχουν πλέον. Άλλωστε είναι και μέσα στην πόλη ουσιαστικά και δεν είναι άσχημα για όσους μένουν προς τα εκεί και δεν θέλουν να τρέχουν στην Πάρνηθα συνέχεια. Και το μέρος ωραίο είναι και το σκαρφάλωμα ενδιαφέρον και ποικιλία έχει. Γενικά για τον αναρριχητή που σκαρφαλώνει αυτά που αρχίζουν από 6,το πεδίο έχει ενδιαφέρον.
Οι βαθμολογίες δεν έχουν και πολύ σχέση με τον παλιό οδηγό του Τιτόπουλου. Είναι ούτως ή άλλως Καραβίσιες. Δεν είναι και κάτι ακραία πιο δύσκολο, αλλά το V εκεί, με το V των καινούργιων πεδίων δεν έχει σχέση.
Γενικά καλή η πρωτοβουλία του ΕΟΣ Ηλιούπολης, περιμένουμε μόνο να μας πουν κάποια στιγμή τι ακριβώς έχει γίνει, τις βαθμολογίες κλπ.
Τώρα τα πεδία τα σαθρά τους τα έχουν και θέλουν προσοχή, αλλά και κάνα πιάσιμο ή πάτημα να φύγει δεν θα έρθει η συντέλεια του κόσμου... Είναι πολύ καλά ασφαλισμένα και ο μόνος κίνδυνος είναι αν σου φύγει κάτι όσο είσαι χαμηλά. Πάντως γενικά φαίνονται. Σε λίγο καιρό θα καθαριστούν πιστεύω.
Σε ό,τι έχει να κάνει με το αρχικό ποστ (που έγινε πριν την ανανέωση), εδώ θα συμφωνήσω. Στην 11 μια φορά μπήκα και με κατάγχωσε. Δεν ξέρω αν θα φύγει το μπλοκ, πάντως τρομαχτικό είναι. 30 διαδρομές έχει το πεδίο, αυτή αφήστε τη...

Υ.Γ. Για αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν κάνω κάποια επίσημη ενημέρωση, λέω τι γνωρίζω για κάτι που το ξέρουμε όσοι σκαρφαλώνουμε από συζητήσεις κλπ. Μέχρι να βγάλουν κάτι επίσημο (ο ΕΟΣ Ηλιούπολης, αυτοί που έκαναν την ανανέωση κλπ), μάλλον τα πεδία δεν έχουν δοθεί στην κυκλοφορία...
Gio
Posts: 10
Joined: 12 Apr 2010 14:54
Location: Brussels

Re: Καρέας - ΠΡΟΣΟΧΗ!

Post by Gio »

παλιό το ποστ, βάζω μερικά links σε περίπτωση που κάποιος ψάχνοντας καταλήξει εδώ...
https://spay.gr/nea/pistes-anarrichisis-sto-ymitto/
https://eosh.gr/wp/rock-climbing-athens/
zof
Posts: 36
Joined: 24 May 2016 20:08

Re: Καρέας - ΠΡΟΣΟΧΗ!

Post by zof »

Πάντως αυτό με τον ΣΠΑΥ που έβαλε βιντεοθόνες να αναβοσβήνουν όλο το βράδυ στην είσοδο για τα πεδία του Καρέα, καθώς και στο πυροφυλάκιο της Καισαριανής, μου φαίνεται λάθος. Χωρίς λόγο φωτορύπανση. Πολύ oldschool λογική.
Post Reply